Προς το περιεχόμενο

Corsair H100i, προβλημα!


Zapee995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα! Σημερα εγκατεστησα τη ψυκτρα στο pc μου. Εβγαλα τη παστα που ειχε απο πριν και εβαλα arctic silver 5. Το pc απο τις 5 το απογευμα μεχρι τωρα, δεν εχει πεσει κατω απο 39 βαθμους idle, σηκωνοντας ανα τακτα χρονικα διαστηματα 44-47 και λιγο ακομα. Την εβγαλα μηπως δεν ειχε κουμπωσει καλα, ειδα τη παστα απλωμενη και την ξαναεβαλα απο την αρχη. Παλι τα ιδια!

 

Η mobo ειναι η Asrock Z77 Extrm 6 και σημερα για ακομα μια φορα ειδα ενα τραγικο θεμα που εχει η ψυκτρα. Πριν κατι μηνες, σε μια Msi ειχα δοκιμασει την H60 που και με αυτη ηρθα αντιμετωπος με το εξης προβλημα.

 

Τα ποδαρακια του backplate που μπαινουν στη μητρικη, ειναι 2-3 χιλιοστα πιο μακρυα απ'οτι χρειαζεται με αποτελεσμα το backplate να κοβει βολτες. Βεβαια σφηγκοντας την αντλια πανω στο socket, εμεινε σταθερη αλλα το θεμα ειναι..ποσο καλα παταει??

 

Εψαξα στο νετ και βρηκα τετοια θεματακια. Μαλιστα μερικη το πηγαν στη πατεντα και να ενας απο αυτους τι εχει κανει:

 

Ετσι ειναι τα ποδαρακια του backplate:

 

attachment.php?attachmentid=11930&d=1357

 

Και απεχουν τοσο απο τη μητρικη οταν σφηξουν:

 

attachment.php?attachmentid=11931&d=1357

 

Ο τυπος προσθεσε ροδελες ωστε να μειωσει το μηκος:

 

attachment.php?attachmentid=11932&d=1357

 

Και τελικα καταφερε αυτο:

 

attachment.php?attachmentid=11933&d=1357

 

Βεβαια στο συγκεκριμενο θεμα λιγοι εγραφαν για μεγαλες θερμοκρασιες.

 

Εγω τωρα σκεφτομαι....Ή να βαλω μια δυο ροδελες ωστε να δω ποσο θα μαζεψει, ή να βαλω το backplate απο τη xigmatek αφου οι αποστατες και στις δυο ψυκτρες φαινονται να ειναι ιδιοι (με ουτε μισο χιλιοστο διαφορα).

 

Πιστευεται οτι γιαυτο εχω μεγαλες θερμοκρασιες? 

Ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Washer mod στην πίσω πλευρά είναι επικίνδυνο για βραχυκυκλώματα. Επίσης αν παρασφίξεις και επειδή δεν υπάρχουν ελάσματα στο mounting παίζει να σου κάνει τρελά το socket με κομμένα κανάλια και τέτοια...

 

Πάντως οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι άριστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα βραχυκλοματος το βλεπω δυσκολο αφου οι ροδελες θα μπουν απο κατω οπως στη φωτο και δεν θα εχουν τοση διαμετρο οσο της φωτο αλλα μικτροτερες. Το θεμα ειναι οτι μετα δεν θα παταει το backplate πανω στο backplate του socket. Δηλαδη ολος ο μηανισμος θα ασκει πιεση σε 4 σημεια (τις βιδες) και σκεφτομαι μηπως εκει εχουμε προβλημα αν και δε νομιζω, οι αποστασεις ειναι μικρες για να εχουμε καμψη του pcb (λογω πιεσης της αντλιας πανω στο socket ενω θα υπαρχει κενο απο πισω)΄.

 

Τι κανουμε ομως τωρα? Να βαλω ολο το kit της Gaia?

 

Btw, με τη Gaia σε idle και σερφαρισμα στο ιντερνετ επαιζα μεταξυ 34-38. Εδω με τριπλασιας τιμης ψυκτρα και νερο παιζω 39-45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω κάνει το συγκεκριμένο πάντρεμα - αλλά αν είσαι προσεκτικός και τσεκάρεις ότι δεν ακουμπάς κάτι πίσω προχώρα.
 
Για να κάνεις ζημιά πρέπει η να βραχυκυκλώσεις ή να ακούσεις κρακ - που δεν νομίζω. Πάντως τα washer mod, όταν απαιτούνται, κάνουν δουλειά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με H80i (quiet mode) στον 2500Κ @ 4.5GHz με μπόλικη τάση, σε idle παίζω γύρω στους 35°C τώρα που έχει δροσούλα.

