Προς το περιεχόμενο

Ψωμί του Τοστ και συντηρητικά


sta8ista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι με έχει πιάσει τον τελευταίο καιρό και ψάχνομαι με τη διατροφή μου. Μετά από τις βιταμίνες είπα να ψάξω να δω τι είναι αυτά που τρώω. Καθημερινά καταναλώνω τοστάκια για τη λιγούρα. Έπαιρνα λοιπον το ψωμί τοστ Παπαδοπούλου που λέει: "χωρίς συντηρητικά και πρόσθετα". Λέω μετά το ζημωτό της "μανούλας", το καλύτερο θα ήταν να πάρω ένα ψωμί χωρίς συντηρητικά. Κι όμως το ψωμάκι αυτό έχει και συνητρητικά και πρόσθετα παρόλο που το λέει ρητά στη συσκευασία ότι δεν έχει. Το διάβασα εδώ http://www.see.gr/index.php?option=com_rubberdoc&view%3Ddoc%26id%3D897%26format%3Draw&ei=EJPaUcDUOYPMOOvOgdgN&usg=AFQjCNEePMK8GXvDdVlpUdPr3Ia25CDpcw&sig2=bqRuekJGUQi9MB7ue42VBw&bvm=bv.48705608,d.ZWU

Μάλιστα λέω. Τσάμπα είχα χαρεί!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το θέμα μου δεν είναι που έχει συντηρητικά, αλλά ότι λέει ότι δεν έχει, ενώ έχει!!! αυτή η παραπλάνηση του καταναλωτή δεν είναι και λίγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα μου δεν είναι που έχει συντηρητικά, αλλά ότι λέει ότι δεν έχει, ενώ έχει!!! αυτή η παραπλάνηση του καταναλωτή δεν είναι και λίγη!

Πάντως, δεν ξέρω αν το έχουν αλλάξει τώρα τελευταία, πολύ πιθανό μετά από αυτό που παρέθεσες, πάντως τώρα δε λέει στη συσκευασία ότι δεν έχει συντηρητικά, λέει ότι δεν έχει τεχνητά συντηρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι ακριβώς το ίδιο άσχετα με το μαρκετινιστικο μήνυμα. Τα συντηριτικά είναι συντηριτικά και το χειρότερο είναι ότι περνάει στον μέσο καταναλωτή ένα διαφορετικό μήνυμα. Πάντως υπάρχουν και άλλα ψωμιά του τοστ πολύ καλύτερα από το συγκεκριμένο που πέρα της πλάκας δεν τρώγεται, είναι εντελώς ψεύτικο κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι φουρνοι εχουν μηχανημα που μπορεις να παρεις φρεσκο ψωμι φορμα και να σου το κοψουν κατευθειαν σε φετες του τοστ.

 

Στην Κοζανη ειχε τετοιον φουρνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που γεννήθηκα ακούω για τροφές χωρίς συντηρητικά.

Τελικά που είναι/ήταν τα συντηρητικά;

 

Σε κονσέρβες του Β' παγκοσμίου πολέμου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα πέσετε να με "φάτε"... αλλά να ξέρετε ότι γενικά τα συντηρητικά κ γενικά η συντήρηση τροφίμων έχουν συμβάλει στην αύξηση του μέσου όρου ζωής των ανθρώπων

 

Δεν είναι όλα τα συντηρητικά "κακά"..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα πέσετε να με "φάτε"... αλλά να ξέρετε ότι γενικά τα συντηρητικά κ γενικά η συντήρηση τροφίμων έχουν συμβάλει στην αύξηση του μέσου όρου ζωής των ανθρώπων

 

Δεν είναι όλα τα συντηρητικά "κακά"..

 

Άσε ρε που ξέρεις κι εσύ από συντηρητικά! Τα συντηρητικά προκαλούν (μεταξύ άλλων) :

 

- Καρκίνο στη φράντζα

- Πλατυποδία

- Παρανυχίδες

- Γάγγραινα

- Μπλε οθόνες στα windows

- Αύξηση τής αιθαλομίχλης στα αστικά κέντρα

 

Σε λίγο θα αμφισβητήσεις και ότι μας ψεκάζουν...άντε από 'δω!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...