Προς το περιεχόμενο

Πιο φθηνό iPod Touch με 16GB, χωρίς πίσω κάμερα και τιμή $229


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πλεον οσοι αγοραζουν απλ για να πουλανε μουρη ισως ναι ισχυε οταν βγηκε το πρωτο και δευτερο αιφον, αλλα σιγουρα τωρα δεν ειναι ετσι.και πιστευω εχει παλιωσει αυτη η προκαταληψη  για τους χρηστες της απλ.οτι πουλανε μουρη με τα αιφον.
Εχω επιλεξει το πισι μου να εχει   γουιντοους αλλα δεν θα βγαλω σκαρτα τα μακ οπως πολοι μονο και μονο επειδη ειναι ακριβα,.ουτε σκαρτη τη ρετινα που τα σπαει στη κυριολεξια.και ουτε θα κρινω ατομα που επιλεγουν να παρουν μακ μονο και μονο επ για μενα ειναι ακριβο λεγοντας τους ψωνια.
Οσο αφορα για το αιποντ ειχα αιφον και χτυπησα απ το εξωτερικο ενα αιποντ  σε μια φοβερη τιμη.το αιποντ το χα για μουσικη να γεμιζω αλμπουμς και αντικατεστησε το σιντι μου πλειερ.Εχοντας δωσει το μηλο και παιρνοντας ενα αλλο λειτουργικο το αιποντ τοκραταω για να εχω τουλαχιστον τα καλα του ιος. παιχνιδια εφ ευχρηστια.
ετσι το επιλεγουν και αυτοι που το επιλεγουν..Nα χουνε ενα σμαρτ  με αλλο λειτ και ενα αιποντ για παιχνιδια και μουσικη και να ναι καλυμενοι.

οπωσ και να το κανουμε το να παιρνεις ταμπλετα ολη την ωρα μαζι σου ειναι δυσχρηστο.ιδιως για τρεξιμο που αναφερθηκε παραπανω.Και εξαλου το itouch  θα το αγοραζαν πιο πολυ 15 χρονα η 17 χρονα που σε αυτη την ηλικια δεν σου παιρνουν οι γονεις σου το μηλο εκτος αν ειναι ματσωμενοι και τουλαχιστον εχουν κατι παρομοιο με το αιφον και ειναι καλυμενοι.
για μενα ειναι ενα γκατζετ η pda . οπως ηταν παλια που εβγαιναν τα ppc  με τηλ και ηταν πανακριβα, και τα pdas  με win  χωρισ ομως να ναι τηλ. και ηταν φτηνοτερα για καπιον που ηθελενα παιζει με τα  windows  σε μια φορητη συσκευη. και με αυτη τη λογικη ειπαρχει και το  itouch   που πιο πολυ πλασαρεται σαν ενα σμαρτ μπ3.
το μονο που θα θελα ειναι να ειχε ιδια πιοτητα ηχου μετα σονυ γιατι η σονυ τα σπαει στο θεμα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το κάνεις εσύ, δεν πάει να πει ότι δεν το κάνουν. 

Έχω φίλο που διάλεξε και πήρε iphone 100% καθαρά μόνο και μόνο για μόστρα για να το ακουμπάει στο τραπέζι όταν πίνει τον καφέ του. Όταν ήταν να αγοράσει κινητό και το συζητούσαμε μου το είπε ξεκάθαρα. "θέλω iphone για μόστρα όταν πάω για καφέ."

Εγω δεν ξερω ουτε εναν. Αληθεια.

Ειναι ξεχωριστω θεμα η μοστρα. Ολα τα κανουμε για τους αλλους και ολα τα κανουμε για εμας. Μας ενδιαφερει η εικονα μας, αλλα αυτο ισως εχει σκοπο να αρεσουμε στους αλλους. Φιλοσοφια...

Το iPhone ειναι μοδα. Τα Smartphones ειναι μοδα γενικα. Παλιοτερα ηταν τα φτιαγμενα αμαξια.

