Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, να σου πω στο username βαζουμε οτι γουσταρουμε πχ redodin7 η κατι συγκεκριμενο ?

 

 

 

 

Βάζεις όποιο θέλεις αλλά αφού μιλάμε για το υπουργείο οικονομικών είναι λογικό να χρησιμοποιούμε κάποιο που να έχει σχέση με το ονοματεπώνυμό μας.

 

Άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η φοροδιαφυγή είναι τόσο μεγάλη επειδή η εφορία δεν στέλνει ειδοποιήσεις στους υπόχρεους υποβολής φορολογικής δήλωσης... μάλιστα.

Δεν είπα αυτό ακριβώς αλλα ειναι μια μικρη λεπτομερια και αυτη.

 

Βάζεις όποιο θέλεις αλλά αφού μιλάμε για το υπουργείο οικονομικών είναι λογικό να χρησιμοποιούμε κάποιο που να έχει σχέση με το ονοματεπώνυμό μας.

 

Άποψή μου.

Ναι αυτο ειναι πολυ λογικο για αυτο ρωταω αν υπαρχει καποια οδηγια απο το υπουργειο.

Στην αυτοματη επιλογη μου βγαζει απλα το user####

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μεχρι πριν λιγο δεν ημουν υποχρεως, αν δεν εβλεπα στο διαδυκτιο τι γυνετε δεν θα ηξερα.

Και περα απο εμενα υπαρχουν και ατομα τριτης ηλικιας αυτα δεν θα επρεπε να ειχαν ενημερωθει ?

 

Εν πάση περιπτώσει, τώρα ξέρεις.

Όπως και να  έχει, οι νόμοι δεν κοινοποιούνται σε κάθε πολίτη αυτής της χώρας, ατομικά, για να ενημερωθούν.

 

Τι σχέση έχουν τα άτομα τρίτης ηλικίας με το θέμα που συζητάμε;

Έκαναν δήλωση με κάποιο τρόπο και τώρα θα κάνουν υποχρεωτικά με ηλεκτρονικό τρόπο. Αυτό έχει γραφτεί σε εφημερίδες και έντυπα και έχει συζητηθεί αρκετά στην τηλεόραση. Το εάν μπορούν όλα αυτά τα άτομα να την υποβάλουν ηλεκτρονικά είναι άλλο θέμα και όχι προσωπικής ενημέρωσης κάθε πολίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

REDODIN7

δεν έχω διαβάσει αν σε έχουν ενημερώσει τα παιδιά, αλλά αν εισαι ανω των 18 και εισαι προστατευόμενο μέλος ακόμα, δεν ειναι ανάγκη να υποβάλεις δηλωση. Π.χ. φοιτητής 21 ετων χωρις αμάξι ή κάποιο ακινητο χωρις κανενα εισόδημα δε χρειάζεται να υποβάλει δηλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μεχρι πριν λιγο δεν ημουν υποχρεως, αν δεν εβλεπα στο διαδυκτιο τι γυνετε δεν θα ηξερα.

Και περα απο εμενα υπαρχουν και ατομα τριτης ηλικιας αυτα δεν θα επρεπε να ειχαν ενημερωθει ?

 

Στην εφορεία το μονο που παιζει ειναι ποτε θα ξεκινήσεις να κάνεις δηλώσεις, απο κει και πέρα δεν υπάρχει τέλος, μονο ο θάνατος μπορεί να σε χωρίσει απο την εφορεία :-D

 

Η τριτη ηλικια το ξερει πολυ καλα αυτο.

 

Η φοροδιαφυγή είναι τόσο μεγάλη επειδή η εφορία δεν στέλνει ειδοποιήσεις στους υπόχρεους υποβολής φορολογικής δήλωσης... μάλιστα.

 

χαχαααα καλο τωρα το ειδα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα βάλει qsis :P

Εβαλα ενα μακριναρι για να εχουμε το κεφαλι μου ησυχο.

Ποσο κανει να ερθει ο κλειδαριθμος γιατι ακομα στο mail δεν εχει ερθει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας με το χαρτί που τυπωσες (ελπίζω) στο μητρώο στην εφορία να πάρεις τους τελικούς κωδικούς

E ποιο χαρτί ακριβώς έκανα την αίτηση αλλα δεν έχω κάποιο αποδεικτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και φυσικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένη αυτή είναι η δουλειά της για αυτό υπάρχει τόσο μεγάλη φοροδιαφυγή.
Όσο για μένα και στην εφορία που πήγα μου όταν μου έδωσαν βεβαίωση μη υποχρέωσης φορολογικής δήλωσης δεν μου είπαν τίποτα.

 

Θα επρεπε ομως ή τουλαχιστον να με ενημεροναν οτα πηγα εκει.

Οποτε θα παω μεσα στην εβδομαδα.

