Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

in other news

 

εχω μεινει σχεδον μονος στο MA που κανω μιας και οι περισσότεροι ελληνες τα παρατάνε ή την κανουν με ελαφρα...

 

:ph34r:

 

Μόνος Έλληνας ή μόνος γενικά?

 

Μικρά προγράμματα/μαθήματα γενικά δε βρίσκουν κόσμο καθώς έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά "στον αέρα" χωρίς ιδιαίτερο περιεχόμενο και δε σου δίνουν την αίσθηση ότι μαθαίνεις κάτι χρήσιμο οπότε όντως μετά από λίγο πολλοί τα παρατάνε. Εγώ πχ ξεκίνησα κάποια μαθήματα "Business English" και "English for Technology" (ή κάπως έτσι) στο Karlstad και τα παράτησα γιατί ήταν μάλλον υπερβολικά απλά/απλοϊκά.

 

 

Μη ξαχνάτε ότι τα πανεπιστήμια επιδοτούνται με βάση τον αριθμό των φοιτητών τους οπότε νιώθω ότι πολλά ευκολα DL μαθήματα είτε υπάρχουν για να εξασφαλίζεται χρηματοδότηση είτε για να συμπληρώνουν ECTS οι Full Time (του ίδιου ή άλλων uni).

 

 

Τα εισαγωγικά μαθήματα ήταν μάλλον αδιάφορα και λίγοι συνεχίζουν. Τώρα κάνω ένα μάθηματα που μαθαίνεις  και εξασκήσε σε κάτι πρακτικό (ένα software υπολογογιμού/μελέτης αιολικών) ... έχουμε μείνει 3-4 άτομα. Είναι πιο πολλοί οι καθηγητές ή διορθωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

viper2005, αν και 'one size does not fit all', αρκει να μην πεις οτι τα παρατησαν λογω δυσκολιας...

Αυτο μονο δεν θα θελα να ακουσω, οταν ειδα το post σου....

Τωρα για αλλους λογους (πχ ...ευκολιας!) ας τα παρατησαν!

Αλλα εχω μια εγνοια να μην υπαρχουν απαιτησεις που δεν μπορω να ανταπεξελθω, οποτε μακαρι πχ να ειναι ευκολα-γνωστα-βατα, και ας ειναι για αλλους αδιαφορα(μεχρι ....αποχωρησεως απο το προγραμμα!) , εμενα θα μου ερθει γαντι με τις φορτωμενες υποχρεωσεις μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος Έλληνας ή μόνος γενικά?

 

Μικρά προγράμματα/μαθήματα γενικά δε βρίσκουν κόσμο καθώς έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά "στον αέρα" χωρίς ιδιαίτερο περιεχόμενο και δε σου δίνουν την αίσθηση ότι μαθαίνεις κάτι χρήσιμο οπότε όντως μετά από λίγο πολλοί τα παρατάνε. Εγώ πχ ξεκίνησα κάποια μαθήματα "Business English" και "English for Technology" (ή κάπως έτσι) στο Karlstad και τα παράτησα γιατί ήταν μάλλον υπερβολικά απλά/απλοϊκά.

 

 

Μη ξαχνάτε ότι τα πανεπιστήμια επιδοτούνται με βάση τον αριθμό των φοιτητών τους οπότε νιώθω ότι πολλά ευκολα DL μαθήματα είτε υπάρχουν για να εξασφαλίζεται χρηματοδότηση είτε για να συμπληρώνουν ECTS οι Full Time (του ίδιου ή άλλων uni).

 

 

Τα εισαγωγικά μαθήματα ήταν μάλλον αδιάφορα και λίγοι συνεχίζουν. Τώρα κάνω ένα μάθηματα που μαθαίνεις και εξασκήσε σε κάτι πρακτικό (ένα software υπολογογιμού/μελέτης αιολικών) ... έχουμε μείνει 3-4 άτομα. Είναι πιο πολλοί οι καθηγητές ή διορθωτές.

