Προς το περιεχόμενο

H Nvidia παρουσιάζει την GTX 760 με τιμή $249


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί; Οι άλλοι που ...σφάζονται για το αν είναι καλύτερη η nvidia ή η amd λες και είναι μέτοχοι τους, νομίζεις ότι στην ουσία κάνουν κάτι διαφορετικό;

 

Ε,σ'αυτο εχει μια μεγαλη δοση αληθειας.Εγω παντως τα διαβασα τα σχολια σου,και σε γενικες γραμμες αυτο που ηθελες να πεις,και ισχυει,εχει μεγαλη βαρυτητα.

Εγω θα ελεγα οτι τις περισσοτερες φορες,παιζει και το γοητρο! :P

π.χ εγω βγαζω 58 fps,εσυ 54,οποτε νοιωθεις μια ανακουφιση,οπως και να το κανεις.Εδω(να μην λεμε ονοματα),βγαζουμε διαγραμματα με συγκριση fps,και οταν η καρτα(εταιρεια)της αρεσκεια μας βγαζει (1 fps),παραπανω,γυρναμε και και του λεμε του αλλου...σε εσκισε η καρταρα φιλαρα! :lol:

Απλα,συζητηση να γινεται νομιζω θα καταληξουμε στο τελος.Δεν ειναι κακο,ειναι εποικοδομιτικο,οταν αυτο γινεται με οσο το δυνατον πιο ομορφο,και σεβαστο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Radeon HD 7950 Boost vs GeForce GTX 760

 

διπλό, διαφορά

 

fps

Average 5,1%

Average (1920x1080) 7,7%

 

frametimes

Average -12,2%

 

πηγή: http://uk.hardware.info/reviews/4525/38/nvidia-geforce-gtx-760-review-boost-for-the-mid-range-segment-nvidia-geforce-gtx-760-vs-amd-hd-radeon-hd-7950-boost

 

Άλλο ένα συγκριτικό που δεν βλέπω να λένε ποιά υλοποίηση και ποιούς οδηγούς χρησιμοποίησαν.Η 7870 Tahiti Le περνάει και κάρτες που δεν στέκει λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,σ'αυτο εχει μια μεγαλη δοση αληθειας.Εγω παντως τα διαβασα τα σχολια σου,και σε γενικες γραμμες αυτο που ηθελες να πεις,και ισχυει,εχει μεγαλη βαρυτητα.

Εγω θα ελεγα οτι τις περισσοτερες φορες,παιζει και το γοητρο! :P

π.χ εγω βγαζω 58 fps,εσυ 54,οποτε νοιωθεις μια ανακουφιση,οπως και να το κανεις.Εδω(να μην λεμε ονοματα),βγαζουμε διαγραμματα με συγκριση fps,και οταν η καρτα(εταιρεια)της αρεσκεια μας βγαζει (1 fps),παραπανω,γυρναμε και και του λεμε του αλλου...σε εσκισε η καρταρα φιλαρα! :lol:

Απλα,συζητηση να γινεται νομιζω θα καταληξουμε στο τελος.Δεν ειναι κακο,ειναι εποικοδομιτικο,οταν αυτο γινεται με οσο το δυνατον πιο ομορφο,και σεβαστο τροπο.

 

Κοίτα, επειδή δε μ' αρέσει να ισοπεδώνω, ούτε και να αξιολογώ το κάθε τι αναλόγως τού αν εμπίπτει στα προσωπικά μου ενδιαφέροντα, οφείλω να συμπληρώσω κάτι, το οποίο θεωρώ ότι κακώς παρέλειψα στο σχετικό post:

 

Απ' τις «κόντρες», τις παρουσιάσεις benchmarks και γενικά, όλη αυτή την ...ξιφομαχία που συναντάται στα σχετικά thread, βγαίνει σίγουρα και κάτι σημαντικά θετικό (πάντα υπό την προϋπόθεση ότι οι μετρήσεις που παρουσιάζονται είναι σύγχρονες και προέρχονται από αξιόπιστες πηγές και με δεδομένο ότι πολλοί απ' όσους συμμετέχουν, είναι όντως γνώστες τού θέματος για το οποίο μιλούν) :

 

Αυτοί που ενδιαφέρονται ακόμα και για το - περιττό για 'μένα, αλλά σημαντικό για εκείνους, άρα σεβαστό - ...ένα παραπάνω fps, αλλά δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις, έχουν στη διάθεσή τους έναν αποδοτικό τρόπο για να ενημερωθούν. Το ποια από τα στοιχεία και τις γνώμες που διαβάζουν, θα τους οδηγήσουν στην τελική τους απόφαση βέβαια, έγκειται στη δική τους ικανότητα κρίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να το αφησω εδω αυτο http://www.legitreviews.com/article/2227/1/

 

Το αποτελεσμα? 5% max σε στοκ ρολογια να ειναι μπροστα η 760 αλλα σε oc θα ειναι η 7950,πχ σε αλλο site ειχε οc την 760 στο Metro να βγαζει 47Fps,ενω με την δικια μου εχω φτασει τα 53fps. Θα προτεινα παντως για οποιον τελικα αποφασισει να παρει την 760,με κλειστα ματια την υλοποιηση της EVGA απο το ευρωπαϊκο site της,που βγαινει 220Ε μαζι με τα μεταφορικα. Καλες αγορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 760 ταπωνει ολες τις tahiti, tahiti sle, tahiti kke ml, tahiti εσωτερικου κτλ:) Ψαχνουμε τωρα τους drivers τις θερμοκρασιες, το γεωγραφικο μηκος-πλατος κτλ. Ελεος ...

