Προς το περιεχόμενο

Δημοσίευση video με άτομο χωρίς την άδειά του


noob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή ένα video που έβλεπα,στο οποίο κάποιος είχε καταγράψει μια ναρκομανή που είχε γίνει ένα με το έδαφος,ήθελα να ρωτήσω το εξής.Επιτρέπεται να καταγράψεις κάποιον και να αναρτήσεις το video εν αγνοία του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό από που προκύπτει?

 

Μιλάμε πάντα για δημόσιο χώρο όχι να σε βιντεοσκοπήσει κάποιος σπίτι σου.

 

Ο δημόσιος χώρος σε μετατρέπει σε δημόσιο πρόσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ξανασυζητήσει βασικά.

 

Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρο το σχετικό νόμο, ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο paredwse ή κάποιος άλλος.

 

Σε σεμινάρια security που παρακολούθησα πάντως και στα οποία ασχοληθήκαμε αρκετά με τα νομικά, αναφερθήκαμε και σε αυτό το ζήτημα.

 

Απ' όσο ξέρω λοιπόν (το λέω έτσι για να μη φανώ απόλυτος), απαγορεύεται οποιαδήποτε καταγραφή ατόμου που δεν έχει δώσει τη συγκατάθεσή του, ανεξάρτητα αν πρόκειται να δημοσιευτεί κάπου ή όχι.

 

Βέβαια αυτό στην πράξη δεν είναι δυνατόν να βρει πάντα εφαρμογή, ας πούμε όταν τραβάς φωτογραφία κάποιον στο δρόμο ή στην παραλία, ή σε μια συναυλία. Εκεί λοιπόν δε μπορείς να ρωτήσεις όλους τους γύρω αν σου δίνουν τη συγκατάθεσή τους να είναι μέσα στη φωτό/βίντεο, ούτε να τους πεις να κάνουν πιο πέρα για να μη φαίνονται.

 

Νομίζω όμως ότι αν πεταχτεί κάποιος και σου πει «ρε φίλε με ρώτησες εμένα αν θέλω να φαίνομαι ή να με τραβήξεις», έχει το δικαίωμα να το κάνει. Ανεξάρτητα απ' το αν είμαστε όλοι cool τύποι και δεν έχουμε πρόβλημα και θα τον θεωρούσαμε τραγικό, ελεεινό, αρχικομπλεξάρα κ.λπ..

 

Εγώ π.χ. δε γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται

 

Αν είναι ο άλλος στο φόντο και απλά περνάει επιτρέπεται (ακόμα και αν περνάει από πολύ κοντά).

Αν επικεντρώνεις σε κάποιον και τον μαγνητοσκοπείς χωρίς την άδεια του, απαγορεύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται

 

Αν είναι ο άλλος στο φόντο και απλά περνάει επιτρέπεται (ακόμα και αν περνάει από πολύ κοντά).

 

Ισχύει αυτό;

 

Αν δε θέλει ας πούμε, πρέπει να έχει πάντα το νου του ώστε να αντιληφθεί αν θα φαίνεται σε κάποια φωτογραφία/βίντεο;

 

Επίσης αυτό που λες σχετικά με το αν κάνει focus σε κάποιον, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Σκέψου ας πούμε ότι είσαι στην παραλία με ένα φίλο σου, και μία κοπέλα κάνει ηλιοθεραπεία και είναι μόνο με το στρινγκ/μαγιώ. Ο φίλος σου είναι όρθιος, ακριβώς δίπλα απ' την κοπέλα που είναι ξαπλωμένη.

Εσύ όμως είσαι εξυπνάκιας και στην ουσία θες να τραβήξεις την κοπέλα. Η απόσταση είναι τέτοια (κοντινή), ώστε δεν είναι ευδιάκριτο αν κάνεις focus στην κοπέλα, αφού ακριβώς δίπλα είναι ο φίλος σου, οπότε θα μπορούσες να ισχυριστείς ότι τραβάς το φίλο σου και δεν έχεις προσέξει καν την κοπέλα (και καλά).

