Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οτι διαβασα εν τω μεταξυ στις κριτικες στο newegg,υπαρχει ενα μικρο ποσοστο με το Seasonic,γυρω στο 4 %,που ειχαν προβλημα θορυβου,οπως ανεφερε ο Physiciant. Προσωπικα θα το ρισκαρα γιατι θεωρω τα Seasonic ανωτερα, αλλα ολες οι προτασεις ειναι καλες,τωρα ειναι θεμα δικο σας.

 

Σαν τελευταια προταση στο ευρος τιμων που συζηταμε,πολυ καλα που θα σας κανουν την δουλεια,αθορυβα και πιο φτηνα,(αλλα με 3 χρονια εγγυηση)ειναι αυτα:

 

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-w0393re-berlin-630w-atx23-p-PER.525220

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-630mpcbeu-smart-se-series-630w-cm-87--p-PER.640645

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-730mpcbeu-smart-se-series-730w-cm-87--p-PER.640646

 

Η σειρα Germany της Thermaltake ειναι τρομερα επιτυχημενη σε αποδοση,αθορυβη και απροβληματιστη. Μεχρι προτινος ηταν και σε αχτυπητες τιμες αλλα τους τελευταιους μηνες ανεβηκαν.Επισης να σας πω,επειδη διαβαζω πολυ προσεκτικα τα παραπονα για τροφοδοτικα που χαλασαν γρηγορα,ειχαν θορυβο η coil whine εδω στο ινσομνια απο μελη,οτι την τιμητικη τους ειχαν απο τα επωνυμα πρωτα η Corsair και μετα η XFX,σπανιοτερα η Coolermaster αλλα μεχρι στιγμης ουτε ενα παραπονο για την σειρα Germany της Τhermaltake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ευλογη ερωτηση ?

Απο την στιγμη που υπαρχει αυτο : http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-2547993/psu-tier-list.html

και καλυπτει σχεδον οτι υπαρχει και στην ελληνικη αγορα , γιατι προσπαθουμε να ξανα ανακαλυψουμε τον τροχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα ναι. Γιατί κάποτε κάτι TR2 σκάγανε σαν βεγγαλικά. ;)

Ακριβως επειδη κατα περιοδους ολες οι εταιριες ,και οι πιο γνωστες βγαζουν ,εστω σπανιοτερα,λεμονια,πρεπει να μην υπαρχει το φαινομενο της εταιριολατρειας που ειναι γελοιο.

Να κανω μια ευλογη ερωτηση ?

Απο την στιγμη που υπαρχει αυτο : http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-2547993/psu-tier-list.html

και καλυπτει σχεδον οτι υπαρχει και στην ελληνικη αγορα , γιατι προσπαθουμε να ξανα ανακαλυψουμε τον τροχο ?

Πραγματικα πολυ χρησιμη ερωτηση με την θετικη εννοια. :)

 

Ασχολουμαι με τους υπολογιστες πανω απο 20 χρονια και δαβαζω πολυ συχνα τα πιο γνωστα sites. Ποτε δεν εχω δει,η για να μην ειμαι απολυτος,σπανιοτατα,να δινουν καλα reviews για καλα και φτηνα προιοντα και συνηθως κανουν σοβαρες και εγκριτες αναλυσεις σε ακριβα προιοντα,που ουτως η αλλως θα επρεπε να εχουν καλη ποιοτητα γιατι ......ειναι ακριβα.

 

Ολα αυτα τα διαφημιστικα banners των πιο γνωστων εταιριων στα sites του Tom και του Anand τους αποδιδουν χρηματα ,δεν τα εχουν τυχαια. Επομενως χρηματιζομενους''επαγγελματιες'' reviewers μονο ενας ανοητος καταναλωτης θα τους εμπιστευοταν απολυτα.

