Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας!

Θα προσπαθήσω να βρω και να κάνω test αν είναι δυνατόν από τοπικό ποδηλατάδικο ένα trekking με ανάρτηση και ένα fitness χωρίς ανάρτηση με φαρδιά ελαστικά όπως προείπε ο φίλτατος συμφορουμίτης παραπάνω για να καταλήξω τι με βολεύει. 

Να διευκρίνησω ότι το προηγούμενο ποδήλατο ήταν 26'' mtb από το γυμνάσιο (έχουν περάσει 16 χρόνια) με πολύ λεπτά ελαστικά δρόμου (αλλαγμένα) και με στραβό μπροστινός πιρούνι με ανάρτηση που δεν δούλευε. 

Το οδηγούσα μέχρι πέρυσι και με ενοχλούσε στην πλάτη, καταλάβαινα ότι ήταν μικρό. 

Τελικά πολύ ωραία τα cube με ή χωρίς ανάρτηση, όπως και giant roam 3, trek fx αλλά ίσως τελικά να έχω χαμηλότερο budget και να κινηθώ για κάτι πιο οικονομικό. 

Σε κάθε περίπτωση σε ότι καταλήξω θα του προσθέσω mudguards, σχάρα και τσάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/1/2021 στις 1:57 ΜΜ, Ntouris3 είπε

Καλησπέρα!

Σκοπεύω κάποια στιγμή τους επόμενους μήνες να χρησιμοποιήσω το ποδήλατό μου για καθημερινή μετακίνηση στη πόλη , ώστε να αποφύγω τον συνωστισμό στα αστικά. Ωστόσο, δεν έχω εμπειρία με το ποδήλατο στη πόλη και δεν έχω στη κατοχή μου τίποτα άλλο παρά το ποδήλατο , μία απλή κλειδαριά και τα βασικά εργαλεία για ένα απλό service (κλειδιά , τρόμπα ). 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε μία λίστα με αντικείμενα που μπορώ να αγοράσω με 70€ (εν ανάγκη μπορώ να διαθέσω μέχρι 100€) .

Στη λίστα θέλω σίγουρα να περιλαμβάνεται κράνος, φώτα για τη νύχτα και τσαντάκι για ποδήλατα. Η απόσταση θα είναι περίπου 16χλμ τη μέρα. Η κλειδαριά δεν με απασχολεί τόσο μιας και το ποδήλατο θα το βάζω μέσα στο σπίτι. 

Αναμένω την πολύτιμη βοήθειά σας! Καλή χρονιά με υγεία!

Για κλειδαριά δες εδώ που ειχε παραθεσει ένας φίλος παλιότερα

 

http://matt-gyver.blogspot.com/2012/11/blog-post.html?m=1

 

Χωρίς ulock απλά δεν το αφήνεις από τα μάτια σου. Όλοι οι άλλοι τύποι είναι μάλλον διακοσμητικοί η πολύ πιο κακοί τέλος πάντων. Ιδανικά σετάκι με πέταλο και συρματόσχοινο για τους τροχούς(40 euros συνολικά)

Για εργαλεία εγώ ποτέ δεν χρειάστηκα κάτι άλλο από ένα πολλαπλό άλεν και σταυροκατσάβιδο. Θες και κάνα λεβιεδάκι (https://www.bikemall.gr/troxoi-elastika/levies-eksagogis-elastikwn.html)για να σε βοηθήσει να αλλάξεις σαμπρέλα αν χρειαστεί. Δες ένα βιντεάκι για αλλαγή σαμπρέλας και θα καταλάβεις;)

Για κράνος παλι προσωπικό θέμα είναι. Όσο πιο πολλούς αεραγωγούς(τρύπες) έχει τόσο πιο λίγο θα ιδρώνεις.

Τρόμπα να είναι από αυτές που βαζουν αέρα και όταν τραβάς και όταν σπρώχνεις...

Θες φώτα μπρος-πίσω οπωσδήποτε. Μπροστά προτείνω κάτι με strobe να σε καταλάβει το αυτοκίνητο πριν φτάσεις στη διασταύρωση και να προσέχει.

