Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το προειδοποιητικο μηνυμα για τα δικαιολογιτικα ομως τι γινεται ? Θα πρεπει να περιμενω ειδοποιηση απο την ΓΓΠΣ για οδηγιες υποβολης δικαιολογητικων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό συμβαίνει και με την δήλωση των γονιών μου!

Ένας μήνας έχει περάσει από την μέρα που έχουν κάνει την δήλωση και τους είχε βγει το μήνυμα οτι θα ειδοποιηθούν  για την προσκόμιση των δικαιολογητικών είτε μέσω email είτε από την εφορία.

Όταν βέβαια έκαναν την δήλωση είδαν το αποτέλεσμα αλλά δεν έγινε εκκαθάριση ώστε να μπορούμε να την εκτυπώσουμε όπως είχαμε κάνει πέρσι!

Τώρα περιμένουμε πότε θα γίνει εκκαθάριση!(και αν γίνει ποτέ! )

Πάντως,πήγε ο πατέρας μου στην εφορία μαζί με όλα τα δικαιολογητικά για να ρωτήσει τι γίνεται και μόλις τους είπε για αυτή την ειδοποίηση μόνο που δεν τον έβρισε ο υπάλληλος..

Τεσπά,ακόμα περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι το συστημα δεχτηκε τη δηλωση του φιλου, απλα του εβγαλε την ειδοποιηση που εβγαλε και σε μενα.

Οτι "θα ενημερωθειτε για την εκκαθαριση της δηλωσης σας μετα τον ελεγχο των στοιχειων που συμπληρωσατε, μεσω της σελιδας gsis.gr".

Kαι το ερωτημα ειναι, θα πρεπει να μπαινουμε καθε μερα στη σελιδα του gsis για να δουμε αν εχουμε ειδοποιηθει? Διακοπες με την ησυχια μας μπορουμε να παμε?..

 

 


2. Δεν υπάρχει διάκριση των τόκων σε ταμιευτηρίου και προθεσμίας και εφόσον ξεπερνούν συνολικά τα 250 ευρώ, θα τους γράψεις όλους.

 

Δηλαδη για 30 λεπτα που βγηκαν απο μια τραπεζα που ειχα κατι ψιλα σε ταμιευτηριο, θα πρεπει να παω να παρω βεβαιωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη για 30 λεπτα που βγηκαν απο μια τραπεζα που ειχα κατι ψιλα σε ταμιευτηριο, θα πρεπει να παω να παρω βεβαιωση?

 

Η απάντηση αφορούσε άλλο ερώτημα και συγκεκριμένα εάν πρέπει να προστεθούν οι τόκοι από ταμιευτήριο και από προθεσμιακές καταθέσεις

 

Στο δικό σου ερώτημα η απάντηση είναι ότι εάν με τα 30 λεπτά ξεπερνάς το όριο των 250 ευρώ, τότε πρέπει να γράψεις και αυτούς τους τόκους αλλά αφού δεν τους έχουν περάσει μέχρι σήμερα και δεν έχει βγει η απόφαση επιμερισμού των τόκων στους συνδικαούχους μπορείς να υποβάλεις τη δήλωση χωρίς να τους γράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι το συστημα δεχτηκε τη δηλωση του φιλου, απλα του εβγαλε την ειδοποιηση που εβγαλε και σε μενα.

Οτι "θα ενημερωθειτε για την εκκαθαριση της δηλωσης σας μετα τον ελεγχο των στοιχειων που συμπληρωσατε, μεσω της σελιδας gsis.gr".

Kαι το ερωτημα ειναι, θα πρεπει να μπαινουμε καθε μερα στη σελιδα του gsis για να δουμε αν εχουμε ειδοποιηθει? Διακοπες με την ησυχια μας μπορουμε να παμε?..

Εχω ακριβως την ιδια απορια μιας και μου εβγαλε αυτο ακριβως το μηνυμα.Δεν ξερω αν θα πρεπει να περιμενω ειδοποιηση η εκκαθαριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακριβως την ιδια απορια μιας και μου εβγαλε αυτο ακριβως το μηνυμα.Δεν ξερω αν θα πρεπει να περιμενω ειδοποιηση η εκκαθαριση.