 

Ασφαλως θα τους διαβασω γιατι με ενημερωνουν,αλλα το υπερτατο μετρο αξιολογησης ειναι ο λαος,ο πελατης,που δεν τα παιρνει και επομενως δεν εχει λογο να πει ψεμματα.Οταν βλεπω για παραδειγμα,ενα τροφοδοτικο, με αριστα το 5,να εχει απο 4 και πανω σε αριθμο 1200 ατομων που το εχουν αγορασει,ξερω οτι περα απο ενα μικρο λογικο αριθμο εργοστασιακων λαθων,ειναι ενα καλο προιον.

Επεξ/σία από benign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα , εννοειται οτι παιζουν και αυτα αλλα την λιστα την ειδες ? Την εχεις υποψιν σου ? Δεν ειπα να ακολουθεις τυφλα οτι προτεινουν στα δημοφιλη site , και εννοειται διαβαζεις reviews για το αντικειμενο που θες να αποκτησεις απο αλλους ιδιοκτητες.

 

Αλλα οτι εχει προταθει εδω μεσα σαν "καλο" ειναι ηδη σε αυτην την λιστα , κυριως στα tier 2-3 και η δουλεια που εχει κανει ο OP υπαρχει ηδη(χωρις να θελω να υποβαθμισω την προσπαθεια)   ...

 

Και στην τελικη ας μην γελιομαστε , οση εμπειρια και να εχεις βασιζεσαι(ολοι μας) στους reviewers αυτων των site για την πληροφορηση σου ,μετα μπαινει η προσωπικη κριση στο να ξεχωρισεις την φαβα sponsored παρουσιαση απο την "legit".

 

Επισης μια χρηστικη πληροφορια , τα XFX κατασκευαζονται (oem) απο την Seasonic και ειναι ουσιαστικα τα ιδια , οποτε το διλημmα σε παρομοια μοντελα ειναι πλαστο.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/power-supply-oem-manufacturer,2913-10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα , εννοειται οτι παιζουν και αυτα αλλα την λιστα την ειδες ? Την εχεις υποψιν σου ? Δεν ειπα να ακολουθεις τυφλα οτι προτεινουν στα δημοφιλη site , και εννοειται διαβαζεις reviews για το αντικειμενο που θες να αποκτησεις απο αλλους ιδιοκτητες.

 

Αλλα οτι εχει προταθει εδω μεσα σαν "καλο" ειναι ηδη σε αυτην την λιστα , κυριως στα tier 2-3 και η δουλεια που εχει κανει ο OP υπαρχει ηδη(χωρις να θελω να υποβαθμισω την προσπαθεια)   ...

 

Και στην τελικη ας μην γελιομαστε , οση εμπειρια και να εχεις βασιζεσαι(ολοι μας) στους reviewers αυτων των site για την πληροφορηση σου ,μετα μπαινει η προσωπικη κριση στο να ξεχωρισεις την φαβα sponsored παρουσιαση απο την "legit".

 

Επισης μια χρηστικη πληροφορια , τα XFX κατασκευαζονται (oem) απο την Seasonic και ειναι ουσιαστικα τα ιδια , οποτε το διλημmα σε παρομοια μοντελα ειναι πλαστο.

 

http://www.tomshardware.com/reviews/power-supply-oem-manufacturer,2913-10.html

Αυτα που αναφερει σαν ''tier 1'' ειναι πανακριβα μοντελα και τα περισσοτερα ειναι απο 1000W και πανω!!! Καμμια σχεση με τον μεσο χρηστη -gamer.

 

Παρολο που υποτιθεται οτι τα XFX τα φτιαχνει η Seasonic εχουμε διαβασει τα τελευταια 2 χρονια πολλες αναφορες προβληματων και στο εξωτερικο και εδω στο insomnia απο αρκετους χρηστες.

 

Τελος κατατασσει την σειρα Germany της Thermaltake στο tier 4 που περα απο το οτι ειναι για χοντρα γελια και διαφωνω καθετα εμπειρικα,παει κοντρα στην συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων του insomnia που ειναι παρα πολλοι και επαλαμβανω οχι μονο δεν εχουν αναφερει προβληματα μεχρι τωρα ουτε μια φορα αλλα ειναι οπως και εγω προσωπικα πολυ ευχαριστημενοι. (Οπως αλλωστε εγραψαν και οι δυο φιλοι πριν σε αυτο το νημα.)

