Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι ρε σι,εννοειται πως θα εδειχνα max οc vs max oc (rock stable παντα) για τις στοκ vs ocstock αναφερομουν πριν..

 

πολύ καλά τότε. Σύγκρινε με την Gigabyte  factory o/c 760 vs factory o/c 7950, σε στοκ vs στοκ και max o/c vs max o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"στοκ" μέχρι τα 900-950 και με στοκ τις μνήμες οι 7950 θα μένουν πίσω στα περισσότερα, δε χρειάζεται να κάνεις δοκιμή για αυτό το ξέρεις ήδη

 

η 760 εν τω μεταξυ θα αυτοκλοκάρεται στα 1200-1300 κτλ.. 

 

κάντο και με στοκ αν θες , απλά ξέρουμε τι θα δούμε γιατί το βλέπουμε ήδη σε όλα τα reviews πλην linus που τα κλοκάρει όλα 



edit μπορείς για στοκ 7950 να βάλεις κάποιο bios στα 1000 ή κάποιο που να κάνει boost στα 1000 αν υπάρχει κάτι τέτοιο για το μοντέλο που έχεις και υπάρχει στο site της εταιρείας 

 

αυτό είναι στοκ καθαρά και με το νόμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙα 7950boost OC ειναι στα 950Mhz νομιζω :/ Κλαϊν δλδ.. Και κατι αλλες OC ειναι στα 850Mhz και κανουν και πανω απο 300Ε :/

 

7950boost OC έχει με 950,1000 μπορεί και με παραπάνω που να μην έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απανωτές υποδείξεις πως να γίνει η μέτρηση δείχνει τον φόβο μερικών εδώ μέσα..

Δυστυχώς για εσάς βρέθηκε ένα τίμιο παλικάρι να βγάλει μετρήσεις στο τραπέζι.

Από την στιγμή που υπάρχει τιμή δυνατότητες και ότι άλλο στην σύγκριση κατά την γνώμη μου οι κάρτες πρέπει να είναι όπως ακριβώς πουλιούνται.αλλιώς να βάλουμε και physx στην amd.. :P

Ότι άλλο ειναι εκ του πονηρού για να μην φανεί η αλήθεια.Μην ξεχνάμε οτι το 99,5% δεν οβερκλοκαρει τις κάρτες γραφικών και αυτή πρέπει να είναι η σύγκριση. τι δίνεις τι παίρνεις..

Αν δεν είναι σύγκριση καλύτερης αγοράς και είναι τι μπορεί να βγάλει η κάθε κάρτα στο max λιγο πριν παραδώσει πνεύμα εις κύριον ας το κάνει ο καθένας στην δική του καρτα ώστε να πάρει και το ρίσκο του .. υπάρχει το o/c section για αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prospector8 760 OC ed θα εννοείς μάλλον και η πιο λογική σύγκριση είναι με 7950 OC edition.

Πολύ σωστά.

 

Δεν ειπα να την βοηθησω,ζητησα ποια θα ηταν η σωστη στοκ συκριση απλα γιατι η μια ειναι ΟC edition. 270E αγοραστηκε η 760,264Ε πηρα την 7950DualX και η gigabyte7950  εκανε 300Ε. 

 

ΜΙα 7950boost OC ειναι στα 950Mhz νομιζω :/ Κλαϊν δλδ.. Και κατι αλλες OC ειναι στα 850Mhz και κανουν και πανω απο 300Ε :/

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι κοντά. Και εγώ που μέτρησα την GTX 770, έκανα άμεση σύγκριση με το SLI μου επειδή αυτό είχα. Αν είχα 660ti, θα έκανα σύγκριση με αυτή.

Δεν θα προσβληθεί η 7950. Μία παλιά κάρτα είναι. Όσοι την πήραν, δεν έχασαν, την χάρηκαν τόσους μήνες. Είναι λογικό τώρα κάποιος με λιγότερα λεφτά να απολαμβάνει καλύτερες επιδόσεις. Χρόνια τώρα έτσι πάει το πράμα. 

 

Αν δεν κατάλαβες κάτι πρότεινα να γίνει o/c και η Nvidia.  Δηλαδή να αγνοήσουμε ότι η 7950  έχει απίστευτο o/c Headroom?

 

Αν δεν "εγκρίνεις" το o/c μάλλον είσαι σε λάθος forum.

Κάνε τις βασικές μετρήσεις, δηλαδή out of the box, όπως κάνει όλος ο πλανήτης και μετά αν έχεις όρεξη κάνε ένα section στην παρουσίαση σου με OC τη μία, τις δύο και ότι εσύ θέλεις. Βάλε και LN2. Όχι εσύ, γενικά λέω όποιος θέλει να κάνει μία σωστή παρουσίαση.

