Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mετά απο 9 χρόνια και πολλές αλλαγές hardware, καιρός είναι να αλλάξω το τροφοδοτικό μου. αυτή τη στιγμη έχω ένα xfx 550w.

το setup αυτή τη στιγμή περιλαμβάνει:
amd ryzen 3600
Sapphire Radeon RX 6600 XT Nitro+
16 gb ram
samsung 860 evo 500gb
+2hdd 2tb σύνολο

Ποιο τροφοδοτικό προτείνετε;
Βασικό κριτήριο είναι ο θόρυβος. επιθυμώ να είναι σε πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα.
Με μια μικρή αναζήτηση που έκανα σκέφτομαι για το Be Quiet Straight Power 11 650W full modular.
κάποια άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα, ψαχνω για ενα τροφοδοτικο εντελως αθορυβο, μεχρι 500W, και ΠΟΙΟΤΙΚΟ!. δεν με ενδιαφερει αν ειναι full wired ή semi modular, θελω μονο να ειναι ποιοτικο, κατα προτιμηση να το κατασκευαζει η ιδια εταιρια που το εμπορευεται. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Παιδες καλησπερα, ψαχνω για ενα τροφοδοτικο εντελως αθορυβο, μεχρι 500W, και ΠΟΙΟΤΙΚΟ!. δεν με ενδιαφερει αν ειναι full wired ή semi modular, θελω μονο να ειναι ποιοτικο, κατα προτιμηση να το κατασκευαζει η ιδια εταιρια που το εμπορευεται. Ευχαριστω!

Με αυτα που περιγράφεις της BeQuiet ειναι μονόδρομος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 9:12 ΜΜ, ea6gka είπε

Τα κατασκευαζει η ιδια? δεν το ηξερα

Όχι δεν τα κατασκευάζει η ίδια αν και δεν έχω ιδέα γιατί το θέτεις σαν requirement... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους. Το σύστημα μου ειναι:

i5 8400

16 GB RAM 3200

sd250 - hdd 1TB 7200

GTX 1060 6GB

PSU thermaltake 500w RGB 80plus standard 

Η αλλαγη που θα γινει ειναι να μπει μια RTX 2070 super Οποτε θα χρειαστω τροφοδοτικο. Θελω κατι vfm να κανω τη δουλεια μου και το μονο future proof που χρειαζομαι ειναι οτι καποια στιγμη ισως αλλαξω mobο και cpu να παω σε 11600 ή 12600. 
Τι εχετε να προτείνετε εως 60-70€;

Επεξ/σία από aesop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, aesop είπε

Τι εχετε να προτείνετε εως 60-70€;

Τίποτα. Χρειάζεται να ανέβεις λίγο. Οι τιμές των τροφοδοτικών έχουν ανέβει και χρειάζεσαι οπωσδήποτε DC/DC τοπολογία στο τροφοδοτικό σου για να μη το γονατίζει η 2070 super. Τα φτηνότερα 750 watt psu δεν κάνουν, αν δε μου διαφεύγει κάποιο, νομίζω ότι ξεκινάς από δω:

https://www.skroutz.gr/s/24132003/Deepcool-DQ850-M-V2L-850W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

((edit: διόρθωση του link))

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Τίποτα. Χρειάζεται να ανέβεις λίγο. Οι τιμές των τροφοδοτικών έχουν ανέβει και χρειάζεσαι οπωσδήποτε DC/DC τοπολογία στο τροφοδοτικό σου για να μη το γονατίζει η 2070 super. Τα φτηνότερα 750 watt psu δεν κάνουν, αν δε μου διαφεύγει κάποιο, νομίζω ότι ξεκινάς από δω:

https://www.skroutz.gr/s/30253005/Deepcool-DQ750-M-V2L-750W-Full-Modular-80-Plus-Gold-White.html

Spoiler

σοβαρά ρωτάω, χωρίς ίχνος ειρωνίας, το τονίζω καθώς ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται

Γιατί λες οτι χρειάζεται dc-dc τοπολογία και πως κάποιος μπορεί να το γνωρίζει χωρίς να έχει γνώσεις ή να έχει δει κάποιο review;

Επίσης γιατί κοιτάς τροφοδοτικά των 750w watt; Ένα καλό gold τροφοδοτικό 600-650 δεν μπορεί  άνετα να υποστηρίξει τα παραπάνω; Χοντρά ψιλά στα μάτια μου, ακόμη και με αναβάθμιση σε 12600k(ενώ μιλάει για απλό και όχι k) μιλάμε για (cpu)200w + (gpu)200w + (mobo/δίσκους κλπ) ~100w. Ακόμη και με ένα 600αρι θα έχει ένα σχετικά καλό "αέρα" κάνοντας το 650αρι λίγο καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2022 στις 9:41 ΜΜ, triplex1 είπε

