Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα.

 

Βρίσκομαι ανάμεσα στην αγορά αυτών των δύο καρτών, όμως αναποτελεσματικά κάνω προσπάθειες να διαλέξω... Άμα είχατε την καλοσύνη θα ήθελα να μου προτείνετε μια γιατί είμαι πολύ αναποφάσιστος. :P

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποιο είναι το σύστημά σου και σε τί ανάλυση παίζεις; 7970 από'μένα πάντως.. Είναι φθηνότερη και παίρνεις 3 παιχνίδια δώρο με το bundle. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα review με πρώιμους βεβαια ακομη drivers δινουν προβάδισμα στη 7970GZ edition ενω η απλη 7970 υπολείπεται ελαχιστα απο την 770 (Για εμενα δεν παυει να είναι απλα μια rebranded 680) . 

 

Αν υπολογισουμε ότι η 770 είναι και πιο ακριβη τότε η 7970 φαντάζει ως πιο σοφή επιλογή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να βγουν οι Haswell, αλλά έχω πάρει μνήμες, σκληρούς, ssd, case, κτλ. Από εκεί που θα πάρω την 7970 δεν περιμένω να έχει bundle (Όχι δεν θα είναι μεταχειρισμένη) Παίζω σε 1920x1080.

 

Δεν κάνω liquid nitrogen cooling, αρκούμαι στο air cooling για overclocking, και ναι κάνω. Επίσης σκέφτομαι να πάρω την 7970 και να αλλάξω το stock fan του με την accelero arctic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επίσης σκέφτομαι να πάρω την 7970 και να αλλάξω το stock fan του με την accelero arctic.

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο... τα stock coolers που χρηισμοποιουν πλεον οι κατασκευαστές είναι πολύ καλα...

 

Απο εκει και περα απο την στιγμή που περιμένεις για haswell περιμενε να κυκλοφορισει για τα καλα και η 770 στην αγορα ώστε να δεις που θα καταλήξει η τίμη μπας και συμφέρει έναντι της 7970.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα πάντως για το bundle γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Αν είναι να αλλάξεις ψύκτρα στη gpu, πάρε εξ'αρχής αυτή: http://www.skroutz.gr/s/430436/Gigabyte-Radeon-HD7970-3GB-OC.html που είναι πολύ αποτελεσματική και αθόρυβη. Οπότε δε θα χρειαστεί να αλλάξεις ψύκτρα.

 

(Από άμαζον παίζουν καλύτερες τιμές αν ενδιαφέρεσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ίσως να πάρω αυτή: http://www.kmcomputer.de/pc-hardware/grafikkarten/pci-express-ab-1024mb/4868/gigabyte-hd7970-r797oc-3gd-3072mb-pci-e-2xdvi-hdmi από αυτό το κατάστημα μιας και έχω γνωστούς μου εκέι. Είναι καλή η τιμή της έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο... τα stock coolers που χρηισμοποιουν πλεον οι κατασκευαστές είναι πολύ καλα...

 

Απο εκει και περα απο την στιγμή που περιμένεις για haswell περιμενε να κυκλοφορισει για τα καλα και η 770 στην αγορα ώστε να δεις που θα καταλήξει η τίμη μπας και συμφέρει έναντι της 7970.

+1 μπορεις να παρεις αυτη τη στιγμη καρτες με πολυ ησυχες και αποδοτικες ψυκτρες 

 

οι amd τουλαχιστον που βλεπω ειναι παρα πολυ κρυες καρτες , δεν υπαρχει κανενας λογος να ξοδεψεις επιπλεον χρημα και να ταλαιπωρεισαι περνωντας αλλη ψυκτρα 

 

Προτίμω την gigabyte λόγω των fans. :P

τσιμπα την τοτε, εχει και 3 χρονια εγγυηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να γίνω πιό σαφής σε μία ερώτηση που ειπώθηκε παραπάνω:

 

Ποιο είναι το σύστημά σου και σε τί ανάλυση παίζεις;

 

Έχω τα εξής κομμάτια: 

Noctua NH-D14

G.Skill Sniper series 1866MHz 16GB (2x8GB)

Samsung Pro Series 840 256GB

Western Digital 2TB Black Caviar

CoolerMaster Storm Stryker (White)

 

Και μας μένουν ο επεξεργαστής, η μητρική, το τροφοδοτικό, και η κάρτα γραφικών.

 

Αν και έχω μια περεταίρω ερώτηση σχετικά με την κάρτα. Aπ' ότι διάβασα η Gigabyte 7970 είναι voltage locked, θα έχει αυτό σημαντική επίδραση στην επίδοση της όταν την κάνω overclock; Άμα δηλαδή πάρω μία που μπορώ να κάνω overclock και το voltage της θα δω διαφορές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της gigabyte υπάρχει bios που ξεκλειδώνει τα ρεύματα για να μπορείς να κλοκάρεις παραπάνω. Αλλά νομίζω πώς το default voltage είναι ούτως ή άλλως 1,25, που σημαίνει ότι είναι υπεραρκετό για να κλοκάρεις ικανοποιητικά. Πιθανότατα ο qsis να τα ξέρει καλύτερα, μιας και έχει το μικρό αδερφάκι της κάρτας που κοιτάζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...