Προς το περιεχόμενο

Δημητριακά Corn Flakes ΕΛΟΜΑΣ - Γιατί είναι τόσο φθηνά?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Quaker Oats 2.90e (500g)

 

Και πιο υγιεινά

Και φθηνά

Και επώνυμα

 

i win? :P

Στείλε μου σε ΠΜ την διεύθυνση κατοικίας σου για να σου ταχυδρομήσω ένα απ'αυτά :)

 

images?q=tbn:ANd9GcTVu7nL55X5BU2WRQHmF09

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quaker Oats 2.90e (500g)

 

Και πιο υγιεινά

Και φθηνά

Και επώνυμα

 

i win? :P

 

  1. Από που τα πήρες 2,9? Πριν 3 μέρες πήρα κι εγώ και έκανε 3+ (το κουτί όχι την σακούλα)
  2. Η βρώμη Texas που είναι πιο φθηνή δεν θεωρείται εξίσου επώνυμη? (ξένης εταιρείας είναι ή ελληνικής?)
  3. Για την βιολογική του ΑΒ τι λέτε? Τι βρώμη θα προτιμούσατε δλδ? Επώνυμη quaker και μη βιολογική ή μη επώνυμη ΑΒ και βιολογική?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Από που τα πήρες 2,9? Πριν 3 μέρες πήρα κι εγώ και έκανε 3+ (το κουτί όχι την σακούλα)
  2. Η βρώμη Texas που είναι πιο φθηνή δεν θεωρείται εξίσου επώνυμη? (ξένης εταιρείας είναι ή ελληνικής?)
  3. Για την βιολογική του ΑΒ τι λέτε? Τι βρώμη θα προτιμούσατε δλδ? Επώνυμη quaker και μη βιολογική ή μη επώνυμη ΑΒ και βιολογική?

 

 

Θεσσαλονίκη μένω. Παντού 2.90 έχει το κουτί και πολλές φορές έχει και προσφορά -60Λ 2 συσκευασίες δηλαδή 2.60. Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει ότι είναι σκληρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη μένω. Παντού 2.90 έχει το κουτί και πολλές φορές έχει και προσφορά -60Λ 2 συσκευασίες δηλαδή 2.60. Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχω διαβάσει ότι είναι σκληρά.

 

Κι εγώ Θεσσαλονίκη. Από supermarket αφροδίτη το πήρα και έκανε πάνω απο 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν. Η τιμή κατά 75% οφείλεται στην ποιότητα του τροφίμου. Στην ποιότητα και στην στην ασφάλεια. Δεν υπάρχει μη ασφαλές προϊόν στην αγορά. Ας δούμε τώρα τι εννοούμε ποιότητα. Η nestle πχ μπορεί μέσα από όλους τους ελέγχους που θα κάνει (και είναι πολλοί πίστεψε με) ότι στο πιάτο σου θα φτάσει ότι καλύτερο σύμφωνα με τα στανταρντ της εταιρίας. Ελέγχους και στους προμηθευτές της ελέγχους και στα δικά της προϊόντα. Από το αν κάποιος θέλει να της πουλήσει μεταλαγμένο καλαμπόκι για κανονικό μέχρι για το αν ο σπόρος καλαμποκιού που θα γίνει νιφάδα θα έχει 3 ή 13 % υγρασία (επίδραση πχ στην γεύση του τελικού προϊόντος (ποιότητα) αλλά και πιθανότητα μυκοτοξινών (ασφάλεια)). Είναι πάρα πολλές οι μεταβλητές για να βγει ένα προϊόν που πρέπει να εξετάζει κάποιος και όσες περισσότερες παρακολουθείς τόσο περισσότερο ανεβαίνει το κόστος παραγωγής. Μετά σίγουρα πάει και το όνομα που δεν το έχει το Elomas έναντι της Nestle.  

Σε αντίθεση κάποιος μπορεί να παράξει ένα προϊόν που να πληροί όλους του όρους ασφαλείας για ανθρώπινη κατανάλωση αλλά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα να μην είναι το καλύτερο. Στην τελική όμως η γεύση είναι υποκειμενική (υπάρχουν ακόμα κι εδω όμως στάνταρ και βαθμολογίες βάσει διεθνών συμφωνιών για την σωστή βαθμολόγηση ενός προϊόντος. Πχ στα δημητριακά ας πουμε η τραγανότητα και η ταχύτητα ενυδάτωσης).

Συμπερασματικά λοιπόν το όνομα και το μαρκετινγκ ναι παίζει ρόλο στην τελική τιμή αλλά δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος διαμόρφωσης του κόστους. 