 

Τελος οταν γινεται μια κριτικη ερευνα για οτιδηποτε, βασικη αρχη ειναι το ατομο που την κανει να ειναι ανεξαρτητος,καποιος που δεν χρηματοδοτειται αμεσα η εμμεσα απο καποια εταιρια.Απο την στιγμη που οι σχετικοι reviewers τα παιρνουνε,δεν  τους εχω και ουτε προκειται ποτε,απολυτη εμπιστοσυνη.Το μετρο ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και οπως εγραψα πριν οι αντικειμενικες κριτικες των καταναλωτων ενος τεραστιου αγοραστικου site οπως το newegg.

 

Δηλαδη για να απαντησω στην ερωτηση σου που ξεχασα,οχι την λιστα δεν την ηξερα,αλλα προφανως εχω υποψη μου καποια απο τα τροφοδοτικα.Πανω απο 600W προσωπικα δεν μου χρειαζεται και δεν με απασχολουν.Οταν θελω καποιο καινουργιο τροφοδοτικο,ψαχνω για κριτικες καταναλωτων και μονο,κυριως απο το newegg αλλα και απο μεγαλα ευρωπαικα αγοραστικα sites.Κατα δευτερο λογο ,διαβαζω και μια κριτικη και μετα προχωρω στην αγορα,παντα κοιτωντας να συνδιαζουν αξια με χαμηλη τιμη,σιχαινομαι τα ακριβα προιοντα.

 

Αλλα οπως ειχα γραψει και πριν για καποιο περιεργο λογο, δεν υπαρχουν πολλες κριτικες για vfm προιοντα αλλα κατα 80% reviews για ακριβα προιοντα στα περισσοτερα sites επειδη λειτουργουν σαν κραχτες για τις πωλησεις των εταιριων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CM V550 δεν υπάρχει διαθέσιμο, οπότε μάλλον με βλέπω για το Seasonic που έχει το eshop.

Για ενα light OC φαντάζομαι είναι αρκετό το Seasonic.

 

Το seasonic είναι στο newletter του eshop στα 79.90€ . Δεν βρίσκω το link του newsletter, πάντως ο κωδικός προσφοράς είναι OFFER1528.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Πριν λίγες μερες το τροφοδοτικό μου έδωσε τέλος και τωρα πρέπει να επιλέξω κάποιο καινούριο. το παλιό μου ήταν 380watt noname και κράτησε περίπου 10 χρόνια.(κομπλε την εβγαλα)

τώρα λόγο οικονομίας είμαι ανάμεσα στα

CORSAIR VS450

και το

CORSAIR CX430

οι κριτικές που είδα σε γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα είναι πολύ καλές και για τα 2 η διαφορά τους ειναι στα ~10 ευρώ (ακριβώτερο το cx430) αξίζει να τα δώσω?

 

αν εχετε να προτείνετε κάποιο ακόμα αναμένω απάντηση σας. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Πριν λίγες μερες το τροφοδοτικό μου έδωσε τέλος και τωρα πρέπει να επιλέξω κάποιο καινούριο. το παλιό μου ήταν 380watt noname και κράτησε περίπου 10 χρόνια.(κομπλε την εβγαλα)

τώρα λόγο οικονομίας είμαι ανάμεσα στα

CORSAIR VS450

και το

CORSAIR CX430

οι κριτικές που είδα σε γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα είναι πολύ καλές και για τα 2 η διαφορά τους ειναι στα ~10 ευρώ (ακριβώτερο το cx430) αξίζει να τα δώσω?

 

αν εχετε να προτείνετε κάποιο ακόμα αναμένω απάντηση σας. ευχαριστώ

Καλο θα ηταν να μας λεγατε απο τι αποτελειται ο υπολογιστης σας. (Αν και για να τη βγαζατε με no name 380w μαλλον ειναι παλιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...