Νομιζω λογω εποχων ειναι μια οικονομικη μοδα, σε σχεση με αυτοκινητα. Θεωρω επισης πως η μοδα με τα PC εχει σταματησει. Πριν 6-7 χρονια, γινοταν πανικος. Parts, LN2 Hypro με ASUS STRIKER, OC events, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη βαζεις τοσο ξεμπαρκα πραγματα μαζι και τα συγκρινεις 

 

τα κινητα ηταν παντα της μοδας και απο την αρχη της υπαρξης τους πουλιοταν μουρη με δαυτα 

 

και το φαινομενο ειναι παγκοσμιο, δεν εχει να κανει μονο με τη μικρη μας χωρα

 

το ιδιο και με τα αυτοκινητα , η καγκουρια (γιατι στην ελλαδα συγκεκριμενα καγκουρεμενα ηταν οχι βελτιωμενα)  ειναι αλλο θεμα και εχει να κανει με διαφορες συγκυριες (ευτυχως μειωθηκε) 

 

 

τα pc δεν καταλαβαινω πού κολλανε στη κουβεντα; και σε ποιον πουλας μουρη με κατι που εχεις στο σπιτι σου κλεισμενο 

σε αντιστοιχους καμμενους με σενα; wow! 

 

απο την αλλη το iphone , ipad κτλ εχει και αλλη χρησιμοτητα περα απο τη gadget-ικη 

καποιοι πιστευουν  οτι ειναι ενα status symbol περα απο μια απλη συσκευη για να κανεις τη δουλεια σου 

 

YΓ παρε και μια ελληνικη βλαχογκλαμουρικη διαφημιση αν δε καταλαβαινεις τι σημαινει πουλαω μουρη και γουσταρουν τα γκομενακια

αυτο το πραγμα ειναι χαραγμενο στο dna μας πλεον :lol: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα Smartphones ειναι μοδα γενικα. Παλιοτερα ηταν τα φτιαγμενα αμαξια.

ελπιζω να μην το παρεις στραβα αλλα νομιζω πως ειναι εντελως αστοχη η συγκριση. Τα smartphone ειναι μια μεγαλη εξελιξη των κινητων και μια πραγματικοτητα. Ο μονο παραλληλισμος που θα μπορουσε να γινει θα ηταν μονο για ενα συγκεκριμενο κομματι του πληθυσμου που αλλαζει smartphone σαν τα πουκαμισα με το που θα βγει η νεα ναυαρχιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς κάμερα έπρεπε τουλάχιστον να έχει την μισή τιμή και περιμένω πτώση τιμών...

Δηλαδή η κάμερα κοστίζει την μισή τιμή της συσκευής; Τι ακούμε δηλαδή; Άμα σου φαίνεται ακριβό μην το παίρνεις απλά... Όχι όμως ότι έπρεπε να φτάσει και μισή τιμή; Πιο φθηνό και από τα no name android chinese κινητά να το κάνουν; Apple είναι... Πέρα από την συσκευή και τις δυνατότητες, αγοράζει και ποιότητα... Αν είναι δυνατόν δηλαδή με αυτά που λέγονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν εχεις ακουσει για το airplane mode??

Δηλαδή αν θέλω να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε άλλη λειτουργία για ώρα και δεν θέλω να δέχομαι την ακτινοβολία θα πρέπει να βάζω το κινητό σε Airplane mode? Εκτός αυτού ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε τέτοια περίπτωση χάνω όλα τα τηλέφωνα και τα SMS. Δεν είναι καλύτερα να έχω ένα απλό τηλέφωνο το οποίο θα το χρησιμοποιώ όταν το θέλω και να έχω για το σπίτι ή για όποια άλλη χρήση μια τέτοια συσκευή; Είναι θέμα αναγκών του καθενός. Αν τον εξυπηρετεί θα το πάρει, αλλιώς όχι... Και σε καμία περίπτωση δεν είναι ακριβό σε αυτή την τιμή για ότι προσφέρει... Και 100 ευρώ να είχε, επειδή είναι Apple ακριβό θα το λέγατε...
Αφού είπες ότι θες να ακούσεις μουσική χωρίς να σε διακόψει τηλέφωνο...και τα sms πώς ακριβώς τα χάνεις;όταν θα βγεις από airplane mode θα σου έρθουν όλα,κανονικά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είπες ότι θες να ακούσεις μουσική χωρίς να σε διακόψει τηλέφωνο...και τα sms πώς ακριβώς τα χάνεις;όταν θα βγεις από airplane mode θα σου έρθουν όλα,κανονικά...

