Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπααα. 

και καιγομαι να παρω κινητο τις επομενες μερες...

 

#γκαντεμια

Καλά το iocean ουτε 6μηνο δε παιζει να το χεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά το iocean ουτε 6μηνο δε παιζει να το χεις......

 

μου φαινεται οτι πρεπει να το πηρα τον Μαιο; Δεν θυμαμαι.

either way, ειχε προπουληθει σε αλλον απο την ημερα που το πηρα.

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε μια ματια εδώ. Είναι ενα θέμα του gizchina σχετικα με το ποια κινεζικα ιντερνετικά μαγαζια εχει προτιμήσει κοσμος και αν ειναι ικανοποιημένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε μα, με πιάνει ο viper.

 

Θα βρούμε κάνα review (και όχι Κινέζο hands on) για Ρ2000 ή mlais note pro ( που πλέον είδα σε φώτο 3200 μπαταρία, δεν το πίστευα ) να πάμε σε αγορά? Έχω χαλάσει το κόσμο.

 

 

Μπααα. 

και καιγομαι να παρω κινητο τις επομενες μερες...

 

#γκαντεμια

 

και εκει που λεω οτι θα παρω το coolpad, ανοιγω το email μου και βλεπω το απο κατω...

 

http://clt.bmetrack.com/c/v?e=4D99C0&c=32ADD&l=8A84F16&email=Dk6CeN9qd4pmGwLZctUgcRaIw4W6c2hcNyIeD9VsXLU%3D&relid=C6EC15A

 

#με ταλανιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκει που λεω οτι θα παρω το coolpad, ανοιγω το email μου και βλεπω το απο κατω...

 

http://clt.bmetrack.com/c/v?e=4D99C0&c=32ADD&l=8A84F16&email=Dk6CeN9qd4pmGwLZctUgcRaIw4W6c2hcNyIeD9VsXLU%3D&relid=C6EC15A

 

#με ταλανιζει

 

Από ό,τι λένε τα παιδιά εδώ περίπου τόσο βγαίνει και το Asus Zenfone 5 (η πιό δυνατή έκδοση).  Εκτός αν θέλεις συγκεκριμένα μισή ιντσα παραπάνω ή σου χρειάζεται ο αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων (τον οποίο εγώ δεν θα εμπιστεόμουν σε κινητό, όχι μόνο κινέζικο αλλά γενικά).  Εγώ το περιμένω από το Βίκμαλ με μερικά δωράκια και πιστεύω ότι λόγω μάρκας και υποστήριξης από την Asus αυτή τη στιγμή είναι από τα καλύτερα deal.  Όλα αυτά μέχρι αποδείξεως του εναντίου φυσικά. Ελπίζω να μην μας βγει μπρίκι.  Όποιος θέλει ας περιμένει να το πάρω να το δούμε πρώτα.  Πάντως σε σχέση με ένα καθαρόαιμο κινέζικο δεν βλέπω καμάι διαφορά στο ρίσκο (για να μην πω ότι βλέπω μικρότερη).

 

Επίσης, όσον αφορά το fingerprint scanner, εάν αφορά κλείδωμα του τηλεφώνου προσωπικά θα το απέφευγα.  Όχι μόνο σε κινέζικο, γενικά.  Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε αφήσει απ'έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα αυτο το κολπο με το δαχτυλικο αποτυπωμα μου φαινεται κιτς και δεν ξερω τι γινεται αν κατι παει στραβα στο λογισμικο του και "μουλαρωσει".

Για το elephone δεν θα χτυπαγα ποτε κορυφαιο (ακριβο) κινητο απο δευτεραντζα μαρκα μια χαρα μαρκες υπαρχουν με κορυφαια χαρακτηριστικα σε τιμες λιγο υψηλοτερα ή με specs λιγο χειροτερα στα ιδια λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το coolpad στα 103 είναι συμπαθητικό αλλά αν μπορείς να ανέβεις στα χρήματα του elephone ή του xiaomi τότε πας εκεί ασυζητητί.

2GB RAM είναι για εμένα απαραίτητα.

πήρα το xiaomi ΝΟΤΕ και έχω ενθουσιαστεί. μόνο το NFC μου λείπει λίγο. όχι για αγορές αλλά για ευκολότερο pairing.

