Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα το έπλυνα και πέρασα μετά τους δίσκους και την αλυσίδα με TEFLON  (παρόμοιο με WD 40) και εξαφανίστηκαν οι θορύβοι.

 

Συνολικά έχει γύρω στα 2.500-3.000 χιλιόμετρα (από το Σεπτέβριο του 14 που το έχω).

Αυτό με το γράσο κεριού δεν το ήξερα αλλά θα το έχω υπόψιν μου για την επόμενη συντήρηση.

 

Πάντως σήμερα έκανα μια μεγάλη βλακεία. Πήρε νερό μέσα ο ένας λεβιές ταχύτητας και πήγα να ξεβιδώσω τις βίδες ώστε να το ανοίξω και να το καθαρίσω και τελικά τα έκανα σκ@τά. Φαγώθηκαν και οι δύο βίδες. 

Είναι αυτός:Τώρα φαντάζομαι πρέπει να βρω έναν ίδιο έτσι;

 

ανοιγεις δουλειες παλι!τι φαγωθηκε ακριβως?τις βιδες τις σφιγγουμε τοσο-οσο,δε κανουμε μονοζυγο απτο κλειδι/κατσαβιδι.

 

Ειχα μια σκεψη για αγορα 'σπαστου'/φορητου ποδηλατου, οχι κατ'αναγκη των μικροσκοπικων που εχουν οι τουριστες αλλα ισως και κατι πιο νορμαλ σε μεγεθος, αλλα οι τιμες ειναι σχεδον απαγορευτικες απ'οσο ξερω.

Θα με βολευε, απο αποψη αποθηκευσης.

Καμια ιδεα, ποιοτικη αλλα και ....προσιτη;

 

μην παρεις σπαστο για να το αποθηκευεις.το κοστος ειναι το ιδιο κ περισοτερο.ουτε ποδηλατο θα φχαριστιεσαι,κ ουτε χωρο θα γλυτωσεις.παλι μπογος ειναι,κ φαρδυς μαλιστα.παρε ενα κανονικο ποδηλατο,κ θα βρεις χωρο.αλλιως στη χειροτερη αν δε το χρεισημοποιεις για μηνες βγαζεις πεταλια στριβεις το τιμονι κ χωραει πισω απο πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

μην παρεις σπαστο για να το αποθηκευεις.το κοστος ειναι το ιδιο κ περισοτερο.ουτε ποδηλατο θα φχαριστιεσαι,κ ουτε χωρο θα γλυτωσεις.παλι μπογος ειναι,κ φαρδυς μαλιστα.παρε ενα κανονικο ποδηλατο,κ θα βρεις χωρο.αλλιως στη χειροτερη αν δε το χρεισημοποιεις για μηνες βγαζεις πεταλια στριβεις το τιμονι κ χωραει πισω απο πορτα.

 

 

Aκριβως αυτο…...

 

Τα σπαστα συνηθως ειναι αν κανεις αρκετο commuting και συμπεριλαμβανεις και πολλα ΜΜΜ μαζι ( bus, tube, train) κλπ…. εκει ναι ειναι αρκετα βολικα….

 

Αλλα να παρεις σπαστο απλα για να μην σου πιανει χωρο στην αποθηκευση, ειναι καθαρα fail αγορα.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε σοβαρο ποδηλατο εχει QR οποτε οι ροδες βγαινουν σε χρονο ντετε

ακομα κ να βαριεσαι κ μονο τη μπροστα να βγαλεις χωραει.

 

τα σπαστα εχουν συγκεκριμενο κοινο,καθως δεν ειναι λυση να ποδηλατεις σε 20' τροχους με μισο μετρο λαιμο κ παλουκοσελο.σα ποδηλατακι κλοουν ειναι.

κ μεταξυ μας δεν εξαφανιζεται αμα διπλωσει παλι αβολο ειναι.

σιγουρα ομως το να παρεις σπαστο για να χωραει στο σπιτι ειναι λαθος.ακομα κ αν δεν εχεις χωρο κρεμασε το-κανονικο ποδηλατο- στο τοιχο για ντεκορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε σοβαρο ποδηλατο εχει QR οποτε οι ροδες βγαινουν σε χρονο ντετε

ακομα κ να βαριεσαι κ μονο τη μπροστα να βγαλεις χωραει.

 

τα σπαστα εχουν συγκεκριμενο κοινο,καθως δεν ειναι λυση να ποδηλατεις σε 20' τροχους με μισο μετρο λαιμο κ παλουκοσελο.σα ποδηλατακι κλοουν ειναι.

κ μεταξυ μας δεν εξαφανιζεται αμα διπλωσει παλι αβολο ειναι.

σιγουρα ομως το να παρεις σπαστο για να χωραει στο σπιτι ειναι λαθος.ακομα κ αν δεν εχεις χωρο κρεμασε το-κανονικο ποδηλατο- στο τοιχο για ντεκορ.

 

 

Exactly, και τα 2 τα δικα μου κρεμασμενα στο σαλονι τα εχω….. και χωρο δεν ποιανουν και ειναι ωραια ως decor.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να προτείνεται κάποια καλή διαδρομή για ποδήλατο στην Θεσσαλονίκη (δυτικά ακόμα καλύτερα). Που να μην έχω το άγχος των αμαξιών τόσο πολύ, κοινώς να έχω λίγη ελευθερία κινήσεων-ταχύτητας. Για άσφαλτο αρχικά αλλά αν πιστεύεται πως αξίζει να κατεβάσω και το mountain εδώ ρίχτε και για εκεί καμία πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις δουλειες παλι!τι φαγωθηκε ακριβως?τις βιδες τις σφιγγουμε τοσο-οσο,δε κανουμε μονοζυγο απτο κλειδι/κατσαβιδι.

 

 

 

 

Φαγώθηκαν οι βίδες που κρατούν το καπάκι της μανέτας. Ντάξει το πρόβλημα θα λυθεί. Σήμερα όμως εντόπισα κάτι άλλο και δεν ξέρω πως έγινε αυτό! Επειδή τον τελευταίο καιρό η αλυσίδα στο πρώτο μικρό γρανάζι (στον δισκοβραχίονα) έκανε νερά (ενώ είναι ρυθμισμένα τα ντεραγιέ) σήμερα παρατήρησα ότι είναι κάπως στραβός ο δισκοβραχίονας (φαίνεται λίγο στο βίντεο)

https://www.youtube.com/watch?v=puj7LjELidU .

Ισιώνει ή να τον αλλάξω με αυτόν http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=SHI15FCM171 (λογικά είναι συμβατός με το ποδηλατό μου, αν βοηθάει η μεσαία τριβή είναι κλειστού τύπου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...