Πάμε για πλήρη ανάλυση γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να συννενοηθούμε. Πες ότι θέλω να ακούσω μουσική ή να χαζέψω στο ίντερνετ ή θέλω απλά να παίξω ένα παιχνιδάκι ήρεμα και ωραία στο σπίτι μου ή όπου αλλού. Αν τα κάνω όλα αυτά με το κινητό δέχομαι κανονικά την ακτινοβολία. Αν έχω όμως δύο ξεχωριστές συσκευές μπορώ να αφήσω το τηλέφωνο λίγο πιο μακριά πχ στο σαλόνι, στο τραπέζι κτλ και να χρησιμοποιώ το ipod touch ή μια οποιαδήποτε άλλη τέτοια συσκευή. Ακτινοβολία δεν δέχομαι έτσι ή τουλάχιστον δέχομαι πολύ μικρότερη. Αν χτυπήσει το τηλέφωνο απλά σηκώνομαι και το παίρνω. Δεν το έχω συνέχεια πάνω μου.

Αν κάνω τα παραπάνω από κινητό και το βάζω σε Airplane Mode(όχι γιατί δεν θέλω να με ενοχλήσει κανένας μόνο, αλλά και λόγω ακτινοβολίας) τότε χάνω την αμεσότητα του τηλεφώνου ή του SMS. Δηλαδή αν έχω το κινητό σε Airplane Mode αυτόματα καταργώ τον  πρωταρχικό ρόλο του smartphone που είναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ! Αν με πάρουν για κάτι σημαντικό ή για κάτι επείγον και εγώ πάρω την κλήση ή το SMS μετά αφού βγάλω το τηλέφωνο τηλέφωνο από Airplane Mode τι θα πω; Είχα το τηλέφωνο σε Airplane Mode; Για ποιο λόγο έχεις τηλέφωνο τότε; Σκέψου το λίγο... 

ΥΓ: Δεν είπα ότι δεν θέλω να με διακόψει τηλέφωνο αλλά δεν θέλω να τρώω την ακτινοβολία στην μάπα χωρίς λόγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε για πλήρη ανάλυση γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να συννενοηθούμε. Πες ότι θέλω να ακούσω μουσική ή να χαζέψω στο ίντερνετ ή θέλω απλά να παίξω ένα παιχνιδάκι ήρεμα και ωραία στο σπίτι μου ή όπου αλλού. Αν τα κάνω όλα αυτά με το κινητό δέχομαι κανονικά την ακτινοβολία. Αν έχω όμως δύο ξεχωριστές συσκευές μπορώ να αφήσω το τηλέφωνο λίγο πιο μακριά πχ στο σαλόνι, στο τραπέζι κτλ και να χρησιμοποιώ το ipod touch ή μια οποιαδήποτε άλλη τέτοια συσκευή. Ακτινοβολία δεν δέχομαι έτσι ή τουλάχιστον δέχομαι πολύ μικρότερη. Αν χτυπήσει το τηλέφωνο απλά σηκώνομαι και το παίρνω. Δεν το έχω συνέχεια πάνω μου.