Το πιο πάνω μοντέλο των 650W της ίδιας εταιρίας βγαίνει φτηνότερα στα 133€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Το πιο πάνω μοντέλο των 650W της ίδιας εταιρίας βγαίνει φτηνότερα στα 133€

οπως και το 750 φιλε , εδω ισως παιζει και ορθογραφικο λαθος με τιμη-watt απο την πλευρα του σκρουτζ , παντως κατι δεν ειναι σωστο

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Γιατί λες οτι χρειάζεται dc-dc τοπολογία

Γιατί η 2070 super δεν είναι μικρή κάρτα. Δε χρειάζεται να κοιτάξω. Θα βγαίνει από mini με έναν ανεμιστήρα και 165watt tdp μέχρι με τριπλό ανεμιστήρα και 3-4 χαλκοσωλήνες, 275 watt tdp. Και άλλες μάρκες, αλλά η Gigabyte το κάνεικατά κόρον με όλα τα gpu chips, ειδικά της nvidia. Όταν δε γράφουν λογίζω worst case scenario. Έχω βαρεθεί λιγάκι να ρωτάω.

Διχίλιαρη nvidia λογίζεται (εμπειρικά και βάσει μετρήσεων που υπάρχουν στο net, igor's lab και άλλες), ως:

peak power = 1.5 x tdp . Επομένως 275 watt x 1.5 = 412.5 watt ~= 425 watt

Σε κάρτες με διπλό εξάπινο και πάνω (εξάπινο+οχτάπινο, διπλό οχτάπινο κοκ). DC/DC μονόδρομος, τα απλά με full ή half bridge γονατίζουν, δηλαδή υπό φορτίου το 12V rail έχει μεγάλο Vdroop με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό να σβήνει λόγω undervoltage/overcurrent protection. Για να βάλουμε απλό σε τέτοια περίπτωση, χρειάζεται να διαστασιολογηθεί κατάλληλα και πολύ γενναιόδωρα μάλιστα. Αν δεν υπάρχουν αξιόπιστες μετρήσεις του θα πρέπει να έχει μέχρι και διπλάσια watt για να μην έχει θέμα σίγουρα. 1500 watt απλό νομίζω θα βγαίνει ακριβότερα (αν υπάρχει τόσο μεγάλο απλό, δεν έχει και νόημα).

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

πως κάποιος μπορεί να το γνωρίζει χωρίς να έχει γνώσεις ή να έχει δει κάποιο review

Για αναζήτηση σοβαρών τροφοδοτικών, για htpc media center ή γραφείου με onboard δεν είναι απαραίτητα τα παρακάτω:

α.) Από αυτό το URL (ή από την αρχική σελίδα Cybenetics -> databases -> power supplies), επιλέγουμε τον κατασκευαστή μας από τη λίστα. Αν ο κατασκευαστής μας δεν υπάρχει στη λίστα κατασκευαστών, δεν ασχολούμαστε περεταίρω, κοιτάμε επόμενο τροφοδοτικό. Αν δε βρούμε το συγκεκριμμένο μοντέλο ή κάποιο σίγουρα της ίδιας σειράς και version τελείως παραπλήσιο, δεν ασχολούμαστε περεταίρω, κοιτάμε επόμενο τροφοδοτικό.

β.) Αν βρούμε στη λίστα αυτό που μας ενδιαφέρει ή κάποιο σίγουρα της ίδιας σειράς και version, ανοίγουμε το πλήρες pdf, κλικάρωντας πάνω στην εικόνα με το βελάκι προς τα κάτω (κάτω από εκεί που γράφει short).

γ.) Αναζήτηση εντός του pdf (ctrl+F): topology. Αν δεν επιστρέφει αποτέλεσμα ή στο πεδίο topology δεν αναφέρει:

Primary side: μπλα μπλα, μπλα μπλα, LLC converter
Secondary side: μπλα μπλα, μπλα μπλα, & DC-DC converters

τότε το τροφοδοτικό μου μας ενδιαφέρει είναι απλό, full ή half bridge και δεν είναι DC/DC. Αν αναφέρει ακριβώς αυτά που έχω με έντονα τότε είναι DC/DC.

Στο DeepCool DQ850-M-V2L που προτείνω, φαίνεται στη σελίδα 4 της πιστοποιήσης του κατά Cybenetics.