 

Εγώ νομίζω ότι η κοπέλα θα μπορούσε να σε τρέξει, αν και λογικά θα έπρεπε πρώτα να το έχει αντιληφθεί και δεύτερον να στο έχει αναφέρει ότι δε γουστάρει, οπότε αν εσύ τη γράψεις και το συνεχίσεις, είσαι offside.

 

Νομίζω πως ο σχετικός νόμος είναι αυτός:

 

http://www.dpa.gr/pls/portal/docs/PAGE/APDPX/LAW/NOMOTHESIA%20PROSOPIKA%20DEDOMENA/%CE%9DOMOTHESIA%20PROSOPIKA%20DEDOMENA_GREEK/2472_97_NOV2011_FINALVERSION.PDF

 

Επίσης: http://elawyer.blogspot.gr/2009/12/blog-post_8090.html

 

 

 

Λήψη φωτογραφιών σε δημόσιες συναθροίσεις
 
Αν στα παραπάνω προσθέσουμε στο κάδρο και ανθρώπους, τότε θα πρέπει να εξεταστεί κατά πόσον η λήψη εικόνων είναι σύμφωνη με την νομοθεσία για την προστασία προσωπικών δεδομένων. Πρωτ' απ' όλα, για να εφαρμοστεί η νομοθεσία αυτή, θα πρέπει οι εν λόγω εικόνες να καταγράφουν πρόσωπα, δηλαδή ανθρώπους που μπορεί να διαπιστωθεί η ταυτότητά τους. Εάν δεν καταγράφονται πρόσωπα, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
Εάν όμως καταγράφονται πρόσωπα ή άλλα διακριτικά γνωρίσματα από τα οποία είναι ταυτοποιήσιμο ένα φυσικό πρόσωπο, εφαρμόζεται ο ν. 2472/1997 ("Προστασία του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα") και θα πρέπει να ληφθούν υπόψη τα παρακάτω.
Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google αναγκαστηκε να σβησει τα προσωπα απο ΟΛΑ τα ατομα που υπηρχαν στο δρομο (μεχρι και αριθμους αυτοκινητων), και παλι στην ελλαδα εφαγε ακυρο.

Λετε να επιτρεπεται ακομη κι αν ειναι στο φοντο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δημόσιος χώρος σε μετατρέπει σε δημόσιο πρόσωπο?

 

Δημόσιο πρόσωπο δεν υπάρχει.

 

Δημόσιος χώρος υπάρχει.

 

Δε λέω με σιγουριά ότι επιτρέπεται αλλά θυμάμαι περιπτώσεις που δημοσιογράφοι έχουν αθωωθεί γιατί βγάλαν φωτογραφία σε δημόσιο χώρο τον τάδε.

 

Έτσι υποψιάζομαι (δε το ξέρω) ότι αν μιλάμε για δημοσιο χώρο μπορείς να βγάλεις φωτογραφία/βίντεο τον οποιοδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

Αν δείτε προσεκτικά τη σχετική νομοθεσία για την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα θα διαπιστώσετε ότι:

«(...) Οι διατάξεις του παρόντος νόμου δεν εφαρμόζονται στην επεξεργασία δεδομένων η οποία πραγματοποιείται:

α) από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών (...)»

 

όπου «επεξεργασία» ο νόμος ορίζει:

«...κάθε εργασία ή σειρά εργασιών που πραγματοποιείται, από το Δημόσιο ή από νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου ή ένωση προσώπων ή φυσικό πρόσωπο με ή χωρίς τη βοήθεια αυτοματοποιημένων μεθόδων και εφαρμόζονται σε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως η συλλογή, η καταχώριση, η οργάνωση, η διατήρηση ή αποθήκευση, η τροποποίηση, η εξαγωγή, η χρήση, η διαβίβαση, η διάδοση ή κάθε άλλης μορφής διάθεση, η συσχέτιση ή ο συνδυασμός, η διασύνδεση, η δέσμευση (κλείδωμα), η διαγραφή, η καταστροφή.»

