Προς το περιεχόμενο

Δημητριακά Corn Flakes ΕΛΟΜΑΣ - Γιατί είναι τόσο φθηνά?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλό και το κακό ας το κρίνει ο καθένας. Σίγουρα πάντως δεν είναι το ίδιο με ένα φυσικό προϊόν. Δεν είναι και τυχαία η νέα μόδα με τα βιολογικά προϊόντα. Σε κάποια τρόφιμα μπορεί και να μην είναι κακό σε άλλα να είναι. 

Το είπα απλά γιατί τα μεταλλαγμένα είναι αρκετά πιο φθηνά. Οπότε αν ήταν από καλαμπίκι γενετικά τροποποιημένο και χωρίς να είναι από μια γνωστή εταιρία Kellogs etc.. θα δικαιολογούσε την τιμή αυτή.

ο καθενας δεν εχει τις ιδιες γνωσεις για να κρινει τετοια πραγματα.

αν ηταν ετσι δε θα πηγαινες στο γιατρο αμα ειχες προβλημα,θα κρινες απο μονο σου και θα βγαζες πορισμα σα τις θειτσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα τέτοια διαφορά? Μιλάμε για 3 φορές φθηνότερα από την μέση τιμή των υπολοίπων.

Εγώ ανησυχώ μήπως είναι ποιοτικά απάλευτα.

Και εγω νομιζω ειναι το ονομα πηρα σημερα παγωτο το οποιο ειναι σχεδον ιδιο σε γευση με πολυ γνωστη μαρκα και η διαφορα ηταν τρελη το γνωστο 9 και κατι ευρω τα 2 λιτρα και το αλλο 3.8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας δεν εχει τις ιδιες γνωσεις για να κρινει τετοια πραγματα.

αν ηταν ετσι δε θα πηγαινες στο γιατρο αμα ειχες προβλημα,θα κρινες απο μονο σου και θα βγαζες πορισμα σα τις θειτσες.

 

Δεν συφωνώ. Δεν έχει σχέση το φαγητό που τρώμε με τους γιατρούς.

 

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να ξέρουμε και να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες που γράφουν πάνω τα τρόφιμα και φυσικά να ενημερωθούμε για το τι πρέπει να αποφεύγουμε και το τι να τρώμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα μακαρόνια ιδιωτικής ετικέτας και γενικά τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας δεν ισχύει. Ξαναλέω ότι το κόστος διαφήμισης που επιμερίζεται το τελικό προϊόν είναι πολύ μικρό ποσοστό της τιμής του. Ο σκλαβενίτης με τα μαράτα, ο βασιλόπουλος με τα ΑΒ και τα 365 ναι πιθανόν να είναι πελάτες μεγάλων εταιριών όπως η Barilla και η 3α στα όσπρια τους αλλά το προϊόν που θα ζητήσει ο σκλαβενίτης με σκοπό την χαμηλότερη τιμή σε κάτι σίγουρα θα διαφέρουν εκτός από την διαφήμιση. Μπορεί να είναι δεύτερης διαλογής(πολύ χοντρό) ή απλά φτηνότερων πρώτων υλών. 

Επίσης στα παγωτά που αναφέρει ο φίλος παραπάνω που υπάρχουν παραδείγματα με ακραίες αποκλίσεις τιμών δύο είναι τα κύρια πράγματα που πρέπει να προσέχουμε. Το πρώτο είναι το τι αναγράφει. Δηλαδή παγωμένο γλύκισμα ή πράγματι παγωτό. Το παγωμένο γλύκισμα (τα οποία κατά κόρον ανήκουν στα ιδιωτικής ετικέτας) στο 90% των περιπτώσεων περιέχει φυτικά λιπαρά (ως πιο φτηνά) και άλλα πρόσθετα για να πάρει την δομή του γνωστού παγωτού. Το δεύτερο είναι το τι ποσότητα αγοράζουμε. Αν πληρώνουμε δηλαδή σε όγκο ή σε βάρος. 2λίτρα παγωτά μπορεί να έχουν και ένα κιλό βάρος.Οπότε άλλο είναι το οικογενειακό 2λιτρο και άλλο το οικογενειακό 2κιλο. ...........πάλι offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα μακαρόνια ιδιωτικής ετικέτας και γενικά τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας δεν ισχύει. Ξαναλέω ότι το κόστος διαφήμισης που επιμερίζεται το τελικό προϊόν είναι πολύ μικρό ποσοστό της τιμής του. Ο σκλαβενίτης με τα μαράτα, ο βασιλόπουλος με τα ΑΒ και τα 365 ναι πιθανόν να είναι πελάτες μεγάλων εταιριών όπως η Barilla και η 3α στα όσπρια τους αλλά το προϊόν που θα ζητήσει ο σκλαβενίτης με σκοπό την χαμηλότερη τιμή σε κάτι σίγουρα θα διαφέρουν εκτός από την διαφήμιση. Μπορεί να είναι δεύτερης διαλογής(πολύ χοντρό) ή απλά φτηνότερων πρώτων υλών. 