 

Η amd ΘΑ βγαλει καινουργια σειρα, εχει περασει εναμιση χρονος απο την 7950 (μην κλεισει διε-τριετια). Μηπως ξεχασαμε την 7950 στα 550 ευρω (ακατεβατα μεχρι που κυκλοφορησε η 680), και τωρα κανει 280 ευρω, δηλαδη ο κατοχος της 7950 εχει χασει ολη την αξια της ως μεταχειρισμενη, πρεπει να την πουλησει κατω απο 180 και αν βρει κανενα θυμα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200+ ευρώ άνετα πουλάς 7950, η μεταπωλητική της αξία είναι καλή ειδικά αν την έχεις πάρει απ'έξω.Φυσικά και οι οδηγοί (αν είναι παλιοί όπως σε κάποια review) παίζουν τον ρόλο τους ,όπως και το θέμα με τις απλές 800αρες 7950 που είναι σημαντικό.

 

Ναι κάποια στιγμή η amd θα βγάλει νέα σειρά και το ζητούμενο είναι να είναι πραγματικά νέα σειρά και όχι rebrand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200+ ευρώ άνετα πουλάς 7950, η μεταπωλητική της αξία είναι καλή ειδικά αν την έχεις πάρει απ'έξω.Φυσικά και οι οδηγοί (αν είναι παλιοί όπως σε κάποια review) παίζουν τον ρόλο τους.

 

Ναι κάποια στιγμή η amd θα βγάλει νέα σειρά και το ζητούμενο είναι να είναι πραγματικά νέα σειρά και όχι rebrand.

ειλικρινά  αν και δε το υποστηρίζω σαν άποψη και θα βρίζω όλη μέρα την amd αν γίνει, ξέρεις τι πρέπει να κάνει η amd; να κυκλοφορήσει rebrand tahiti κλοκαρισμένες από τα μαλλιά ή έστω στα 1100 που πάνε όλες να γελάσουμε :lol:

 

βλέπω στοκ κάρτες (aka κλοκαρισμένες 6xx)  τραβηγμένες όσο δεν πάει και "sc" εκδοσεις με άλλα 60 mhz (ίσα ίσα ότι μπορούν να ξεζουμίσουν , σε λίγο θα βγάλουν και ssc με άλλα 10-15 mhz ) να παλεύουν με νύχια και με δόντια να περάσουν τις 7xxx 

 

και αυτό πιστεύουν ότι είναι και νέα γενιά  :shock:

 

Η 760 ταπωνει ολες τις tahiti, tahiti sle, tahiti kke ml, tahiti εσωτερικου κτλ :) Ψαχνουμε τωρα τους drivers τις θερμοκρασιες, το γεωγραφικο μηκος-πλατος κτλ. Ελεος ...

 

 

πιστεύεις ότι μιλάμε για chip ίδιας δυναμικότητας όταν έχουμε tahiti και κομμένο GK104;

 

αυτό δηλαδή που στη προηγούμενη γενιά ήταν κοινώς αποδεκτό ότι δεν είναι καλύτερο ξαφνικά έγινε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχει κανείς καλό είναι ..

και ισοδύναμες να είναι τι σχέση έχουν μεταξύ τους.. ? στην μια περίπτωση έχεις Pc και στην άλλη μπετονιέρα.. Any way όποιος νομίζει ότι έχει,και έχει ας ξεκουράσει τους πυκνωτές του και ας ανεβάσει κανένα τίμιο bench να γελάσουμε παρέα.. εκτός και αν όλοι αυτοί που μετράνε  κάνουν λάθος.. μπορεί ... και είθισται τελευταία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχει κανείς καλό είναι ..

και ισοδύναμες να είναι τι σχέση έχουν μεταξύ τους.. ? στην μια περίπτωση έχεις Pc και στην άλλη μπετονιέρα.. Any way όποιος νομίζει ότι έχει,και έχει ας ξεκουράσει τους πυκνωτές του και ας ανεβάσει κανένα τίμιο bench να γελάσουμε παρέα.. εκτός και αν όλοι αυτοί που μετράνε  κάνουν λάθος.. μπορεί ... και είθισται τελευταία..