Στην γεύση περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Δεν ξέρω τι ελέγχους κάνει η Nestle και οι υπόλοιπες μεγάλες εταιρείες σε σχέση με τις μικρότερες αλλά τα δικά της δημητριακά αποσύρθηκαν (όσα βέβαια πρόλαβαν, γιατί τα υπόλοιπα σίγουρα καταναλώθηκαν αφού δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για την προστασία των καταναλωτών). Πιο κάτω η παραπομπή:

 

http://portal.efet.gr/portal/page/portal/efetnew/news/view_new?par_newID=1188

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ξεθάβω το θέμα, εχθές πήρα ελομας δημητριακά ολικής με μαυρη σοκολάτα και σήμερα που τα δοκιμασα ειχαν μια απαίσια γεύση σαν απορρυπαντικό ρε παιδά εφαγα λιγο γιατι νομιζα πως ηταν η ιδεά μου αρχικά αλλά μετά τα πέταξα !!! ακόμα έχω αυτή την απαίσια γεύση στο στόμα μου !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως περνω προιοντα ιδιωτικης ετικετας πιο πολυ απο σταση ζωης , αλλα μερικα δεν τρωγονται σε σχεση με τα επωνυμα..οχι ειναι κακα, δεν τρωγωνται απλα/...

 

συμφωνω 1000% με τονο ριο μαρε, οτι δηποτε αλλο εχω παρει απλα το τρωνε οι γατες,

επισης το ιδιο και με ανωνυμες Ketchup που βγαζουν ξιδιλα και ειναι μετριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει ο επιχειρηματιας να πουλησει φτηνα και να βγαλει κερδος απο καλαμποκι;

Μπορει!

 

Ωπ, ειναι πολυ φτηνο; ααα, δεν θα ειναι καλο.

 

----------

 

και μετα παραπονιομαστε για τιμες στην ελλαδα

ξέρω άπειρο κόσμο στην Ελλάδα δυστυχώς, για τους οποίους το φθηνό = μη ποιοτικό, μη γευστικό. Οκ μερικές φορές ισχύει αλλά όχι πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεθάβω το θέμα, εχθές πήρα ελομας δημητριακά ολικής με μαυρη σοκολάτα και σήμερα που τα δοκιμασα ειχαν μια απαίσια γεύση σαν απορρυπαντικό ρε παιδά εφαγα λιγο γιατι νομιζα πως ηταν η ιδεά μου αρχικά αλλά μετά τα πέταξα !!! ακόμα έχω αυτή την απαίσια γεύση στο στόμα μου !!!

Φίλε μήπως πήρες χύμα;;;;

 

Εγώ παίρνω από Σκλαβενίτη  απλές νιφάδες βρώμης σφραγισμένες του μισού κιλού  με 1,10 νομίζω.

Έχει και με 2 και 3 ευρώ αλλά έχω συνηθίσει αυτές και μου αρέσουν.

 

Μία μέρα πήρα χύμα από ΕΛΟΜΑΣ μισό κιλό νομίζω 1 ευρώ για δοκιμή.

Έβαλα το πρωί ως συνήθως με φρέσκο γάλα και λίγο αλάτι και μόλις το έβαλα στο στόμα μύριζε απορρυπαντικό.

Υποθέτω κάπου σε αποθήκευση πρέπει να ήταν μαζί με απορρυπαντικά και η μυρωδιά είχε μεταφερθεί.

 

Τους το πήγα μετά από 2-3 μέρες  με την παρατήρηση ότι μυρίζει απορρυπαντικό και μου πρότειναν

να μου δώσουν κάτι άλλο.

Τους  απάντησα ότι δεν το πήγα για αυτό αλλά για να το αποσύρουν να μην την πατήσουν και άλλοι.

 

Σιγά μη με άκουσαν....... :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις νιφαδες βρωμης πως ακριβως τις τρωτε; μηπως τις δινεται σε αλογα τιποτα :) γιατι σκετες δεν τρογωνται. Μαζι με κατι αλλο οκ ειναι καλες αλλα οχι σκετες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ανακάτεψέ τες με σοκολάτα.μαρμελάδα.μπανάνες,ρίξε ζάχαρη και μετά πες τρώω υγιεινά. :-D

 

Και εγώ τον πρώτο μήνα που τις έτρωγα με αηδίαζαν.Και η σύζυγος το ίδιο μου λέει.Πως το τρως αυτό το πράμα.

Τώρα πια τις τρώω με φρέσκο γάλα και λίγο αλάτι και ειλικρινά είναι για μένα το πιο νόστιμο πρωϊνό.

Και καφέ όταν άρχισα να πίνω σκέτο νόμιζα ότι πίνω φαρμάκι.Τώρα δε θέλω ζάχαρη.

 

Αν μπορείς κάντο για ένα μήνα.Σε μία κούπα 3 μεγάλες κουταλιές νιφάδες,φρέσκο γάλα,λίγο αλάτι και στο φούρνο

μικροκυμάτων για ένα λεπτό και το αφήνεις άλλα 5-10 λεπτά να φουσκώσουν.

Μετά το μήνα έλα να μου πεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος που δουλευει σε συνοικιακο σουπερ, επιμενει οτι πχ πολλα ελομας φτιαχνονται ακριβως στην ιδια 'γραμμη' παραγωγης με επωνυμα

και απλα συσκευαζονται χωρις τη 'φιρμα',

 

χαμηλοτερη τιμη λογω μαζικης παραγγελιας κ αφαιρεσης κοστους διαφημισης κλπ..

 

διαβασε-συγκρινε τα συστατικα και κανε 'τυφλο' τεστ γευσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...