Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχετε πολλή πλάκα μερικοί.

chill αν φρόντιζες να βγάλεις κλειδάριθμο νωρίτερα, δε θα είχε ούτε ένα άτομο στην ουρά. περίμενες να αρχίσει η υποβολή δηλώσεων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν φρόντιζες να βγάλεις κλειδάριθμο νωρίτερα, δε θα είχε ούτε ένα άτομο στην ουρά. περίμενες να αρχίσει η υποβολή δηλώσεων;

 

Άκρως ελληνικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Είμαι 20 και είμαι φοιτητής. Απο οτι γνωρίζω είμαι προστατευόμενο μέλος απο τους γονείς μου οπότε εγω δεν κάνω δήλωση έτσι;

Είπα στον πατέρα μου να ρωτήσει και τον λογιστή του.(Νομίζω απλά ο πατέρας μου θα συμπληρώσει το ΑΦΜ μου στην δηλωσή του).

 

Είναι σωστά αυτά που λεώ;

Επίσης όλα αυτά ειναι για το οικονομικό έτος 2012 έτσι;

 

Εγώ φέτος αγόρασα μηχανάκι στο όνομα μου. Εισόδημα δεν.

Άλλοι μου έχουν πει να μην το δηλώσω, άλλοι να το δηλώσω αλλα δεν ειναι αυτό το θέμα.

Ακόμα δεν το έχω δηλώσει. 

Δεν επιρεάζει η αγορά της μηχανής την τωρινή δήλωση έτσι; 

(Λογιστής μου είπε οτι ειναι να κάνω με την μηχανή (δήλωση ή μη) να την κάνω μέχρι το τέλος του 13).

 

Για πείτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Είμαι 20 και είμαι φοιτητής. Απο οτι γνωρίζω είμαι προστατευόμενο μέλος απο τους γονείς μου οπότε εγω δεν κάνω δήλωση έτσι;

Είπα στον πατέρα μου να ρωτήσει και τον λογιστή του.(Νομίζω απλά ο πατέρας μου θα συμπληρώσει το ΑΦΜ μου στην δηλωσή του).

 

Είναι σωστά αυτά που λεώ;

Επίσης όλα αυτά ειναι για το οικονομικό έτος 2012 έτσι;

 

Εγώ φέτος αγόρασα μηχανάκι στο όνομα μου. Εισόδημα δεν.

Άλλοι μου έχουν πει να μην το δηλώσω, άλλοι να το δηλώσω αλλα δεν ειναι αυτό το θέμα.

Ακόμα δεν το έχω δηλώσει. 

Δεν επιρεάζει η αγορά της μηχανής την τωρινή δήλωση έτσι; 

(Λογιστής μου είπε οτι ειναι να κάνω με την μηχανή (δήλωση ή μη) να την κάνω μέχρι το τέλος του 13).

 

Για πείτε..

 

Στο post #10 έχω γράψει για τις φορολογικές υποχρεώσεις όλων όσων είναι πάνω από 18 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα, αλλα δεν με βοηθάει σε κάτι παραπάνω απο αυτά που είδη ξέρω.

 

Άλλα πράγματα κυρίως ρώτησα.

Αν επιρεάζει η αγορά της μηχανής αυτή την δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζεις ότι ήδη τα γνωρίζεις αλλά ... δεν

1. Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο λογιστής του πατέρα σου θα σε δηλώσει ως προστατευόμενο μέλος.

2. Το οικονομικό έτος είναι 2013 και κάνουμε φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα του 2012.

3. Το μηχανάκι αγοράστηκε το 2013, όπως λες, και θα δηλωθεί στη φορολογική δήλωση του επόμενου χρόνου αλλά πρέπει να φροντίσεις από τώρα να δικαιολογήσεις τα χρήματα που δόθηκαν για την αγορά του. Για τα θέματα αυτά είναι προτιμότερο να ρωτήσεις το λογιστή του πατέρα σου, που είναι επαγγελματίας και γνωρίζει τη σχετική νομοθεσία για να σε προστατεψει υπεύθυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε πολλή πλάκα μερικοί.

chill αν φρόντιζες να βγάλεις κλειδάριθμο νωρίτερα, δε θα είχε ούτε ένα άτομο στην ουρά. περίμενες να αρχίσει η υποβολή δηλώσεων;

 

 

Το βασικό πρόβλημα μου είναι ότι δεν θέλω να έχω κανένα πάρε δώσε με υπαλλήλους του κράτους, οπότε ναι το τρενάρω όσο μπορώ. 

 

Όπως έστελναν πέρσι τους φακέλους έτσι και φέτος να έστελναν τους κλειδάριθμους. Στην ανάγκη συστημένους. Τόσο δύσκολο είναι;

 

Ο χρόνος είναι ζωή, πόσο πια να διαθέσει ο καθένας από εμάς σε αυτό το μπουρδέλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζεις ότι ήδη τα γνωρίζεις αλλά ... δεν

1. Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο λογιστής του πατέρα σου θα σε δηλώσει ως προστατευόμενο μέλος.

