Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Good news,gentlemen!! Αυτη την βδομαδα θα πεσει στα χερια μου η gigabyte 760 αγορασμενη απο Msystems,οποτε καταλαβεναιτε οτι προκεοται να υπαρξει τοπικ 7950 Vs 760,Who will be the winner?? :D Παιζει να ανεβασω και βιντεο που θα δειχνω σε τι ρυθμισεις τρεχει και φυσικα ολο το benchmark,διοτι οτι "μαγειρευω" τα αποτελεσματα μου με την 7950 . -.- θα υπαρχει φυσικα oc vs oc χωρις να ανεβουν τα ρευματα. Συντομα λοιπον η αληθεια θα λαμψει!

Η 7950 που έχεις τώρα είναι κάποια boost έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ειναι πιο vfm 760 SC στα 200e ή Gigabyte 7950 στα 230e; Και οι δυο με full εγγυηση....Η Giabyte 7970 στα 250e με 22 μηνες εγγυηση απο Amazon Αμερικης;

η 7970 είναι η καλύτερη αγορά επι ίσης όροις και εγγυήσεις το θέμα ειναι αυτο που σου είπα γιατι δεν το ξέρω κιόλας, εισαι σίγουρος οτι δεν θα πληρώσεις τελωνείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MoviemakerGr ολες μεταχειρισμενες ειναι απο χρηστες....Απλα η 7970 ειναι αγορασμενη απο Αμερικη και δεν ξερω τι παιζει με εγγυηση αν γινει κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι πιο vfm 760 SC στα 200e ή Gigabyte 7950 στα 230e; Και οι δυο με full εγγυηση....Η Giabyte 7970 στα 250e με 22 μηνες εγγυηση απο Amazon Αμερικης;

 

Ποια Gigabyte συγκεκριμένα και τι ακριβώς θα κάνεις; Τι παίζεις περισσότερο;

 

Για μεταχειρισμενες μιλαω....

 

Και οι δύο; Με τι υπόλοιπο εγγύησης;

 

Γιατί υπάρχει άνθρωπος που αμφιβάλλει για το ότι 7950 >>> 760;

 

 

7950 αν θες την καλύτερη κάρτα, 760 αν θες περισσότερο τα 30 ευρώ.

 

Ναι εγώ αμφιβάλλω. Το παλικάρι δεν μας έχει πει τι υλοποίηση είναι η Gigabyte και πετάτε κατευθείαν προτάσεις. Για παράδειγμα η 760SC η δικιά μου πιστεύω ότι είναι κατώτερη της 7950 του qsis. Αλλά είναι ανώτερη από Link.png Site: http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/gv-r795wf3-3gd/">αυτήν . Επιπλέον δεν μας έχει πει τι παίζει και τι θέλει να κάνει για να προτείνεις έτσι αβίαστα. Προσπάθησε να κάνεις ότι κάνω στο WoW με την 7950 αντί της 760SC και θα σου γονατίσει το σύμπαν. Θα βλέπεις τα frames σαν φωτογραφίες. Και σε αυτό δεν φταίει η AMD ή η nVidia, φταίει η Blizzard.

Όσο για την 7970 συμφωνώ με τον @Movie ότι 7970>από τις άλλες δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑαΑαααα αυτό που συζητάγαμε..  ρε φίλε είναι πολλά τα χρήματα για ρίσκα.. σε καθε περίπτωση δες βίδες πίσω αν ειναι καθαρές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η 760 SC ειναι αγορασμενη απο το site της EVGA και λογικα εχει αλλα 3 χρονια εγγυηση..Η 7950 εχει και αυτη 3 χρονια απο Msystems και η 7970 λογικα αλλα 2 απο Amazon Αμερικης...MoviemakerGr ειναι η περιπτωση που σου ειχα πει και οντως ειναι ρισκο αλλα ποσο πιθανο ειναι να καει; Siegfried κανα 2Κ13-Witcher-Company-Tom Raider-Metro αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τις ιστορίες, αν θέλτε nvidia αγοράστε 760. Αν θέλετε την καλύτερη κάρτα αγοράστε 7950.

 

Όσοι πάνε στον πρώτο δρόμο( 760 ή 760 SLI) θα χαρώ να τρέξουμε μερικά benches το άλλο Σ/Κ που επιστρέφω στην βάση.