Αν κάνω τα παραπάνω από κινητό και το βάζω σε Airplane Mode(όχι γιατί δεν θέλω να με ενοχλήσει κανένας μόνο, αλλά και λόγω ακτινοβολίας) τότε χάνω την αμεσότητα του τηλεφώνου ή του SMS. Δηλαδή αν έχω το κινητό σε Airplane Mode αυτόματα καταργώ τον πρωταρχικό ρόλο του smartphone που είναι ΤΗΛΕΦΩΝΟ! Αν με πάρουν για κάτι σημαντικό ή για κάτι επείγον και εγώ πάρω την κλήση ή το SMS μετά αφού βγάλω το τηλέφωνο τηλέφωνο από Airplane Mode τι θα πω; Είχα το τηλέφωνο σε Airplane Mode; Για ποιο λόγο έχεις τηλέφωνο τότε; Σκέψου το λίγο...

ΥΓ: Δεν είπα ότι δεν θέλω να με διακόψει τηλέφωνο αλλά δεν θέλω να τρώω την ακτινοβολία στην μάπα χωρίς λόγο...

δυστυχως αδυνατει να κατανοησει τα αυτονοητα. Χαρας το κουραγιο σου που καθεσαι και του αναλυεις. Ακομα ενας απλ φαν που δεν αντιλαμβανεται ουτε τα αυτονοητα. Για αυτον μαλιστα το γεγονος οτι το ιφον εχει τη μεγαλυτερη σαρ ακτινοβολια μπορει να ειναι και πλεονεκτημα. Ρωτα τον να δουμε τι θα σου πει. Υ.γ. γελασα πολυ που του λες" παμε για πληρη αναλυση αλλιως δε θα συννενοηθουμε". Εισαι πολυ ευγενικος το παραδεχομαι! Χα χα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ευρώπη το ipod touch κοστίζει 249, έχουμε πει η συγκρίσεις τιμών μεταξύ αμερικής/ευρώπης είναι άκυρες. Επίσης όλα τα κινητά και τα mp3 player έχουν στην συσκευασία ακουστικά - δεν είναι δώρο, είναι απαραίτητο εξάρτημα της συσκευής.

 

Και για να προλάβω τους γκρινιάριδες για την τιμή σε ευρώ και του απατεώνες στην Ελλάδα, τα 249 ευρώ είναι η τιμή είναι από το online store της apple Γαλλίας.

Εντάξει απλα μην το αγορασεις! Ποιος ο λόγος να κάτσεις και να κραξεις ενα νέο προϊόν.( δεν μιλάω για εσένα προσωπικά γιατι έκανες μια αναφορά) Μονο κόμπλεξ βγάζει αυτο. Οκ και εγω δεν θα το παρω αλλα δεν κάθομαι να ασχοληθώ. Σχολίασα μονο και μονο γιατι μερικοί εδω μεσα ζούνε για να κραζουν οτι δεν έχουν! Και στην τελική για όσους μιλάνε για μόστρα χωρίς να πιστεύω πως ειναι, ΝΑΙ ΡΕ ΜΟΣΤΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ; ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ!! Εδω το τοπικ ειναι για ενα νέο προϊόν και οι αλλοι κάθονται και μιλάνε για μόστρα! ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θα αγόραζα ένα iPod Touch

1)Γιατί έχει Retina Display, iOS 6, Siri, iPhoto+iMovie(με 9 ευρώ και τα 2),Airplay και Αirplay Mirroring αλλά και δυνατότητα 1080p HD video recording(που δεν έχουν τα iPod nano και iPod shuffle).

2)Γιατί με το AppStore και το iOS 6, έχω πρόσβαση σε 800.000 εφαρμογές(που πάλι δεν έχουν τα iPod nano και iPod shuffle).

3)Γιατί μπορώ μία στις τόσες να δω μία ταινία(ναι σε 4 ίντσες ξέρω, αλλά είπα μία στις τόσες) ή να διαβάσω ένα βιβλίο(όσα έχω κατεβάσει από Apple Store, μεταξύ των οποίων,ιδίως κλασική λογοτεχνία,  δωρεάν, τα οποία μέσω iCloud κατεβαίνουν αυτόματα σε όλες τις iOS συσκευές μου)ή ένα περιοδικό(ισχύουν τα ίδια).

