Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι δεν έχω καθόλου ιατρονοσοκομειακές. Εχω μια μικρή επιστροφή φόρου (από παρακράτηση φόρου).

 

Ανεξάρτητα με αυτό... τι ζητάνε; Ξέρει κανείς; Είναι πολύ ασαφές το μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το μήνυμα βγαίνει όταν αναγράφεται κάποιο μεγάλο ποσό σε δαπάνες όπως πχ στην ιατρονοσοκομειακές΄.

 

Νομιζω οτι αυτο το μυνημα το βγαζει σε ολες τις δηλωσεις που εχουν επιστροφη.

Κι εγω εχω κατι μικροδαπανες και μου το εβγαλε.

 

 

 

Ανεξάρτητα με αυτό... τι ζητάνε; Ξέρει κανείς; Είναι πολύ ασαφές το μήνυμα.

 

Αντιθετα, νομιζω οτι ειναι σαφεστατο. Ζητανε τα δικαιολογητικα σου και ειδικα αυτα απ τα οποια προκυπτει η επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αντιθετα, νομιζω οτι ειναι σαφεστατο. Ζητανε τα δικαιολογητικα σου και ειδικα αυτα απ τα οποια προκυπτει η επιστροφη.

 

Που το γράφει αυτό στην ειδοποίηση; Αποκλείεται να ζητούσε κάτι άλλο; 

π.χ να ελέγξουν τα βιβλία εσόδων-εξόδων ή τα τιμολόγια;

 

 

Σε λογιστή που ρώτησα μου είπε να στείλω... αποδείξεις, παρακράτηση φόρου,εισφορές στο ασφαλιστικό ταμείο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, εκτος απο τους τοκους των προθεσμιακων πρεπει να αναφερουμε και τους τοκους του απλου ταμιευτηριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σου διαφεύγει φίλε μου ότι για συνολικά μέχρι 12.000€ ΔΕΝ υπάρχει φόρος αλληλεγγύης. Το 1% είναι από 12.001 ως 20.000.

 

http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-29-eidiki-eisfora-allilegguis-sta-fusika-prosopa/

 

Λάθος πληροφορημένος είσαι αγαπητέ.

 

Το 1% ενεργοποιείται εφόσον το δηλωθέν εισόδημά σου ξεπαιρνάει τις 12000. Αλλά κατά τον υπολογισμό ο φόρος εφαρμόζεται από το μηδέν και όχι από τα 12000 και πάνω που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράγμα γράφετε, απλά ο τζός το συνέταξε πιο απλοϊκά. Οπότε για να ολοκληρώσω τη σπασικλίαση, είναι εισφορά, όχι φόρος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το γράφει αυτό στην ειδοποίηση; Αποκλείεται να ζητούσε κάτι άλλο; 

π.χ να ελέγξουν τα βιβλία εσόδων-εξόδων ή τα τιμολόγια;

 

 

Σε λογιστή που ρώτησα μου είπε να στείλω... αποδείξεις, παρακράτηση φόρου,εισφορές στο ασφαλιστικό ταμείο.

 

Προσωπικά, θα επέλεγα να πάω ο ίδιος, με όλα τα δικαιολογητικά που έχω, όχι μόνο για να είμαι σίγουρος ότι έφτασαν στα χέρια του αρμόδιου ελεγκτή αλλά, κυρίως, για να συζητήσω μαζί του και να διευκρινίσω το όποιο ζήτημα τυχόν παρουσιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος πληροφορημένος είσαι αγαπητέ.

 

Το 1% ενεργοποιείται εφόσον το δηλωθέν εισόδημά σου ξεπαιρνάει τις 12000. Αλλά κατά τον υπολογισμό ο φόρος εφαρμόζεται από το μηδέν και όχι από τα 12000 και πάνω που γράφεις.

