Προς το περιεχόμενο

Αγορά VGA


Devil666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτείνουμε αφού έκανες τον κόπο να περιμένεις ως τώρα να περιμένεις λιγο ακόμα και να πάρεις καινούρια κάρτα σε super τιμή..

Η πρόταση της 760 και συγκεκριμένα απο την EVGA που έχει πολλαπλά οφέλη και το καλύτερο after sales παγκοσμίως δεν είναι τυχαία. Ότι άλλο κ να πάρεις αυτή την στιγμή σε 1-2 μήνες θα χάσει το 60% της αξίας του,πέρα οτι σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι και πιο αδύναμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρωτη ματια για την 7950 και 760,βεβαια η 7950 ειναι πιο πολυ καιρο στην αγορα και με αναλογους drivers: 

 

παντως η 7950 με oc ειναι αρκετα δυνατη βεβαια και πιο ακριβη απο την 760 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου δεν νοείται με ολοκαίνουρια σειρά και nVidia να πας σήμερα στην σειρά 7xxx της Amd και να πληρώσεις σήμερα 250 ευρώ κάτι που σε 2 μήνες δεν θα έχει καμιά ζήτηση όπως και η σειρά 6xx της nVidia άλλωστε.

Όσο αφορά τις επιδόσεις καλό είναι οι συγκρίσεις να γίνονται απο αξιόπιστες πηγές,και χωρίς o/c κάτι που μειώνει την ζωή της κάρτας αν δεν γίνεται με τις κατάλληλες προϋποθέσεις και το κατάλληλο αντίστοιχο κόστος.

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/855?vs=854

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεσει και βρει και την 760 σε αρκετα καλη τιμη(βλεπε Evga που ρωταγανε και αλλα ατομα σε αλλα post)τοτε και εγω με χιλια για 760(και η Gigabyte στα 262 πολυ ωραια).Βεβαια τα παντα ειναι στην κριση του ts να δει την καρτα που τον καλυπτει για την χρηση και τις αναγκες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούρια μόνο στο όνομα είναι η 7xx.Η 7950 έχει παραπάνω vram,384bit δίαυλο,καλύτερη κατανάλωση,μεγαλύτερο oc headroom,πολύ καλύτερο γενικό compute+τα παιχνίδια (έχει και πλήρες dx 11.1 ενώ οι nvidia όχι).Τη βρίσκεις απέξω στα 240 ευρώ.

 

Το oc δεν έχει κανένα φόβο όταν γίνεται σε λογικά πλαίσια,αν είχε δεν θα βγάζε oc εκδόσεις ο κάθε vendor ούτε θα βγαίναν οι nvidia 7xx που'ναι κλοκαρισμένες 6xx οι περισσότερες ουσιαστικά.

 

Ο linus που ναι στο πιο πάνω video έχει χορηγό την nvidia και την intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι έχει καλύτερο νομίζω ο πιο κατάλληλος να το απαντήσει είναι το Anandtech,και το link υπάρχει διαθέσιμο πιο πάνω.

Απο εκει και περα όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι στην διακριτική ευχέρεια του TS να σταθμίσει τι χρειάζεται και που θα επενδύσει..

Το ότι έχει αρχίζει να μοιράζει παιχνίδια δώρο η AmD μήπως αποσπάσει την προσοχή μερικών τα λέει όλα..

Κατα την γνώμη μου ότι άλλο σήμερα που μιλάμε εκτός της 7xx σειράς της nVidia είναι αποτυχημένη επένδυση χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφερει και την αγορασει απο εξωτερικο στην τιμη περιπου 240ευρο τοτε ναι η 7950 ειναι παρα πολυ ελκυστικη,σχεδον οσο ελκυστικη και η τιμη της evga σε σχεση με τις ελληνικες τιμες.Βλεποντας και την cpu του Ts ισως να θελει να ψαξει και τις 2 καρτες για oc οπως ειπε και ο Moviemaker πως τα πανε στα διαφορα sites.

 

 

 

 

 

 

 

 

Παρατηρηση

Ελπιζω ο Ts να εχει και μια καλη αεροψυξη ή υδροψυξη για cpu και gpu oc μιας και δεν αναφερεται στο συστημα του αν οντως τον ενδιαφερει το oc ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το anandtech χαρακτήρισε τους desktop haswell "a joke" σε πρόσφατο άρθρο του και δεν το κάνε για πλάκα.Άρα αφού είναι ο πιο κατάλληλος όπως λέει ο moviemakergr καλύτερα να μη τους προτείνουμε κιόλας εκτός και αν τα βλέπουμε επιλεκτικά σε ότι μας συμφέρει.

 

Το ότι η AMD είναι κοντά στους ISV δεν είναι κάτι που "άρχισε" να γίνεται τώρα και μόνο αρνητικό δεν είναι.Αν μαζί με τη συνεργασία μεταξύ amd-εταιριών έρχονται δωρεάν παιχνίδια για τον χρήστη μόνο θετικό είναι.Μη προσπαθούμε να το διαστρεβλώσουμε και αυτό και να το παρουσιάσουμε ως κάτι το αρνητικό,δε γίνεται.Μη ξεχνάμε ότι τα επόμενα bundle θα επεκταθούν και σε online AAA παιχνίδια που απασχολούν πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πηδάμε ξαφνικά σε ένα αμιγές θέμα κάρτας γραφικών στους haswell προδίδει την αμηχανία μας και προφανώς την αγωνία μας..

