Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2020 στις 12:32 ΜΜ, Ntouris3 είπε

Στην αυλή υπάρχουν σημεία ειδικά για το παρκάρισμα ποδήλάτων, αν και έχω δει άτομα που το πέρνουν μαζί τους μέσα στο κτήριο και το κλειδώνουν στον όροφο που τους βολεύει

Καλοί μου φίλοι επαναφέρω λίγο το θέμα μου: 

Σπουδάζω στο Παμακ (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας για όσους δεν κατάλαβαν  :) ) και θέσεις για ποδήλατα υπάρχουν στις δύο μεγάλες εισόδους του κτιρίου(ας πούμε κύρια είσοδο αυτήν από Εγνατία και πίσω είσοδο αυτήν απέναντι από το Στρατηγείο). Σκέφτομαι να το κλειδώνω στην κύρια είσοδο όπου συνήθως έχει κόσμο (αν τελικά δεν επιτρέπεται να το πάρω μέσα στο κτίριο, θα ρωτήσω όταν έρθει η ώρα). Σκοπεύω να το χρησιμοποιώ μόνο σε μέρες που σχολάω πριν τις 5, ώστε να μην έχει βραδιάσει μέχρι να πω να φύγω. 

Είναι ακόμη ριψοκίνδυνη η ιδέα του να το αφήνω τόσες ώρες; 

Το ποδήλατο της κατοχής μου είναι αυτό. Δεν πρέπει να είναι τίποτα σημαντικό αλλά δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (το χειρότερο που έπαθε ήταν τα ξεσφίξει απότομα το σύρμα των μπροστινών δίσκων , υποθέτω ότι ο φίλος που το συναρμολόγησε δεν έσφιξε αρκετά καλά το παξιμάδι, στην προσπάθειά μου να το φτιάξω πάντως έμαθα και να προσαρμόζω το σύστημα των ταχυτήτων που τελικά φάνηκε πολύ χρήσιμη γνώση, τώρα όλα καλά).

Επίσης ,γνωρίζετε αν μπορείς να βάλεις ποδήλατα σε τρένο από οποιαδήποτε πόλη που κάνει στάση; Στο site του ΟΣΕ αναφέρει ότι είναι δυνατή η μεταφορά ποδηλάτων στην γραμμή Θεσ/νίκη-Αλεξ/πολη με 5 ευρώ, αλλά δεν λέει τίποτα για το πώς και από που μπορέις να το φορτώσεις στο τρένο.

Επεξ/σία από Ntouris3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνα ανοιχτό ποδηλατάδικο σεΠειραιά ή Αθήνα κέντρο υπάρχει? Ψάχνω και δε βρίσκω

Επεξ/σία από stevengreeceGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Ψάχνω ποδήλατο για άσφαλτο και χωματόδρομο (εξοχή) με μπάτζετ 400€-700€. Αν είναι εφικτό θα ήθελα μερικές προτάσεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωσή σας: Επικοινώνησα με τον ΟΣΕ και μπορείς να ανεβάσεις ποδήλατο ως αποσκευή 30' πριν την αναχώρηση του τρένου από οποιαδήποτε πόλη περνάει η γραμμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κοιτάω ένα μεταχειρισμένο fidussa saita του 15. Τί τιμή πιστεύεται είναι καλή για αυτό το μοντέλο, μέχρι πόσα αξίζει αν δώσω; Σε καλή κατάσταση, δεν ξέρω χιλιόμετρα, v brakes, σειρά campagnolo,  καινούρια λάστιχα.

 

Επεξ/σία από janus5555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

θα ήθελα να αγοράσω ένα ποδήλατο στη γυναίκα μου αλλά δε γνωρίζω και πολλά πολλά βρήκα αυτό

Μπορεί κάποιος να μου πει για τα φρένα τους μηχανισμούς και αν υπάρχει κατι καλύτερο στα ίδια χρήματα?

ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Sfakosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...ουαου! 

....στο ατσάλινο frame, στα specs σταμάτησα να διαβάζω.... παρά τους πολλούς χώρους για μεταφορά φορτίου, δεν τολμώ καν να σκεφτώ πόσο θα ζυγίζει μετά.

(Αλήθεια, γιατί πουθενά δεν αναφέρεται το βάρος του?/ρητορικό ερώτημα).

Για τι αποστάσεις το θέλει? Αν επιτρέπεται, ηλικία, φυσική κατάσταση?

Για μικρές αστικές μετακινήσεις πρόκειται ή για πιο έντονη, γυμναστική-αερόβια χρήση?

Ωραίο πάντως... συναρτήσει της τιμής του να περιμένεις να είναι ανάλογη η ποιότητα, εργονομία, αντοχή, κλπ....του.

