Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι απίστευτο το ότι οι εταιρείες στα σαιτ των προϊόντων τους δεν γράφουν πόση εγγύηση έχουν. Και όχι μόνο για τροφοδοτικά.

 

ebw ελεγε 3 χρονια εγγυηση..τελος  :-D

http://forums.vrzone.com/hardware-depot/2771300-new-psu-thermaltake-smart-se-530w-630w-modular-psu.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω το εξής θέμα με το τροφοδοτικό μου.

Είναι ένα Seasonic S12 430W με το οποίο δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι πρόσφατα που πήρα μία κάρτα γραφικών GTX 650 την απλή η οποία είναι oc έκδοση και θέλει το 6pin καλώδιο. Μόλις την ζορίσω με κάποιο benchmark τύπου Heaven ή furmark σβήνει η οθόνη και το ανεμιστηράκι ανεβαίνει στο 100%. Η μόνη λύση είναι reset και επανέρχεται ο η/υ. Θέμα με θερμοκρασίες δεν έχει, άλλαξα και πάστα στην κάρτα. Σημειωτέον σε κανονική χρήση (όχι 3d) δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Πιστεύετε ότι δεν αντέχει το τροφοδοτικό ή έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών;

Κάπου διάβασα ότι η gtx 650 θέλει 20Α στην +12V γραμμη ενώ εμένα δίνει 2 γραμμές +12V 14Α και 15Α αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω το εξής θέμα με το τροφοδοτικό μου.

Είναι ένα Seasonic S12 430W με το οποίο δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι πρόσφατα που πήρα μία κάρτα γραφικών GTX 650 την απλή η οποία είναι oc έκδοση και θέλει το 6pin καλώδιο. Μόλις την ζορίσω με κάποιο benchmark τύπου Heaven ή furmark σβήνει η οθόνη και το ανεμιστηράκι ανεβαίνει στο 100%. Η μόνη λύση είναι reset και επανέρχεται ο η/υ. Θέμα με θερμοκρασίες δεν έχει, άλλαξα και πάστα στην κάρτα. Σημειωτέον σε κανονική χρήση (όχι 3d) δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Πιστεύετε ότι δεν αντέχει το τροφοδοτικό ή έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών;

Κάπου διάβασα ότι η gtx 650 θέλει 20Α στην +12V γραμμη ενώ εμένα δίνει 2 γραμμές +12V 14Α και 15Α αντίστοιχα.

Για θέμα της GPU μου κάνει, το τροφοδοτικό αν δεν έχει πρόβλημα, είναι υπεραρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα πάω την κάρτα σε κάποιο μαγαζί να την ελέγξουν και αν έχει πρόβλημα θα την αλλάξω.

Το μόνο που με βάζει σε υποψίες σε σχέση με το τροφοδοτικό είναι ότι όταν την πρωτοέβαλα πάνω το pc δεν bootaρε και μετά απο δοκιμές-αλλαγές στα καλώδια που πάνε σε δίσκους-dvd bootaρε το σύστημα χωρίς πρόβλημα.

Σε περίπτωση που φταίει η κάρτα γραφικών παίζει να φτιάχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα πάω την κάρτα σε κάποιο μαγαζί να την ελέγξουν και αν έχει πρόβλημα θα την αλλάξω.

Το μόνο που με βάζει σε υποψίες σε σχέση με το τροφοδοτικό είναι ότι όταν την πρωτοέβαλα πάνω το pc δεν bootaρε και μετά απο δοκιμές-αλλαγές στα καλώδια που πάνε σε δίσκους-dvd bootaρε το σύστημα χωρίς πρόβλημα.

Σε περίπτωση που φταίει η κάρτα γραφικών παίζει να φτιάχνει;

oxi κατά πάσα πιθανότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα πάω την κάρτα σε κάποιο μαγαζί να την ελέγξουν και αν έχει πρόβλημα θα την αλλάξω.