 

Σε προηγούμενο μήνυμα διευκρίνισες ότι έβγαλε την εκκαθάριση, όταν την υπέβαλες οριστικά, και τώρα λες ότι σου έβγαλε μήνυμα ότι θα ενημερωθείς για την εκκαθάριση κλπ.

 

Τι ακριβώς συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις συμπληρωσα το Ε1 και πατησα συνεχεια με εβγαλε στο παραθυρο που πιστευω οτι οπως ειπες ειναι η προχειρη εκκαθαριση.Στο ιδιο παραθυρο εβγαλε στο κατω μερος αυτο: "ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ: -----. Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων.Για τα ποσά των κωδικών των δαπανών (ιατρικών, δωρεών κλπ), καθώς και των λοιπών κωδικών της δήλωσης Φ.Ε. που υποβάλλεται, θα αποσταλεί ειδοποίηση από τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να αποστείλετε μέσω Ταχυδρομείου τα σχετικά δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. "

 

Στις παυλες εμφανιζεται κανονικα το ποσο για τυχων παρεξηγηση :P.Μετα ως γνωστων εβαλα τα ΑΦΜ των εργοδοτων και στο τελαυταιο βημα οπως θυμωμουν απο περυσι εβγαζε και παλι το συνολικο ποσο φορου και πανω στο Ε1 στην πρωτη σελιδα εβλεπες το ιδιο πραγμα.Αντ'αυτου ομως ειδα το μηνυμα που λεει ο και ο φιλος απο πανω "θα ενημερωθειτε για την εκκαθαριση της δηλωσης σας μετα τον ελεγχο των στοιχειων που συμπληρωσατε, μεσω της σελιδας gsis.gr "

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις το βγάζει και σ' εμένα στις δύο δοκιμαστικές υποβολές της δήλωσής μου που έχω κάνει μέχρι τώρα (νομίζω ότι επιτρέπει μέχρι 3, πριν πατήσεις την οριστική υποβολή, και  αυτό σημαίνει άλλωστε  φράση "Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων"). Σ' εμένα, βέβαια, είναι χρεωστικό το αποτέλεσμα.

 

Σε δήλωση συγγενικού μου προσώπου, που κατέθεσα πριν από λίγες μέρες, έβγαλε στην εκκαθάριση τα ίδια μηνύματα (χρεωστικό αποτέλεσμα) και, αφού συμπλήρωσα τα στοιχεία του εργοδότη, ολοκλήρωσε τη διαδικασία και στο αντίγραφο του Ε1 που έσωσα αναφέρει στην πρώτη σελίδα τα στοιχεία κατάθεσης αλλά όχι το τελικό χρεωστικό ποσό, όπως έγραφε πέρυσι. Στη συνέχεια αναφέρει το ίδιο μήνυμα που διαβάζεις και εσύ "θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσής σας μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε, μέσω της σελίδας gsis.gr".

 

Επειδή η συγκεκριμένη δήλωση είναι πολύ απλή, χρεωστική και χωρίς δικαιολογητικά αλλά βγάζει το ίδιο μήνυμα, όπως και σ' εσένα, πιστεύω ότι το μήνυμα είναι στερεότυπο και στέλνεται σε όλους τους φορολογούμενους μετά την υποβολή της δήλωσης. Άλλωστε, σε 15-20 μέρες θα φανεί το αποτέλεσμα, με την αποστολή του εκκαθαριστικού. Στην περίπτωσή σου, βέβαια, και λόγω των τελευταίων αποφάσεων για μη καταβολή των επιστροφών, επειδή διαπιστώθηκε νέα τρύπα, ίσως καθυστερήσει η εκκαθάριση και ζητηθεί η προσκόμιση των δικαιοληγητικών.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση αφορούσε άλλο ερώτημα και συγκεκριμένα εάν πρέπει να προστεθούν οι τόκοι από ταμιευτήριο και από προθεσμιακές καταθέσεις

 

Στο δικό σου ερώτημα η απάντηση είναι ότι εάν με τα 30 λεπτά ξεπερνάς το όριο των 250 ευρώ, τότε πρέπει να γράψεις και αυτούς τους τόκους αλλά αφού δεν τους έχουν περάσει μέχρι σήμερα και δεν έχει βγει η απόφαση επιμερισμού των τόκων στους συνδικαούχους μπορείς να υποβάλεις τη δήλωση χωρίς να τους γράψεις.

