Προς το περιεχόμενο

tattoo


Trendy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα :)

 

Θα κάνω ενα celtic high cross στο αριστερό μπράτσο (αφού το σκέφτικα το σχέδιο καλά για ... 10 χρόνια !!!)

αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει σε ποιό στούντιο. Σκέφτομαι dermagraphics στον κορυδαλλό, αλλά παίζει κανένα καλό στα δυτικά, περιστέρι π.χ ? Έχουν τα ''γνωστά'' στούντιο διαφορές μεταξύ τους τελικά, ή έχει να κάνει με το πώς κόβεις εσύ το μέρος ?

 

Επίσης μου τριβελίζει το μυαλό το κόστος, γιατί θέλω γέμισμα με celtic knots, και σε μερικά σημεία κόκκινο χρώμα και φοβάμαι οτι θα μου πούν κανα τρακοσάρι. Για κάτι που θα έχω μια ζωή είναι λίγα και πέντε χιλιάδες που λέει ο λόγος αλλά δυστηχώς γαμώ την ανεργία μου πρέπει να το σκεφτώ και αυτό. 

 

Μόλις με το καλό όμως γίνει βούρ για δεύτερο στο δεξί η φώτο του avatar χεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξέρω αν βολεύει κέντρο σχετικά σου προτείνω να κοιτάξεις στο honest tatto που πήγα στο ψυρί κοντά , σου παραθέτω το facebook τους https://www.facebook.com/honest.tattooshop?fref=ts&ref=br_tf , μιας και εχουν παει σε αλλη διεύθυνση και το site δεν εχει ανανεωθεί ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε σοβαρα για ενα σχεδιο που θα το εχεις μια ζωη πανω σου σκεφτεσαι την μετακινηση μεσα σε μια πολη? αλλοι πηγαινουν μεχρι και εξωτερικο για να χτυπησουν σε καλλιτεχνη της αρεσκειας τους...γνωμη μου μην λογαριασεις αποσταση για μεσα στην αθηνα τουλαχιστον κ λεφτα (εντος οριων βεβαια) για διαφορες 50-100 ευρω μην το σκεφτεις κανε υπομονη μαζεψε λιγα λεφτα ακομα κ καντο στο στουντιο που σ αρεσει κ σου εμπνεει εμπιστοσυνη... απο μενα sake tattoo χαλανδρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, χτες χτύπησα το πρώτο μου ταττου και έχω κάποιες απορίες.

το παιδί που μου το έκανε μου είπε να του βάζω την κρέμα 3-4 φορές την μέρα , και ν προσέχω να είναι πάντα ενυδατωμένο, και στο ντουζ δεν υπάρχει πρόβλημα να πέσει νερό αλλά να μην τ τρίβω με τ σφουγγάρι .

Όλα καλά μέχρι εδώ , αλλά σήμερα που έριξα μια ματιά στο ιντερνετ σε κατι οδηγούς περιποίησης , έλεγαν οτι πρεπει ν τ πλένω κάθε μερα 3-4 φόρες και μετα κρεμά.

1)Τι πρέπει να κανω , να τ πλενω τοσες φορες την μερα ή οταν κανω μπανιο ?

2) μετα την κρεμα μ εκνευρίζει που κολλάει απάνω η μπλούζα γιατι ειναι στο στηθος και λεω να βαζω μεμβράνη κανει ?

ΚΑΙ κατι τελευταιο , σήμερα που ειχα σχολή ολη μερα του ειχα βαλει κρεμα και μεμβράνη για να κρατησει περισσότερο , ειχα παρει μαζι την κρεμά ωστε αμα χρειαστει να ξαναβαλω ,αλλα  τωρα που γύρισα σπίτι  ειδα οτι φαινόταν στεγνο και ειχε κατι σαν κομματακια χρωματος σε σημεια σημεια αλλα ήταν ενυδατωμένο τι παίζει? 

Συγγνώμη αν κούρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πριν του βάλω bepanthol (αυτη πήρα) , πλαίνω τα χέρια μου με σαπούνι αντιβακτηριδιακό (detol απο το supermarket) και  στην συνέχεια πλένεις με αυτο το tattoo (με απαλές κινήσεις με τα χέρια σου / οχι να το τρίβεις) , το εκανα και εγω 4 φορές την ημέρα για περίπου 20 μέρες , και τωρα το κανω 2 φορές την εβδομάδα για καμια 15 αρια ημέρες ακομα.

 

Οταν αρχίζει να ξεφλουδίζει η στην αρχή τώρα που θα γιατρεύεται το δέρμα μην το ξύσεις σε καμια περίπτωση ουτε να τραβάς οταν ξεφλουδίζει αστο μονο του , το πιθανότερο ειναι να εχεις τρομερή φαγούρα (εγω ειχα για 1 εβδομάδα) αλλα πρέπει να το αντέξεις ειναι φυσιολογικό.

 

Οταν θα ξεφλουδίζει θα φύγουν πιθανόν και κομματάκια με χρώμα μαζι , ειναι απόλυτα φυσιολογικό μην τρομάξεις η αν το δεις να ζαρώνει κτλπ , εσυ κανε την παραπάνω διαδικασία 4 φορές την ημέρα μην το τρίβεις η το ξύνεις και ασε να φτιάξει μονο του.

 

Τώρα αυτο με την μεμβράνη δεν το ξέρω αλλα νομιζω δεν ειναι καλο να βάλεις γιατι πρέπει να αναπνέει το tattoo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για  την απάντηση σου , έμενα δεν με τρώει καθόλου προς το παρόν .

Bepanthol πήρα και εγώ , οταν είμαι ολη μέρα έξω τι να κανω ?

αυτα τα κομματακια με τ χρωμα αρχιζουν απο την επομενη κιολας μερα ?

με την μπλούζα και την κρεμα τι εκανες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αρχή ακομα σε 3 4 ημέρες το πιθανότερο ειναι να αρχίσει η φαγούρα , σε εμενα τουλάχιστον ηταν αρκετά εκνευριστική :P , εγω που το εκανα στο ποδι απλα οσο μπορούσα τις πρώτε ημέρες φόραγα φόρμα για να μην τρίβεται πολυ στο τζιν αλλα εντάξει και μετα που εβαλα κανονικο παντελόνι δεν ειχε και ιδιαίτερη σημασία, μην ανησυχείς δεν παθαίνει τιποτα και να ακουμπάει η μπλούζα απλα αμα κολλάει με την κρέμα ειναι λιγο εκνευριστικό, υπομονή ομως.

 

Εμενα μετα απο 2 ημέρες άρχιζε και έφυγαν 1 2 κομματάκια με χρώμα ειναι ανάλογα ποσο γρήγορα θα αρχίζει να ξεφλουδίζει τον οργανισμό κτλπ οσο αφορά την επούλωση της πληγής ενοο και την ανάπλαση του δέρματος.

 

Τιποτα να πλαίνεις τα χέρια σου πριν βάλεις κρέμα (οχι με σκέτο νερό οπως σου ειπα και πριν) βάζε την κρέμα σου να μην το ξύνεις και το τρίβεις  και ασε την δουλειά να την κανει ο οργανισμός σου μετα.

 

Όσο αφορά την φαγούρα μπορει να σε πιάσει πολυ λίγο η παρα πολύ εξαρτάται και αν ειναι μεγάλο το σχέδιο αν εχει χρώμα κτλπ κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...