 

Δεν με πείθει κανείς για το Headroom όταν βλέπω παιδικές συμπεριφορές. Όταν βλέπω ότι σε κάθε παιχνίδι ψάχνουν τα ρολόγια. Μόνο όποιος φλασάρει την κάρτα σε αυτά τα υψηλά ρολόγια είναι κάπως σωστός. Που και πάλι δεν ξέρω τι κόλπα θα του κάνει. 

 

Είναι δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον. Επειδή το λένε οι περισσότεροι ακόμα ένας λόγος παραπάνω να φοβάσαι. Ο όχλος είναι εύκολο να παραπλανηθεί και να παραπλανήσει.

 

Επειδή λοιπόν είναι επιλογή μου να μην κλοκάρω τις κάρτες γραφικών και να είμαι άσχετος, ως αγοραστής θέλω να βλέπω stock  vs  stock. Το oc από κατασκευαστή θεωρείται stock.

 

Οχι ρε σι,εννοειται πως θα εδειχνα max οc vs max oc (rock stable παντα) για τις στοκ vs ocstock αναφερομουν πριν..

Το Rock Stable πως θα το καταλάβεις; Εδώ βλέπουμε ότι σε κάθε παιχνίδι ψάχνουν κάθε φορά τι ρολόγια θα έχουν οι Ατάδες.

 

"στοκ" μέχρι τα 900-950 και με στοκ τις μνήμες οι 7950 θα μένουν πίσω στα περισσότερα, δε χρειάζεται να κάνεις δοκιμή για αυτό το ξέρεις ήδη

 

η 760 εν τω μεταξυ θα αυτοκλοκάρεται στα 1200-1300 κτλ.. 

 

κάντο και με στοκ αν θες , απλά ξέρουμε τι θα δούμε γιατί το βλέπουμε ήδη σε όλα τα reviews πλην linus που τα κλοκάρει όλα 

 

edit μπορείς για στοκ 7950 να βάλεις κάποιο bios στα 1000 ή κάποιο που να κάνει boost στα 1000 αν υπάρχει κάτι τέτοιο για το μοντέλο που έχεις και υπάρχει στο site της εταιρείας 

 

αυτό είναι στοκ καθαρά και με το νόμο 

Μαγκιά της αν αυτοκλοκάρεται. Τι να κάνουμε τώρα; Οι μηχανικοί έτσι αποφάσισαν. Μα τα αυτονόητα θα λέμε;

 

Επειδη η 7950 gigabyte ειναι φιλου,ναι με 1000core clock του ηρθε και αυτουνου. So it has been settled!! Gigabyte 760 Oc(270E) Vs Gigabyte 7950 (300E)  B)

Μια χαρά τότε. Ακόμα καλύτερα. Ορίστε.

 

Οι απανωτές υποδείξεις πως να γίνει η μέτρηση δείχνει τον φόβο μερικών εδώ μέσα..

Δυστυχώς για εσάς βρέθηκε ένα τίμιο παλικάρι να βγάλει μετρήσεις στο τραπέζι.

Από την στιγμή που υπάρχει τιμή δυνατότητες και ότι άλλο στην σύγκριση κατά την γνώμη μου οι κάρτες πρέπει να είναι όπως ακριβώς πουλιούνται.αλλιώς να βάλουμε και physx στην amd.. :P

Ότι άλλο ειναι εκ του πονηρού για να μην φανεί η αλήθεια.Μην ξεχνάμε οτι το 99,5% δεν οβερκλοκαρει τις κάρτες γραφικών και αυτή πρέπει να είναι η σύγκριση. τι δίνεις τι παίρνεις..

Αν δεν είναι σύγκριση καλύτερης αγοράς και είναι τι μπορεί να βγάλει η κάθε κάρτα στο max λιγο πριν παραδώσει πνεύμα εις κύριον ας το κάνει ο καθένας στην δική του καρτα ώστε να πάρει και το ρίσκο του .. υπάρχει το o/c section για αυτό...

Ακριβώς.

Παίρνεις μετρήσεις σε 5 παιχνίδια και σε 3dmark, παίρνεις και θερμοκρασίες και τελειώνει η υπόθεση. Δεν είναι επιστήμη. Εκτός αν για κάποιους είναι τόσο δύσκολο να σκεφτούν απλά και λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

Αν δεν είναι σύγκριση καλύτερης αγοράς και είναι τι μπορεί να βγάλει η κάθε κάρτα στο max λιγο πριν παραδώσει πνεύμα εις κύριον ας το κάνει ο καθένας στην δική του καρτα ώστε να πάρει και το ρίσκο του .. υπάρχει το o/c section για αυτό..

Υπάρχει και το ασφαλές ο/c που στην τρέχουσα γενιά καρτών γραφικών, δίνει ανέξοδα επιδόσεις διόλου ευκαταφρόνητες.

