Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν κανα 2 βδομάδες μου κλέψανε ή ενδέχεται να παράτησα ακλείδωτη την κούρσα μου. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν με είχε βολέψει και πολύ. Σκέφτομαι τώρα να πάρω κάτι σε ελαφρύ mtb για να το χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη, μη φανταστείτε τίποτα εξτρίμ ίσα ίσα να ανεβαίνω τα παιζοδρόμια και να πηδάω 3-4 σκαλάκια. Άμα πάρω με κανονικό πιρούνι (χωρίς ανάρτηση) θα έχω πρόβλημα; Ρωτάω μιας και είχα ξεκάνει πριν κάποια χρόνια ένα ιντεάλ χωρίς. Ευχαριστώ για όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρούνι στα mtb της σειράς δεν κάνει απολύτως τίποτα απλά προσθέτει βάρος. Μην κάνεις το λάθος. Πάρε ένα hybrid με ατσάλινο κατα προτίμηση πηρούνι και θα με θυμηθείς. Ατσάλινο διότι ώς γνωστόν αποσβένει τις ανωμαλίες του οδοστρώματος ενώ το αλουμινένιο δεν αποσβένει τίποτα = παίρνεις τα χέρια στο χέρι. 

Εγώ εκτός των άλλων έχω ένα merida mtb 26άρι όπου του άλλαξα τα αμορτισέρ της μαμάς με ένα ατσάλινο surly πηρούνι απο uk. Με αυτό τον τρόπο το έκανα hybrid και έχω οργώσει όλη την αθήνα. Επίσης να βάλεις και slik λάστιχα για να είναι πιο σβέλτο, μη φοβάσαι αντέχουν την βαριά χρήση για αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. Με τα τρακτερωτά θα σέρνεσαι και θα κουράζουν πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα.. τελικα αγορασα ενα cube analog 27,5 δε το εχω κυκλοφορησει πολυ αλλα φαινεται πολυ καλο ποδηλατακι.. Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος φιλος του χωρου θα μπορουσε να με προτεινε ενα ποδηλατο για την κοπελα μου για να κανουμε μαζι χαλαρες βολτες, νομιζω οτι κατι σε trekking γυναικειο θα της βολευε αλλα κατι οικονομικοτερο γυρο στα 250-300 max υψος 1.66

Επεξ/σία από killmelater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ανοιγει ο καιρος ψαχνομαι να αγορασω ενα fitness ποδηλατακι για να κανω χιλιομετρα,μπατζετ μεχρι 500 ευρω και υψος 1,70 ποιο προτεινετε και ποια μεγεθος κανει για το υψος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ανοιγει ο καιρος ψαχνομαι να αγορασω ενα fitness ποδηλατακι για να κανω χιλιομετρα,μπατζετ μεχρι 500 ευρω και υψος 1,70 ποιο προτεινετε και ποια μεγεθος κανει για το υψος μου;

 

Θα σου πρότεινα να δείς κάποιο απο τα specialized sirrus, merida speeder T1, ideal cityrun και το bianchi camaleonte. Τα πρώτα τρία τα βρίσκεις στα ~450-500€ (ψάξε σε καταστήματα καθώς παίζουν και προσφορές και μπορεί να τα βρείς και λίγο φθηνότερα, ειδικά αν είναι περσινά μοντέλα) και στα έχω βάλει με την σειρά που θα τα επέλεγα εγώ ενώ το τέταρτο στα ~600€.

Και τα 4 είναι πολύ καλά fitness ποδήλατα. Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση πάς σε bianchi αλλιώς όποιο και να πάρεις με βάση το προσωπικό σου γούστο είναι πολύ καλή επιλογή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) έχετε να μου  προτείνετε κανα κοντερ?δε θέλω τίποτα περίεργο απλά να μετράω χρόνο και απόσταση

β) που λέτε να πάω για service? (θεσσαλονίκη) ξέρετε έλεγχο φρένων, ταχύτητες, γρασαρίσματα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) έχετε να μου  προτείνετε κανα κοντερ?δε θέλω τίποτα περίεργο απλά να μετράω χρόνο και απόσταση

β) που λέτε να πάω για service? (θεσσαλονίκη) ξέρετε έλεγχο φρένων, ταχύτητες, γρασαρίσματα κλπ

 

Ενσύρματο ή ασύρματο;

 

Προϋπολογισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 90κιλά και έχω 7 ταχύτητες πίσω.

 

νταξει κομπλε απαυτο το θεμα.μαλλον θες αλλαγη αξονα,να επιμεινεις ομως να σου βαλουν καποιον καλο μαυρο,οχι ασημι,εχει σημασια,ο δευτερος ειναι απο φτηνο μεταλλο κ τριβεται με αποτελεσμα να γρατζουναει κ να δημιουργουνται θεματα.μαλλον θες κ ρουλεμαν.ενα δεκαρικο το πολυ εχουν ολα σαν ανταλλακτικα να ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) έχετε να μου  προτείνετε κανα κοντερ?δε θέλω τίποτα περίεργο απλά να μετράω χρόνο και απόσταση

β) που λέτε να πάω για service? (θεσσαλονίκη) ξέρετε έλεγχο φρένων, ταχύτητες, γρασαρίσματα κλπ

 

 

κανα 30-40 ευρω.

 

Άρα πας υποχρεωτικά σε ενσύρματο. Προσωπικά δεν έχω να προτείνω κάτι, αλλά σε καταστήματα ποδηλατικών ειδών θα βρεις πληθώρα μοντέλων. Στα χρήματα που έχεις, δεν έχουν πολλές διαφορές, οπότε, λογικά, δεν θα έχεις πρόβλημα εάν επιλέξεις το Α ή το Β.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια άποψη. Έχω δεί το Ideal Boommax του 2014 προσφορά στα 670 ( το οποίο αν εξαιρέσεις το χρώμα δνε έχει κάποια διαφορά με το 2015 μοντέλο). Αξίζει σαν ποδήλατο και τα χρήματα που ζητάνε? ( Να αναφέρω οτι προς το παρών χρησιμοποιώ το Ideal Comfort μοντέλο 1996 ). Ευχαριστώ πολύ.

 

PS: Για το κοντέρ εγώ αυτό έχω αγοράσει και ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

http://www.ebay.com/itm/Waterproof-Bicycle-Wired-LED-Digital-Computer-Speedometer-Odometer-W-Backlight-/141342060392?hash=item20e8a4af68

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα χρηματα, βρισκεις Specialized, Kona, Norco και αλλες μαρκες που ειναι σαφως ανωτερες απο την Ideal.

 

ψιλοπιασοκωλε το ideal στα 670 παντως…..

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...