Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Ισως ο βαιπερ2005 μπορει να μας διαφωτισει πως παρουσιαζεις την διπλωματικη στα DL κλπ. Δεν θα με χαλουσε και κανα ταξιδακι στο τελος

 

 

Εκεί που είμαι εγω υπαρχει το ίδιο μοτίβο στις εξετασεις/διπλωματικές/διδακτορικά. Δλδ, oral presentation and defense που μπορεις να κανεις μεσω skype μιας και έχουμε άτομα απο τις περισσότερες ηπείρους. Στο defense δέχεσαι ερωτήσεις απο peer reviewer (student) και faculty member.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

 

Ναι (τωρα μιλαμε για αρχη το Σεπτεμβρη του 15) και σε μονοετες 60 ECTS και σε διετες 120 ECTS

DL without any required meeting ειναι

 

 

 

 

 

Εχεις δικιο, σωστος, το ξαναδα, το θυμηθηκα τωρα.

 

Γουσταρω τα μονοετη, αλλα ως εργαζομενος, master full time με εκτιμωμενες 40 ωρες τη βδομαδα διαβασμα, ειναι ανθρωπινως αδυνατο να το αντεξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μια απτα ιδια αλλα ειπα να το ρισκαρω/πιεστω και οτι γινει

 

Μου περασε κι εμενα απο το μυαλο να το παιξω 'καμικαζι', τι ειχαμε-τι χασαμε στην τελικη (μεγαααααλοοο πραγμα τα 0 διδακτρα),

αλλα δεν ηθελα να καταληξω να πανε ολα χαμενα και να τα παρατησω, μην εχοντας καν 1 μαστερ στο χερι, αφου μου δινεται αυτη η δυνατοτητα. Ηθελα κι εγω uni στοκχολμης, αλλα ηταν αδυνατο να ανταποκριθω σε φορτο/υποχρεωσεις.

 

Οποτε πηγα ρεαλιστικα στο adult learning & global change(ALGC), με pace 50%, δυο χρονια δυστυχως, αλλα ως part time η εκτιμηση ειναι για 20h/week, αυτο μπορω να το καταφερω.

Αν εχει βγαλει κανεις το εν λογω master ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στο πνευμα των ελληνικων εξελιξεων, σκεφτηκα κατι σχετικο.

Μηπως εχει ψαξει κανεις το εξης:

Συμφωνα με τα οσα ισχυουν, οι distant learning σπουδαστες των σουηδικων masters, δεν εχουν καμια διαφορα ή αντιμετωπιση απο τους εκει φοιτητες.

Ως αλλοδαποι φοιτητες σουηδικου πανεπιστημιου, παροτι δεν τιθεται θεμα διδακτρων, μηπως δικαιουμαστε με καποιο τροπο αν θελουμε, να ανοιξουμε τραπεζικο λογαριασμο σε σουηδικη τραπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως αλλοδαποι φοιτητες σουηδικου πανεπιστημιου, παροτι δεν τιθεται θεμα διδακτρων, μηπως δικαιουμαστε με καποιο τροπο αν θελουμε, να ανοιξουμε τραπεζικο λογαριασμο σε σουηδικη τραπεζα;

 

Όχι.

 

 

για να ανοίξεις λογαριασμό χρειάζεσαι Personummer (=κάτοικος Σουηδίας) ή, σε κάποιες πιο "χαλαρες" περιπτώσεις, αποδεικτικό κατοικίας στη Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.

Ποιό είναι το 60 ??? ... μπας και γίνουμε 3 :)

 

 

2.

Αναφέρεται όριο 30 "Master" ECTS ή 45 "Bachelor" ECTS / εξάμηνο. Υποψιάζομαι βέβαια ότι στη πράξη αυτό ελέγχεται μόνο μέσα στην ίδια αίτηση. Ακόμα και 2 διαφορετικές αιτήσεις για το ίδιο εξάμηνο να κάνεις (1 πρώτο γύρο και άλλη σε 2ο) δεν "αθροίζονται". Μου έχει τύχει να εξαντλήσω τα 45 σε μια αίτηση αλλά νομίζω είχα και άλλα ECTS από τον προηγούμενο γύρο.

 

Αντίστοιχο πρόβλημα έχω και εγώ που για Autumn '15 έχω 30 "Master" από σήμερα αλλά θέλω να δηλώσω άλλες 15 BAchelor .... θα είναι διαφορετικές αιτήσεις και διαφορετικά επίπεδα .... θα δείξει.