4)Γιατί μπορώ ενίοτε και να τηλεφωνώ μέσω Facetime(ο.κ. μόνο σε όσους έχουν συσκευή iOS)ή με το Skype και μάλιστα με εικόνα, χάρη της μπροστινής κάμερας(υπάρχει και στη νέα "φτηνή" έκδοση) ή με άλλες εφαρμογές(πάντα μέσω Wi-Fi).

5.Γιατί όλα τα παραπάνω κοστίζουν ελάχιστα(τιμή στην Ελλάδα:199 ευρώ) σε σχέση με ένα IPhone(τιμή στην Ελλαδα:739 ευρώ το "μικρό" των 16 GB).

Γιατί δεν θα αγόραζα IPod Touch

1)Γιατί δεν μου το αγοράζει ο μπαμπάς μου και

2)E, χμ...γιατί έχω IΡhone :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει απλα μην το αγορασεις! Ποιος ο λόγος να κάτσεις και να κραξεις ενα νέο προϊόν.( δεν μιλάω για εσένα προσωπικά γιατι έκανες μια αναφορά) Μονο κόμπλεξ βγάζει αυτο. Οκ και εγω δεν θα το παρω αλλα δεν κάθομαι να ασχοληθώ. Σχολίασα μονο και μονο γιατι μερικοί εδω μεσα ζούνε για να κραζουν οτι δεν έχουν! Και στην τελική για όσους μιλάνε για μόστρα χωρίς να πιστεύω πως ειναι, ΝΑΙ ΡΕ ΜΟΣΤΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ; ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ!! Εδω το τοπικ ειναι για ενα νέο προϊόν και οι αλλοι κάθονται και μιλάνε για μόστρα! ;)

Δεν σχολίασα την τιμή, σχολίασα την λογική USD SRP/ 1.3 = EURO SRP που είναι άκυρη και δείχνει απλά άγνοια.

 

Επίσης μέρος του marketing της apple είναι και το lifestyle και την διαφορετικότητα που προσφέρουν οι συσκευές της (και όλες οι εταιρίες βασικά κάνουν το ίδιο). Στα ελληνικά αυτό μπορεί να μεταφραστεί μόστρα ή πουλάω μούρη και έτσι θεωρώ ότι έχει μέρος στη συζήτηση.

 

Το επιχείρημα "αν δεν σου αρέσει μην το παίρνεις" και για αυτο δεν έχεις δικαίωμα να γράψεις κάτι σε αυτή τη συζήτηση δεν το θεωρώ σοβαρό.

 

 

ΥΓ: Δεν είπα ότι δεν θέλω να με διακόψει τηλέφωνο αλλά δεν θέλω να τρώω την ακτινοβολία στην μάπα χωρίς λόγο...

 

Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η ακτινοβολία των κινητών και έχεις αγοράσει κινητό με έναν από τους μεγαλύτερους δείκτες ακτινοβολίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σχολίασα την τιμή, σχολίασα την λογική USD SRP/ 1.3 = EURO SRP που είναι άκυρη και δείχνει απλά άγνοια.

 

Επίσης μέρος του marketing της apple είναι και το lifestyle και την διαφορετικότητα που προσφέρουν οι συσκευές της (και όλες οι εταιρίες βασικά κάνουν το ίδιο). Στα ελληνικά αυτό μπορεί να μεταφραστεί μόστρα ή πουλάω μούρη και έτσι θεωρώ ότι έχει μέρος στη συζήτηση.

 

Το επιχείρημα "αν δεν σου αρέσει μην το παίρνεις" και για αυτο δεν έχεις δικαίωμα να γράψεις κάτι σε αυτή τη συζήτηση δεν το θεωρώ σοβαρό.

 

 

 

Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η ακτινοβολία των κινητών και έχεις αγοράσει κινητό με έναν από τους μεγαλύτερους δείκτες ακτινοβολίας;

Με ενοχλεί όταν την δέχομαι χωρίς λόγο. Όταν μπορώ να την αποφύγω, γιατί να την δέχομαι; Συμφωνώ ότι όντως το iPhone δεν είναι και η καλύτερη επιλογή από άποψη ακτινοβολίας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...