Υπάρχει κάτι πρακτικό σε master?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας μερικά Sites που να έχουν courses online δωρέαν και να ναι μικρής διάρκειας ; Τύπου 1 μήνας 2 μήνες 4 μήνες . 
Ξέρω πχ το Corsera.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας μερικά Sites που να έχουν courses online δωρέαν και να ναι μικρής διάρκειας ; Τύπου 1 μήνας 2 μήνες 4 μήνες . 

Ξέρω πχ το Corsera.org

Edx, iversity, futurelearn και αλλα που δεν θυμάμαι τωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάτι πρακτικό σε master?

 

Το μάθημα που λέω είναι BSc

 

δε ξέρω αν υπάρχουν και σε Master ή όχι αλλά γιατί όχι ? τα ΙΤ programmes ίσως να έχουν και κάποιο πρακτικό κομμάτι

 

λογικά και το πρόγραμμα για GIS στο Lund

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τον 1,5 μηνα 'παυσης' των μαθηματων στα σουηδικα πανεπιστημια το καλοκαιρι(Ιουλιο-Αυγουστο), ξερει κανεις αν υπαρχουν κι αλλες οριοθετημενες 'διακοπες' μες το ετος και για πόσο διάστημα;

Πχ κοντα στα Χριστουγεννα, ή Πάσχα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τον 1,5 μηνα 'παυσης' των μαθηματων στα σουηδικα πανεπιστημια το καλοκαιρι(Ιουλιο-Αυγουστο), ξερει κανεις αν υπαρχουν κι αλλες οριοθετημενες 'διακοπες' μες το ετος και για πόσο διάστημα;

Πχ κοντα στα Χριστουγεννα, ή Πάσχα κλπ

Ναι αλλα ειναι μικρές σε διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ειναι μικρές σε διάστημα.

 

Ξερεις ποτε και ποσο(καθε φορα), εστω και σε χονδρικη εκτιμηση;;;;

 

Ισως μου πεσει καμια μετακομιση το επομενο διαστημα(περαν του καλοκαιριου), και θελω να εχω μια ιδεα των 'κενων' ημερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξερεις ποτε και ποσο(καθε φορα), εστω και σε χονδρικη εκτιμηση;;;;

 

Ισως μου πεσει καμια μετακομιση το επομενο διαστημα(περαν του καλοκαιριου), και θελω να εχω μια ιδεα των 'κενων' ημερων...

 

Φανταζομαι οτι θα ισχυει κατι 'ενιαιο' για ολα τα σουηδικα πανεπιστημια. Ξερει κανεις, που παρακολουθησε κατα το παρελθον σουηδικο dl master?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε ρε παιδια οσοι εχετε ηδη παρακολουθησει και τελειωσει καποιο σουηδικο dl master!

Θα ειναι απιστευτη εμπλοκη να ξερω οτι θα μπω σε μια διετη διαδικασια, διχως ανασα, οταν εχω να δρομολογησω κι αλλες δουλειες που θελουν τον δικο τους χρονο και τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε ρε παιδια οσοι εχετε ηδη παρακολουθησει και τελειωσει καποιο σουηδικο dl master!

 

Γιατί θεωρείς αυτονόητο ότι υπάρχει έστω και ένας ?... και αντε και στο είπανε, τι θα αλλάξει ?, δε θα μετακομοίσεις γι' αυτό το λόγο ή θα ρπογραμματίσεις από τώρα την ημέρα της μετακόμοισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρείς αυτονόητο ότι υπάρχει έστω και ένας ?... και αντε και στο είπανε, τι θα αλλάξει ?, δε θα μετακομοίσεις γι' αυτό το λόγο ή θα ρπογραμματίσεις από τώρα την ημέρα της μετακόμοισης.

 

Δεν υπαρχει κανεις που να ολοκληρωσε master?

Δεν θυμαμαι και ολη τη συζητηση εδω επακριβως απεξω, αλλα θυμαμαι οτι παιδια παρακολουθουσαν εδω και χρονια, οποτε υπεθεσα οτι καποιος θα τέλειωσε.

Τι να πω, ισως να κανω και λαθος, και ποτε κανεις απο τους εδω να μην αποφοιτησε, και συνεπως φυσικα να μην ξερει κανεις τι ισχυει στο ερωτημα μου περι διακοπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...