2. Το οικονομικό έτος είναι 2013 και κάνουμε φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα του 2012.

3. Το μηχανάκι αγοράστηκε το 2013, όπως λες, και θα δηλωθεί στη φορολογική δήλωση του επόμενου χρόνου αλλά πρέπει να φροντίσεις από τώρα να δικαιολογήσεις τα χρήματα που δόθηκαν για την αγορά του. Για τα θέματα αυτά είναι προτιμότερο να ρωτήσεις το λογιστή του πατέρα σου, που είναι επαγγελματίας και γνωρίζει τη σχετική νομοθεσία για να σε προστατεψει υπεύθυνα.

Μπορώ να πώ ότι με κάλυψες όσο έψαχνα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Για το 1. Είπα στον πατέρα μου να του πεί τι πρέπει να κάνουμε.

Για το 2.Ωραία καλά το είχα καταλάβει.

Για το 3.Ναι μέχρι το τέλος του 13 μου είπαν οτι αν ειναι να το δηλώσω θα πρέπει να δικαιολογήσω τα λεφτά (δωρεά, κέρδη λαχείων). Τώρα τι θα κάνω με αυτό θα δείξει.

 

Όπως και να εχει σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτει 2013 το να πρέπει να στηθώ και να περιμένω σε ουρά πως μπορώ να το χαρακτηρίσω άραγε;

 

Α ναι άκρως ελληνικό!!!

 

Αυτο δεν ειναι τιποτα

 

 

που να μπλέξεις και με την δημόσια ασφάλιση, εκει να δεις κλάμα εοππυ κλπ

 

 

Οι μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτου κυβικων δεν δηλώνονται. Εκτος αν αλλαξαν και στην φετινή δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτου κυβικων δεν δηλώνονται. Εκτος αν αλλαξαν και στην φετινή δηλωση

Έτσι όπως το λες μπερδεύει λίγο. Οι μοτοσυκλέτες δεν έχουν τεκμήριο χρήσης, αλλά έχουν τεκμήριο αγοράς. Με λίγα λόγια όποιος αγόρασε/αγοράσει μοτό μέσα στο 2013, του χρόνου θα συμπεριλάβει στη δήλωσή του το παραστατικό αγοράς(απόδειξη, τιμολόγιο, υπεύθυνη δήλωση) που αναφέρει το ποσό. Τις επόμενες χρονιές δεν μπαίνει καθόλου στη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το λες μπερδεύει λίγο. Οι μοτοσυκλέτες δεν έχουν τεκμήριο χρήσης, αλλά έχουν τεκμήριο αγοράς. Με λίγα λόγια όποιος αγόρασε/αγοράσει μοτό μέσα στο 2013, του χρόνου θα συμπεριλάβει στη δήλωσή του το παραστατικό αγοράς(απόδειξη, τιμολόγιο, υπεύθυνη δήλωση) που αναφέρει το ποσό. Τις επόμενες χρονιές δεν μπαίνει καθόλου στη δήλωση.

Οπως τα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε πολλή πλάκα μερικοί.

chill αν φρόντιζες να βγάλεις κλειδάριθμο νωρίτερα, δε θα είχε ούτε ένα άτομο στην ουρά. περίμενες να αρχίσει η υποβολή δηλώσεων;

 

Ενταξει ειναι και λιγο μαλακια αυτο. Ποσο δυσκολο ειναι να τον εκτυπωνες κατευθειαν μονος σου απο το ιντερνετ; Αφου ετσι κι αλλιως με δικο σου user - pass μπαινεις. Ποσο "ασφαλεια" πια...

 

Αλλα οταν ειναι να εισπραξουν ζεστο χρημα (βλεπε τελη κυκλοφοριας), μια χαρα το εφτιαξαν το συστημα για ολους και δε χρειαζοταν να πας καν ουτε εφοριες, ουτε τραπεζες για το σημα, και αν εχεις και web banking, ολα online. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο pournara... με τον κλειδάριθμο χειρίζεσαι όλο το φορολογικό σου προφίλ, οπότε ήταν μαλακία να κάνω εγώ αίτηση για σένα γνωρίζοντας το ΑΦΜ σου και το όνομα πατρός σου όπως γινόταν με τους παλιούς κωδικούς.

Το ότι θα έπρεπε να δίνεται και από τα ΚΕΠ πχ, συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο pournara... με τον κλειδάριθμο χειρίζεσαι όλο το φορολογικό σου προφίλ, οπότε ήταν μαλακία να κάνω εγώ αίτηση για σένα γνωρίζοντας το ΑΦΜ σου και το όνομα πατρός σου όπως γινόταν με τους παλιούς κωδικούς.

Το ότι θα έπρεπε να δίνεται και από τα ΚΕΠ πχ, συμφωνώ.

 

Ελα τωρα, το οτι οι λογιστες μας, εχουν παει κι εχουν παρει για παρα πολλους... (και τον δικο μου, σιγα μην ετρεχα), αυτο τα λεει ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...