Προς το περιεχόμενο

GTX 770 ή Radeon 7970?


FlocculentVoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην μπερδευονται μερικοι,throttling παρατηρήται ΜΟΝΟ σε overclock καταστασεις της και κυριως στην TΙΤΑΝ και μετα στην 780 και αυτο οταν ξεπερασει τους 75C,αν εχω καταλαβει καλα,οτι υπαρχει υπαρχει απλο μονο οταν ανεβαζεις παραπανω την καρτα. Για την 770 δεν το εχω ψαξει να δω αν συμβαινει το ιδιο.. Παντως για μενα να σου κανει μια καρτα throttling ειναι Ανεπιτρεπτο!

 

On Topic,επειδη ειναι μεγαλο τι διλλημα,στην θεση σου TS θα περιμενα να βγουν και οι καινουργιες τις ΑΤΙ (για Οκτωβρη ακουγεται οτι θα ερθουν), για να εισαι σιγουρος οτι πηρες το καλυτερο σε αυτο το ευρος τιμης. Δεν νομιζω να θες να παρεις τωρα 770 και να βγει η 8950 με κανενα new bundle (Bf4 ακουγεται οτι θα δινουν,Watch Dogs κτλπα),να ειναι και 5% πιο δυνατη απο 770 και να κανει κανα overclocking στο θεο.. Οποτε κοιτας τι σε ενδιαφερει περισότερο,θες δωρο παιχνιδια,θες καλο oc πανε για 7970 αλλιως παρε 770..

 

Η 770 ειναι μια 680 με modified bios Ειτε σας αρεσει Ειτε οχι αυτη ειναι η αληθεια! Η διαφορα που εχω δει σε ολα τα reviews ειναι 4% ,μην βλεπεται oc εκδοσεις vs stock 680.. Πηγαιντε να δειτε oc 770 Vs oc 680 ,η διαφορα τους max θα ειναι 1-3 fps..

 

Και οσο αφορα παλι τα χρωματα της nvidia,αυτο που εχω δει εγω με τα ματια μου ειναι οτι στην οθονη μου δεν εχω παρατηρησει διαφορα χρωματων οταν αλλαζα καρτες,σε φιλου ομως υπηρξε διαφορα και το μονο που καναμε ηταν να τα ρυθμισουμε απο το Catalyst ,και στο τελος το αποτελεσμα ηταν ακριβως το ιδιο... Οκ αλλοι θελουν να πληρωνουν την αυτοματη ρυθμιση χρωματων απο το να την κανουν χειροκινητα.. Δεκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τόσο καιρό είχατε την πιπίλα της ακριβής εταιρίας,τώρα σου δίνει καλύτερες επιδόσεις από την 680 κ την 7970 boost στα 400 και πάλι κάτι βρήκατε να πείτε λες και σας ένοιαζε ποτέ το όνομα του επεξεργαστή και όχι τα frames .. Ξεχνώντας φυσικά και πάντα ότι οι nVidia δεν είναι μόνο παιχνιδόκαρτες.  Ο νοών νοητω.. και επειδή θα αμφισβητήσετε τις επιδόσεις φυσικά εδώ είναι το review. με πάνω από 12/15 μπροστά και όχι 50/50 που θέλουν να λένε μερικοί.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_770_review,1.html

 

Καλύτερες επιδόσεις από την 7970GE overall δεν δίνει.Και παραμένει και ακριβότερη αυτής.

 

Ούτε οι amd είναι εδώ και κάποιο καιρό μόνο παιχνιδόκαρτες.

 

Κομμένα GK110 είναι αφού είναι GK110 με απενεργοποιημένα SMX.

 

Τα rebrands δε συμβαίνουν πρώτη φορά αλλά όχι και να τα δικαιολογούμε λέγοντας πως γίναν λόγω ανταγωνισμού και όχι λόγω περισσότερων κερδών και μάλιστα όταν δεν έχεις οικονομική ανάγκη.Τουλάχιστον άλλοι θα μπορούσαν να είχαν τη δικαιολογία των άσχημων οικονομικών.Τέτοιες τακτικές κάνουν ζημιά μακροπρόθεσμα και σε αυτούς που κοιτάνε μόνο σε nvidia.