Kαι το αλλο ερωτημα με το ιδιο θεμα ασχολειται.

Λοιπον, να το κανω αναλυτικα. Εστω οτι καποιος παιρνει τοκους προθεσμιακης 300€ απο τη τραπεζα Α, 400€ τοκους προθεσμιακης απο τη τραπεζα Β, και 0.3€ τοκους ταμιευτηριου απο τη τραπεζα Γ. Θα χρειαστει βεβαιωσεις και απο τις τρεις τραπεζες?

....................Επειδή η συγκεκριμένη δήλωση είναι πολύ απλή, χρεωστική και χωρίς δικαιολογητικά αλλά βγάζει το ίδιο μήνυμα, όπως και σ' εσένα, πιστεύω ότι το μήνυμα είναι στερεότυπο και στέλνεται σε όλους τους φορολογούμενους μετά την υποβολή της δήλωσης. Άλλωστε, σε 15-20 μέρες θα φανεί το αποτέλεσμα, με την αποστολή του εκκαθαριστικού. Στην περίπτωσή σου, βέβαια, και λόγω των τελευταίων αποφάσεων για μη καταβολή των επιστροφών, επειδή διαπιστώθηκε νέα τρύπα, ίσως καθυστερήσει η εκκαθάριση και ζητηθεί η προσκόμιση των δικαιοληγητικών.

 

.

Προφανως και ναι, σε ολους τα ιδια περιπου λεει(σε καποιους λεει εντος 15 ημερων), το θεμα ειναι τι κανουμε. Μπορουμε να παμε διακοπες ή θα μας ψαχνει η εφορια και αν δε μας βρει θα μας κοψει προστιμο?...

Απο που γνωριζεις οτι θα γινει αποστολη εκκαθαριστικου εντος 15-20 ημερων? Εχει γινει μεχρι στιγμης σε κανεναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από την απάντηση πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι τόσο στο θέμα αυτό όσο και σε όλα τα θέματα του forum οι απαντήσεις που δίνονται προέρχονται, κατά βάση, από την εμπειρία και τη γνώση των μελών και όχι από επαγγελματίες εξειδικευμένων forum.

 

 

 

Kαι το αλλο ερωτημα με το ιδιο θεμα ασχολειται.
Λοιπον, να το κανω αναλυτικα. Εστω οτι καποιος παιρνει τοκους προθεσμιακης 300€ απο τη τραπεζα Α, 400€ τοκους προθεσμιακης απο τη τραπεζα Β, και 0.3€ τοκους ταμιευτηριου απο τη τραπεζα Γ. Θα χρειαστει βεβαιωσεις και απο τις τρεις τραπεζες?

 

 

 

 

Με βαση τις οδηγίες συμπλήρωσης της φορολογικής δήλωσης, στους κωδικούς 659-660 γράφουμε:

 

".... τα χρηματικά ποσά ή τα έσοδα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία φορολογούνται με ειδικό τρόπο (π.χ. τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης, τόκοι έντοκων γραμματίων του Δημοσίου, τόκοι ομολόγων του Δημοσίου, τόκοι από ομολογίες που εκδίδονται από εταιρίες ή επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα, τόκοι ομολογιακών δανείων που εκδίδονται στην αλλοδαπή, αμοιβές και μισθοί μελών Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας που έγινε
παρακράτηση φόρου 35% ωφέλεια από πώληση εταιρικού μεριδίου, μερίσματα ημεδαπών Α.Ε., κέρδη που διανέμουν ημεδαπές ΕΠΕ και συνεταιρισμοί, κλπ.), όπως αυτά προκύπτουν μετά την αφαίρεση του φόρου εισοδήματος που τα βαρύνει καθώς και τα μερίσματα από αλλοδαπές ανώνυμες εταιρίες, αλλοδαπές Ε.Π.Ε. κ.λ.π.....
"

 