 

 

Εγώ αν πρόσεξες είπα ότ ιδεν ισχύει πάντα.. Σε κάποια προϊόντα ή κάποιες φορές μπορεί να ισχύει ναι.. Αλλά ξέρω προσωπικά και από ομιλίες απο εταιρίες κάποια συγκεκριμένα εταιρία που δίνει τα προϊόντα σε γνωστό σουπερ μαρκετ ως προΙον ιδιωτικης ετικετας που είναι ίδια.. Κάποια προορίζονται για private label και κάποια για την εταιρία του με το λογότυπό του.

Απλά ήθλενα να πω ότ ιδεν ισχύει ΠΑΝΤΑ το ότι τα προΙόντα αυτά είναι από αλλού και ότι είναι πολύ κατώτερα.

Φυσικά υπάρχουν και παραδείγματα προιοντων ιδιωτικης ετικετας που ερχονται απο εξωτερικό και είναι ιδιαίτερα επικίνδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συφωνώ. Δεν έχει σχέση το φαγητό που τρώμε με τους γιατρούς.

 

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να ξέρουμε και να μάθουμε να διαβάζουμε τις ετικέτες που γράφουν πάνω τα τρόφιμα και φυσικά να ενημερωθούμε για το τι πρέπει να αποφεύγουμε και το τι να τρώμε

 

δηλαδη αν διαβασεις μια ετικετα και γραφει 500 πραγματα πανω ποσα ξερεις τι ακριβως ειναι?2?3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει και εχω φαει τα συγκεκριμενα  προσωπικα ειχα την αισθηση οτι ετρωγα πριονιδια :-D

 

Σιγά τον άθλο! Εγώ κάποτε, εντελώς λιώμα σ' ένα πάρτι, έφαγα μια ολόκληρη φρουτιέρα ...αρωματικά potpourri! Τι doritos και μ@λ@κίες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν διαβασεις μια ετικετα και γραφει 500 πραγματα πανω ποσα ξερεις τι ακριβως ειναι?2?3?

Προσωπικά τα ξέρω όλα στα πράγματα που ψωνίζω και τρώω και έχω ενημερωθεί.

κοιτάζω πάντα και τα συστατικά του (αν έχει ζάχαρη γλυκαντικές ουσίες κτλ_.. και τις θερμίδες, και αν έχει συντηριτικά, αν γράφει για γενετικα τροποποιημένα, μερικως υδρογονωμενα λιπη και όλα αυτά.

 

Δεν είναι και τόσα πολλά πια.. Είναι δυνατόν να μην ξέρεις τι τρως? Και αν όχι, να μην μπεις στον κόπο να ενημερωθείς για το τι σημαίνουν αυτά ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα περισσότερα τρόφιμα ιδιωτικής ετικέτας. Ορισμένες αλυσίδες σουπερμάρκετ γράφουν και τον παρασκευαστή του προϊόντος που είναι πασίγνωστες επώνυμες εταιρίες που το μόνο που αλλάζει είναι η ετικέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πατερας μου κανει χονδρικη τροφιμων και ξερω καποια πραγματα απο μεσα. πολλες φορες τα προιοντα ιδιοτικης ετικετας ειναι ιδια με επωνυμα. απλα δεν πληρωνεις ραφι και διαφημιση μαλιστα τα επωνυμα προιοντα εχουν πολυ μικρο περιθωριο κερδους τις περισσοτερες φορες. εχουμε γνωστο που συσκευαζε αρακα για μπαρμπασταθη και αλλη μικροτερη μαρκα ακριβως το ιδιο προιον αλλα στο ραφι ειχε διαφορα στην τιμη. Επισης ασχετο αλλα θα το πω ΑΒΕΖ και Μελλισσα ειναι τα ιδια μαρακαρονια βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λέω ότι η διαφήμιση είναι κακή. Και βέβαια βοηθάει στην ενημέρωση μας και αποτελεί και κλάδο με θέσεις εργασίας.