 

 

@prospector8 H 770 κάνει throttling με κάποια designs.Το λένε στο toms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overral θα δεις μόλις βγει και η αντίστοιχη GE  κάτσε είναι νωρίς ακόμα, αν και το 12 στα 15 για εμένα overral είναι.

Θα συμφωνήσω όμως με την τοποθέτηση του @Pro για τις 680 είναι πολύ τραβηγμένο να έχεις 680 κ να θέλεις 770.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου αρεσουν τα benchmarks απο reviews κοιτα και αυτο http://www.techspot.com/review/678-gainward-geforce-gtx-770/ ,να κοιτας το γραφημα που δειχνει Geforce gtx 770... Και φαντασου οτι στο τελος η διαφορα μιας OC 770 vs 7970ghz ειναι 7% !! Πιστευω οτι απλα με ιδια ρολογια παιζει να εχουν τα ιδια fps ,αντε 1-2 παραπανω σε μερικα games η 770... Και αναλογιστε ολοι οτι συγκρινουμε καινουργιο μοντελο με παλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το βλέπω, η σωστή αντιστοιχία είναι η απλή 770 με απλή 7970 επειδή ακριβώς μιλάμε για καινούριο μοντέλο.

Και το βασικό σενάριο δεν είναι το 1% του o/c κόσμου,αλλά το 99% που δεν..  και πάλι όμως ας δούμε και ενα rendering η 3D συγκριτικό γιατί όπως προείπα οι nVidia δεν είναι μόνο παιχνιδοκαρτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ! όπως και η 770 μέχρι τότε !  ;)

 

Εδώ θα επιστήσω την προσοχή κάποιων για να μην πέφτουν σε παγίδες,πάντα κ κατά την γνώμη μου καμιά κάρτα πάνω από 450 ευρώ βαριά κιόλας  δεν αξίζει τα χρήματα της,καλό είναι να αγοράζουμε ότι πραγματικά χρειαζόμαστε σύμφωνα με την χρήση που κάνουμε,και υπολογίζοντας και ένα μικρο βάθος χρόνου 2-3 χρόνια σύμφωνα με την εγγύηση της κάρτας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το βλέπω, η σωστή αντιστοιχία είναι η απλή 770 με απλή 7970 επειδή ακριβώς μιλάμε για καινούριο μοντέλο.

Εχεις δικιο σε αυτο απλα αμα το παμε Αμαζονικα (εγω το ειπα πρωτος! :P) ,7970 βρισκεις 340€ και 770 gigabyte κιολας Oc δλδ την ωρισκεις 430€.. αρα καποιος που θα θελει να δωσει around 400€ οι καρτες που θα κοιταει θα ειναι 770 και 7970ghz,στην σωστη συγκριση εχεις δικιο..

 

Μπορει να μου καποιος τι θα απογινουν οι 680 που θα μεινουν στα ραφια των καταστηματων??? :P Ελα πλαισιο κανε τα μαγικα σου παλι και ξεστοκαρισε οτι 680 εχεις ,γυρω στα 300-350€ να ξερεις καλα ειναι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο σε αυτο απλα αμα το παμε Αμαζονικα (εγω το ειπα πρωτος! :P) ,7970 βρισκεις 340€ και 770 gigabyte κιολας Oc δλδ την ωρισκεις 430€.. αρα καποιος που θα θελει να δωσει around 400€ οι καρτες που θα κοιταει θα ειναι 770 και 7970ghz,στην σωστη συγκριση εχεις δικιο..

 

Μπορει να μου καποιος τι θα απογινουν οι 680 που θα μεινουν στα ραφια των καταστηματων??? :P Ελα πλαισιο κανε τα μαγικα σου παλι και ξεστοκαρισε οτι 680 εχεις ,γυρω στα 300-350€ να ξερεις καλα ειναι :P

Πολλά + αξίζουν αυτά που είπες. και θα προσθέσω ότι μόνο αν ενωμένοι τους βάλουμε απέναντι και τους βαράμε όπως αυτοί εμάς θα βγάλουμε άκρη..