κατά τα λοιπά σκοτώνει. εκεί που είναι εντυπωσιακότατο δε, είναι η διάρκεια της  μπαταρίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να στο πω φιλε μου ,απλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο.Η coolpad ειναι ομαδα που παιζει στο champions league και η elephone στην Β εθνικη του ελληνικου πρωταθληματος ,τα περισσοτερα αν οχι ολα τα μοντελα της ειναι rebadge οχι προιον δικια της δουλειας.

 

Δεν ειναι θεμα γκλαμουρατου brand name αλλα θεμα διαφορας ποιοτητας αναμεσα στις 2 μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι λένε τα παιδιά εδώ περίπου τόσο βγαίνει και το Asus Zenfone 5 (η πιό δυνατή έκδοση).  Εκτός αν θέλεις συγκεκριμένα μισή ιντσα παραπάνω ή σου χρειάζεται ο αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων (τον οποίο εγώ δεν θα εμπιστεόμουν σε κινητό, όχι μόνο κινέζικο αλλά γενικά).  Εγώ το περιμένω από το Βίκμαλ με μερικά δωράκια και πιστεύω ότι λόγω μάρκας και υποστήριξης από την Asus αυτή τη στιγμή είναι από τα καλύτερα deal.  Όλα αυτά μέχρι αποδείξεως του εναντίου φυσικά. Ελπίζω να μην μας βγει μπρίκι.  Όποιος θέλει ας περιμένει να το πάρω να το δούμε πρώτα.  Πάντως σε σχέση με ένα καθαρόαιμο κινέζικο δεν βλέπω καμάι διαφορά στο ρίσκο (για να μην πω ότι βλέπω μικρότερη).

 

Επίσης, όσον αφορά το fingerprint scanner, εάν αφορά κλείδωμα του τηλεφώνου προσωπικά θα το απέφευγα.  Όχι μόνο σε κινέζικο, γενικά.  Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε αφήσει απ'έξω.

Το θέμα για εμένα ειναι η 128gb memory card, τα 2gb ram και το thin bezel. Το NFC οχι και τόσο αλλα δεν ειναι και αχρείαστο.

Όπως καταλαβαίνεις το fingerprint scanner μου ειναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η φουλ έκδοση του Zenfone (με τον Atom 2.0g) στην τιμή αυτή που λέμε, αλλά και η πιο φθηνή (με τον 1.6) βγαίνουν και με 2γ ραμ όποτε εκεί είσαι ΟΚ. Για κάρτα πράγματι επίσημα δεν υποστηρίζει τόσο, αλλά ίσως θα πρέπει να γίνει δοκιμή γιατί κι άλλες φορές έχουμε δει συσκευές να διαβάζουν μεγαλύτερες κάρτες από όσο λένε. Δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλη να δοκιμάσω να σου πω μόλις το πάρω. Όσο για το μπέζελ ΟΚ δεν είναι το μικρότερο που έχουμε δει αλλά θα περιμένω να το πιάσω για να εκφέρω γνώμη.

 

Υπόψιν, όπως έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ, διαβάζω παντού ότι στο Zenfone και οι δύο sim είναι 3g σε αντίθεση με τη συντριπτική πλειοψηφία των κινέζικων.  Απλά δεν είναι ταυτόχρονα, δηλαδή η μια λειτουργεί με 3g και η άλλη με 2g, αλλά αλλάζουν από το software.  Δεν χρειάζεται να ανοίξεις το κινητό και να τις αλλάξεις θέση αν θέλεις 3g από την άλλη.  Βέβαια από ότι κατάλαβα και η softwareική αλλαγή κάνει 1-2 λεπτά να κάνει τράμπα τις κάρτες.

Επεξ/σία από arxaggelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρελαβα το coolpad 7320.

Πριν ειχα το Star N3+ με 2gb ram. Η διαφορα αμελειτεα. Το μαρτυρα και το antutu αλωστε. 26000 το μεν 27000 το δε. Κλαϊν

 

Τρομερο vfm το coolpad. Eχει βεβαια καποια θεματακια τα οποια σιγουρα θα λυθουν καθως θα πουλησει τρελα.... Μακρυα απο δευτερατζες. Το Star N3+ εναν μηνα με εβγαλε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έπαθε το star? 

Παγωνει η οθονη και θελει βγαλσιμο μπαταρια για να ξαναδουλεψει. Σε ενα self test που εχει στο δικο του ρικαβερι μου κολλουσε στον ελεγχο οθονης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...