Ηappy googling ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ασφάλεια χρησιμοποιώ 

https://www.emimikos.gr/OEM-PAL-787/

το οποίον είναι ουσιαστικά συρματοσχοινο με πλαστική επένδυση με ενσωματωμένη σειρήνα και κλείδωμα με κωδικό. 

Μπορώ και δένω την πίσω ρόδα, την σέλα και τον σκελετό (οριακά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, trika9 είπε

Όσον αφορά την ασφάλεια χρησιμοποιώ 

https://www.emimikos.gr/OEM-PAL-787/

το οποίον είναι ουσιαστικά συρματοσχοινο με πλαστική επένδυση με ενσωματωμένη σειρήνα και κλείδωμα με κωδικό. 

Μπορώ και δένω την πίσω ρόδα, την σέλα και τον σκελετό (οριακά). 

Αυτό το κόβεις και με κλαδευτήρι κήπου πιθανότατα...Δεν θα το άφηνα από τα μάτια μου ούτε για ένα λεπτό. Όταν ακούσεις το συναγερμό είναι πολύ αργά. Σαν συμπληρωματικό μπορεί να θεωρηθεί χρήσιμο.Να έχεις πέταλο για το σκελετό και αυτό για τους τροχούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tcktcktck είπε

Για κλειδαριά δες εδώ που ειχε παραθεσει ένας φίλος παλιότερα

 

http://matt-gyver.blogspot.com/2012/11/blog-post.html?m=1

 

Χωρίς ulock απλά δεν το αφήνεις από τα μάτια σου. Όλοι οι άλλοι τύποι είναι μάλλον διακοσμητικοί η πολύ πιο κακοί τέλος πάντων. Ιδανικά σετάκι με πέταλο και συρματόσχοινο για τους τροχούς(40 euros συνολικά)

Για εργαλεία εγώ ποτέ δεν χρειάστηκα κάτι άλλο από ένα πολλαπλό άλεν και σταυροκατσάβιδο. Θες και κάνα λεβιεδάκι (https://www.bikemall.gr/troxoi-elastika/levies-eksagogis-elastikwn.html)για να σε βοηθήσει να αλλάξεις σαμπρέλα αν χρειαστεί. Δες ένα βιντεάκι για αλλαγή σαμπρέλας και θα καταλάβεις;)

Για κράνος παλι προσωπικό θέμα είναι. Όσο πιο πολλούς αεραγωγούς(τρύπες) έχει τόσο πιο λίγο θα ιδρώνεις.

Τρόμπα να είναι από αυτές που βαζουν αέρα και όταν τραβάς και όταν σπρώχνεις...

Θες φώτα μπρος-πίσω οπωσδήποτε. Μπροστά προτείνω κάτι με strobe να σε καταλάβει το αυτοκίνητο πριν φτάσεις στη διασταύρωση και να προσέχει.

Ηappy googling ;)

Πολύ καλός οδηγός, ότι πρέπει για κάποιον σαν εμένα που δεν έχει ζήσει σε μέρη που κλέβουν εύκολα και συχνά ποδήλατα (σε χωριό έχω το ποδήλατο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα ποδήλατο μάρκας jeep (τα έδινε νομίζω η jeep πιο παλιά, μαζί με την αγορά αυτοκινήτου).Δεν μπορώ να βρω κάποια πληροφορία όσον αφορά τον σκελετό (αν είναι αλουμινίου ή κάτι άλλο) και επίσης χρειάζεται κάποια μαζεματακια(στην ανάρτηση, σασμάν γρανάζια κλπ).. Πιστεύετε αξίζει να διαθέσω κάποιο ποσό να το σουλουπωσω ή να κοιτάω για άλλο; 

 

Επεξ/σία από kaykis27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kaykis27 είπε

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα ποδήλατο μάρκας jeep (τα έδινε νομίζω η jeep πιο παλιά, μαζί με την αγορά αυτοκινήτου).Δεν μπορώ να βρω κάποια πληροφορία όσον αφορά τον σκελετό (αν είναι αλουμινίου ή κάτι άλλο) και επίσης χρειάζεται κάποια μαζεματακια(στην ανάρτηση, σασμάν γρανάζια κλπ).. Πιστεύετε αξίζει να διαθέσω κάποιο ποσό να το σουλουπωσω ή να κοιτάω για άλλο; 

