Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ :-) Θα πάω και μια βολτούλα απο την ΔΕΗ να δω αν μπορούν να μου το χαρακτηρίσουν και βλέπω. :unsure:

 

Δεν κατάλαβες, μάλλον, αυτό που έγραψα, δεδομένου ότι η ΔΕΗ δεν έχει σχέση με το θέμα.

Αυτό που έγραψα είναι ότι θα μπορούσες να το γράψεις ως δευτερεύουσα, εάν οι λογαριασμοί της ΔΕΗ ή του νερού δείχνουν ελάχιστη κατανάλωση στα διαστήματα που δεν μένεις σταθερά και πιο αυξημένη στα διαστήματα, πχ καλοκαιρινούς μήνες, που μένεις σ' αυτό, οπότε μπορείς να το δικαιολογήσεις ως δευτερεύουσα στην Εφορία, στην περίπτωση που σου ζητήσουν αποδεικτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΜΑΚFIL να σε ρωτησω αν γνωριζεις αν το επιδομα παιδιων που θα δωθει φετος μεσω της δηλωσης Α21 το δικαιουνται και αλλοδαποι τριτων χωρων? Γιατι στα δικαιολογητικα που εριξα μια ματια, καταλαβα οτι μενουν απ' εξω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚFIL να σε ρωτησω αν γνωριζεις αν το επιδομα παιδιων που θα δωθει φετος μεσω της δηλωσης Α21 το δικαιουνται και αλλοδαποι τριτων χωρων? Γιατι στα δικαιολογητικα που εριξα μια ματια, καταλαβα οτι μενουν απ' εξω! 

 

Δεν γνωρίζω το θέμα αλλά με μια αναζήτηση στο google μπορεί να βρεις απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστη η πατατα με τους προσυμπληρωμενους τοκους καταθεσεων οπου προσωπικα δεν εχω δει τιποτα προσυμπληρωμενο ακομη.Ειπα λοιπον να παρω βεβαιωσεις απο την τραπεζες και να τα βαλω μονος μου.Δεν προκειται να περιμενω να τα βαλουν αυτοι.Αν ποτε τα βαλουν.Εχω καταλαβει που θα βαλω τους καθαρους τοκους,που απο οτι ακουσα,παρολο που δεν εχει διευκρινιστει πως θα μοιραστουν,θα επιμεριστουν αν οι δικαιουχοι ειναι πχ 2.Στην περιπτωση ομως των παρακραντηθεντων φορων φανταζομαι θα επιμεριζονται και αυτοι σωστα ? Καμια αποψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μιλήσει για το θέμα των τόκων και θέλει μεγάλη προσοχή γιατί ο στόχος της αναγραφής τους, όταν το συνολικό ποσό ξεπερνάει τα 250 ευρώ, είναι να προστεθούν στο συνολικό ποσό των εισοδημάτων για να υπολογιστεί η ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

 

Επομένως, έχουμε κάθε λόγο να μην αναγράψουμε τόκους, εάν μπορούμε. Και πώς γίνεται αυτό;

Πχ με το να μοιράσουμε τους τόκους στους συνδικαιούχους ώστε να πέσουν κάτω από τα 250 ευρώ για τον καθένα, εάν αυτό επιτυγχάνεται.

 

Όπως ειναι προφανές από την παραπάνω ανάλυση, οι φόροι που έχουν καταβληθεί στην πηγή δεν ενδιαφέρουν το κράτος και για το λόγο αυτό δεν υπάχει πεδίο και κωδικός για να αναγραφούν.

Λάθος, γιατί οι φόροι από τόκους γράφονται στους κωδικούς 433-434.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγο ψαξιμο που εκανα ειδα οτι,στην δικη μου περιπτωση που ειναι δυο συνδιακαιουχοι στους λογαριασμους,οι τοκοι ξεπερνανε τους 250 εκαστος,θα πρεπει να αναγραφουν οι καθαροι τοκοι στα πεδια με κωδικο 659-660 και οι παρακραντηθεντες στα πεδια 433.Η ερωτηση μου ειναι αν θα πρεπει να επιμερισω και τους φορους προκειμενου να συμπληρωσω και το 434.