Το μόνο που με βάζει σε υποψίες σε σχέση με το τροφοδοτικό είναι ότι όταν την πρωτοέβαλα πάνω το pc δεν bootaρε και μετά απο δοκιμές-αλλαγές στα καλώδια που πάνε σε δίσκους-dvd bootaρε το σύστημα χωρίς πρόβλημα.

Σε περίπτωση που φταίει η κάρτα γραφικών παίζει να φτιάχνει;

Πιθανώς ναι αλλά δεν συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω τροφοδοτικό. Αντίστοιχο πρόβλημα είχα/ έχω κι εγώ, σε μένα η επαφή του psu με το καλώδιο είναι χαλαρή και αν το κουνήσω λίγο πάπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα το τσεκάρω και βλέπουμε. Απλά η GPU τι μπορεί να έχει πάθει και κλατάρει όταν στρεσάρεται; Στο desktop και σε ελαφριά 3d πχ google earth δεν κανει κιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, θα το τσεκάρω και βλέπουμε. Απλά η GPU τι μπορεί να έχει πάθει και κλατάρει όταν στρεσάρεται; Στο desktop και σε ελαφριά 3d πχ google earth δεν κανει κιχ.

Πολλά. Μεταχειρησμένη την πήρες? Τρέξατε τεστ μπροστά σου πριν την πάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το της υπογραφης το συστημα.

Ξεκινησα να παιζω το mass effect andromedα και η αληθεια ειναι οτι ζοριζει αρκετα τη κατασταση.

Σε καποιο σημειο(πανω κατω στο ιδιο τις 2 φορες που εχει γινει) κλεινει απλα το πισι και ανοιγει μετα απο 3-4 δευτερα.

Κοιταζα τη 12αρα(οι αλλες φαινονται οκ) και κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου φτανει και 11,592.Απο οσο την εχω διασταυρωσει με το  βιος η ενδειξη φαινεται να ειναι σωστη.Ειναι μεν μεσα στις προδιαγραφες...

Απο οτι καταλαβα ζοριζει αρκετα τη καρτα το παιχνιδι μιας και ειδα να τραβαει στο power ακομα και 105%(καπου 255Watt).

Το τροφοδοτικο ειναι αρκετα παλιο,σιγουρα 7-8 χρονια.Μαλλον το παω για αλλαγη?

Σε αλλα παιχνιδια δεν εχω θεμα αλλα η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια δεν εχω παιξει κανενα τοσο απαιτητικο.Με κατι bench και torture που κανα παντως πριν καμια βδομαδα στο cpu και τραβαγε 145 watt δεν ειχα καποιο θεμα,ενω πιο παλια ετρεχα και furmark-prime95 ταυτοχρονα και τη παλευε.

Ισως βεβαια τωρα να ρθε η ωρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά. Μεταχειρησμένη την πήρες? Τρέξατε τεστ μπροστά σου πριν την πάρεις?

Μου την έδωσε ένας φίλος που άλλαξε pc και γενικά είχε κάποια θέματα αλλά υπέθεσα ότι μπορεί το σύστημα του να ήταν κακοστημένο. Αλλά μάλλον η gpu εχει το πρόβλημα.

Τώρα έχω βάλει μια gtx 1050 που δεν θέλει 6-pin καλώδιο και δεν έχει τέτοιο θέμα το pc.

Παω μάλλον για reflow της κάρτας και ότι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου την έδωσε ένας φίλος που άλλαξε pc και γενικά είχε κάποια θέματα αλλά υπέθεσα ότι μπορεί το σύστημα του να ήταν κακοστημένο. Αλλά μάλλον η gpu εχει το πρόβλημα.

Τώρα έχω βάλει μια gtx 1050 που δεν θέλει 6-pin καλώδιο και δεν έχει τέτοιο θέμα το pc.

Παω μάλλον για reflow της κάρτας και ότι γίνει.

Μην πληρώσεις μαγαζί, δεν αξίζει. Κάνε το με πιστολάκι μαλλιών και όσο αντέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...