 

 

Δεν υφισταται αγνοια νομου, εισαι υποχρεωμενος να παρακολουθεις τα εντυπα μεσα (οπου ειναι υποχρεωμενοι να τα ανακοινωνουν), και να ενημερωνεσαι.

Αν ηταν να μας στελνουν ειδοποιησεις, θα επρεπε ολες οι υπηρεσιες να στελνουν ειδοποιησεις, για καθε νεα εγκυκλιο που βγαινει. Αλλαξε ο νομος για τα αυθαιρετα; θα πρεπει να μου στειλουν ειδοποιηση, αλλαξε 10 φορες η καταληκτικη ημερομηνια υποβολης φορολογικης δηλωσης; θα πρεπει να με ειδοποιησουν, αλλαξαν καποιοι νομοι στον ΚΟΚ; θα πρεπει να με ειδοποιησουν, αλλαξαν καποιοι νομοι στα αγροτικα; θα πρεπει να με ειδοποιησουν και παει λεγοντας και τελειωμο δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα ενα μακριναρι για να εχουμε το κεφαλι μου ησυχο.

Ποσο κανει να ερθει ο κλειδαριθμος γιατι ακομα στο mail δεν εχει ερθει τιποτα.

 

Στέλνουν μήνυμα σε κάποιες μέρες αναφέροντας το username που χρησιμοποίησες.

Να γνωρίζεις ότι πρέπει να πάρεις τον κλειδάριθμο από την Εφορία μέσα σε κάποια προθεσμία (νομίζω ότι είναι 1-2 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνουν μήνυμα σε κάποιες μέρες αναφέροντας το username που χρησιμοποίησες.

Να γνωρίζεις ότι πρέπει να πάρεις τον κλειδάριθμο από την Εφορία μέσα σε κάποια προθεσμία (νομίζω ότι είναι 1-2 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιος).

Αμα ειναι 1-2 μηνες καηκαμε αφου μεχρι 30 Ιουνιου ειναι η προθεσμια, μολις μου ερθει θα παω κατευθειαν να ξεμπερδευω.

 

Δεν υφισταται αγνοια νομου, εισαι υποχρεωμενος να παρακολουθεις τα εντυπα μεσα (οπου ειναι υποχρεωμενοι να τα ανακοινωνουν), και να ενημερωνεσαι.

Αν ηταν να μας στελνουν ειδοποιησεις, θα επρεπε ολες οι υπηρεσιες να στελνουν ειδοποιησεις, για καθε νεα εγκυκλιο που βγαινει. Αλλαξε ο νομος για τα αυθαιρετα; θα πρεπει να μου στειλουν ειδοποιηση, αλλαξε 10 φορες η καταληκτικη ημερομηνια υποβολης φορολογικης δηλωσης; θα πρεπει να με ειδοποιησουν, αλλαξαν καποιοι νομοι στον ΚΟΚ; θα πρεπει να με ειδοποιησουν, αλλαξαν καποιοι νομοι στα αγροτικα; θα πρεπει να με ειδοποιησουν και παει λεγοντας και τελειωμο δεν εχει.

Αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα γιατι και για αυτα που εισαι ενημερομενος δεν ειναι πολλες φορες αυτη και ενω εχει δημοσιευτει στην εφημεριδα της κυβερνησεως αυτη περιμενουν εγκυκλιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι 1-2 μηνες καηκαμε αφου μεχρι 30 Ιουνιου ειναι η προθεσμια, μολις μου ερθει θα παω κατευθειαν να ξεμπερδευω.

 

Αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα γιατι και για αυτα που εισαι ενημερομενος δεν ειναι πολλες φορες αυτη και ενω εχει δημοσιευτει στην εφημεριδα της κυβερνησεως αυτη περιμενουν εγκυκλιο.  

 

Αμα εισαι εσυ ενημερωμενος, κλαην για τον υπαλληλο, ας περιμενει την εγκυκλιο, δεν εισαι εσυ υπευθυνος.

Το θεμα ειναι αν πρεπει να σε ενημερωνουν προσωπικα. Διοτι αν με γραψουν αυριο για ζωνη, και τους πω οτι δεν εχω ενημερωθει οτι αποτελει αδικημα, λες να με πιστεψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εισαι εσυ ενημερωμενος, κλαην για τον υπαλληλο, ας περιμενει την εγκυκλιο, δεν εισαι εσυ υπευθυνος.

Το θεμα ειναι αν πρεπει να σε ενημερωνουν προσωπικα. Διοτι αν με γραψουν αυριο για ζωνη, και τους πω οτι δεν εχω ενημερωθει οτι αποτελει αδικημα, λες να με πιστεψουν;

Καλα ναι απλα περιμενα αφου ειναι υποχρεωτικο για ολους να μας εστελνε κατευθειαν η εφορεια τον κλειδαριθμο σε οσους δεν εχουμε φορολογικη δηλωση εως τωρα.

 

Αυτο μην μου πεις οτι δεν μπορουσαν να το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...