Το να παραφράζουμε προδίδει την αναξιοπιστία μας..

Θα σε εκπλήξω όμως.. ναι υπό την έννοια που χαρακτήρισε την Intel - haswell ""a joke" το anandtech θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του γιατί από την κορυφαία εταιρία περιμένεις πάντα περισσότερα και αυτή ως αμιγώς πολυεθνική μη έχοντας αξιόπιστο ανταγωνισμό μας δίνει με το σταγονόμετρο.. Αν ψάξεις δε σε παλαιότερα ποστ μου θα βρεις οτι έχω πει το ιδιο οταν κυκλοφόρησε τους ivy δηλαδή οτι μας δουλεύει η Intel,αυτο το καταφέρνω επειδή δεν είμαι οπαδός καμιάς εταιρίας ουτε βγάζω χρήματα απο αυτό.. απο εκεί και πέρα σύμφωνα με την γνώση μου και τις εμπειρίες μου κανω τις ανάλογες προτάσεις..  και δεν στέλνω ανθρώπους να πετάξουν τα χρήματα τους σε ξεπερασμένα προϊόντα τεχνολογίας..

Στο θέμα των παιχνιδιών τωρα θα πω την γνωστή έκφραση "ο πνιγμένος απο τα μαλλια του πιάνεται.." αν ηθελε να προσφέρει παιχνίδια ας το έκανε απο την αρχη που πουλούσε τις καρτες της 500 ευρώ.. μέσα δεν θα έμπαινε.. ετσι μπορεί να γίνονταν και πιστευτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το anandtech είναι μόνο για κάρτες γραφικών;Δεν κάνει αναλύσεις και συγκρίσεις γενικά σε hardware και τελευταία και σε κινητά;Ότι μας συμφέρει.Παράφραση δεν έγινε από κανέναν.Εγώ παρέθεσα ότι ακριβώς είπαν και με τα λεγόμενα σου αν συμφωνείς με το anandtech συμφωνείς και στο ότι οι haswell είναι αστείοι.

 

Τα "ξεπερασμένα προιόντα τεχνολογιάς" όπως λες έχουν dx 11.1 που δεν έχουν οι nvidia και όπως είπα πιο πάνω υπερτερούν σε περισσότερους τομείς και συνεχίζουν να προσφέρουν περισσότερα.Τετραγωνισμός του κύκλου και χαρακτηριστικά πολιτικάντη να χει κανείς δεν υπάρχει στη τεχνολογία και στα χαρακτηριστικά της.

 

Ναι οι 7000 ανέβηκαν σε επιδόσεις λόγω οδηγών απο μια φάση και ύστερα,δώσαν δωρεάν παιχνίδια στον κόσμο και έπεσαν οι τιμές τους.Τι κακιά εταιρία βρε παιδί μου αυτή η amd,όλο τον κόσμο κοροιδεύει.

 

Οπαδισμό και εμπάθεια βγάζουν τα post σου και αυτό δεν το λέω μονάχα εγώ αλλά και άλλοι γιατί υπάρχει κόσμος που βλέπει και κρίνει.Δεν μεταπηδώ εγώ από το ένα θέμα στο άλλο.Άλλος έχει τη φήμη για αρκετούς στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περιμενουμε να ακουσουμε και την γνωμη του ts πανω στις 2 αυτες καρτες να δουμε πανω κατω που καταληγει και απο αποψη καρτας και απο αγορα απο ελλαδα ή εξωτερικο :-)

 

Καλημερα btw :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Πάντα οταν τελειώνουν τα επιχειρήματα τοτε αρχίζει η προσωπική επίθεση.. δεν θα κατηφορίσω αναλόγως..

Το πως έπεσαν ξαφνικα οι επεξεργαστές στο τραπέζι ενω μιλαμε για VGAs ειναι εξόφθαλμο και ο κόσμος οχι χαζός για να κρίνει..

Μην προσπαθείς να ερμηνεύσεις τα γραφόμενα μου .. πρώτον γιατι εκ συνηθιου τα παρερμηνεύεις,δεύτερον επειδή τα γράφω ξεκάθαρα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω βρε moviemaker, κάθισα να σου κάνω πολλαπλές απαντήσεις σε κάθε μια από τις προτάσεις σου, αλλά μετά είπα μέσα μου δε γ@μιέται δε θα βγάλουμε άκρη ούτε σήμερα και τα σβησα..

 

πολύ μίσος βρε παιδί μου.. αλλά δε γίνεται να κάτσουμε σε κάθε θέμα που μπαίνεις και παραπληροφορείς το κόσμο να σε κυνηγάμε 

 

δε πειράζει ας πάρει και κανείς 760 να βλέπουμε και καμιά  στο benchmarking να πασχίζει  :rolleyes:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...