Το ίδιο λέμε. Έγραψα ότι είσαι στην κλίμακα 1% όταν το εισόδημά σου είναι από 12.001 έως 20.000€. Δεν έγραψα πως οι πρώτες 12.000 απαλλάσονται και πληρώνεις εισφορά μόνο για το υπερβάλλον. Αν ήμουν λάθος πληροφορημένος, πως εξηγείς ότι πιο πριν είχα γράψει αυτό?:

 

Σου διαφεύγει ότι ο φόρος αυτός μπαίνει πάνω σε όλα τα εισοδήματα συνολικά, και καμιά φορά το 260€ μπορεί να σε κάνει να πληρώσεις 120€ φόρο.

 

Το ίδιο πράγμα γράφετε, απλά ο τζός το συνέταξε πιο απλοϊκά. Οπότε για να ολοκληρώσω τη σπασικλίαση, είναι εισφορά αλληλεγγύης, όχι φόρος :P

Fixed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε με για την ερώτηση που ακολουθεί (γιατί παίζει να είναι βλακεία) αλλά εγώ θα την κάνω..

Όταν κάνεις μηδενική φορολογική δήλωση το μηδέν που το βάζεις; (Υπάρχει κάποιος κωδικός; )

ή αφήνεις κενή την δήλωση και σου βάζει αυτόματα το τεκμαρτό;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μην συμπληρώσεις τους κωδικούς που αναφέρονται στα εισοδήματα, όπως πχ τον 301 από μισθούς, ημερομίσθια κλπ, αλλά και να βάλεις 0 σ' αυτόν, τουλάχιστον.

Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ 2 ερωτήσεις  γιατί κάπου μπερδεύτηκα,

  • Έστω ότι νοικιάζω σπίτι από κάποιον συμπληρώνω τον 801,092,097 και 811 από την 4 σελίδα. Αλλά συμπληρώνω και 203,204,211,212,215 στην 3 σελίδα στους κωδικούς  213 ή 214 βάζω ποσοστό?
  • Μένω Θεσσαλονίκη και έχω στο όνομα μου εκτός από το σπίτι που μένω ένα υπόγειο σε άλλη περιοχή από αυτήν που μένω (πάλι μέσα στην πόλη) και πάμε που και που και αράζουμε. Χαμηλή  χρέωση στην δεη τόσα χρόνια μου έδιναν βεβαίωση ως κενό λόγω της πολύ χαμηλής χρέωσης. Τώρα λένε ότι και με 1 kWatt δεν δηλώνεται κενό. Πως μπορώ να το δηλώσω είναι και 198τμ.

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συμπληρώνεις το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη και τους κωδικούς 801, 091, 097 και 877 (όχι τον 092 που αφορά σε φιλοξενία) της κατοικίας που νοικιάζεις και τα αντίστοιχα στον πίνακα 5.1

Τους 213 συμπληρώνεις εάν έχεις υπογράψει το συμβόλαιο με τη γυναίκα σου.

 

2. Μπορείςνα το δηλώσεις ως δευτερεύουσα κατοικία αλλά εάν έχεις χαμηλή κατανάλωση, όπως λες, και νομίζεις ότι μπορείς να το παλέψεις με τις αποδείξεις ΔΕΗ ή νερού, για να αποδείξεις ότι παραμένει κενό, τότε δηλωσέ το ως κενό στο Ε2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συμπληρώνεις το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη και τους κωδικούς 801, 091, 097 και 877 (όχι τον 092 που αφορά σε φιλοξενία) της κατοικίας που νοικιάζεις και τα αντίστοιχα στον πίνακα 5.1

Τους 213 συμπληρώνεις εάν έχεις υπογράψει το συμβόλαιο με τη γυναίκα σου.

 

2. Μπορείςνα το δηλώσεις ως δευτερεύουσα κατοικία αλλά εάν έχεις χαμηλή κατανάλωση, όπως λες, και νομίζεις ότι μπορείς να το παλέψεις με τις αποδείξεις ΔΕΗ ή νερού, για να αποδείξεις ότι παραμένει κενό, τότε δηλωσέ το ως κενό στο Ε2.

Ευχαριστώ :-) Θα πάω και μια βολτούλα απο την ΔΕΗ να δω αν μπορούν να μου το χαρακτηρίσουν και βλέπω. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...