Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα Windows 8.1 (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μυαλό δεν έχουν οι στόκοι εκει πέρα;

1) Ναι βάλανε ένα start button το οποίο δεν μας ενδιαφέρει καν και απλά πιάνει χώρο και ασχημένει την μπάρα.

2) πόσο μυαλό θέλουν για να σκεφτούν να κάνουν να ανοίγουν πολλά desktop σαν ανεξάρτητα workspaces? Δεν έχει νόημα το metro UI αφού το 90% της δουλειάς σου γίνεται στο desktop και πάλι έχεις 200 παράθυρα ανοιχτά σε ένα desktop...

3) Όταν κάνεις snap το desktop σου μικραίνει τα παράθυρα που έχεις ανοιχτά αλλά όταν το βγάλεις από snap τα παράθυρα μένουν μικρά αντι να θυμάται το παλιό μέγεθος και την θέση τους στο desktop! Πανεξυπνο βρε τσακάλια!

Επίσης αλλάζει η σειρά των εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας ύστερα από το snap!

 

Απορώ με κάποιους δηλαδή που ούτε τα αυτονόητα δεν σκέφτονται να φτιάξουν.

1.Το start menu ηταν αναμενομενο.Η ms το εχει κανει ξεκαθαρο οτι δε θελει να επιστρέψει στο κλασσικο!

2.Υπαρχει τετοιο multitasking σε αλλα tablets?

Το multitask του monder εξυπηρετει κυρίως την touch χρηση,άσχετα πως μπορείς να το δουλέψεις και με mouse/keyboard?

Ξερεις πολλοι απο μας εχουμε ή θελουμε να αντικαταστησουμε τα android tablets μας,με win8 tablets/netbook/ultrabooks!Αν δε σε πειράζει φυσικα!:devil:

3.Αυτο προφανως ειναι καποιο bug λογο beta,γιατι δε συμβαίνει κατι τετοιο στα 8!Λογικα ουτε στην τελικη δε θα συμβαίνει !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To ξέρω ότι δεν είχαν σκοπό να βάλουν σταρτ μενου άρα το κουμπί είναι απλά περιττό! Ας μην το έβαζαν καν.

2) Δε λέω αν υπάρχει ή όχι αλλού αλλά γιατί δηλαδή πρέπει να το σκεφτεί και να το υλοποιήσει κάποιος άλλος πρώτα;  Σε λίνουξ βασικά δεν υπάρχει; Δε μιλάω για τάμπλετ μιας και δε χρησιμοποιώ. Αν θέλανε να δώσουν όμως έμφαση στα ταμπλετ ας βγάζανε διαφορετικές εκδόσεις windows και όχι να κάνουν τέτοιες μαλακίες και στα laptop/desktops που έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο χρήσης.

3) Ελπίζω! Δε ξέρω αν το έκανε στα 8 γιατί δεν με άφηνε να κάνω snap λόγω ανάλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To ξέρω ότι δεν είχαν σκοπό να βάλουν σταρτ μενου άρα το κουμπί είναι απλά περιττό! Ας μην το έβαζαν καν.

2) Δε λέω αν υπάρχει ή όχι αλλού αλλά γιατί δηλαδή πρέπει να το σκεφτεί και να το υλοποιήσει κάποιος άλλος πρώτα; Σε λίνουξ βασικά δεν υπάρχει; Δε μιλάω για τάμπλετ μιας και δε χρησιμοποιώ. Αν θέλανε να δώσουν όμως έμφαση στα ταμπλετ ας βγάζανε διαφορετικές εκδόσεις windows και όχι να κάνουν τέτοιες μαλακίες και στα laptop/desktops που έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο χρήσης.

3) Ελπίζω! Δε ξέρω αν το έκανε στα 8 γιατί δεν με άφηνε να κάνω snap λόγω ανάλυσης.

