Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κηδεμονας μου εκανε αποδοχη. Εμενα δε μου ζητησαν τιποτα ουτε οταν ενηλικιωθηκα. Και αν το ακινητο ειναι χρεωμενο πχ υποθηκευμενο οικονομαω και τα χρεη στα καλα των καθουμενων;

αυτό δεν το γνωρίζω , αν μπορείς δηλαδή να αρνηθείς την δωρεά αυτή τη στιγμή

το να ισχυριστείς οτι δεν γνώριζες για την αποδοχή δεν ξέρω πόσο στέκει εφόσον την έκανε ο κηδεμόνας σου

ας σου απαντήσει κάποιος που ξέρει ,εγώ απλα σε ρώτησα γιατι μου έδωσες την εντύπωση οτι κανείς δεν είχε αποδεχθεί τίποτα και αυτό δεν γίνεται (δεν θα είχε γίνει η μεταβίβαση του ακινήτου στο όνομα σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας. Θα ηθελα να αναφερω την περιπτωση μου για να μου πειτε τη γνωμη σας.

 

Ειμαι προστατευομενο μελος με 0 εισοδημα αλλα με ακινητο 50/50 με καποιον αλλο. Εξιδιοκατι λεγεται. Αυτο μου το καναν δωρεα οταν ειμουν ανηλικος. Ομως μεχρι τωρα ουτε εχω υπογραψει πουθενα ουτε εχω καποιο χαρτι που να λεει οτι εχω ακινητο. Εστω οτι δε κανω δηλωση με ποια δικαιολογια θα μου ριξουν προστημο; Πως θα αποδειξουν οτι ηξερα οτι εχω ακινητο η εστω οτι το ηθελα;

 

Έχεις συνιδιοκτησία 50% με κάποιον άλλο, σε ένα ακίνητο, που έγινε νόμιμα, όπως περιγράφεις, αφού την εποχή που συντάχθηκε το συμβόλαιο ήσουν ανήλικος και σε εκπροσωπούσε άλλος.

 

Δεν έχεις πει, μέχρι τώρα, το πρόβλημά σου, που έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε.

Είσαι πάνω από 18 ετών;

Όταν λες προστατευόμενο μέλος, τι εννοείς;

Έκανες δήλωση τα προηγούμενα χρόνια και δεν θέλεις να κάνεις τώρα; ή δεν έκανες και είναι η πρώτη φορά;

Μένεις στο ίδιο σπίτι που ανήκει και σ' εσένα ή σε άλλο;

Εάν το ακίνητο που έχεις είναι καταγραμμένο στο Κτηματολόγιο, σίγουρα είναι περασμένο και στα αρχεία της ΓΓΠΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις συνιδιοκτησία 50% με κάποιον άλλο, σε ένα ακίνητο, που έγινε νόμιμα, όπως περιγράφεις, αφού την εποχή που συντάχθηκε το συμβόλαιο ήσουν ανήλικος και σε εκπροσωπούσε άλλος.

 

Δεν έχεις πει, μέχρι τώρα, το πρόβλημά σου, που έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε.

Είσαι πάνω από 18 ετών;

Όταν λες προστατευόμενο μέλος, τι εννοείς;

Έκανες δήλωση τα προηγούμενα χρόνια και δεν θέλεις να κάνεις τώρα; ή δεν έκανες και είναι η πρώτη φορά;

Μένεις στο ίδιο σπίτι που ανήκει και σ' εσένα ή σε άλλο;

Εάν το ακίνητο που έχεις είναι καταγραμμένο στο Κτηματολόγιο, σίγουρα είναι περασμένο και στα αρχεία της ΓΓΠΣ.

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Ειμαι ανω των 18 και δεν εχω ξανακανει φορολογικη. Μενω στο σπιτι του πατρος (το εχει μισο με την μητερα μου) και μεχρι τωρα με εβαζε στη φορολογικη του δηλωση. Ειμαι προστατευομενο μελος ως φοιτητης. Το ακινητο μαλλον ειναι στο ΓΓΠΣ γιατι μου ειπαν οτι αν βγαλω username και password μπορω να δω online οτι το εχω. Εγω ομως υποτιθετε οτι δε ξερω οτι εχω ακινητο οποτε πως θα μπω να τσεκαρω οτι το εχω; Και βεβαιωση που θα βρω οτι το εχω για να το αξιοποιησω αυριο-μεθαυριο;

 

Και κατι αλλο. Αν το ακινητο ειναι υποθηκευμενο πως χωρις να το θελω μου περνανε και χρεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, έχεις το 50% άλλου ακίνητου από αυτό που μένεις;