 

Ενα λινκ που υποστηριζει αυτα που λεω. http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14063 .Βεβαια δεν πολυ ξερω τι γινεται γιατι απο την μια ο αλλος twitterei ψευδο-διαταξεις(ξερεις ποιος :P) και απο την αλλη ουτε στο ΥΠΟΙΚ δεν ξερουν τι γινεται με τους τοκους και πως θα επιμεριστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τόκοι, κατά την άποψή μου, επιμερίζονται και οι φόροι των τόκων ομοίως. Άλλωστε, αυτό το έκανα και στο παρελθόν, όταν χρειαζόμασταν τα εισοδήματα αυτά για να δικαιολογήσουμε τεκμήρια κλπ.

 

Το site που αναφέρεις είναι αξιόπιστο και το έχω συμβουλευτεί πολλές φορές αλλά το κείμενο του link είναι παλαιό και έχει γραφτεί την εποχή (15/6) που ο Θεοχάρης είχε και την αρμοδιότητα της ΓΓΠΣ, εκτός από εκείνη του ΓΓ Δημοσίων Εσόδων. Η εκφρασμένη άποψή του ήταν ότι οι τόκοι περνάνε στον πρώτο δικαιούχο μόνον, και ο λόγος ήταν ότι δεν ήθελε τον επιμερισμό γιατί θα μειώνονταν ή θα εξαφανίζονταν τα ποσά που θα αύξαναν την εισφορά αλληλεγγύης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτηματακια

 

1. Αν μας καλεσει η εφορια να παμε τα δικαιολογητικα για ελεγχο, οπως γραφει μετα απο καθε οριστικοποιηση(συνηθως εντος 15 ημερων) κι εμεις ειμαστε σε πολυημερες διακοπες, τοτε τι γινεται?

 

2. Σχετικα με τους τοκους, πρεπει να αναφερουμε και αυτες του απλου ταμιευτηριου, εστω κι αν ειναι πενιχρες?

Εννοειται οτι θα υπαρχει συνολο με αλλες προθεσμιακες στα 251€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτηματακια

 

1. Αν μας καλεσει η εφορια να παμε τα δικαιολογητικα για ελεγχο, οπως γραφει μετα απο καθε οριστικοποιηση(συνηθως εντος 15 ημερων) κι εμεις ειμαστε σε πολυημερες διακοπες, τοτε τι γινεται?

 

2. Σχετικα με τους τοκους, πρεπει να αναφερουμε και αυτες του απλου ταμιευτηριου, εστω κι αν ειναι πενιχρες?

Εννοειται οτι θα υπαρχει συνολο με αλλες προθεσμιακες στα 251€.

 

1. Το μήνυμα για την προσέλευση στην Εφορία με τα δικαιολογητικά το παίρνεις αμέσως μετά την οριστική υποβολή της δήλωσης και, επομένως, το γνωρίζεις και σχεδιάζεις το πρόγραμμά σου ανάλογα.

 

2. Δεν υπάρχει διάκριση των τόκων σε ταμιευτηρίου και προθεσμίας και εφόσον ξεπερνούν συνολικά τα 250 ευρώ, θα τους γράψεις όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το μήνυμα για την προσέλευση στην Εφορία με τα δικαιολογητικά το παίρνεις αμέσως μετά την οριστική υποβολή της δήλωσης και, επομένως, το γνωρίζεις και σχεδιάζεις το πρόγραμμά σου ανάλογα.

 

Χθες που οριστικοποιησα την δηλωση ειδα οτι στο σημειο που παταω "Συνεχεια"  στην δηλωση και μου βγαζει το παραθυρο  με τα στοιχεια,απο κατω μου βγαζει αυτο το μηνυμα,δηλ οτι θα πρεπει να προσκομισω τα δικαιολογιτικα στην Αρμοδια ΔΟΥ αλλα θα ερθει μια ειδοποιηση απο την ΓΓΠΣ.Παντως εμενα δεν εχει ερθει κατι,ουτε στο μαιλ ουτε στο τηλεφωνο.Θα πρεπει να περιμενω η εχει γινει καμια γκαφα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι, μάλλον, προειδοποίηση σε κάθε φορολογούμενο.