Απλά λέω ότι αυτή την διαφήμιση πληρώνεις και γιαυτό το ΕΛΟΜΑΣ είναι πολύ πολύ πιο φτηνό.

Έχω πετύχει διαφήμιση ΕΛΟΜΑΣ και σε περιοδικό και σε τηλεόραση αλλά ήταν σπάνιες και πολύ μικρές εξ ού και το μικρό κόστος που επωμιζόσουν.

 

Εγώ πάντως κρίνω την ποιότητα.

Εννοείται πως αν το προιόν ιδιωτικής ετικέτας έχει την ποιότητα που με καλύπτει θα το προτιμήσω καθώς το 1/3 των προιόντων που παίρνουμε σαν νοικοκυριό είναι ιδιωτικής ετικέτας απλά θέλει μερικές δοκιμές για να δεις τι σε καλύπτει. Πχ εγώ δεν μπορώ τα μακαρόνια του Lidl δε θυμάμαι μάρκα τώρα αλλά αν γυρίσω σπίτι και κάτσω να φάω θα το καταλάβω κατευθείαν (δεν ξέρω δε βράζουν είναι κακή ποιότητα σκληρό στάρι ιδέα δεν έχω)...

 

Αλλά σε γενικές γραμμές το πιστεύετε ή όχι και χωρίς να μπαίνω σε αναλύσεις έχω πετύχει πολλές φορές προιόντα ιδιωτικής ετικέτας καλύτερα από παρόμοια μάρκας. Και δεν εννοώ ΙΔΙΑΣ ποιότητας (πχ να τα κάνει και τα 2 η ίδια εταιρία κάτω από διαφορετικά brands) αλλά το ιδιωτικής ετικέτας στα δικά μου γούστα τουλάχιστον να είναι καλύτερο :-)

 

Οπότε καθένας βλέπει το πορτοφόλι του, δοκιμάζει, αξιολογεί και αγοράζει ανάλογα

 

Ύ.Γ. Όταν πηγαίνω super-market και βλέπω την ηλίθια μέση ελληνίδα θύμα του καταναλωτισμού να παίρνει μάρκα όλα τα καθαριστικά και να κάνει οικονομία στο ρύζι-μακαρόνια-τυρί-κασέρι-γάλα (που η διαφορα εδώ πχ γάλα είναι 0.20 ενώ στα καθαριστικά είναι 2 και 3 ευρώ) τότε βλέπω ότι σε μερικοόυς η κρίση δεν έμαθε τίποτα.

 

Και μαντέψτε ποιός ξέρει να ψωνίζει;;;

Οι γρίες κυρίες και κύριοι. Ήταν γριά μπροστά μου στο ταμείο και έπαθα πλάκα. Ετσι είναι όταν η σύνταξη μικραίνει και ο κόσμος μαθαίνει να ψωνίζει όχι μόνο αυτό που πρέπει αλλά και στην ΠΟΣΟΤΗΤΑ που πρέπει...

 

Καλά έφυγα off-topic εντελώς αλλά ΟΚ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ασχετο αλλα θα το πω ΑΒΕΖ και Μελλισσα ειναι τα ιδια μαρακαρονια βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο

Το ότι βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο δεν λέει απολύτως τίποτα. Σιγά μην είχε πχ η Δέλτα άλλο εργοστάσιο να βγάζει το γάλα του Σκλαβενίτη. Είναι θέμα διεργασιών - πρώτων υλών - συνταγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...