Προς το περιεχόμενο

Δημοσίευση video με άτομο χωρίς την άδειά του


noob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα μου φαίνεται λογικό να υπάρχει ένα επίπεδο προστασίας. Πάντως ο νόμος είναι τελείως απαγορευτικός, αφού με το γράμμα του νόμου δε μπορείς να φωτογραφήσεις και να τραβήξεις βίντεο πουθενά όπου βρίσκονται άνθρωποι. Μόνο δημόσια πρόσωπα μπορείς να τραβάς χωρίς άδεια αν είσαι δημοσιογράφος, λέει.

 

 

Άσχετο, εγώ δηλαδή που βάζω μια κάμερα στο όχημά μου και καταγράφω το δρόμο μπροστά, είμαι παράνομος για τα πρόσωπα που τυχόν πιάνει; Ή μήπως αν επικαλεστώ την κάλυψη ατυχήματος το συμφέρον αυτό υπερβαίνει τα επί μέρος συμφέρονται των προσώπων που τυχόν καταγράφονται, άρα νομιμοποιούμαι όπως λέει κάπου ο νόμος; (και ποιός το ορίζει αυτό)

 

Οι πινακίδες κυκλοφορίας θεωρούνται πως οδηγούν σε ταυτοποίηση προσώπων και δεν επιτρέπεται η καταγραφή; (υποθέτω όχι διότι ταυτοποίση μπορεί να κάνει μόνο ένας αστυνομικός)

 

Ο νόμος πάσχει λίγο γιατί είναι πολύ αυστηρός χωρίς ταυτόχρονα να έχει προβλέψει ειδικές περιπτώσεις, μου φαίνεται.

 

 

 

Υ.Γ. Στη πράξη πολύ αμφιβάλλω αν τα διάφορα καταστήματα που εγκαθιστούν κάμερες ασφάλειας έχουν προβεί στη δήλωσή τους στη σχετικη Αρχή κι αν τηρούν το νόμο για την επεξεργασία κι αν τηρούν το κομάτι του σχετικού νόμου που ορίζει πώς και πού τοποθετούνται τέτοιες κάμερες και τί επιτρέπεται να καταγράφουν. Μπαίνω εγώ ας πούμε σε καφετέριες και ανακαλύπτω μισόκρυφες κάμερες να βλέπουν προς τα τραπέζια με τους πελάτες (!) και τέτοιες φάσεις.

 

 

Υ.Γ. 2 Εκ πείρας μήπως έχει κανένας υπόψη του λογισμικά για εύκολη σκίαση/θόλωμα προσώπων σε βίντεο; Ας τα αναφέρουμε κάπου.

 

Το θεμα νομιζω δεν ειναι τι τραβας (εστω για τη δικη σου προστασια), αλλα η επερχομενη δημοσιοποιηση του. Αν το βιντεο που τραβας στο αμαξι σου, δεν το δημοσιευσεις, παρα μονο σε περιπτωση ατυχηματος, και αυτο μονο στον εισαγγελεα, δεν νομιζω να επηρρεαζεις κατι. Αλλα αν αυτο που τραβηξες το πρωι, το βραδυ το δω με τη φατσα μου στο youtube, τοτε υπαρχει πρβλημα.

Οπως ειπα και πιο πανω, η google (νομιζω σε ολες τις χωρες, τουλαχιστον στις ΗΠΑ που εκανα μια "βολτα", ισχυει), στις φωτογραφιες που τραβηξε για το street view, καλυψε ολα τα προσωπα αλλα και τις πινακιδες αυτοκινητων. Κι αυτη σε δημοσιο χωρο ηταν και σε δημοσιο χωρο τραβαγε, αλλα τραβαγε με σκοπο τη συγκεκριμενη αυτη δημοσιοποιηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υ.Γ. Στη πράξη πολύ αμφιβάλλω αν τα διάφορα καταστήματα που εγκαθιστούν κάμερες ασφάλειας έχουν προβεί στη δήλωσή τους στη σχετικη Αρχή κι αν τηρούν το νόμο για την επεξεργασία κι αν τηρούν το κομάτι του σχετικού νόμου που ορίζει πώς και πού τοποθετούνται τέτοιες κάμερες και τί επιτρέπεται να καταγράφουν. Μπαίνω εγώ ας πούμε σε καφετέριες και ανακαλύπτω μισόκρυφες κάμερες να βλέπουν προς τα τραπέζια με τους πελάτες (!) και τέτοιες φάσεις.