Γιατι:

1.Γιατι η ms εχει ψυχολογικο κόλλημα με το desktop ui και δε θα πετουσε 13 χρονια προσπεθειας να το ενταξει στα tablet(hybrid) της,μονο επειδή ήρθε το montern ui!Τι να κάνουμε,δε γουστάρει σκέτα tablets,θελει υβρηδικες υλοποιησεις!

2.Γιατι οπως πολλοι δε το αναβαθμησαν λογο της ελληψης του start menu,ετσι πολλοι απο μας δε θα τα αναβαθμηζαμε στα λοπτοπς,ντεσκτοπς μας αν δεν μας έδινε αυτο το καινουριο και ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟ ui!

3.Πως το καλο θα μπορούσε να παντρεψει κινητο,tablets & desktop?Μ'αλλον θα ηταν πιο φρονημο να φτιαξουν ενα περιβάλλον αλα windows7 στα wp και να μαμισουν το συναγονισμο!

 

Τέλος.Δε πιστευω οτι δε μπορείτε να σκεφτητε περα απο το παρον και το εγω σας,απλα δε μπορω να βρω μια σοβαρη δικαιολογία που να εξηγήσει τη στάση πολλων εδωμεσα που θελουν τα 8 χωρις το monter ui?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ 8 ΧΩΡΙΣ ΤΟ MODERN UI???

ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΑ 7 ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΟΡΑΤΕΣ ΒΕΛΤΙΏΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 2ΦΟΡΕΣ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ίδια κατηγορία τοποθετούμε και το εξελιγμένο multitasking με το οποίο μπορείτε να τρέχετε έως και 4 εφαρμογές ταυτόχρονα στην ίδια οθόνη.

 

Αυτό δλδ εμείς πρέπει να το θεωρήσουμε σαν πρόοδο στα λειτουργικα? Την ίδια στιγμή που στα windows 7 μπορείς να ανοίξεις όσα προγράμματα θέλεις και μην αναφέρω και το linux που όχι μόνο μπορείς να ανοίξεις όσα προγράμματα θέλεις αλλά μπορείς να δημιουργήσεις και όσες επιφάνειες εργασίας θέλεις

Εκεί στην microsoft όταν θα πάρουν χαμπάρι ότι κανείς δεν θέλει να μετατρέψει το dekstop του σε tablet θα έχουν φύγει όλοι οι πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) To ξέρω ότι δεν είχαν σκοπό να βάλουν σταρτ μενου άρα το κουμπί είναι απλά περιττό! Ας μην το έβαζαν καν.

2) Δε λέω αν υπάρχει ή όχι αλλού αλλά γιατί δηλαδή πρέπει να το σκεφτεί και να το υλοποιήσει κάποιος άλλος πρώτα;  Σε λίνουξ βασικά δεν υπάρχει; Δε μιλάω για τάμπλετ μιας και δε χρησιμοποιώ. Αν θέλανε να δώσουν όμως έμφαση στα ταμπλετ ας βγάζανε διαφορετικές εκδόσεις windows και όχι να κάνουν τέτοιες μαλακίες και στα laptop/desktops που έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο χρήσης.

3) Ελπίζω! Δε ξέρω αν το έκανε στα 8 γιατί δεν με άφηνε να κάνω snap λόγω ανάλυσης.

 

1) Τι καλα λοιπον που υπαρχει η επιλογη να το αφαιρεσεις το νεο κουμπι αν δεν σου αρεσει. Ωραιο concept αυτο... επιλογη

2) To linux δεν ειναι ενα συγκεκριμενο λειτουργικο. Υπαρχουν desktop environments που εχουν αντιστοιχο κουμπι, και αλλα που ισως οχι. Συμφωνω για τις διαφορετικες εκδοσεις tablet/desktop αλλα ειναι προφανες οτι η στρατηγικη τους ειναι το ακριβως αντιθετο και δεν εχει νοημα να το συζηταμε.

