Προς το περιεχόμενο

Δημητριακά Corn Flakes ΕΛΟΜΑΣ - Γιατί είναι τόσο φθηνά?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρέθηκα στο ράφι των δημητριακών ενός supermarket και βλέποντας τις τιμές είδα να κυμαίνονται από 3,5 έως 5+ ευρώ το κουτί. Σε μια άκρη είδα τα Corn Flakes Elomas στην τιμή 1,4 ευρώ με ίδια ποσότητα.

Μιλάμε δηλαδή για αστρονομική διαφορά, η μισή τιμή και λιγότερο απ το επόμενο φθηνότερο.

Προβληματίστηκα για το αν θα τα έπαιρνα ή όχι γιατί η τιμή αυτή μου φάνηκε ύποπτη.

 

Εντάξει, σίγουρα υστερούν ως προς τα άλλα γιατί πχ έχουν ζάχαρη και δεν είναι τόσο διαιτητικά κτλ αλλά ουσιαστικό πρόβλημα ποιότητας υπάρχει?

Που οφείλεται αυτή η τρομερή διαφορά?

Εσείς θα τα αγοράζατε?

post-123340-0-85354500-1370512810_thumb.jpg

post-123340-0-92839600-1370512829_thumb.jpg

post-123340-0-33003600-1370512850_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε τα δοκίμασα, κανονική γεύση έχουν και δεν έπαθα δηλητηρίαση αλλά δεν νομίζω να φαινόταν στην γεύση ή να πάθαινα κάτι.

 

Το θέμα είναι αν υπάρχει διατροφολογικά τραγική διαφορά ποιότητας (π.χ.να φτιάχνονται από υπολείματα μεταλλαγμένων δημητριακών που έχουν μολυνθει και με ιαπωνικά πυρηνικά :wacko: ) ή απλά είναι θέμα ονόματος και πάνω κάτω είναι ίδια ποιότητας με τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αγοράζω τα δημητριακά γνωστής εταιρίας super market, με μόλις 2.10€.  Πέρα απο την τιμή που συμφέρει, και γευστικά για τα γούστα μου, είναι πολύ καλύτερα.

 

Αφού σε κάποια φάση που δεν τα έβρισκα, είχα πάθει αμόκ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια μαρκα την εχω παρει και εγω.. Πηρα ομως αυτα με τη σοκολατα. Δε με ξετρελανανε γιατι μου ηταν αγευστα. Τωρα αγοραζω απο τα Lidl στα 2κατι και ειναι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Sorath. Οτιδήποτε και αν πάρω από αυτά τα προϊόντα, μπορεί να είναι φθηνότερο από τα επώνυμα, αλλά 99% θα είναι πιο γευστικό. Από μπισκότα μέχρι κορν φλέικς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντάξει, σίγουρα υστερούν ως προς τα άλλα γιατί πχ έχουν ζάχαρη και δεν είναι τόσο διαιτητικά κτλ αλλά ουσιαστικό πρόβλημα ποιότητας υπάρχει?

Που οφείλεται αυτή η τρομερή διαφορά?

Εσείς θα τα αγοράζατε?

 

Οι άλλες μάρκες δλδ δεν έχουν ζάχαρη;; Νομίζω έχουν και παραέχουν αρκετή ποσότητα ζάχαρης, σε θερμίδες ίδια πρέπει να είναι όπως και στα συστατικά.

 

Γίνεται και με άλλα προιόντα πάντως αυτό, μου έχει τύχει σε άλλα προιόντα να τα βρω πολύ πιο γευστικά από τις αντίστοιχες επώνυμες μάρκες και φυσικά να τα προτιμώ αλλά μου έχει τύχει και το αντίθετο. Θέμα γούστου είναι όλα.

 

Ποιότητα τώρα δεν μπορείς να ξέρεις και τη γνωστή μάρκα να πάρεις που θα την πληρώσεις και πιο ακριβά... Ουσιαστικά το όνομα πληρώνεις... Και της Kellogs πχ που ξέρεις αν δε γίνονται απο μεταλλαγμένα δημητριακά;

Λίγα ακούμε για μεταλλαγμένα και ανθυγιεινά συστατικά σε τρόφιμα και επώνυμα προιόντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ο επιχειρηματιας να πουλησει φτηνα και να βγαλει κερδος απο καλαμποκι;

Μπορει!

 

Ωπ, ειναι πολυ φτηνο; ααα, δεν θα ειναι καλο.

 

----------

 

και μετα παραπονιομαστε για τιμες στην ελλαδα

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αγοράζω τα δημητριακά γνωστής εταιρίας super market, με μόλις 2.10€.  Πέρα απο την τιμή που συμφέρει, και γευστικά για τα γούστα μου, είναι πολύ καλύτερα.

 

Αφού σε κάποια φάση που δεν τα έβρισκα, είχα πάθει αμόκ!

 

 

Ε άμα δεν πληρώνεις το όνομα της kellogg's και της nestle έτσι είναι. Εγώ πήρα Corn Flakes κάπου 2 ευρώ η συσκευασία των 750g από γνωστό supermarket.

 

Ε πείτε μας ρε παιδιά κι εμάς από που και τι παίρνετε να συγκρίνουμε.

 

Μπορει ο επιχειρηματιας να πουλησει φτηνα και να βγαλει κερδος απο καλαμποκι;

Μπορει!

 

Ωπ, ειναι πολυ φτηνο; ααα, δεν θα ειναι καλο.

 

----------

 

και μετα παραπονιομαστε για τιμες στην ελλαδα

 

Ναι δεν διαφωνώ με την παρατήρησή σου αλλά όταν βλέπεις ένα προιόν διατροφής 3 φορές κάτω απ την μέση τιμή όλων των άλλων δεν θα προβληματιστείς για την ποιότητά του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...