 

 

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μικρές αποστάσεις σε χωριό είμαστε είναι 30 αδύνατη με μέση φυσική κατάσταση

όταν λες οτι σταμάτησες να διαβάζεις για καλό το είπες ή??? κάποια γνώμη για τα μηχανικά μέρη?

σε ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... εντάξει, θα αντέξει τότε τις κακουχίες (αν πρόκειται για έντονη χρήση).

Στην ερώτηση σου, εκτός απο το Shimano ντεραγιέ κ τα Shimano χειριστήρια/shifters (που κ αυτά είναι η τέρμα μπάτζετ σειρά) δεν αναφέρεται επώνυμα, κάποιο άλλο περιφερειακό.

Η σέλα (άγνωστη για μένα) φαίνεται σχετικά άνετη κ αν έχει μπόλικο αφρώδες, θα είναι... επειδή έχω μάθει σε selle Italia,  nukeproof και smp.... αυτή μου φαίνεται καναπες!

 

Υπάρχουν οδηγοί ώστε να βρεις ακριβώς (βάσει σωματότυπου) το μέγεθος που είναι σωστό. 

26" τροχοί είναι οκ, με μεγαλύτερους θα έχει πιο γρήγορο βήμα αλλά πολύ πιο βαρύ πετάλι.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω ποδήλατο για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά. Απόσταση γύρω στα 45 λεπτά με τα πόδια. Όμως είμαι ολίγον τι άσχετος με τα specs για ένα τίμιο και στιβαρό ποδήλατο. 

ας πούμε είδα αυτο https://www.praktiker.gr/p/podilato-mountain-trend-fiction-27-5-mayro-110409 . θεωρείτε πως αξίζει ή όχι? Αν παίζει κάτι καλού στην ίδια τιμή ίσως? Η αν χρειάζεται να ανέβω κοντά στο 300αρι θα βρω κάτι καλό και στιβαρό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εχω ενα θεμα ρε παιδια και δεν ξερω τι να κανω. 

εχω το Ergomax, και καθε φορα που το αφηνω πχ για κανα 2μηνο το πισω δισκοφρενο, κατι γινεται υποθετω με τα τακακια του δισκοφρενου, και σκουζει σε τραγικο βαθμο οταν παταω φρενο.. και φυσικα δεν φρεναρει και σωστα (δεν κοκαλωνει που λεμε).

παω τα αλλαζω, κανω τι βολτες μου ολα κομπλε, αν το αφησω κανα 2μηνο μετα παλι τα ιδια... να σημειωσω οτι γινεται μονο στο πισω.. τι σκατα!? εντομεταξυ το εχω στο μπαλκονι, αλλα δεν βρεχεται εκει που ειναι εχω τεντα..  μπορω καπως να τα καθαριζω μονος μου η δεν ξερω τι? μην πεταω 10ευρα καθε φορα!

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Πού σκοπεύεις να το παρκάρεις; 

Είτε στο παρκινγκ της δουλειάς μαζί με τις μηχανές είτε σε άλλο σημείο στο σημείο παραλαβών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billsnake21 είπε

Είτε στο παρκινγκ της δουλειάς μαζί με τις μηχανές είτε σε άλλο σημείο στο σημείο παραλαβών 

Αν είναι σε προστατευόμενο χώρο, τότε ναι. Δώσε το κάτι παραπάνω, εφόσον τα διαθέτεις. Η απόσταση είναι μικρή σχετικά, κρίνοντας από τα 45' περπατήματος.

Επίσης, τσέκαρε το νούμερο σου. Υπάρχει τρόπος να μετρήσεις απόσταση καβάλου - εδάφους του σώματός σου, προκειμένου να να δεις τι ακριβώς να ψάξεις. Σε αντίθετη περίπτωση και κυρίως σε μεγαλύτερες αποστάσεις, θα αρχίσουν πόνοι σε πλάτη, γόνατα κ.λπ.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Αν είναι σε προστατευόμενο χώρο, τότε ναι. Δώσε το κάτι παραπάνω, εφόσον τα διαθέτεις. Η απόσταση είναι μικρή σχετικά, κρίνοντας από τα 45' περπατήματος.

Είναι στην ουσία μπροστά στην είσοδο του καταστήματος εκεί οπού παρκάρουν οι συνάδελφοι τις μηχανές τους δίχως κάποιο πρόβλημα. Για το χρηματικό τώρα,εγώ να τα δώσω και τα 200 και τα 300 απλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι μετράει περισσότερο σε ένα καλό και στιβαρό ποδήλατο ζητάω την γνώμη κάποιου γνώστη. δεν θέλω κάτι σουπερ ουαου ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου μιας και όπως είναι τώρα τα πράγματα ξεποδαριάζομαι πήγαινε-έλα στη δουλειά η οποία από μόνη της έχει αρκετό τρέξιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...