 

 

 

Τέλος.Δε πιστευω οτι δε μπορείτε να σκεφτητε περα απο το παρον και το εγω σας,απλα δε μπορω να βρω μια σοβαρη δικαιολογία που να εξηγήσει τη στάση πολλων εδωμεσα που θελουν τα 8 χωρις το monter ui?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ 8 ΧΩΡΙΣ ΤΟ MODERN UI???

ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΑ 7 ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΟΡΑΤΕΣ ΒΕΛΤΙΏΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ 2ΦΟΡΕΣ!!!

 

Μην σκεφτεσαι μονο το εγω σου :P

Τα 8 και 8.1 δεν φτιαχτηκαν για να πεισουν εσενα να μεταβεις απο τα 7 στα 8 αλλα για να καλυψουν πολλες περιπτωσεις.

 

Κανεις δεν ειπε οτι τα 8 πρεπει να κυκλοφορησουν χωρις το Modern γιατι δεν μας αρεσει. Επιλογη ζηταμε. Να μην το εχουμε μποροστα μας οταν δεν το θελουμε. Ωστε να μην σκεφτομαστε καν το διλημμα να στερηθουμε τα καλα των 8 επιλεγοντας τα 7 σε λειτουργικο νεου υπολογιστη.

 

Τωρα αν καποιος τρελαθηκε τοσο με το modern που ερωτευτηκε τα 8 με την πρωτη ματια, ελπιζω να εκμεταλλευτηκε την ευκαιρια να τα αγορασει με 15 ευρω οσο υπηρχε η προσφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το Startbutton, δεν το ήθελε κανένας, μόνο 90 % τον user το δουλεύανε και το θέλουν πίσω :)

Και το 90% των users ηθελε το start menu των xp,αλλα τωρα δε το ζητά σχεδων κανενας,έστω και αν υπάρχουν πολυ καλα 3rd p. apps που το επαναφερουν?

 

1) Τι καλα λοιπον που υπαρχει η επιλογη να το αφαιρεσεις το νεο κουμπι αν δεν σου αρεσει. Ωραιο concept αυτο... επιλογη

2) To linux δεν ειναι ενα συγκεκριμενο λειτουργικο. Υπαρχουν desktop environments που εχουν αντιστοιχο κουμπι, και αλλα που ισως οχι. Συμφωνω για τις διαφορετικες εκδοσεις tablet/desktop αλλα ειναι προφανες οτι η στρατηγικη τους ειναι το ακριβως αντιθετο και δεν εχει νοημα να το συζηταμε.

 

 

 

 

 

Μην σκεφτεσαι μονο το εγω σου :P

Τα 8 και 8.1 δεν φτιαχτηκαν για να πεισουν εσενα να μεταβεις απο τα 7 στα 8 αλλα για να καλυψουν πολλες περιπτωσεις.

 

Κανεις δεν ειπε οτι τα 8 πρεπει να κυκλοφορησουν χωρις το Modern γιατι δεν μας αρεσει. Επιλογη ζηταμε. Να μην το εχουμε μποροστα μας οταν δεν το θελουμε. Ωστε να μην σκεφτομαστε καν το διλημμα να στερηθουμε τα καλα των 8 επιλεγοντας τα 7 σε λειτουργικο νεου υπολογιστη.

 

Τωρα αν καποιος τρελαθηκε τοσο με το modern που ερωτευτηκε τα 8 με την πρωτη ματια, ελπιζω να εκμεταλλευτηκε την ευκαιρια να τα αγορασει με 15 ευρω οσο υπηρχε η προσφορα

Πες μου ενα καλουδι των 8,που να μην εχει σχεση με το νεο ui και αξιζει να δώσεις 30-100€ για να μετακομίσεις απο τα 7?