 

Θα πας σε ένα ποδηλατάδικο , αν είναι συλλεκτικό , θα σε δώσουν καινούριο για ανταλλαγή. Αν όχι , θα σε συμβουλέψουν κατάλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω ενα ποδήλατο 500-700.κλεινω στο χωρίς ανάρτηση. Αν κ μένω επαρχία με λίγο κακούς δρόμους, θέλω να γλυτώσω το βαρος αυτής.επισξσ θέλω να το γουστάρω κ σαν χρώμα. (γρι μαυρο)

Κουρσακι δεν έχω οδηγήσει ποτέ, αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα του τοσο πολύ σκυμμένη. Επίσης δεν με ενδιαφέρει να πηγαίνω σφαίρα. 

Τώρα, εχω ενa αποδηλατο της κόρης μου nergetic - ideal κ με αυτό κάνω βόλτες 20_30 χλμ.σε δρόμο σαν γυμναστική να σπάω τις μέρες π τρέχω (δρομέας εδώ) βέβαια αν το ποδήλατο βοηθαγε ισωσ με έκανε να το χρησιμοποιήσω για τις μετακινήσεις μου (από το σπίτι μου στην πόλη (4χλμ) με αρκετή ανηφόρα.

Μου άρεσε το sirrus 1(vbrake)αλλα 14κιλα τα θεωρω πολλά + ότι δεν μαρέσει το χρώμα στο 2020 μοντέλο +ότι δεν υπάρχουν κιόλας.

Είδα ένα ktm strada speed 800 2013, στα 700€ 9.7 κιλά 

Α) τι γνώμη έχετε για αυτό; 

Β) προσανατολιζιμαι σωστά βάση χρήσης κ δρόμων επαρχίας; 

Γ) έχετε κάποιο άλλο να μου προτείνετε; 

 

Επεξ/σία από arian18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 12:43 ΜΜ, arian18 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω ενα ποδήλατο 500-700.κλεινω στο χωρίς ανάρτηση. Αν κ μένω επαρχία με λίγο κακούς δρόμους, θέλω να γλυτώσω το βαρος αυτής.επισξσ θέλω να το γουστάρω κ σαν χρώμα. (γρι μαυρο)

Κουρσακι δεν έχω οδηγήσει ποτέ, αλλά δεν μου αρέσει η ιδέα του τοσο πολύ σκυμμένη. Επίσης δεν με ενδιαφέρει να πηγαίνω σφαίρα. 

Τώρα, εχω ενa αποδηλατο της κόρης μου nergetic - ideal κ με αυτό κάνω βόλτες 20_30 χλμ.σε δρόμο σαν γυμναστική να σπάω τις μέρες π τρέχω (δρομέας εδώ) βέβαια αν το ποδήλατο βοηθαγε ισωσ με έκανε να το χρησιμοποιήσω για τις μετακινήσεις μου (από το σπίτι μου στην πόλη (4χλμ) με αρκετή ανηφόρα.

Μου άρεσε το sirrus 1(vbrake)αλλα 14κιλα τα θεωρω πολλά + ότι δεν μαρέσει το χρώμα στο 2020 μοντέλο +ότι δεν υπάρχουν κιόλας.

Είδα ένα ktm strada speed 800 2013, στα 700€ 9.7 κιλά 

Α) τι γνώμη έχετε για αυτό; 

Β) προσανατολιζιμαι σωστά βάση χρήσης κ δρόμων επαρχίας; 

Γ) έχετε κάποιο άλλο να μου προτείνετε; 

 

Γκουγκλάροντας μάλλον έπεσα στο μαγαζι που ειδες. Κρίνοντας από τα χαρακτηριστικά εκεί είναι ένα fitness που είναι πιο κοντά στην κούρσα από ότι στο trekking. Οπότε έχει πιο ελαφρύ frame και κουρσάδικα φρένα και δισκοβραχίονα. Μόνο το τιμόνι έχει ίσιο βασικά άρα ψωνίζεις entry level κουρσα με ίσιο τιμόνι(δεν λέει και τπτ για τροχούς ελαστικά). Αξίζει για 8 χλμ μετακίνηση?Όχι.Φυσικά και μπορείς να βρεις κάτι πιο οικονομικό όπως τα fitness που έχουν συζητηθεί ήδη. Πάρε κάτι πιο οικονομικό.