 

Αν προσέξεις, στα καταστήματα π.χ. που αναφέρεις, στις σχετικές πινακίδες αναγράφεται ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται/παρακολουθείται, όχι καταγράφεται. Απ' όσο γνωρίζω απαγορεύεται να καταγράφει, εκτός κι αν έχει σχετική άδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό παίρνεις ένα τέτοιο:

http://www.amazon.com/Opteka-Voyeur-Lens-Canon-PowerShot/dp/B000F49V2O

 

το οποίο βγάζει φωτογραφία σε γωνία 90 μοιρών από εκεί που φαίνεται ότι εστιάζεις και αποφεύγεις τα παράπονα των όποιων ευσυνείδητων πολιτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις, στα καταστήματα π.χ. που αναφέρεις, στις σχετικές πινακίδες αναγράφεται ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται/παρακολουθείται, όχι καταγράφεται. Απ' όσο γνωρίζω απαγορεύεται να καταγράφει, εκτός κι αν έχει σχετική άδεια.

καταγραφεται μονο εικονα,για μαξιμουμ 15 μερες αρχειου αν δε κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι στην ουσία κάνουμε εικασίες ενώ το ζήτημα είναι πολυδιάστατο.

 

Γι' αυτό καλό θα ήταν να μας έλεγε κάποιος που γνωρίζει συγκεκριμένα πράγματα, και σίγουρα εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορεύεται η δημοσίευση..

 

όταν ανεβάζεις κάτι στο youtube ή στο facebook, ή σε οποιοδήποτε site τελοσπάντων είναι σαν να το δημοσίευσες σε εφημερίδα.

 

Αν κάποιος δεν έχει δώσει συγκατάθεση, απαιτεί να το κατεβάσει αυτός που το χοστάρει, και σε γαμάει με αγωγή αν του προξένησες οποιαδήποτε ζημία (πχ. είχε πάρει αναρρωτική και ήταν στην παραλία, και εξαιτίας αυτού έχασε τη δουλειά του !!)

 

Μεγάλη προσοχή στο τι ποστάρουμε. Είναι δημοσίευση και υπόκειται στους ίδιους κανόνες.



για να επιτρέπεται καταγραφή, θα πρέπει να δηλωθεί στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, να δηλωθεί υπεύθυνος με πλήρη στοιχεία, υπάρχουν τρελλοί κανόνες (δεν επιτρέπεται η καταγραφή πάνω από κάποιο διάστημα, δεν επιτρέπεται καταγραφή δημοσίου χώρου, ακόμα και κοινόχρηστης σκάλας κτιρίου αν δεν συνεναίσουν οι πάντες σε αυτό εγγράφως, δεν επιτρέπεται να καταγράφεις το δρόμο μπροστά από το σπίτι σου κλπ.)

 

Για αυτό δίνονται ελάχιστες άδειες, μόνο σε τράπεζες και δημόσιους οργανισμούς, και σε λαμόγια πολιτικούς και μεγαλοπαράγοντες που έχουν λόγους να φυλάγονται.

 

Οι υπόλοιποι είμαστε ίσοι απέναντι στο νόμο (γ. τις μάνες τους)



για την καταγραφή ειδικότερα αναφέρεται εδώ,
και γενικότερα για θέματα προσωπικών δεδομένων στο dpa.gr

 

Πολύ διάβασμα όμως.

 

Επίσης εκεί μέσα λέει για το τι είναι σπαμ mail, και φυσικά ρουμπώνει όλους αυτούς τους μαλάκες που βάζουν μια οδηγία της ΕΕ και λένε ότι το mail τους δεν είναι spam.

Όποιος θέλει τους καταγγέλει στη dpa, αλλά δεν νομίζω να κάνει και τίποτα.

Όποιος το έχει όρεξη τους τραβάει στα δικαστήρια για να τσιμπήσει κανένα φράγκο μετά από 15 χρόνια που θα εκδικαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις, στα καταστήματα π.χ. που αναφέρεις, στις σχετικές πινακίδες αναγράφεται ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται/παρακολουθείται, όχι καταγράφεται. Απ' όσο γνωρίζω απαγορεύεται να καταγράφει, εκτός κι αν έχει σχετική άδεια.

