Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι δυνατόν....τσιμέντο.

χαχαχαχαχα

ΜΑΥΡΟ στις κινεζιές τροφοδοτικά.

Μιλάμε για τροφοδοτικά... μπετόν αρμέ!!!! Η έκφραση "ROCK solid", απέκτησε καινούργιο νόημα!!

 

Και δεν είναι μόνο το hantol (αν είδες στο Κινέζικο site που έκανε τα tests), είναι κι άλλα. Και τα Hantol πωλούνται και Ελλάδα. Πόσοι άραγε έχουν ένα κομμάτι τσιμέντο μέσα στο pc τους και δεν το ξέρουν άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το είχα δει και εγώ αυτό με το τσιμέντο!! Πολύ φαντασία αυτοί οι κινέζοι!

To έχει ξαναναφέρει ο... Looproll (κάπως έτσι λέγεται το μέλος του forum). Απλά το πόσταρα εδώ να φαίνεται περισσότερο. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παλικάρια.

Είδα την συγκεκριμένη λίστα, και ένιωσα την ανάγκη να την ποστάρω και εδώ.

Απλά να ξέρουμε να μην προτείνουμε ότι  υπάρχει εδώ μέσα, και όποιος έχει να το αλλάζει ΑΜΕΣΑ!

http://www.johnnylucky.org/power-supplies/psu-lemon-list.html

 

Καλό ξημέρωμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ανάμεσα σ'αυτά τα 2 ΖΑLΜΑΝ 500 80+  και  Thermaltake 500 80+ .

Ποιο προτείνετε;Υπάρχει κάτι καλύτερο/δυνατότερο με λιγότερα χρήματα;Προς το παρόν θα υποστηρίξει μια onboard VGA αλλά στο κοντινό μέλλον θα μπει κατι σε r7 260x,gtx 750 ti.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή ακόμα και σχετικά γνωστά τροφοδοτικά βάζουν ΨΕΥΤΙΚΑ 80+ badges, αυτή η λίστα που ανανεώνεται συνεχώς αναφέρει όλα τα τροφοδοτικά με 80+, καθώς είναι η εταιρία που τα ελέγχει και έχει ορίσει αυτή την κατηγορία.

 

Πατώντας σε κάθε τροφοδοτικό έχουμε ένα μίνι review καθώς και την αποδοτικότητά του ανα ποσοστό load (%)

 

http://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx

 

Πολλοί απο εδώ το ξέρουνε, αλλά έστω και ένας να το μάθει παραπάνω κέρδος είναι :)

 

 

Ασχετο, αυτό που κάνει το πλαίσιο με πολλά TurboX με 80+ bronze κιόλας, δεν είναι παράνομο? Δεν σηκώνει αγωγή?

Δεν είναι συνοικιακό κατάστημα, είναι αλυσίδα.... Σαν να πλασάρει supermarket τον στόκο σαν βελούδινη παιδική κρέμα... :-( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παλικάρια.

Είδα την συγκεκριμένη λίστα, και ένιωσα την ανάγκη να την ποστάρω και εδώ.

Απλά να ξέρουμε να μην προτείνουμε ότι  υπάρχει εδώ μέσα, και όποιος έχει να το αλλάζει ΑΜΕΣΑ!

http://www.johnnylucky.org/power-supplies/psu-lemon-list.html

 

Καλό ξημέρωμα...

Χρησιμη πληροφορηση αλλα δεν μπουρουμε να την εμπιστευτουμε 100%. Πρωτα απο ολα δεν αναφερει τιποτε για τα Corsair που εχει βουηξει ο πλανητης για το ρεκορ προβληματων που εχουν τα τελευταια 3 χρονια στις χαμηλες και μεσαιες κατηγοριες.Δευτερο και πιο σημαντικο, οι πηγες κριτικης στα τροφοδοτικα ειναι συνεχως απο τα ιδια 3-4 sites που ναι μεν ειναι γνωστα αλλα οχι τα καλυτερα και υπαρχουν δεκαδες ακομη το ιδιο και περισσοτερο εγκριτα.Αν ειχε κριτικες τροφοδοτικων απο 10-15 διαφορετικα sites θα ηταν πιο σοβαρη σελιδα.