Αν δεν το προσμετρίσουμε αυτό, σε τούτο εδώ το τεχνολογικό forum, να πέσει φωτιά να μας κάψει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν μετρήσει όπως και σε κάθε τέτοιου είδους προϊόν πολλοί μεγάλοι Reviewers.

Φυσικά και να γίνει μέτρηση με OC για όσους τους ενδιαφέρει.

Η βασική μέτρηση όμως είναι out of the box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rock stable το καταλαβαινεις οταν παιζεις τα πιο βαρια παιχνιδια(Far Cry3,Crysis3,Metro LL) απροβληματιστα στο Oc που εχεις ορισει. Ενα παραδειγμα ειναι η καρτα του Qsis,αλλο παραδειγμα ειναι η DualX μου,max stable ειμαι γυρω στα 1170/1625,οταν δοκιμασα σε αυτα τα παιχνιδια ειχα καποια ψιλοθεματακια παρολο που σε υπολοιπα παιχνιδια ετρεχα νερο. Οποτε εβαζα-βαζω την καρτα μου 1140/1625 και αυτα τα παιχνιδια που προανεφερα,μετα απο πολυωρο gaming, παιζουν Απροβληματιστα.. Αρα εκει ειμαι Rock stable με την δικια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι @pro και το ξέρουμε όλοι,το ιδιο ισχύει για όλες τις κάρτες του κόσμου.

Το θέμα ειναι και ξεκίνησε όμως από το τι δίνεις τι παίρνεις.όποτε στον ίδιο υπολογιστή με τους τελευταίους drivers της καθεμιάς,όπως βγαίνει από το κουτάκι της..

Το O/C μειώνει την ζωή των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων - εξαρτημάτων οπότε είναι εκ προοιμίου λάθος να μπαίνει στον συναγωνισμό.

Εκτός αν θέλεις να δεις απλά που μπορεί να φτάσει μια κάρτα.. μια κάρτα όμως ακομα και rock stable έχει και μεγαλύτερη καταπόνηση.

Πέρα ομως απο αυτόν τον αντίλογο εδω που προέρχεται από Ανθρώπους που έχουν ήδη μια amd βλέπουμε ξεκάθαρα και ευτυχώς οι καρτες που αγοράζονται να ειναι nVidia 7xx και αν δεν είχε ξεμείνει η EVGA θα είχαμε καθε μέρα και μια καρτα να μπαίνει σε ενα κουτί μονο εδώ στο insomnia.

Τι θελω να πω με αυτό ? οτι αλλιώς σκεφτόμαστε οταν είναι ηδη στο κουτί μας,αλλιώς οταν είναι λιγο πριν βάλουμε το χέρι στην τσέπη.

και δεν ξερω αν ολοι αυτοί που μιλάνε υπέρ την 7950/7970 σήμερα εδω η αλλού αυτοί οι ιδιοι αν θα έβαζαν το χερι στην τσέπη αύριο τελικά τι θα επέλεγαν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι @pro και το ξέρουμε όλοι,το ιδιο ισχύει για όλες τις κάρτες του κόσμου.

Το θέμα ειναι και ξεκίνησε όμως από το τι δίνεις τι παίρνεις.όποτε στον ίδιο υπολογιστή με τους τελευταίους drivers της καθεμιάς,όπως βγαίνει από το κουτάκι της..

Το O/C μειώνει την ζωή των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων - εξαρτημάτων οπότε είναι εκ προοιμίου λάθος να μπαίνει στον συναγωνισμό.

Εκτός αν θέλεις να δεις απλά που μπορεί να φτάσει μια κάρτα.. μια κάρτα όμως ακομα και rock stable έχει και μεγαλύτερη καταπόνηση.

Πέρα ομως απο αυτόν τον αντίλογο εδω που προέρχεται από Ανθρώπους που έχουν ήδη μια amd βλέπουμε ξεκάθαρα και ευτυχώς οι καρτες που αγοράζονται να ειναι nVidia 7xx και αν δεν είχε ξεμείνει η EVGA θα είχαμε καθε μέρα και μια καρτα να μπαίνει σε ενα κουτί μονο εδώ στο insomnia.

Τι θελω να πω με αυτό ? οτι αλλιώς σκεφτόμαστε οταν είναι ηδη στο κουτί μας,αλλιώς οταν είναι λιγο πριν βάλουμε το χέρι στην τσέπη.

και δεν ξερω αν ολοι αυτοί που μιλάνε υπέρ την 7950/7970 σήμερα εδω η αλλού αυτοί οι ιδιοι αν θα έβαζαν το χερι στην τσέπη αύριο τελικά τι θα επέλεγαν..

 

Ακριβώς ότι ήθελα να πω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...