Προς το περιεχόμενο

Σπουδές εξ'αποστάσεως / Online Courses


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταλαβα. Θα ηθελα την αποψη σας σε κατι.

 

Περα απο το 1ο πτυχιο, εχω ενα ΜΒΑ απο το City Uni Seattle. Το εκανα εξ αποστασεως μεσω του ελληνικου City Unity College απ την στιγμη που δεν μενω Αθηνα, αλλα επαρχια. (εργασιες, τεστ τα εκανα μονος μου αλλα δε μπορει να αποδειχτει αυτο)

 

Στο βιογραφικο μου εχω 5 χρονια προυπηρεσια σε ατομικη επιχ/ση λιανικης. Στα 3 απ' αυτα εκανα το μαστερ εξ αποστασεως.

Δυο επιλογες βιογραφικου σκεφτομαι:

 

α) Να το αφησω ετσι, δινωντας εμφαση στα 5 χρονια προυπηρεσια. Ετσι ομως, θα φανει οτι εμενα εκτος Αθηνων, οποτε ο εργοδοτης θα καταλαβει οτι το εκανα εξ αποστασεως το μαστερ.

 

β) Να μειωσω στο βιογραφικο μου την προυηρεσια σε 2 χρονια, και τα υπολοιπα 3 χρονια να "με τοποθετησω" εικονικα στην Αθηνα ετσι ωστε να φαινεται πως το μαστερ το εκανα πηγαινοντας στην ταξη και οχι εξ αποστασεως. Ετσι κερδιζω το να μη φαινεται εξ αποστασεως το μαστερ, αλλα χανω 3 χρονια προυπηρεσιας.

 

Ποιο απ τα 2 προτεινετε; ή και κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει; 

(ξερω πως μπορει να μου πειτε πως δεν εχει και πολυ σημασια λογω της κρισης, δεν προσλαμβανουν κλπ κλπ, αλλα θα ηθελα την αποψη σας υποθετωντας οτι η οικονομια ειναι νορμαλ)

 

 

(Υ.Γ. Στο πτυχιο δεν φαινεται οτι εκανα εξ αποστασεως το μαστερ, ουτε καν οτι το εκανα μεσω του ελληνικου παραρτηματος. Μονο το Αμερικανικο πανεπιστημιο φαινεται)

 

Εφόσον τα εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακά είναι αρκετά και αρκετός κόσμος τα κάνει παράλληλα με δουλειά ή με κάποια άλλη εκπαίδευση, γιατί να το κρύψεις. Μάλλον δεν έχω καταλάβει τη ρωτάς. 

 

Το πιο απλό είναι δούλευα από τότε μέχρι τότε εκεί ( Ιανουάριος 2010 - Δεκέμβριος 2014) και παράλληλα έκανα και το MBA. (2011-2014).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/197714/eap-mathete-ti-pithanothtes-ehete-na-klhrothei-to-on.html

 

μου φαινεται οτι οταν ειχα μπει εγω στο ΕΑΠ (BSc BA) οι πιθανοτητες ηταν 1 στους 8 και τωρα ειναι 1 στους 5...

Χμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Παιδιά συγχωρήστε με αν έχει συζητηθεί ήδη γιατί δε μπορώ να διαβάσω 45 σελίδες για να βεβαιωθώ.

Αν κάποιος από εδώ έχει πάρει κάποιο distance learning πτυχίο από Σουηδία, έχει προσπαθήσει να το αναγνωρίσει στο ΔΟΑΤΑΠ;

Πληροφοριακά σας αναφέρω ότι έχω τελειώσει το Information Security M.Sc. στο Lulea University of technology, από τον Σεπτέμβρη του 2014 και μετά από αναμονή σχεδόν 9 μηνών από τη στιγμή που κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου στο ΔΟΑΤΑΠ, έχω αρνητική εισήγηση γιατί σύμφωνα με νόμο που αναγράφεται στο site τους το πρόγραμμα θα πρέπει: «να περιλαμβάνει  γραπτές ή προφορικές εξετάσεις δια ζώσης/in presentia (εκτός των εργασιών) των οποίων η επίβλεψη και η αξιολόγηση γίνεται από το επιστημονικό προσωπικό του εν λόγω ιδρύματος.»