Όπως έχει καταγραφεί στο διαδίκτυο, σε όσους έχουν είτε επιστροφή φόρου είτε μεγάλα ποσά ιατρονοσοκομειακής περίθαλψης κλπ, δε γίνεται άμεση εκκαθάριση και εμφανίζεται μήνυμα για να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά τους στην Εφορία.

 

Εάν την υπέβαλες και σου έβγαλε την άμεση εκκαθάριση και τον τελικό φόρο που θα πληρώσεις, αυτό σημαίνει ότι θα περιμένεις το εκκαθαριστικό σε 20 μέρες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα και εγω οτι θα καταργηθει το οριο των 1500 σε επιστροφη φορου προκειμενου να στηλεις δικαιολογιτικα και οτι απο εδω και περα θα πρεπει σε καθε επιστροφη,σχεδον,να στηλεις δικαιολογιτικα.Σε εμενα πχ που εχω επιστροφη μου εβγαλε το προειδοποιητικο μηνυμα αλλα οχι καποια ειδοποιηση-οδηγιες για το που-ποτε και πως θα υποβαλω τα δικαιολογιτικα.Εννοειται πως δεν μου εβγαλε ποσο εκκαθαρισης στο τελος αλλα ενα πλαισιο πανω στο Ε1 που λεει "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ" οποτε φανταζομαι πως θα πρεπει να περιμενω οδηγιες αν και φανταστηκα πως οπως ειπες ειναι απλως μια προειδοποίηση σε κάθε φορολογούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιγραφή σου ακούγεται ανακόλουθη αφού αφενός δεν έβγαλε την πρόχειρη εκκαθάριση αφετέρου δεν έβγαλε μήνυμα για υποβολή των δικαιολογητικών εντός 15 ημερών (εννοείται ότι είναι προτιμότερο να τα προσκομίσεις στην Εφορία σου, προσωπικά, για να έχεις τη δυνατότητα συζήτησης με τον ελεγκτή).

 

Με αυτά τα δεδομένα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις είτε ειδοποίηση είτε το εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok μαλλον το ειπα λαθος.Προχειρη εκκαθαριση μου εβγαλε απλως απο οτι θυμαμαι περισυ εβγαζε και οριστικη εκκαθαριση πανω στην φορολογικη δηλωση.Αμα πχ εκτυπωνες το pdf του Ε1 εβλεπες στην πρωτη σελιδα το ποσο της εκκαθαριση.Τωρα ομως δεν το βγαζει και αντι  αυτου βγαζει το "ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ" δηλ θα πρεπει μαλλον να προσκομισω δικαιολογιτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα αλλάζουν μετά τη διευκρίνιση.

Αφού έκανε εκκαθάριση και σου έδειξε το ποσό της επιστροφής, σημαίνει ότι δέχτηκε τη δήλωση όπως την υπέβαλες.

 

Θα περιμένεις τώρα το επέισημο εκκαθαριστικό.

 

Αυτό που θυμάσαι για την περυσινή είναι ότι, μόλις την κατέθεσες, σου έβγαζε αντίγραφο του Ε1 και ως πρώτη σελίδα τα στοιχεία της υποβολής και το συνολικό ποσό του φόρου αλλά δεν εννοούμε αυτό όταν λέμε εκκαθάριση ή εκαθαριστικό.

Εκκαθάριση (πρόχειρη) είναι η σελίδα που βγάζει είτε με τη δοκιμαστική είτε με την οριστική υποβολή της δήλωσης, στην οποία αναφέρονται όλοι οι κωδικοί που έχεις συμπληρώσει και το συνολικό ποσό του φόρου.

Εκκαθαριστικό είναι το μηχανογραφημένο έντυπο που στέλνει η ΓΓΠΣ στο οποίο περιλαμβάνονται εκτός από την αναλυτική καταγραφή των στοιχείων της δήλωσης και τα κουπόνια για την ολική ή μερική καταβολή του οφειλόμενου φόρου ή της επιστροφής φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...