 

Ελπίζω τότε να μην συμβεί τίποτα περίεργο και δεν ανεβάζει κανείς με υποσύστημα γραφικών nvidia κατώτερο από 680/770 SLI benches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκρισεις θα ειναι με την 7950DualX 925/1250,gigabyte 760oc 1150/1500 και gigabyte 7950 1000/1250.. Tο ξερω οτι η 760 ειναι πολυ oc αλλα αυτο πληρωνεις και αυτη ειναι η φθηνοτερη στην Ελλαδα :/ Αν νομιζετε οτι θα μπορουσα να τις συγκρινω καπως διαφορετικα και ισοδυναμα ευχαριστως να σας ακουγα και να το εκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για παράδειγμα η 760SC η δικιά μου πιστεύω ότι είναι κατώτερη της 7950 του qsis. Αλλά είναι ανώτερη από Link.png Site: http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/gv-r795wf3-3gd/">αυτήν . 

 

οι gigabyte όπως και οι sapphire είναι και κάπως "λαχείο" στο τι θα σου έρθει τελικά σπιτί μιας και κυκλοφορούν ένα σωρό firmware και συνδυασμοί 

 

κι εγώ 900αρα με ξεκλείδωτα ρεύματα νόμιζα ότι παρήγγειλα, αλλά μου ήρθε 1000αρα με κλειδωμένη τάση (σε αρκετά πιο υψηλή τιμή από τις "reference" βέβαια, η οποία γενικά θεωρείται η maximum safe τάση) 

 

βέβαια όλα αυτά μπορούν να αλλάξουν με φλασάρισμα bios, πχ κι εγώ μπορώ να κάνω τη δική μου 900αρα με ξεκλείδωτη τάση και οι άλλοι μπορούν να κάνουν τις δικές τους 1000αρες με κλειδωμένη ή 900αρες που κάνουν boost στα 1000 εφόσον χρειαστεί

 

με λίγα λόγια είναι λίγο λαβύρινθος το θέμα 7950 και θέλει λίγο ψάξιμο για να καταλάβεις τι ακριβώς παίζει 

 

στις sapphire κυκλοφορούν ίδια μοντέλα με διαφορετικές μνήμες, έχει και 2-3 διαφορετικά μοντέλα στην 7950 γενικά

 

με λίγα λόγια μπάχαλο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκρισεις θα ειναι με την 7950DualX 925/1250,gigabyte 760oc 1150/1500 και gigabyte 7950 1000/1250.. Tο ξερω οτι η 760 ειναι πολυ oc αλλα αυτο πληρωνεις και αυτη ειναι η φθηνοτερη στην Ελλαδα :/ Αν νομιζετε οτι θα μπορουσα να τις συγκρινω καπως διαφορετικα και ισοδυναμα ευχαριστως να σας ακουγα και να το εκανα.

Προσωπική άποψη, δεν έχει νόημα να την κάνεις OC τέρμα, πρώτον επειδή δεν τις έχει κανένας (πιστεύω) τέζα 24/7  και δεύτερων ακόμα και ίδιες κάρτες δεν πιάνουν την ίδια max συχνότητα.

 

Θα προτιμούσα να δω κάποια σύγκριση με τα stock ρολόγια από τις boost εκδόσεις  ή έστω ένα μικρό “safe” ΟC.

 

Αν δεν κάνω λάθος τα stock τις HD7950 είναι 850 (925MHz with Boost)/1250 οπότε η gigabyte σου με 1000/1250 out of the box είναι μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό το 1000αρικο όμως σου δίνει αρκετά υψηλή τάση (1.25V) , οπότε μπορείς να δοκιμάσεις να τσιμπήσεις άλλα 100mhz τουλάχιστον με σχετική ασφάλεια απλά από catalyst χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο ή να βάλεις πιο εξειδικεύμενα προγράμματα στυλ afteburner 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρα εγώ στο forum της EVGA περι διαθεσιμότητας και έλαβα αυτή την απάντηση :

 

Unfortunately we do not have an ETA on when the 760 will be in stock again. The best thing I can advise would be to sign up for the auto notify option so that you can be sent the email for when the item will be back in stock. Please remember that it is first come first serve once the item is back in stock

 

 

Εννοείται οτι έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον με notify και περιμένω. Γενικά δε θα το κρύψω οτι προτιμώ nVidia σε σχέση με AMD, αλλά για να μιλάμε για ένα προιόν σε μια τιμή (evga 760gtx 220 γιούρος) αυτό θα πρέπει να είναι υπαρκτό! Τα πάντα για μένα σε ενα pc είναι το vfm. Επιδόσεις αγοράζουμε ασχέτως brand. Σήμερα λοιπόν στα δικά μου μάτια η 7950 δείχνει ανώτερη της 760 βάση τιμής/απόδοσης. Αν αύριο, σε μια εβδομάδα, ένα μήνα γίνει restock στα 220 ευρώ τότε τα δεδομένα αλλάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...