Όπως είναι προφανές, στο κείμενο αυτό δεν διαχωρίζονται οι τόκοι προθεσμιακών και καταθέσεων ταμιευτηρίου. Επίσης, στο σχέδιο νόμου, που κατατέθηκε στη Βουλή, για το όριο των 250 ευρώ, αναφέρεται ότι:

 

"Στο τέλος της παραγράφου 6 του άρθρου 62 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής:
«Ειδικά για τα εισοδήματα της παραγράφου 1 του άρθρου 12 του Κ.Φ.Ε. του οικονομικού έτους 2013 δεν υφίσταται υποχρέωση δήλωσής τους, εφόσον το συνολικό καθαρό ποσό αυτών δεν υπερβαίνει τα διακόσια πενήντα (250) ευρώ
".

 

Από τη διάταξη αυτή προκύπτει ότι, εάν το συνολικό καθαρό ποσό των τόκων υπερβαίνει τα 250 ευρώ, αυτοί δηλώνονται ανεξάρτητα από το είδος της κατάθεσης (προθεσμιακής ή ταμιευτηρίου).

Άλλωστε, ο προφανής στόχος του νόμου είναι να δηλωθούν όσο το δυνατόν μεγαλύτερα ποσά ώστε να αντληθεί, αντίστοιχα, μεγαλύτερη ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

 

 

 


Προφανως και ναι, σε ολους τα ιδια περιπου λεει(σε καποιους λεει εντος 15 ημερων), το θεμα ειναι τι κανουμε. Μπορουμε να παμε διακοπες ή θα μας ψαχνει η εφορια και αν δε μας βρει θα μας κοψει προστιμο?...

Απο που γνωριζεις οτι θα γινει αποστολη εκκαθαριστικου εντος 15-20 ημερων? Εχει γινει μεχρι στιγμης σε κανεναν?

 


Το χρονικό διάστημα που έγραψα είναι αυτό των προηγούμενων ετών, και προκύπτει από τους χρόνους μεταξύ της υποβολής των δηλώσεων της οικογένειάς μου και της παραλαβής των εκκαθαριστικών. Δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει δραματικά αυτός ο χρόνος, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν το κράτος βιάζεται να εκκαθαρίσει τις δηλώσεις για να αρχίζει να εισπράττει φόρους.

 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση τις οδηγίες συμπλήρωσης της φορολογικής δήλωσης, στους κωδικούς 659-660 γράφουμε:

 

 

".... τα χρηματικά ποσά ή τα έσοδα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία φορολογούνται με ειδικό τρόπο (π.χ. τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης, τόκοι έντοκων γραμματίων του Δημοσίου, τόκοι ομολόγων του Δημοσίου, τόκοι από ομολογίες που εκδίδονται από εταιρίες ή επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα, τόκοι ομολογιακών δανείων που εκδίδονται στην αλλοδαπή, αμοιβές και μισθοί μελών Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας που έγινε

παρακράτηση φόρου 35% ωφέλεια από πώληση εταιρικού μεριδίου, μερίσματα ημεδαπών Α.Ε., κέρδη που διανέμουν ημεδαπές ΕΠΕ και συνεταιρισμοί, κλπ.), όπως αυτά προκύπτουν μετά την αφαίρεση του φόρου εισοδήματος που τα βαρύνει καθώς και τα μερίσματα από αλλοδαπές ανώνυμες εταιρίες, αλλοδαπές Ε.Π.Ε. κ.λ.π....."

 

Όπως είναι προφανές, στο κείμενο αυτό δεν διαχωρίζονται οι τόκοι προθεσμιακών και καταθέσεων ταμιευτηρίου. Επίσης, στο σχέδιο νόμου, που κατατέθηκε στη Βουλή, για το όριο των 250 ευρώ, αναφέρεται ότι:

 

"Στο τέλος της παραγράφου 6 του άρθρου 62 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται νέο εδάφιο ως εξής:

«Ειδικά για τα εισοδήματα της παραγράφου 1 του άρθρου 12 του Κ.Φ.Ε. του οικονομικού έτους 2013 δεν υφίσταται υποχρέωση δήλωσής τους, εφόσον το συνολικό καθαρό ποσό αυτών δεν υπερβαίνει τα διακόσια πενήντα (250) ευρώ".

