Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O φορος αλληλεγγυης φιλε μου(γιατι περι αυτου προκειται) ειναι 1% εως 20 συνολικα χιλιαδες.

Επίσης σου διαφεύγει φίλε μου ότι για συνολικά μέχρι 12.000€ ΔΕΝ υπάρχει φόρος αλληλεγγύης. Το 1% είναι από 12.001 ως 20.000.

 

http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-29-eidiki-eisfora-allilegguis-sta-fusika-prosopa/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι λογικό εάν θέλουμε να μοιράσουμε το ποσό σε περισσότερους για να μην ξεπεράσουμε το όριο των 250 ευρώ.

Ο Θεοχάρης, όμως, σκέφτεται διαφορετικά ...

 

 

Αφού είναι νοικάρισα, συμπληρώνεις τα στοιχεία του σπιτιού που νοικιάζει στον 5.1 και στον 7.10 συμπληρώνεις το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη, το ΑΦΜ του και το (συμφωνημένο) ετήσιο νοίκι στον 811.

 

Επιμένω για το "συμφωνημένο" γιατί εάν δεν γράψουν και τα δύο μέρη το ίδιο ποσό θα χρυπήσει καμπανάκι στη ΓΓΠΣ.

 

Ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια!!καλές εκκαθαρίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες μου εχουν φαει τα αυτια.

κοινως καντε μια παλικαρια.

 

τα προνοιακα επιδοματα που εχουν απαλλαγη βαση του νομου Άρθρου 8 Ν.4110/2013.

σε ποιο κουτακι μπαινoyn?

 

659-660 ή 657-658

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες μου εχουν φαει τα αυτια.

κοινως καντε μια παλικαρια.

 

τα προνοιακα επιδοματα που εχουν απαλλαγη βαση του νομου Άρθρου 8 Ν.4110/2013.

σε ποιο κουτακι μπαινoyn?

 

659-660 ή 657-658

 

thanks

 

Είναι τόσο απατεώνες που δε χορταίνουν με τίποτα.

 

Ήτοι, στους κωδικούς 659-660, όπως υποδεικνύει η ΠΟΛ 1149/20.6.2013 δεν απαλλάσσονται της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης.

 

Τα ποσά που πηγαίνουν στους 657-658 είναι τα εισοδήματα της παραγράφου 1 του άρθρου 14 και της περίπτωσης γ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ, όπως επίσης και οι αμοιβές υπαλλήλων της Ε.Ε. για τις οποίες έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του Πρωτοκόλλου περί Προνομίων και Ασυλιών της Ε.Ε.

 

Τέλος. Όλα τα άλλα παρεμφερή, στους 659-660 με καπέλο εισφορά αλληλεγγύης, για να μάθουμε τι σημαίνει πούστικο φορολογικό σύστημα. Ένας συντελεστής φορολογίας για τα μάτια του κόσμου και από πίσω μπαίνουν τρένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια άκουσα ότι η ημερομηνία υποβολής παει ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ.Αυτο σημαίνει οτι άμα την αφήσω για το τέλος της προθεσμίας θα υπάρχει πρόβλημα?Υπαρχει περιπτωση να μην τη δεχτουν αν δεν την υποβαλλω την ημερομηνια που αντιστοιχει στο ψηφιο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να δηλώσω τα 1600 ευρουλάκια μου. Αυτόματα το κράτος θεωρεί ότι τα 1600 είναι 3000. Και άρα θέλει να προσθέσω κι άλλες αποδείξεις για να γλιτώσω τον φόρο.

Σουρεαλισμός στο μεγαλείο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια άκουσα ότι η ημερομηνία υποβολής παει ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ.Αυτο σημαίνει οτι άμα την αφήσω για το τέλος της προθεσμίας θα υπάρχει πρόβλημα?Υπαρχει περιπτωση να μην τη δεχτουν αν δεν την υποβαλλω την ημερομηνια που αντιστοιχει στο ψηφιο μου?

 

Εάν την υποβάλεις μέχρι την τελευταία ημέρα που αντιστοιχεί στο τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ σου δεν έχεις πρόβλημα.

Φημολογείται, όμως, ότι, εάν ξεπεραστεί η τελευταία μέρα, το σύστημα θα κλειδώνει και δεν θα δέχεται εκπρόθεσμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

            Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών Αθηνών Πειραιώς (ΕΦΕΕ-Α.Π.), ύστερα από την αντίστοιχη περσινή προσπάθεια η οποία στέφτηκε με επιτυχία, αποφάσισε να προβεί και φέτος σε ΔΩΡΕΑΝ συμπλήρωση των φορολογικών δηλώσεων οικονομικού έτους 2013 όλων των ευπαθών ομάδων πολιτών, οι οποίοι δοκιμάζονται σκληρά από την  οικονομική κρίση που μαστίζει τη χώρα μας τα τρία τελευταία χρόνια.

 

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14282

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε αυτό το μήνυμα αφότου έστειλα την δήλωση:

 

Ειδοποιηση: για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλλατε ηλεκτρονικά πρέπει να προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά εκτύπωση της δήλωσης με τα απαραίτητα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια ΔΟΥ εντός 15 ημερών.

 

 

Ποιο δικαιολογητικά ζητάει η εφορία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...