Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ήθελα βοήθεια για αντικατάσταση τροφοδοτικού.
 
η σύνθεση
PSU:CHIEFTEC GPS-350EB 350W
CPU:AMD PHENOM II X3 705 2.5GHZ TRIPLE-CORE BOX
Motherboard:ASUS M4A785T-M
RAM:KINGSTON KVR1333D3N9/2G DDR3 2GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM
HDD:SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3320418AS 320GB SATA2
DVD-RW:LG GH22NS50 SECURE DISC DVD REWRITER
 
Ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω το τροφοδοτικό. Η αγορά και σύνθεση τού υπολογιστή (και αγορά όλων
των παραπάνω parts) έγινε Ιανουάριο τού 2010.
Να δώσω κάποιες πληροφορίες που σίγουρα θα χρειαστούν για προτάσεις.
 
α. Πρόκειται για υπολογιστή σε κατάστημα. Ο υπολογιστής είναι ανοιχτός 12 ώρες την ημέρα
ασταμάτητα από Δευτέρα έως καί Σάββατο.
 
β. Εσωτερικά υπάρχουν μόνο οι δύο SATA συσκευές της σύνθεσης (HDD & DVD-RW), και δεν θα προστεθούν άλλες.
Αν θέλουμε να είμαστε λίγο προβλέψιμοι, το πολύ να προστεθεί άλλος ένας δίσκος SATA (που
κατά 99.9% δεν θα γίνει - αλλά λέμε - ).
 
γ. Ο θόρυβος δεν είναι κάτι που απασχολεί ιδιαίτερα, ώστε να κουράσει στην ανεύρεση.
Ο υπολογιστής βρίσκεται σε αρκετή απόσταση από τον χρήστη.
 
δ. Περιφερειακές συσκευές:ένας μικρός laser HP, και σπάνια συνδέεται για backup ένα flash disk.
Αυτές είναι όλες κι όλες.
 
ε. Ανεμιστηράκια/Λάμπες και σχετικά δεν υπάρχουν.
 
Και τώρα πάμε στο σπουδαιότερο, φυσικά. Οικονομικό. Λόγω τού ότι πρόκειται για κατάστημα, δεν μπορώ να
παίζω σε καμία περίπτωση. Χρειάζεται κάτι πολύ καλό. Οπότε, είπα, αν και δεν χρειάζεται να είναι
πολλών Watts (όπως βλέπετε από όλα τα προηγούμενα), ίσως ακόμα και 60-70 Euro να χρειαστεί να διατεθούν.
 
Η δική μου εκτίμηση είναι πως θα μπορούσα να πάω σε ένα XFX. Τί λέτε;
 
Άλλες προτάσεις;

 

Αυτο που σου προτεινε ο pano απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους θελω να μου πειτε ενα καλο τροφοδοτικο για ενα συστημα που στηνω με i7 5960x επισης θα χει πανω 2 καινουργιες gtx 1080 σε διαταξη sli δινω μεχρι 400 ευρο ακουω προτασεις και ευχαριστω εκ των προτερων ,,,,,,ειμαι αναμεσα σε SUPER FLOWER LEADEX 80 PLUS TITANIUM 1600W και στο corsair ax500i

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις ρε άνθρωπε το 1500αρι Titanium; Πάρε αυτό

 

http://www.skroutz.gr/s/7958430/EVGA-SuperNOVA-850-P2.html

Το καλό με το corsair 1500w titanium, ο ανεμιστήρας παραμένει κλειστός μέχρι 450w και μετά έχει πολύ χαμηλές στροφές.

Πιστεύω είναι το ποιο δυνατό του σημείο σε σχέση με άλλα τροφοδοτικά.

Άμα τα έχει τα λεφτά ας τα δώσει. Εξάλλου θα του μείνει για αρκετά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τα watts του τροφοδοτικού..αναλογικά πάει. Εξάλλου σε όλα τα καλά τροφοδοτικά δε παίζει θέμα θορύβου γιατί τα ανεμιστηράκια είναι αρκετά καλά. Πάντως στη θέση του TS εγώ ένα 850αρι Gold θα έπαιρνα, το πολύ Platinum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα σε ολους θελω να μου πειτε ενα καλο τροφοδοτικο για ενα συστημα που στηνω με i7 5960x επισης θα χει πανω 2 καινουργιες gtx 1080 σε διαταξη sli δινω μεχρι 400 ευρο ακουω προτασεις και ευχαριστω εκ των προτερων ,,,,,,ειμαι αναμεσα σε SUPER FLOWER LEADEX 80 PLUS TITANIUM 1600W και στο corsair ax500i

 

 

Πολλά Watt κοιτάς. Εάν θέλεις να ξεπεράσεις τα 1000W τότε κοιτάς για το psu της υπογραφής σου ή ακόμα καλύτερα το seasonic P-1050 platinum που πιστεύω είναι το καλύτερο για την περίπτωση συνολικά. Αλλά για 2 GTX 1080 + 5960Χ, εφόσον προφανώς κατευθύνεσαι για τα καλύτερα psu της αγοράς σε θέμα ποιότητας, πρέπει να είναι αρκετό ένα seasonic P-860 platinum με το pr€mium της υπόθεσης μέσα, αφού έχεις την δυνατότητα να δώσεις χρήματα (καθώς είναι το ίδιο πάνω κάτω με ένα corsair AX860). Αν θες το psu να δουλεύει γύρω στο 50%+-  βέβαια και να έχεις μεγαλύτερη άνεση για ο,τι αναβάθμιση θελήσεις+oc, τότε το P-1050.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 450W? κλειστός ο ανεμιστήρας?

Δεν παει με τα βαττ αυτη η λειτουργια. Με την θερμοκρασια παει. Αν υπερβει το τροφοδοτικο την καθορισμενη θερμοκρασια ξεκιναει ο ανεμιστηρας μεχρι να το κρυωσει και ξανακλεινει!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...