 

 

όχι τους νοιάζει ... ο έλεγχος γίνεται έτσι κι αλλιώς από το universityadmissions (την κεντρική υπηρεσία). Βέβαια είπα παραπάνω ότι μάλλον τσεκάρεται το άθροισμα κάθε αίτησης και όχι του εξαμήνου. Μπορεί να έχεις μαθήματα σε διαφρετικές αιτήσεις γαι το ίδιο εξάμηνο.

Τελικά ισχύει αυτό με τις αιτήσεις. Κάθε αίτηση μετριέται διαφορετικά και όχι με βάση την προηγούμενη αίτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι καταλαβαν εκει στη Σουηδια και ξεκινανε τα μαθηματα μεσα στον Αυγουστο;

Εν τω μεταξει εχω στειλει mail και σε μεμωνομενα ατομα/Officers, και στο γενικο helpdesk κλπ να ρωταω για κωδικους κλπ, εδω και 5 μερες, δεν εχω παρει μια απαντηση!
Ουτε ενας!

 

Σας ηρθε ενημερωση περι κωδικων, στο universityadmissions? Τι στην ευχη, πως θα μαθω τι παιζει, με σηματα μορς;

Ιουλη το κλεισαν το μαγαζι, τον Αυγουστο που χτυπαει εδω 40αρια, θα θελουν να ξεκινησουμε το διαβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιουλη το κλεισαν το μαγαζι, τον Αυγουστο που χτυπαει εδω 40αρια, θα θελουν να ξεκινησουμε το διαβασμα!

 

Δηλαδή εσύ θεωρείς λογικό να κοιτάνε το καιρό σε μια άλλη χώρα για πότε θα ξεκινάνε τα μαθήματά τους?

 

Χαλάρωσε, ετσι όπως το έχεις πάρει θα γεράσεις πρόωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ θεωρείς λογικό να κοιτάνε το καιρό σε μια άλλη χώρα για πότε θα ξεκινάνε τα μαθήματά τους?

 

Χαλάρωσε, ετσι όπως το έχεις πάρει θα γεράσεις πρόωρα.

 

Ε οχι, δεν ειπα να κοιτανε τον καιρο, αλλα ο Αυγουστος ειναι παραδοσιακα νομιζω σχεδον για ολες τις χωρες του κοσμου, μηνας που γινονται ελαχιστα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι, δεν ειπα να κοιτανε τον καιρο, αλλα ο Αυγουστος ειναι παραδοσιακα νομιζω σχεδον για ολες τις χωρες του κοσμου, μηνας που γινονται ελαχιστα πραγματα.

 

Όχι δεν είναι.

 

Στη Σουηδία πχ είναι ο Ιούνης νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ sto www.open.ac.uk βρήκα law studies. Δηλαδή σε βγάζει δικηγόρο ή παίρνεις νομικές γνώσεις σαν να χεις καταπιεί τον ποινικό κώδικα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ sto www.open.ac.uk βρήκα law studies. Δηλαδή σε βγάζει δικηγόρο ή παίρνεις νομικές γνώσεις σαν να χεις καταπιεί τον ποινικό κώδικα χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι;

 

Δικηγόρος νομίζω γίνεσαι όταν περνάς τις εξετάσεις του αντίστοιχου δικηγορικού συλλόγου.

 

Το πρόγραμμα του OU είναι Qualifying Degree που σημαίνει ότι αν το τελειώσεις μπορείς να ξεκινήσεις, πρκακτική  κλπ 

 

Οι άγγλοι έχουν διαφορετικά "είδη δικηγόρου"

 

http://www.brightknowledge.org/knowledge-bank/law-and-politics/careers-and-courses/what-is-the-difference-between-a-barrister-and-solicitor

 

δε ξέρω λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι καταλαβαν εκει στη Σουηδια και ξεκινανε τα μαθηματα μεσα στον Αυγουστο;

 

Εν τω μεταξει εχω στειλει mail και σε μεμωνομενα ατομα/Officers, και στο γενικο helpdesk κλπ να ρωταω για κωδικους κλπ, εδω και 5 μερες, δεν εχω παρει μια απαντηση!

Ουτε ενας!

 

Σας ηρθε ενημερωση περι κωδικων, στο universityadmissions? Τι στην ευχη, πως θα μαθω τι παιζει, με σηματα μορς;

 

Ιουλη το κλεισαν το μαγαζι, τον Αυγουστο που χτυπαει εδω 40αρια, θα θελουν να ξεκινησουμε το διαβασμα!

Στο malmo έχουν επαναληπτικές εξετάσεις. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, 16/08/2015 =]

 

In other news

 

Σαν έχουν αλλάξει το number στο university admissions? Ρωταω γιατί 2 χρόνια μετά με έχει με T και δεν μπορώ να κάνω απευθείας login στα uni...

 

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...