 Βασικά αφού βιντεοσκοπεί/παρακολουθεί το χώρο δεν τον καταγράφει κιόλας ;; Εγώ πιστεύω έχουν αρχείο και το κρατάνε αλλά  δεν το δημοσιοποιούν. Θεωρητικά όμως το καταγράφουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν κάποιος δεν έχει δώσει συγκατάθεση, απαιτεί να το κατεβάσει αυτός που το χοστάρει, και σε γαμάει με αγωγή αν του προξένησες οποιαδήποτε ζημία (πχ. είχε πάρει αναρρωτική και ήταν στην παραλία, και εξαιτίας αυτού έχασε τη δουλειά του !!)

 

 

Πολύ άκυρο το παράδειγμα σου νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, με το που διάβασα αυτό το παράδειγμα, μου ήρθε στο μυαλό ένα συμβάν που έλαβε χώρα πριν μερικούς μήνες, όπου ένας 60χρονος Βρετανός αν θυμάμαι καλά είχε πάρει αναρρωτική άδεια απ' τη δουλειά του και πήγε με τη γυναίκα διακοπές στην Αυστραλία.

 

Εκεί λοιπόν τα έβαλε με έναν καρχαρία προστατεύοντας τα παιδιά που ήταν εκεί γύρω. Το νέο δημοσιεύτηκε και ο 60χρονος απολύθηκε επειδή είπε ψέμματα.

 

Οπότε μη λέμε ότι αυτά δε γίνονται και είναι άκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, με το που διάβασα αυτό το παράδειγμα, μου ήρθε στο μυαλό ένα συμβάν που έλαβε χώρα πριν μερικούς μήνες, όπου ένας 60χρονος Βρετανός αν θυμάμαι καλά είχε πάρει αναρρωτική άδεια απ' τη δουλειά του και πήγε με τη γυναίκα διακοπές στην Αυστραλία.

 

Εκεί λοιπόν τα έβαλε με έναν καρχαρία προστατεύοντας τα παιδιά που ήταν εκεί γύρω. Το νέο δημοσιεύτηκε και ο 62χρονος απολύθηκε επειδή είπε ψέμματα.

 

Οπότε μη λέμε ότι αυτά δε γίνονται και είναι άκυρα.

 

Δεν είπα ότι δεν γίνονται.

 

Είπα ότι είναι "άκυρη" η απαίτηση αποζημείωσης για "ζημειά".

 

Δηλαδή αν κάποιος τον ατέγραφε να παλεύει με τον καρχαρία και το δημοσιευε νομίζεις ότι θα μπορούσε να του κάνει αγωγή επειδή έχασε τη δουλειά του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να μη μπορούσε, επειδή ήταν ιδιαίτερο γεγονός και δεν είμαι σίγουρος αν απαγορεύεται.

 

Σε άλλες περιπτώσεις όμως, δε θα το απέκλεια. Όχι όμως με πρόφαση το ότι έχασε τη δουλειά του, αλλά επειδή τον κατέγραψε χωρίς τη συγκατάθεσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω πώς γίνεται ακριβώς και αν είναι υποχρεωτικό να αποθηκευτεί κάπου το υλικό, έστω για ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Αποθηκευεται συνηθως. Στην προσφατη εμπειρια μου, ήταν για 7 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δεν αποθηκεύεται (καταγράφεται δλδ) δεν έχει νόημα... Αν σε ένα μαγαζί γίνει μια ληστεία πχ μετά μπορούν να γυρίσουν πίσω τη κάμερα και να δουν. Τώρα δεν ξέρω αν για αυτό απαιτείται κάποια ειδική άδεια  αλλά πιστεύω ότι στη σημερινή εποχή ίσως να μην υπάρχει θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις ή να κάνουν τα στραβά μάτια οι αρμόδιες αρχές...

 

Σε τράπεζες/δημόσιες υπηρεσίες/φυλάξεις υψηλά ιστάμενων προσώπων εξυπακούεται έχουν αρχείο με καταγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...