 

Μπήκα στο τριπακι να αλλάξω μόνιτορ να πάω σε 27" το ακύρωσα,τώρα μπήκα στο τριπακι να κάνω step up την 660 με την 770 .. εδώ θα δείξει .. αν η Evga είναι έτοιμη σύντομα ίσως αξίζει,αλλιώς θα πέσει άκυρο και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ! όπως και η 770 μέχρι τότε !  ;)

 

Εδώ θα επιστήσω την προσοχή κάποιων για να μην πέφτουν σε παγίδες,πάντα κ κατά την γνώμη μου καμιά κάρτα πάνω από 450 ευρώ βαριά κιόλας  δεν αξίζει τα χρήματα της,καλό είναι να αγοράζουμε ότι πραγματικά χρειαζόμαστε σύμφωνα με την χρήση που κάνουμε,και υπολογίζοντας και ένα μικρο βάθος χρόνου 2-3 χρόνια σύμφωνα με την εγγύηση της κάρτας..

+1000 σε αυτο που ειπες. Δεν γινεται ενας μετριου εισοδηματος gamer (νομιζω σε αυτους απευθυνονται κυριως οι καρτες αυτες), να παει να αγορασει 780 για 1080p αναλυση!! Οι πλουσιοι να κανουν οτι θελουν, ας βαλουν και 7990/690 σε αυτην την αναλυση. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά + αξίζουν αυτά που είπες. και θα προσθέσω ότι μόνο αν ενωμένοι τους βάλουμε απέναντι και τους βαράμε όπως αυτοί εμάς θα βγάλουμε άκρη..

 

Μπήκα στο τριπακι να αλλάξω μόνιτορ να πάω σε 27" το ακύρωσα,τώρα μπήκα στο τριπακι να κάνω step up την 660 με την 770 .. εδώ θα δείξει .. αν η Evga είναι έτοιμη σύντομα ίσως αξίζει,αλλιώς θα πέσει άκυρο και εδώ.

Καπου πηρε το ματι μου σε ενα αμαζον 770Evga Sc στα 480€ ,αλλα επισημα νομιζω δεν εχει βγει... Δεν ξερω τι παιχνιδια παιζεις αλλα δεν περιμενεις να δεις και 760ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 11 μέρες ακόμα δικαίωμα για step up δηλαδή στέλνω πίσω την 660 αφαιρείται η τιμή που την αγόρασα από το κατάστημα και μου στέλνουν την 770 πληρώνοντας την διαφορά..στην Αμερική παίζει ήδη η 770 αλλά εγώ πρέπει να κάνω το step up στην Ευρώπη .. τι διάολο στο container θα είναι !! ελπίζω να προλάβω γιατί δεν είναι ακόμα διαθέσιμες στην Ε.Ε . η δεύτερη option αν δεν προλάβω, είναι στην ίδια τιμή ίσως και χαμηλότερη να πάρω την 680. θα δούμε τις επόμενες μέρες τι θα προκύψει.. έχει και μια Mac version 680 που λόγω Hackint0sh με ψήνει τρελά αλλά +400 δεν δίνω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω εγω θα ειχα τρελη αγωνια xD Μακαρι να προλαβεις την αλλαγη και να σου ερθει η 770.. Πω δεν χορταινω να βλεπω απειρες Nvidia να θελουν να πουληθουν στις Αγγελιες ^^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το βλέπω, η σωστή αντιστοιχία είναι η απλή 770 με απλή 7970 επειδή ακριβώς μιλάμε για καινούριο μοντέλο.

Και το βασικό σενάριο δεν είναι το 1% του o/c κόσμου,αλλά το 99% που δεν..  και πάλι όμως ας δούμε και ενα rendering η 3D συγκριτικό γιατί όπως προείπα οι nVidia δεν είναι μόνο παιχνιδοκαρτες..

 

Οι AMD ειναι παιχνιδοκαρτες μονο; Για κοιτα το τελευταιο update του Premiere CC λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...