δ.) Όπως όλα τα απλά δεν είναι ίδια, έτσι και όλα τα DC/DC δεν είναι ίδια. Τελευταίο βήμα είναι να δούμε πόσα ακριβώς watt έχει μετρηθεί το PSU που μας ενδιαφέρει.

Στο ίδιο pdf πιστοποίησης κατεβαίνουμε προς τα κάτω στο τμήμα των αποτελεσμάτων που αφοραά τα 230Volt. Εντοπίζουμε το efficiency graph 230V. Εντοπίζουμε το σημείο ή περιοχή όπου τα +12V combined power κάνουν ελάχιστο. Συνήθως είναι στην επάνω δεξιά γωνία του γραφήματος. Όπως βλέπουμε στη σελίδα 13 της παραπάνω πιστοποίησης:

Spoiler

2468.jpg.c15ec2e2a756d1895afa98daea826219.jpg

Βλέπουμε ότι το συγκεκριμμένο τροφοδοτικό μπορεί να αποδώσει τα 850 watt του όλα στα 12V best case scenario, worst case scenario το οποίο και μας ενδιαφέρει, μόνο 750watt στα +12V rails.

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Επίσης γιατί κοιτάς τροφοδοτικά των 750w watt; Ένα καλό gold τροφοδοτικό 600-650 δεν μπορεί  άνετα να υποστηρίξει τα παραπάνω; Χοντρά ψιλά στα μάτια μου, ακόμη και με αναβάθμιση σε 12600k(ενώ μιλάει για απλό και όχι k) μιλάμε για (cpu)200w + (gpu)200w + (mobo/δίσκους κλπ) ~100w. Ακόμη και με ένα 600αρι θα έχει ένα σχετικά καλό "αέρα" κάνοντας το 650αρι λίγο καλύτερη επιλογή.

Ο παραπάνω τρόπος ξεσκαρταρίσματος των τροφοδoτικών είναι πάραλα πολύ γρήγορος. Πολύ σύντομα μας επιτρέπει να βλέπουμε πολλά τροφοδοτικά το λεπτό, αλλά είναι αποδοτικότερος αφού έχει ολοκληρωθεί η αξιολόγιση των απαιτήσεων του συστήματος που μελετάμε σε ισχύ:

 

(mobo/δίσκους κλπ) ~100w                 συμφωνώ, έβαλα το ίδο ακριβώς,                100w

(cpu)                                200w                 έβαλα λίγο παραπάνω,                                     225w

(gpu)                                200w                 εδώ είναι η μεγάλη απόκλιση, έχω βάλει    425w, για τους λόγους που εξηγώ                                                                                                                                                                          στην αρχή της απάντησης μου

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

σύνολο                             500 watt                                                                                          750 watt

συντελεστής ασφάλειας +20-25%                                               δεν είναι απαραίτητος (+0%)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                          600-650 watt                                                                                   750 watt

Επειδή από τα 750 watt θέλω τα 700 watt στα 12V, βάζω to 850άρι Deepcool.

Το efficiency rating (bronze, gold, platimum) είναι αδιάφορο όταν εξετάζουμε την ελάχιστη επάρκεια ενός τροφοδοτικού. Δε συνδέεται άμεσα με το πόσο σταθερές τάσεις μπορεί να αποδίδει, μπαίνει σε δεύτερο χρόνο για χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας, θόρυβο και κατανάλωση στην ΔΕΗ. Πολύ συχνά θεωρούν ότι το efficiency rating αρκεί για να εξαχθεί συμπέρασμα για την καταλληλότητα ενός τροφοδοτικού σε συστήματα με μεγάλες κάρτες και επεξεργαστές, άνθρωποι που δεν αντιλαμβάνονται τη θεμελιώδη επίδραση της τοπολογίας (δεν αναφέρομαι σε εσένα @nickol-us, αλλά σε απόψεις όπως "μόνο gold" ή ακόμα χειρότερα "μόνο platinum"). Υπάρχουν ή έστω υπήρχαν και bronze DC/DC. Ίσως παλιότερα μόνο μοντέλα.

 

 

@Hardware Busters Κύριε Μπιτζιόπουλε, εάν βρίσκατε το χρόνο για ένα σύντομο σχόλιο πάνω στο πως χρησιμοποιώ το site σας και τον τρόπο που προτείνω για επιλογή budget τροφοδοτικών απαιτήσεων (βήματα α.) έως δ.)), θα με χαροποιούσατε ιδιαιτέρως.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
βελτίωση της μορφοποίηση του κειμένου
  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...