 

Δεν ξέρω αν ο caution θεωρεί πως οι ~40°C είναι άριστοι για τον 3570Κ, με τη λογική ότι είναι πιο ζεστό chip.

 

Την H100i την έχεις push-pull ή σκέτο push;

 

Επίσης, υπό φόρτο πώς πάει;

 

Πάντως το issue του loose backplate είναι κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clock to clock και με ίδια volts οι Ivy είναι πιο ζεστοί, κατά μέσο όρο.

 

Αλλά πέραν αυτού το idle μην σε απασχολεί και πολύ γιατί δεν λέει καμία σημαντική αλήθεια και διαφοροποιείται περισσότερο από chip σε chip. Της Η100i τα νούμερα δεν τα έχω πρόχειρα αλλά με τους μαμά δύο ανεμιστήρες ήταν σαφώς χειρότερη από την Η110 που περιγράφω εδώ. AVX Linx πάντα σύμφωνα με την μεθοδολογία που αναφέρω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4.2 που ειμαι παντα δε το συζηταω. Idle με 1.1 ρευμα επιανε 42 βαθμους και πανω, αλλα ποτέ κατω. Σε load επιασε 64 σε 20 δευτερολεπτα prime. Ταινια hd, download στο παρασκηνιο και ανοιχτους browsers μια 55 για πλακα. Τα ιδια και στα 3,4ghz με 2-3 βαθμους κατω.

 

Το θεμα ειναι οτι αν η δουλεια γινει οπως στις φωτο παραπανω, τοτε στο backplate του socket μεταξυ του backplate της ψυκτρας θα υπαρχει ενα κενο ισο με οσο θα προσθεσουν οι ροδελες. Και σκεφτομαι μηπως στο σφυξιμο υπαρχει προβλημα και πιεστει το socket προς τα πισω. Αλλα απο την αλλη δεν ειναι βεβαιο αφου οι δυναμεις δεν ειναι τοσο μεγαλες για τοση μικρη επιφανεια. 

Εσεις για αυτο τι πιστευεται??

 

Απο την αλλη, αν οι ροδελες μπουν στο κεφαλι της βιδας (που πιανει πισω στο backplate) θα μειωθει η αποσταση αλλα θα μεινει και σε επαφη το ενα backplate με το αλλο. The problem is...πως βαζει ροδελα μεσα εκει:

 

IMG_8822.jpg

 

Και ποσο θα σηκωθει αφου τα χιλακια του plate ειναι μικρα.

 

Αυριο θα κατσω να βαλω το kit της xigmatek και θα δω πως θα τα παει. Αλλιως ροδελιτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε idle δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, γι' αυτό ρώτησα πώς πάει υπό φόρτο.

 

Οι 64 βαθμοί με prime95 δεν είναι άσχημα, λογικά και μετά από ώρα δε θα ανέβαινε πάρα πολύ η θερμοκρασία, οπότε ένα delta ~30-35 βαθμών δεν είναι κακό.

 

Δεν είπες αν την έχεις σε push-pull, ούτε σε τι mode είσαι, ούτε με ποιους ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνεις καμιά καφρίλα να σφίξεις με μπουζόκλειδο τις βίδες ( :P ) το socket δεν πρόκειται να πάθει τίποτα από τέσσερις ροδέλες να το πιέζουν. Έχω δει μητρικές στραβωμένες σαν υ από 2κιλα LN2 containers και να μην βγάζουν κιχ.

 

Οπότε αν έχεις υποψία χαλαρού πατήματος, προχώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα καταλαβα! Απλα με ανυσηχει λιγο...Θα δοκιμασω πρωτα της xigmatek που μπαινοβγαινει ευκολα και θα δω πως θα τα παει. 

 

Το setup ειναι με το ψυγειο on top και τους μαμα ανεμηστηρες σε push. Τοση ωρα που μιλαμε ετρεχα prime95. Max 70 βαθμοι με στοκ ολα (8 παραπανω απο τη Gaia). 

Παω για υπνο, θα ενημερωσω αυριο μετα το service :P.

 

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η artic silver 5 να ξερεις οτι θελει καμια βδομαδα για να στρωσει.μην του στρεσαρεις το pc για 7-8 μερες καθουλου για να κατσει οπως πρεπει η παστα και να εχει μεγιστη αποδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει αναφερθει στο φορουμ της corsair to συγκεκριμενο προβλημα με το κιτ της Η100i. στειλε τους μαιλ και ζητα τους να σου στειλουν της Η100 οπου δεν ειχε αυτο το προβλημα....

εκτος και αν το εχουν λυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκτός από μεμονωμένες περιπτώσεις, έχω διαβάσει κι εγώ στο forum της Corsair ότι έχουν παραδεχτεί ότι υπάρχει θέμα με loose backplate, αλλά ότι δεν έχει αντίκτυπο στην απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...