Αυτό στην περίπτωσή μου δεν ισχύει γιατί προφανώς μη γνωρίζοντας τον εν λόγω νόμο, δε μπήκα στον κόπο να τραβιέμαι στον Lulea για να δώσω μία εξέταση. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσω τις εμπειρίες άλλων (αν υπάρχει κανείς στη θέση μου).

Επίσης θεωρώ ότι είναι χρήσιμο να γνωρίζουν το γεγονός αυτό οι μελλοντικοί φοιτητές και να λαμβάνουν τα μέτρα τους όσο είναι καιρός (αν είναι μαζοχιστές σαν και μένα και επιθυμούν την αναγνώριση του παγκοσμίως κατά τ’αλλα  αναγνωρισμένου μαστερ και στην Ελλαδάρα  μας…)

 

Καλησπέρα σας,

 

Όπως κι εσείς, σπουδάζω στο Lulea - MSc in Information Security και ψάχνω να δω τι ισχύει με την αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ. Οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση από την μεριά σας θα ήταν πολύ χρήσιμη. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξείς:

 

1.Υπάρχει κάποια πληροφορία ότι εάν πάω στο Lulea μια φορά για να δώσω εξετάσεις, τότε αναγνωρίζεται κανονικά το Master; Εάν ναι, με ποιον τρόπο;

 

2. Στο Πτυχίο και το supplement που πήρατε αναφέρει ότι ήταν distance learning;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα ειχα κανει αιτηση σε  μαστερ και σημερα ειδα οτι μου γραφει το εξης 

QUALIFIED
Qualified means that you meet the entry requirements for this course/programme. The merit rating you see below has been calculated specifically for this course/programme. 

You have a merit rating in the following selection groups:
Guaranteed place (PG)
Your ranking in this selection group is: 999 of a maximum (999)

εγω το αντιλαμβανομαι ως οτι ειμαι ηδη "μεσα" μιας και λεει για εγγυημενη θεση . Ισχυει αυτο ή εχει και επομενο σταδιο και απλα εννοουν οτι καλυπτω τις προυποθεσεις εισαγωγης  οποτε σε ολους γραφει το ιδιο μεχρι την επομενη φαση που πχ συγκρινουν τα μορια των υποψηφιων μεταξυ τους??

και μια 2η ερωτηση ειχε καποιος μεχρι τωρα εμπειρια με το uni of stockholm? Ειναι γενικα οργανωμενα τα DL τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως (οχι οτι ακουνε την αποψη μας), θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να το εχουν λιγο διαφορετικα το συστημα αξιολογησης.
Σε μια πρωτη φαση να σου επιτρεπει μετα απο ενα check, να δεις που/αν εισαι qualified, και μετα να δηλωνεις σειρα προτεραιοτητας.
Γιατι δηλωνεις σειρα προτεραιοτητας, με ολη την αβεβαιοτητα που δεν ξερεις τι θα σου κατσει. Ναι μεν ξερεις τι θες, αλλα ισως αλλιως να δηλωνες αν ηξερες πχ που δεν παιζει καθολου πιθανοτητα να σε δεχτουν.
Μιλω σαν 'τυπικες' προϋποθεσεις αν εισαι qualified. Τωρα αν οντως θα γινεις και 'εισακτεος', ok, αυτο ετσι κι αλλιως θα το μαθαινες στο τελος.

Αληθεια, το qualified ειναι το 'top level' που μπορει να χτυπησει κανεις;
Έχει κατι αλλο πανω/μετα απο αυτο;

Να υποθεσω, αλλο qualified και αλλο 'εισακτεος'; Πως ειναι η αντιστοιχη ορολογια για την τελικη 'εισοδο'/επιτυχια, σε θεση σε ενα master?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να ξέρω πότε είσαι εισακτέος και να μην ξέρω πού γίνονται?  :-D

Ας το επαναδιατυπώσω λοιπόν: σε ποια μαθήματα ή προγράμματα κάνατε αιτήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

QUALIFIED

Qualified means that you meet the entry requirements for this course/programme. The merit rating you see below has been calculated specifically for this course/programme. 

You have a merit rating in the following selection groups:

Guaranteed place (PG)

Your ranking in this selection group is: 999 of a maximum (999)

 

Το δικό μου ξαναγύρισε σε "In Progress"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...