Προς το περιεχόμενο

Corsair H100i, προβλημα!


Zapee995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα ολα τα topix στο φορουμ της Corsair και ειναι οντως 2-3 ατομα που επιμενουν οτι εφοσον σφιγγει και ετσι, οι θερμοκρασιες ειναι καλες. Στο youtube ομως, παλι 2-3 ατομα που εχουν κανει washermod με βιντεακια μιλανε για καλυτερες θερμοκρασιες, οπως και το 95% των σχολιαστων υποστηριζουν το ιδιο. Σε λιγο θα κατσω να το φτιαξω και θα δω πως θα παει. Αν ισχυουν αυτα που λενε (εως 10 βαθμους κατω) τοτε η ψυκτρα θα δειξει τον πραγματικο της εαυτο. Αν παλι η βελτιωση ειναι το πολυ 4 βαθμοι, επιστροφη στον αερα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λάρισα/Κόρινθο. Ειμαι 50/50.

 

Πάντως μου φαίνεται too good to be true το να είχες τέτοια temps με την Xigmatek στον 3570Κ.

 

Θα γυρίσω κι εγώ σε Megahalems άμα είναι :Ρ

 

Εψαξα και βρηκα το φυλλαδιο που κραταγα με τα σταδια του Overclock. 17 Μαρτιου που τον πηγα στα 4,2 ειχα στους πυρηνες 62/62/64/60 με τη Gaia και πολυωρα Prime95 (6ωρα +..). Εδω ομως και σχεδον δυο μηνες, το μηχανημα ηταν ολιγων τι στην ακρη οποτε αφου ζεστανε ο καιρος, κραταω μια επιφυλαξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, κι εγώ που τσεκάρω συχνά temps, από το Μάρτη που λες, έχουν ανέβει κατά ~8 βαθμούς.

 

Καλη αναφορα. Και εγω εκει το κοβω. Παντα χωρις κλιματιστικο btw.

 

Το εδεσα το μηχανημα με το δικο του backplate. Η διαφορα μεχρι τωρα σε idle και borwsing ειναι γυρω στους 4 βαθμους. Πιστευω οτι οταν στρωσει η παστα θα πεσω κανα βαθμο ακομα. 

 

Πριν βγαλω τη ψυκτρα, αφησα το μηχανημα να καταγραφει θερμοκρασιες και μεχρι να πιω εναν καφε, γυρισα και ειδα οτι χτυπαγε 50 βαθμους με max load 22%. Τωρα οσο παει και πεφτει...για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτησα μηπως ησουν αθηνα να περασεις να παρεις κανα κιτ απο αυτα που εχω απο την Η100 και να δοκιμαζες .

 

Κριμα!! Αλλα εχουμε αποσταση..:(

 

Λοιπον:

 

Max load στα 4.1ghz 62-63 βαθμοι.

Μax load στα 3.4ghz 58-59 βαθμοι. 

 

Idle και στις 2 περιπτωσεις 36-39.

 

Πως σας φαινονται αυτα τα νουμερα??

 

Οση ορεξη και να εχω να βαλω και to bracket της Gaia, οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να καθαρισω παλι τις παστες. κολλαω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω delta εκει υπολογιζω. Μαλιστα λοιποοοον! Δε θα το ξαναλυσω αλλα θα θελα να δοκιμασω και το αλλο bracket αλλα με κεραμικη. Ανωμαλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν εκανα τιποτα παραπανω, το αφησα οπως ειναι. Με ανοιχτο το chrome εχω 35-38 βαθμους και σε full load καπου γυρω απο τους 62. Ολα αυτα στα 4.2ghz με 1.155 ταση. Καλα παει, θα το ανεβασω κι αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...