Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά λέω να παραγγείλω το Asus Zenfone 5 και θα ήθελα τα φώτα σας. 

 

1. Κλίνω να παραγγείλω είτε από το minideal είτε από το vickmall.  Ποιό προτείνετε; Αν υπάρχει εμπειρία και με τη συμπεριφορά τους σε επιστροφές ακόμη καλύτερα.  Θα ήθελα να το έχω μέχρο 15άυγουστο, ξέρω ότι δεν το εγγυάται κανείς αυτό αλλά αν έχετε εμπειρία περί ταχύτητας για το καθένα πείτε μου.

 

2. Θα ζητήσω χαμηλή αξία, gift, και Singapore Post.  Υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω γιατην αποστολή;

 

3. Όσο για το ίδιο το κινητό, λέω να πάω σε μαύρο με Atom [email protected] / 2G Ram / 16g.  Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρω για τις υλοποιήσεις intel; Πχ κάτι με συμβατότητες, προβλήματα, κλπ;  Επίσης στον τύπο δικτύου λέει:

 

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz

 

Είμαστε ΟΚ για 3γ στην Ελλάδα κλπ; 

 

Γενικά κοιτούσα εδώ και καιρό για κάτι δυνατό και φθηνό αλλά κάτι με χαλούσε στα κινέζικα, λίγο το Sar-φάντασμα, λίγο το gps στον κινέζο ενός συναδέλφου που δεν το έβλεπε καθόλου το κινητό, και άλλα που διαβάζω (είπα στην αρχή να πάω στο Hongmi 1s αλλά αφενός η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη ενώ στα specs είναι, αφετέρου ας μη γελιόμαστε το 1s είναι στο ηλιοβασίλεμα οπότε ίσως είναι καλύτερα κάποιος που το θέλει να περιμένει λίγο τον αντικαταστάτη του, οπότε το 1s θα παίξει στο 100άρικο στην χειρότερη).  Οπότε είπα να πάω σε επώνυμη λύση που φαίνεται να έχει και έντονη υποστήριξη από την Asus για την ώρα τουλάχιστον. 

 

Επειδή δεν αλλάζω κινητά καθόλου συχνά οπότε στο hardware και τις πρόσφατες κυκλοφορίες δεν έχω μεγάλη γνώση, θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο.

Thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Minideal  κορυφαιο.

Απο το vickmall μια παραγγελια που εκανα δεν εχει ερθει ακομα, αλλα με εξεπλειξε ευχαριστα η γρηγορη αποστολη καθως και το οτι μου εστειλα φωτογραφια με ανοιχτο το πακετο, επειτα κλειστο με ετικετα τρακινγκ και τελος ζυγισμενο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση.  Το καλό με το mini είναι ότι έχει νήμα στο myphone το οποίο είναι ακόμη "ζωντανό" (σε αντίθεση με άλλα που είναι κάπως "παρατημένα".  Μάλλον για εκεί με βλέπω. Παίζει να έρθει πιστεύεις σε 3 εβδομάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λέω να παραγγείλω το Asus Zenfone 5 και θα ήθελα τα φώτα σας. 

 

1. Κλίνω να παραγγείλω είτε από το minideal είτε από το vickmall.  Ποιό προτείνετε; Αν υπάρχει εμπειρία και με τη συμπεριφορά τους σε επιστροφές ακόμη καλύτερα.  Θα ήθελα να το έχω μέχρο 15άυγουστο, ξέρω ότι δεν το εγγυάται κανείς αυτό αλλά αν έχετε εμπειρία περί ταχύτητας για το καθένα πείτε μου.

 

2. Θα ζητήσω χαμηλή αξία, gift, και Singapore Post.  Υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω γιατην αποστολή;

 

3. Όσο για το ίδιο το κινητό, λέω να πάω σε μαύρο με Atom [email protected] / 2G Ram / 16g.  Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρω για τις υλοποιήσεις intel; Πχ κάτι με συμβατότητες, προβλήματα, κλπ;  Επίσης στον τύπο δικτύου λέει:

 

 

Είμαστε ΟΚ για 3γ στην Ελλάδα κλπ; 

 

Γενικά κοιτούσα εδώ και καιρό για κάτι δυνατό και φθηνό αλλά κάτι με χαλούσε στα κινέζικα, λίγο το Sar-φάντασμα, λίγο το gps στον κινέζο ενός συναδέλφου που δεν το έβλεπε καθόλου το κινητό, και άλλα που διαβάζω (είπα στην αρχή να πάω στο Hongmi 1s αλλά αφενός η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη ενώ στα specs είναι, αφετέρου ας μη γελιόμαστε το 1s είναι στο ηλιοβασίλεμα οπότε ίσως είναι καλύτερα κάποιος που το θέλει να περιμένει λίγο τον αντικαταστάτη του, οπότε το 1s θα παίξει στο 100άρικο στην χειρότερη).  Οπότε είπα να πάω σε επώνυμη λύση που φαίνεται να έχει και έντονη υποστήριξη από την Asus για την ώρα τουλάχιστον. 