πάρε ένα metro όπως το μετράει ο τύπος στο legitreviews που μπήκε πιο πάνω

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/mllfinaltest_zps2960ed83.png

 

 

και μη μου πεις ότι κλόκαρα γιατί εδώ έχουμε μια "στοκ" κάρτα με 1000φευγα πυρήνα και 1500φευγα μνήμες και δε νομίζω να μπορεί να πάει και πολύ πιο πάνω  :rolleyes: η δικιά μου μπορεί και να μπορεί 

 

ε αυτό που λέω είναι ότι άμα αρχίσει και η amd να κάνει τα ίδια τσιτώματα και να τα παρουσιάζει σα "νέα γενιά"  θα είναι εξίσου γελοίο μεν , αλλά τουλάχιστον θα φαίνεται καλύτερη από ότι τώρα στα μάτια αρκετών που δε βάζουν κάτω μερικά δεδομένα 

 

κάπου έλεγες πριν κάποιο καιρό  ότι μερικοί που κλοκάρουν τραβώντας από τα μαλλιά έχουν κάτι παράξενα νούμερα του στυλ 1137 boost πυρήνα και 6008 μνήμες

 

απλά όταν το κάνει η nvidia δε παίζει πρόβλημα έτσι;  ;)

 

στο μόνο που δικαιολογώ την nvidia είναι ότι δίνει σχετικά καλές τιμές (κυρίως στο εξωτερικό) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην μια περίπτωση έχεις Pc και στην άλλη μπετονιέρα..

φιλε μου movie χαλαρωσε λιγο ρε συ....

ειπαμε καλη χρυση η nvidia αλλα μην βαφεσε με χρωματα πολεμου...

πιο ηρεμες εκφρασεις σε γενικες γραμμες εκτος και αν αντιγραφεις τον sebastian  απο το lab και τον εχεις σαν προτυπο.. τι απαξιωση ειναι αυτη για τα μηχανηματα του κοσμακι ?

δλδ μονο οσοι εχουν intel και nvidia εχουν μηχανηματα και οι αλλοι τι εχουν ?τρανζιστορ ?ελεος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω,οτι διαβάζω απο αυτούς που έχουν λέω..  η τελευταία που είχα ήταν η Gbyte 6870 και αν και είχε καλή ψήκτρα είχε λίγο από ATR

Αν απαντάω καμιά φορά έτσι είναι επειδή μόνο έτσι θα γίνω κατανοητός,γι'αυτο αν προσέξεις θα δεις ότι είναι απάντηση πάντα σε μια προηγούμενη απαξίωση..

Γι'αυτο και σπάνια από μια ως καμία φορά θα με δεις να μπω σε Amd τοπικ να αρχίσω να λέω τα δικά μου..

Το θέμα ειναι οτι ολοι ξέρουμε.. ας δεχτούμε αυτο που ξέρουμε λοιπόν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έχει κανείς καλό είναι ..

και ισοδύναμες να είναι τι σχέση έχουν μεταξύ τους.. ? στην μια περίπτωση έχεις Pc και στην άλλη μπετονιέρα.. Any way όποιος νομίζει ότι έχει,και έχει ας ξεκουράσει τους πυκνωτές του και ας ανεβάσει κανένα τίμιο bench να γελάσουμε παρέα.. εκτός και αν όλοι αυτοί που μετράνε  κάνουν λάθος.. μπορεί ... και είθισται τελευταία..

 

Δεν περιμενα τετοιο μνμα απο Movie να πω την αληθεια...Ναι ζοριζουμε τους πυκνωτες επειδη κερδιζουμε free perfomance,ok.. Oυτε γιατι την  λες μπετονιερα δεν καταλαβα..ο αλλος λεει οτι η 7950 εκανε 550Ε,ουτε σε κανα πλαισιο δεν νομιζω να το ειδα αυτο,μα οτι ναναι δλδ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενα τετοιο μνμα απο Movie να πω την αληθεια...Ναι ζοριζουμε τους πυκνωτες επειδη κερδιζουμε free perfomance,ok.. Oυτε γιατι την  λες μπετονιερα δεν καταλαβα..ο αλλος λεει οτι η 7950 εκανε 550Ε,ουτε σε κανα πλαισιο δεν νομιζω να το ειδα αυτο,μα οτι ναναι δλδ..

Απάντησα απο πάνω και εχω κάνει like στο σχόλιό σου.. οι βαμενοι με βάφουν .. οι αντικειμενικοί ειναι οι καλύτεροι μου,, ;)

Σορρυ που δεν μπορώ να κάνω τον διαχωρισμό την στιγμή εκείνη.. και τσουβαλιάζω.. κσι το εννοώ το σορρυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα απο πάνω και εχω κάνει like στο σχόλιό σου.. οι βαμενοι με βάφουν .. οι αντικειμενικοί ειναι οι καλύτεροι μου,, ;)

Σορρυ που δεν μπορώ να κάνω τον διαχωρισμό την στιγμή εκείνη.. και τσουβαλιάζω.. κσι το εννοώ το σορρυ..

Τεσπα ισως εγω να μην καταλαβα καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...