Προς το περιεχόμενο

Corsair H100i, προβλημα!


Zapee995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια τελευταια απορια! Ειμαι στα 4.1ghz αυτη τη στιγμη με 1.135 Vcore. Στο prime95, μεσω του προγραμματος της Asrock βλεπω θερμοκρασια απο 60-61(σταθερα) και ισως μεχρι 62. Ειναι καλα? Επισης οταν μπαινω στο bios, η θερμοκρασια ειναι 42C χωρις πριν να εχω κανει stress test. 

 

Ευχαριστω οσους με ανεχονται! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλιστα. Εχει μια λογικη τοτε. Σε full load ειναι καλα ο θερμοκρασιες που εχω? Απλα κατι με πιανει με τη ρημαδα γιατι δεν ειχα ποτε παλι νερο στο pc οποτε καταλαβαινεις...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cores package απο 60 εως 63. Τους 63 τους χτυπισε την ωρα που τελειωσε το 8k και αλλαξε. Μετα γυρισε παλι 61-62 το Hw και σταθερα 61 στο προγραμμα της Asrock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Zapee.Εχω την ιδια υδροψυξη,και οι βαθμοι της cpu μου,ειναι ιδιες με τις δικες σου.

Μην αγχωνεσαι εισαι μια χαρα.Τωρα ειναι και καλοκαιρι.

Εγω προσωπικα,οσο και παραξενο μπορει να το δουνε καποιοι αλλοι,σε Pull εχω χαμηλοτερους βαθμους.

Εξαρταται απο το κουτι,το airflow,και αν ειναι κατω απο καποιο γραφειο,η' τελειως ανοιχτο περιμετρικα και απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα έπαιζε το backplate και είχα στην αρχή υψηλές θερμοκρασίες έβγαλα την ψήκτρα και δεν πατούσε καλά άλλα μετά από καλό σφίξιμο στις βίδες έστρωσε η θερμοκρασία σε 2600k 4ghz vcore auto έχω max 52c με 1000rpm στους στοκ της corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντω

 

Φιλε Zapee.Εχω την ιδια υδροψυξη,και οι βαθμοι της cpu μου,ειναι ιδιες με τις δικες σου.

Μην αγχωνεσαι εισαι μια χαρα.Τωρα ειναι και καλοκαιρι.

Εγω προσωπικα,οσο και παραξενο μπορει να το δουνε καποιοι αλλοι,σε Pull εχω χαμηλοτερους βαθμους.

Εξαρταται απο το κουτι,το airflow,και αν ειναι κατω απο καποιο γραφειο,η' τελειως ανοιχτο περιμετρικα και απο πανω.

 

Παντως χωρις τη τεραστια αεροψυκτρα, το κουτι γενικα εχει καλυτερες θερμοκρασιες. Η VaporX δουλευε 39-40 βαθμους idle και μετα απο παιχνιδι δεν επεφτε κατω απο 41-42, προσπαθουσε αλλα δεν...Τωρα δουλευει 35-36. Γενικα το κουτι πηρε αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι, αν δεν υπάρχει το γομάρι μες στη μέση.

 

Είναι ένας απ' τους λόγους που προτιμώ τις λύσεις της Corsair από ένα κτήνος αερόψυκτρα.

 

Οι άλλοι είναι η εμφάνιση στο εσωτερικό και η ευκολότερη πρόσβαση.

 

Βέβαια οι αερόψυκτρες τείνουν προς το cult σιγά-σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Zapee,απο τοτε που αλλαξα απο αεροψυξη γομαρι,σε h100i,διαπιστωσα τα ιδια ακριβως.

Καλυτερη θερμοκρασια στην μητρικη,airflow,μεγαλυτερη ευκολια στην αλλαγη παστουλας,εμφανιση,λιγοτερο βαρος και καταπονηση στην μητρικη,η οποια ξεκινησε να καμπυλωνει στο σημειο της cpu.

Μια χαρα ειναι φιλε.Καλοριζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να σας ρωτήσω και εγώ τα δικά μου.

Έχω την H100i και σταμάτησε να μου δουλεύει το φώς στην cpu.

Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ?

Έχω βάλει και έχω βγάλει το Corsair Link2 τουλάχιστον 5 φορές αλλά τπτ !

 

Τι κάνουμε τώρα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...