 

Επειδή δεν αλλάζω κινητά καθόλου συχνά οπότε στο hardware και τις πρόσφατες κυκλοφορίες δεν έχω μεγάλη γνώση, θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο.

Thanx.

1) To vickmall, επειδή στέλνουν αμέσως, έχεις Mail πια με φωτογραφία των αντικειμένων που παρήγγειλες πριν πακεταριστούν, έχεις και φωτογραφία του δέματος έτοιμου και πάνω στην ζυγαριά. Κατά πολλούς το κορυφαίο κατάστημα.

 

2) Δεν χρειάζεται τίποτα, τα κάνουν όλα από μόνοι τους. Εσύ μπορείς στην οθόνη του Paypal να πατήσεις το κουμπάκι που αφήνεις σημείωμα προς τον πωλητή και εκεί να ζητήσεις κανένα φθηνό δωράκι, π.χ. κάρτα sd ή φορτιστή αυτοκινήτου ή καλώδιο OTG.

 

3) Ρίξε μια ματιά στο myPhone.gr

 

Ναι, οκ το 3G του.

 

 

 

Οπότε είπα να πάω σε επώνυμη λύση που φαίνεται να έχει και έντονη υποστήριξη από την Asus για την ώρα τουλάχιστον

Δεν βρήκα κάτι από την Asus. Έχεις κάποιον σύνδεσμο; :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάτι από την Asus. Έχεις κάποιον σύνδεσμο; :-)

Ευχαριστώ φίλε μου.

Δες εδώ. Επιλέγεις "android" στα λειτουργικά και σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα λογισμικά και updates. Το τελευταίο update ήταν μόλια πριν 2 ημέρες.  Επίσης έχει source code, usb drivers και  manuals :)

 

Για το 3g να πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, και μάλιστα το συγκεκριμένο κινητό από ότι διάβασα έχει και στις 2 σιμ ενεργό 3g ταυτόχρονα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1s μονο παλιο δεν ειναι φιλε μαλλον το μπερδευεις με το το hongmi red rice.

Καθόλου δεν το μπερδεύω.  Όταν λέω παλιό εννοώ ότι πήραν το σασί του υπερ-επιτυχημένου red rice και του έκαναν ένα λιφτινγκ όσον αφορά στον επεξεργαστή.  Ουσιαστικά δίνοντάς του καλύτερο επεξεργαστή (και τίποτε άλλο εκτός από αυτό όμως), του έδωσαν ακόμη μερικούς μήνες ζωή. Θα μπορούσαν να μεγαλώσουν και τη μνήμη πχ.  Πόσο μακριά θα πάει πιστεύεις το ίδιο μοντέλο με μικρο-αλλαγές; Πάντως εξακολουθεί να είναι μέσα στις πρώτες επιλογές μου γιατί έχω διαβάσει ελάχιστα εώς καθόλου αρνητικά σχόλια. Και είναι ακόμη μια trouble-free επιλογή σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω το Mi3 της xiaomi. Περίμενε όμως τέλος του μήνα ανακοινώνουν νέο μοντέλο άρα θα αλλάξουν οι τιμές.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι είναι αυτό κύριοι? Coolpad 8730L 4G. 5.5" με Qualcomm 130 ευρωπουλάκια. Λίγο στη Ram μας τα χαλάει αλλά μιλάμε για φτήνια.

 

Αυτό μας καλύπτει όμως ?

  • FDD-LTE 1800/2600 MHz 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τι είναι αυτό κύριοι? Coolpad 8730L 4G. 5.5" με Qualcomm 130 ευρωπουλάκια. Λίγο στη Ram μας τα χαλάει αλλά μιλάμε για φτήνια.

 

Αυτό μας καλύπτει όμως ?

  • FDD-LTE 1800/2600 MHz 

 

Δεν ειναι χειροτερο απο το F1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι χειροτερο απο το F1;

 

Είναι 5.5 ίντσες (για κάποιους καλύτερο), έχει 4G. Σε θέμα CPU ναι ο mediatek πρέπει να είναι πιο καλός από τον 400άρι Snapdragon. Αλλά για τα 2 προηγούμενα "ατού" κάποιος παίζει να προτιμήσει το 8730L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...