Αν όμως στον ελεύθερο χρονο σου θες να κάνεις 80+ μετά απλά του αλλάζεις τιμόνι και είσαι και έτοιμος. Και στα 50 θα είσαι πιο ξεκούραστος αλλά μετά είναι δικό σου θέμα γιατί και ένα ποδήλατο με 14,5 κιλά τα βγάζει άνετα τα 50. Λιγότερα άνετα από τα 10 κιλά αλλά οκ μετά βάζεις κάτω το οικονομικό

 

ΥΓ. Δεν έχω ιδέα από κούρσες για να σχολιάσω το πόσο καλή ή κακή επιλογή είναι η συγκεκριμένη. Σαν ποδήλατο φαίνεται σίγουρα ποιοτικό

Επεξ/σία από tcktcktck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος γνώστης έχει άποψη για αυτό (3200€ τελική τιμή) και αυτό (3000€); Eίναι ηλεκτρικά αλλά μοτέρ μαζί με μπαταρία είναι αποσπώμενα οπότε γίνεται και συμβατικό. Αξίζουν ή η έκπτωση είναι μούφα;

Προφανώς με επιδότηση (800+500€ λόγω ειδικής κατηγορίας). Η χρήση του θα είναι καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας 6+6χμ και μελλοντικά ίσως 11+11χμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.. Στην περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου ποδηλάτου από άγνωστο,πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι κλεμμένο; Σίγουρα με την απόδειξη αγοράς(αν υπάρχει) από το κατάστημα δεν τίθεται θέμα..Αν όμως δεν υπάρχει τότε τι κάνουμε για να είμαστε καλυμμένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kaykis27 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι,αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.. Στην περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου ποδηλάτου από άγνωστο,πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι κλεμμένο; Σίγουρα με την απόδειξη αγοράς(αν υπάρχει) από το κατάστημα δεν τίθεται θέμα..Αν όμως δεν υπάρχει τότε τι κάνουμε για να είμαστε καλυμμένοι;

Εγώ μαζί με το ποδήλατο πήρα και την εγγύηση και την άδεια του με τον σειριακό αριθμό. Καινούριο από μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή ποδηλατική χρονιά σ' όλους εύχομαι. Ύστερα από συχνή χρήση του KONA για περίπου 6 μήνες κι αφού έσπασα  τα κοντέρ μου :P με 100+ χιλιόμετρα, θεωρώ ότι ήρθε ο καιρός να κοιτάξω για το επόμενο ποδήλατο μου, κι αναφέρομαι φυσικά σε κουρσάκι. Θα ήθελα size 54-55, full carbon και ιδανικά με δισκόφρενα, (παρόλο που τα περισσότερα που βλέπω στο δρόμο είναι με v-brakes, ξέρει κανείς γιατί;) Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι, ανεξαρτήτου budget είμαι ανοιχτός σε προτάσεις

 

Στις 16/1/2021 στις 10:26 ΜΜ, lostgravity είπε

Καλησπέρα, 

Υπάρχει κάποια πρόταση για αγορά κούρσας με ταβάνι τα 1200ε?

Για καινούριο ή μεταχειρισμένο; Αλουμίνιο ή carbon, μεταχειρισμένο πάντως full carbon ίσως μπορείς να βρει κάτι σε Bianchi με λίγα παραπάνω χρήματα

Επεξ/σία από erastis77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ποδηλατο (mtb) μέχρι 300€. Αρχικά είμαι ανάμεσα σε 26 κ 27.5 αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω γιατί βλέπω τα 26αρια σπανίζουν λίγο(με ότι συνεπάγεται για ανταλλακτικά). Έπειτα ποιο είναι πιο σημαντικό που θα πρέπει να κοιτάξω(πέρα από τον αλουμινένιο σκελετό) , για να κάνω καλή επιλογή; Όσον αφορά τα περιφερειακά τι να κοιτάω; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...