 

 

Αν κατάλαβα καλά όσον αφορά στα πρόσωπα... μόνο στο σπίτι σου κάνεις ότι θες αφού ακόμα και η «συλλογή» θεωρείται επεξεργασία και υπόκειται στη νομοθεσία (λολ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω με σιγουριά ότι επιτρέπεται αλλά θυμάμαι περιπτώσεις που δημοσιογράφοι έχουν αθωωθεί γιατί βγάλαν φωτογραφία σε δημόσιο χώρο τον τάδε.

 

Έτσι υποψιάζομαι (δε το ξέρω) ότι αν μιλάμε για δημοσιο χώρο μπορείς να βγάλεις φωτογραφία/βίντεο τον οποιοδήποτε.

 

Δε νομίζω, κι εγώ διάβασα για περιπτώσεις που έγινε το αντίθετο.

 

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, νομίζω πως μπορείς να καταγράψεις κάποιον μόνο αν δε γίνεται να διαπιστωθεί η ταυτότητά του. Στην ουσία δηλαδή δε θα μπορείς να τον αναγνωρίσεις.

 

PCharon, εμένα λογικό μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PCharon, εμένα λογικό μου φαίνεται.

Κι εμένα μου φαίνεται λογικό να υπάρχει ένα επίπεδο προστασίας. Πάντως ο νόμος είναι τελείως απαγορευτικός, αφού με το γράμμα του νόμου δε μπορείς να φωτογραφήσεις και να τραβήξεις βίντεο πουθενά όπου βρίσκονται άνθρωποι. Μόνο δημόσια πρόσωπα μπορείς να τραβάς χωρίς άδεια αν είσαι δημοσιογράφος, λέει.

 

 

Άσχετο, εγώ δηλαδή που βάζω μια κάμερα στο όχημά μου και καταγράφω το δρόμο μπροστά, είμαι παράνομος για τα πρόσωπα που τυχόν πιάνει; Ή μήπως αν επικαλεστώ την κάλυψη ατυχήματος το συμφέρον αυτό υπερβαίνει τα επί μέρος συμφέρονται των προσώπων που τυχόν καταγράφονται, άρα νομιμοποιούμαι όπως λέει κάπου ο νόμος; (και ποιός το ορίζει αυτό)

 

Οι πινακίδες κυκλοφορίας θεωρούνται πως οδηγούν σε ταυτοποίηση προσώπων και δεν επιτρέπεται η καταγραφή; (υποθέτω όχι διότι ταυτοποίση μπορεί να κάνει μόνο ένας αστυνομικός)

 

Ο νόμος πάσχει λίγο γιατί είναι πολύ αυστηρός χωρίς ταυτόχρονα να έχει προβλέψει ειδικές περιπτώσεις, μου φαίνεται.

 

 

 

Υ.Γ. Στη πράξη πολύ αμφιβάλλω αν τα διάφορα καταστήματα που εγκαθιστούν κάμερες ασφάλειας έχουν προβεί στη δήλωσή τους στη σχετικη Αρχή κι αν τηρούν το νόμο για την επεξεργασία κι αν τηρούν το κομάτι του σχετικού νόμου που ορίζει πώς και πού τοποθετούνται τέτοιες κάμερες και τί επιτρέπεται να καταγράφουν. Μπαίνω εγώ ας πούμε σε καφετέριες και ανακαλύπτω μισόκρυφες κάμερες να βλέπουν προς τα τραπέζια με τους πελάτες (!) και τέτοιες φάσεις.

 

 

Υ.Γ. 2 Εκ πείρας μήπως έχει κανένας υπόψη του λογισμικά για εύκολη σκίαση/θόλωμα προσώπων σε βίντεο; Ας τα αναφέρουμε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...