 

Από τη διάταξη αυτή προκύπτει ότι, εάν το συνολικό καθαρό ποσό των τόκων υπερβαίνει τα 250 ευρώ, αυτοί δηλώνονται ανεξάρτητα από το είδος της κατάθεσης (προθεσμιακής ή ταμιευτηρίου).

Άλλωστε, ο προφανής στόχος του νόμου είναι να δηλωθούν όσο το δυνατόν μεγαλύτερα ποσά ώστε να αντληθεί, αντίστοιχα, μεγαλύτερη ειδική εισφορά αλληλεγγύης.

Φιλε μου...

η ουσια του ερωτηματος ηταν, πως ειναι δυνατον ο φορολογουμενος να παει να ζητησει βεβαιωση για 30 λεπτα.

 

Το χρονικό διάστημα που έγραψα είναι αυτό των προηγούμενων ετών, και προκύπτει από τους χρόνους μεταξύ της υποβολής των δηλώσεων της οικογένειάς μου και της παραλαβής των εκκαθαριστικών. Δεν βλέπω το λόγο να αλλάξει δραματικά αυτός ο χρόνος, πολύ περισσότερο μάλιστα όταν το κράτος βιάζεται να εκκαθαρίσει τις δηλώσεις για να αρχίζει να εισπράττει φόρους.

Εγω φιλε μου προπερσι που ειχα μεγαλη επιστροφη, εκανα 7 μηνες να παρω την εκκαθαριση(απο Μαιο σε Δεκεμβριο).

Επι της φετινης δηλωσης τωρα, απ οτι εχω καταλαβει ολες οι δηλωσεις με επιστροφη λενε οτι "θα σε ειδοποιησουμε να φερεις τα δικαιολογητικα", πραγμα εντελως ασαφες και αοριστο. Εσυ παλι λες οτι σε 15-20 μερες θα εχει γινει εκκαθαριση. Μακαρι, αλλα δε το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Θα ηθελα να αναφερω την περιπτωση μου για να μου πειτε τη γνωμη σας.

 

Ειμαι προστατευομενο μελος με 0 εισοδημα αλλα με ακινητο 50/50 με καποιον αλλο. Εξιδιοκατι λεγεται. Αυτο μου το καναν δωρεα οταν ειμουν ανηλικος. Ομως μεχρι τωρα ουτε εχω υπογραψει πουθενα ουτε εχω καποιο χαρτι που να λεει οτι εχω ακινητο. Εστω οτι δε κανω δηλωση με ποια δικαιολογια θα μου ριξουν προστημο; Πως θα αποδειξουν οτι ηξερα οτι εχω ακινητο η εστω οτι το ηθελα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Θα ηθελα να αναφερω την περιπτωση μου για να μου πειτε τη γνωμη σας.

 

Ειμαι προστατευομενο μελος με 0 εισοδημα αλλα με ακινητο 50/50 με καποιον αλλο. Εξιδιοκατι λεγεται. Αυτο μου το καναν δωρεα οταν ειμουν ανηλικος. Ομως μεχρι τωρα ουτε εχω υπογραψει πουθενα ουτε εχω καποιο χαρτι που να λεει οτι εχω ακινητο. Εστω οτι δε κανω δηλωση με ποια δικαιολογια θα μου ριξουν προστημο; Πως θα αποδειξουν οτι ηξερα οτι εχω ακινητο η εστω οτι το ηθελα;

αποδοχή δωρεάς δεν έκανες?

ο κηδεμόνας σου τότε που φαντάζομαι οτι θα ήταν και ο διαχειριστής δεν έκανε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποδοχή δωρεάς δεν έκανες?

ο κηδεμόνας σου τότε που φαντάζομαι οτι θα ήταν και ο διαχειριστής δεν έκανε ?

 

Ο κηδεμονας μου εκανε αποδοχη. Εμενα δε μου ζητησαν τιποτα ουτε οταν ενηλικιωθηκα. Και αν το ακινητο ειναι χρεωμενο πχ υποθηκευμενο οικονομαω και τα χρεη στα καλα των καθουμενων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...