 

Το καλυτερο κριτηριο ειναι το newegg που ψωνιζει εκατομμυρια κοσμος και να δεις τις κριτικες των καταναλωτων που δεν εχουν συμφερον να γραψουν ψεμματα ενω τα review sites δεν ειναι υπερανω υποψιας,κοινως καποιοι,οχι ολοι ελπιζω,τα παιρνουν.

 

Στο λινκ που δινω για ενα τυχαιο μοντελο Corsair to CX600 βγαζει ευκολα κανεις το συμπερασμα οτι ενω ειναι καλο ,εχει ομως μεγαλο αριθμο αστοχιας συγκεκριμενα 20% ! Και αυτο γιατι αυτοι που εβαλαν βαθμολογια 1,ειχαν πολυ βασικα προβληματα και σε πολλες περιπτωσεις επαψαν να λειτουργουν μεσα σε μερες η εβδομαδες. (Οταν κλικαρεις το λινκ,κανεις κλικ στην βαθμολογια επανω και σου δειχνει στατιστικα στοιχεια και τι ακριβως εγραψαν 750 καταναλωτες)

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139028&cm_re=corsair_cx_600w-_-17-139-028-_-Product

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο λινκ που δινω για ενα τυχαιο μοντελο Corsair to CX600 βγαζει ευκολα κανεις το συμπερασμα οτι ενω ειναι καλο ,εχει ομως μεγαλο αριθμο αστοχιας συγκεκριμενα 20% ! Και αυτο γιατι αυτοι που εβαλαν βαθμολογια 1,ειχαν πολυ βασικα προβληματα και σε πολλες περιπτωσεις επαψαν να λειτουργουν μεσα σε μερες η εβδομαδες. (Οταν κλικαρεις το λινκ,κανεις κλικ στην βαθμολογια επανω και σου δειχνει στατιστικα στοιχεια και τι ακριβως εγραψαν 750 καταναλωτες)

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139028&cm_re=corsair_cx_600w-_-17-139-028-_-Product

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω!

 

Με τίποτα δεν έχει 20% πιθανότητα αστοχίας/ελλατωματικά!

 

~Απλά αν κάποιος έχει πρόβλημα το λέει, ενώ αν δεν έχει φεύγει και το ξεχνάει! Πόσες φορές δεν έχεις πάρει κάτι, δεν σου δημιούργησε πρόβλημα και δεν το είπες πουθενά? ;)

 

~Αντίθετα αν κάτι επώνυμο σου χαλάσει το λες μέχρι και στην πεθερά σου να το αποφεύγει! Και εγώ αυτό κάνω, όλοι μας.

 

Μην τα ισοπεδώνεις όλα.

 

Αλλιώς εγώ με 3 Vs450 και ένα HX850 απο τα Vs και μόνο με 20% πιθανότητα ελλατωματικού είχα πιθανότητα να πέσω σε ελλατωματικό σε τουλάχιστον ένα απο τα 3 κατά ~60%. Μάντεψε, όλα δουλεύουν ρολόι ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμη πληροφορηση αλλα δεν μπουρουμε να την εμπιστευτουμε 100%. Πρωτα απο ολα δεν αναφερει τιποτε για τα Corsair που εχει βουηξει ο πλανητης για το ρεκορ προβληματων που εχουν τα τελευταια 3 χρονια στις χαμηλες και μεσαιες κατηγοριες.Δευτερο και πιο σημαντικο, οι πηγες κριτικης στα τροφοδοτικα ειναι συνεχως απο τα ιδια 3-4 sites που ναι μεν ειναι γνωστα αλλα οχι τα καλυτερα και υπαρχουν δεκαδες ακομη το ιδιο και περισσοτερο εγκριτα.Αν ειχε κριτικες τροφοδοτικων απο 10-15 διαφορετικα sites θα ηταν πιο σοβαρη σελιδα.

 

Το καλυτερο κριτηριο ειναι το newegg που ψωνιζει εκατομμυρια κοσμος και να δεις τις κριτικες των καταναλωτων που δεν εχουν συμφερον να γραψουν ψεμματα ενω τα review sites δεν ειναι υπερανω υποψιας,κοινως καποιοι,οχι ολοι ελπιζω,τα παιρνουν.