Εάν ΝΑΙ, και δεν έχει βάλει εσύ υποθήκη, υποθηκευμένο μπορεί να είναι το υπόλοιπο που ανήκει εξ αδιαιρέτου στον άλλον (ποιός είναι, αλήθεια, δηλαδή τι σχέση έχεις μαζί του;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, έχεις το 50% άλλου ακίνητου από αυτό που μένεις;

Εάν ΝΑΙ, και δεν έχει βάλει εσύ υποθήκη, υποθηκευμένο μπορεί να είναι το υπόλοιπο που ανήκει εξ αδιαιρέτου στον άλλον (ποιός είναι, αλήθεια, δηλαδή τι σχέση έχεις μαζί του ;)

 

Ναι ειναι αλλο ακινητο. Δεν ειναι υποθηκευμενο. Ειναι συγκενικο μου προσωπο αυτος που εχει το αλλο μισο. Μπορω να δηλωσω αγνοια; Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειδα χαρτι που να λεει οτι οντως το εχω ουτε μου δειξαν οταν το ζητησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάμε ταυτόχρονα δύο διαφορετικά ζητήματα.

Το ένα αφορά στο ακίνητο που λες ότι έχεις συνιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου κατά 50% και το άλλο στο αν θα κάνεις φορολογική δήλωση φέτος.

 

Αυτά που λες για το ακίνητο και, συγκεκριμένα, ότι δεν έχεις (εσύ προσωπικά) κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει την ιδιοκτησία σου ενώ στο Κτηματολόγιο ή στη ΓΓΠΣ και γενικά στην Εφορία φαίνεται στο όνομά σου, δεν στέκουν. Δεν μπορείς να "αρνείσαι" την ιδιοκτησία σου με το αιτιολογικό ότι δεν έχεις κάποιο χαρτί ενώ γνωρίζεις ότι είσαι ιδιοκτήτης. Όπως ειπες παραπάνω, το γνωρίζει η ΓΓΠΣ, δηλαδή η Εφορία και προφανώς το Κτηματολόγιο και αυτό αρκεί.

 

Το δεύτερο ζήτημα είναι το αν θα υποβάλεις δήλωση. Εάν είσαι προστατευόμενο μέλος, όπως ορίζεται από τον τελευταίο σχετικό νόμο, δεν έχεις υποχρέωση αλλά το γεγονός ότι έχεις ακίνητο το οποίο μάλιστα είναι δηλωμένο είτε στο Ε9 είτε στο Κτηματολόγιο και οπωσδήποτε στη ΓΓΠΣ, μπερδεύει τα πράγματα και καλό είναι να συμβουλευτείς ένα έμπειρο λογιστή.

Καλό θα ηταν, βέβαια, να συζητήσεις το θέμα και με τους γονείς σου αφού συγκατοικείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι μου ειπαν πρεπει να κανω. Εγω γνωριζω οτι ειμαι συνιδιοκτητης το δημοσιο ομως πως θα αποδειξει οτι το γνωριζα οταν ισχυριστω το αντιθετο σε περιπτωση που φτασουμε στο δικαστηριο; Λογικα θα μου βαλουν προστιμο επειδη δεν θα κανω. 

 

Αν κανω δηλωση θα φορολογηθω εφοσον δεν εχω τις απαιτουμενες αποδειξεις για να μπω στο αφορολογητο. Με 0 εισοδημα που να τις βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι μου ειπαν πρεπει να κανω. Εγω γνωριζω οτι ειμαι συνιδιοκτητης το δημοσιο ομως πως θα αποδειξει οτι το γνωριζα οταν ισχυριστω το αντιθετο σε περιπτωση που φτασουμε στο δικαστηριο; Λογικα θα μου βαλουν προστιμο επειδη δεν θα κανω.

 

Αν κανω δηλωση θα φορολογηθω εφοσον δεν εχω τις απαιτουμενες αποδειξεις για να μπω στο αφορολογητο. Με 0 εισοδημα που να τις βρω;

Η υπόθεση σας είναι αρκετά απλή και ένας λογιστής θα σας κατατοπίσει πλήρως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕΙ??

 

Ότι μπορείς να δοκιμάζεις για αποτέλεσμα, με αλλαγές που κάνεις, μέχρι 3 ή 4 φορές.

Πέρυσι είχα ξεπεράσει τις 4 και μέχρι να την υποβάλω οριστικά δεν μου έδινε αποτέλεσμα.

Φέτος σταμάτησα στις 3, την υπέβαλα και μου έωσε πάλι αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...