Η μονη επιλογη που χρειάζεται πλεων,ειναι να ενεργοποιει και να απενεργοποιει τη charm bar,τιποτα αλλο!Ετσι δεν εχεις προσβαση στο monder ui και καθαρισες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να δω ενα review απο κάποιον αλλά να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ το ποντίκι..να δούμε τη χρηστικότητα της ms τοτε...απορώ αν κάποιος που χρησιοποιεί το desktop για δουλειά και όχι για να παιζει έχει κάνει την αλλαγή απο 7 σε 8...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δλδ εμείς πρέπει να το θεωρήσουμε σαν πρόοδο στα λειτουργικα? Την ίδια στιγμή που στα windows 7 μπορείς να ανοίξεις όσα προγράμματα θέλεις και μην αναφέρω και το linux που όχι μόνο μπορείς να ανοίξεις όσα προγράμματα θέλεις αλλά μπορείς να δημιουργήσεις και όσες επιφάνειες εργασίας θέλεις

Εκεί στην microsoft όταν θα πάρουν χαμπάρι ότι κανείς δεν θέλει να μετατρέψει το dekstop του σε tablet θα έχουν φύγει όλοι οι πελάτες τους.

Και θα τρεξουν ολοι στα linux,οπως εκαναν τοσα χρόνια!

Θελω πολυ να δω τωρα που η ms έβγαλε τοσο "χαλια" λογισμικο αν θα καταφέρει το linux να φτασει εστω τα ποσοστά του osx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει μια επειχήρηση είναι να σκέφεται ότι έχει δεμένους τους πελάτης της στο προιόν τους.

Να ξέρεις πάντα ότι αν ένα προιόν δεν ικανοποιεί τις ανάγκες όσων το χρησιμοποιούν θα ψάξουν να βρούνε εναλλακτικές.

Και μην νομίζεις ότι οι ανταγωνιστές τους δεν θα δούνε το καινό στην αγορά και δεν θα τρέξουν να το καλύψουν.

Η google εδώ και χρόνια τρέχει στους υπολογιστές της μια προσαρμοσμένη ubuntu διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα ήθελα να δω ενα review απο κάποιον αλλά να χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ το ποντίκι..να δούμε τη χρηστικότητα της ms τοτε...απορώ αν κάποιος που χρησιοποιεί το desktop για δουλειά και όχι για να παιζει έχει κάνει την αλλαγή απο 7 σε 8...

το πληκτρολόγιο είναι πολυτέλεια ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει μια επειχήρηση είναι να σκέφεται ότι έχει δεμένους τους πελάτης της στο προιόν τους.

Να ξέρεις πάντα ότι αν ένα προιόν δεν ικανοποιεί τις ανάγκες όσων το χρησιμοποιούν θα ψάξουν να βρούνε εναλλακτικές.

Και μην νομίζεις ότι οι ανταγωνιστές τους δεν θα δούνε το καινό στην αγορά και δεν θα τρέξουν να το καλύψουν.

Η google εδώ και χρόνια τρέχει στους υπολογιστές της μια προσαρμοσμένη ubuntu διανομή.

Αυτη τη διανομη δεν την εχω δει πουθενα στο παζαρι!Αντιθετα το android οπου γυρισω να κοιταξω θα δω 10 συσκευες με αυτο!

Οι επαγγελματιες δεν ειναι αυτοι που καθοριζουν την αγορα και σίγουρα δεν ειναι αυτοι που προσφερουν αβέρτα δις στις εταιρείες!Αυτο το κάνει ο casual user και ο γκατζετακιας!Συγνωμη αλλα αυτη ειναι η κατηγορία που ελλεγχει την επιτυχία και την αποτυχία ενός προϊόντος!Ο επαγγελματιας απλα βολεύεται με οτι του προσφερουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ελεος ρε συ... οταν λεω μονο ποντικι εννοω αντι για αφη να χρησιμοποιεις το ποντικι

αντί για αφή χρησιμοποιώ keyboard και mouse από τότε που βγήκαν και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...