 

Στο λινκ που δινω για ενα τυχαιο μοντελο Corsair to CX600 βγαζει ευκολα κανεις το συμπερασμα οτι ενω ειναι καλο ,εχει ομως μεγαλο αριθμο αστοχιας συγκεκριμενα 20% ! Και αυτο γιατι αυτοι που εβαλαν βαθμολογια 1,ειχαν πολυ βασικα προβληματα και σε πολλες περιπτωσεις επαψαν να λειτουργουν μεσα σε μερες η εβδομαδες. (Οταν κλικαρεις το λινκ,κανεις κλικ στην βαθμολογια επανω και σου δειχνει στατιστικα στοιχεια και τι ακριβως εγραψαν 750 καταναλωτες)

 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817139028&cm_re=corsair_cx_600w-_-17-139-028-_-Product

Και για μια αλλη εταιρια αρκετα γνωστη που την προτεινανε πολλοι στο Insomnia(την Xfx εννοω φυσικα)εχω δει αρκετα ατομα να γυρνανε πισω τροφοδοτικα(κυριως το Xfx 550 και 650)λογω θεματων που τους ετυχαν δεν σημαινει ομως οτι τα Xfx δεν ειναι καλα τροφοδοτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλιώς εγώ με 3 Vs450 και ένα HX850 απο τα Vs και μόνο με 20% πιθανότητα ελλατωματικού είχα πιθανότητα να πέσω σε ελλατωματικό σε τουλάχιστον ένα απο τα 3 κατά ~60%. Μάντεψε, όλα δουλεύουν ρολόι ;)

Και εγω παλι στα τελευταια 3 χρονια απο 6 που πηρα τα 4 μου εβγαλαν προβλημα και μου τα αντικατεστησαν στο Πλαισιο.Οπως περιμενεις να πιστεψω εγω εσενα ,πιστεψε και εσυ εμενα και τους 149 επωνυμους πελατες απο τους 751,(ποσοστο 20%) μεχρι στιγμης στο newegg που αντιμετωπισαν σοβαροτατα προβληματα και τα εστειλαν για επιστροφη.

 

Επισης επειδη εισαι σχετικα κανουργιος στο site αν ψαξεις θα βρεις οτι πολλοι insomniacs αντιμετωπισαν προβληματα με corsair και με XFX και το εχουν αναφερει σε αρκετα posts.

Και για μια αλλη εταιρια αρκετα γνωστη που την προτεινανε πολλοι στο Insomnia(την Xfx εννοω φυσικα)εχω δει αρκετα ατομα να γυρνανε πισω τροφοδοτικα(κυριως το Xfx 550 και 650)λογω θεματων που τους ετυχαν δεν σημαινει ομως οτι τα Xfx δεν ειναι καλα τροφοδοτικα.

Ακριβως οι εταιριες δεν ειναι αγιοι ουτε αναμαρτητοι ,ειναι επιχειρησεις και σε μια εταιρια δεν υπαρχει ιχνος ηθικου κινητρου ,το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το χρημα. Μπορει να εχουν δικαιολογημενα καλη φημη απο το παρελθον,αλλα εγω τις κρινω με αδιασειστα στοιχεια απο το παρον.Δεν ειμαι fanboy δηλαδη να διατυμπανιζω κατι επειδη ετυχε να το παρω εγω.Για παραδειγμα αυτη την περιοδο τα καλυτερα vfm τροφοδοτικα ειναι η σειρα Germany της Thermaltake.Αν στο μελλον βγαλει τροφοδοτικα με μεγαλο ποσοστο αστοχιας θα το αναφερω και θα συμβουλευω εδω να μην αγορασουν απο αυτη την εταιρια την συγκεκριμενη περιοδο.

 

Η καθε καλη μαρκα τροφοδοτικου δεν ειναι αιωνια και αναλλοιωτη αξια ειναι κατι το χειροπιαστο και συγκεκριμενο.Δηλαδη το γεγονος οτι μια εταιρια μεχρι τωρα βγαζει καλα τροφοδοτικα δεν σημαινει οτι αυριο δεν μπορει να βγαλει λεμονια και οτι εμεις οταν το κανει δεν πρεπει να την κραξουμε. :)

Επεξ/σία από benign
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα

τελικά ρε παιδιά το ποιο είναι ποιος που το βλέπουμε?

όποια μάρκα και αν πατήσω με πάει στην ίδια σελίδα που παρουσιάζει όλα τα παραπάνω τροφοδοτικά

αλλά δε λέει πουθενά οτι το τροφοδοτικό το κατασκευάζει άλλος από αυτόν που φέρει το logo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...