Προς το περιεχόμενο

Προοδευτισμός, ανεκτικότητα, πολιτισμός.


Lucifer

Δεχρειαζομαστετιτλο  

137 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Στις εθνικές εκλογές, θα ψηφίζατε κάποιον που είναι:

    • Εβραίος
      42
    • Άθεος
      90
    • Μουσουλμάνος
      39
    • Βουδιστής
      54
    • Χριστιανός
      70
    • Γυναίκα
      73
    • Gay
      63
    • Ιερέας
      25
    • Πάσχων από σύνδρομο Down
      29
    • Κανέναν από τους παραπάνω.
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάθοςςςςςςςςςςς

Το αντίθετο μάλιστα, στην Ελλάδα ποτέ δεν σου είπαν ότι τα λεφτά που δίνει το κράτος είναι τα δικά σου λεφτά!

 

Ακόμη και τώρα τρως το παραμύθι πως κάποιος άλλος θα πληρώσει για σένα, κάθε κόμμα έχει μια παραλλαγή του λεφτά υπάρχουν και το αλλάζει ανάλογα το τι θέλει να ακούσουν οι ψηφοφόροι.

Το κακό είναι πως πριν λίγα χρόνια έφαγες το παραμύθι πως λεφτά υπάρχουν και τώρα το παίζεις ξύπνιος ενώ πιστεύεις τα ίδια ακριβώς με αυτά που πίστεψες τότε!

Δεν ξέρω κανέναν που να πιστεύει πως υπάρχουν μαγικά λεφτά. Μόνο με χρήση λογικής, φαίνεται πως το δημόσιο χρήμα αποτελείται από άμεσες και έμμεσες φορολογίες. Η επόμενη εναλλακτική είναι να το δίνουν στο κράτος πράσινα ανθρωπάκια από την ανδρομέδα.

Ακόμα και για το παραμύθι, τα "λεφτά" που "υπάρχουν" προφανώς απευθύνεται στα χρήματα μου μαζεύτηκαν/μαζεύονται με τον προφανή τρόπο (φορολόγηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Υπάρχουν εκατομμύρια!Είναι οι ψηφοφόροι της εκάστοτε αντιπολίτευσης, πριν τη χρεωκοπία ήταν και οι ψηφοφόροι της κυβέρνησης!

Δυστυχώς Link.png Site: http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=507689">το πρόβλημα με τον σοσιαλισμό είναι ότι κάποια στιγμή τελειώνουν τα λεφτά των άλλων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τα θρησκευτικά σα μάθημα πάνω στις θρησκείες του κόσμου,δε θα είχα αντίρρηση σαν υποχρεωτικό μετά τα 16 για τις τελευταίες 2 τάξεις του λυκείου. Αλλά που. Τεσπα , μη το επαναλαμβάνουμε , για αυτό το θέμα ειδικά, υπαρχει υποχρεωτικό μάθημα ορθόδοξη χριστιανική αγωγή στο δημοτικό. Αυτό και άλλα πολλά και ο νοών νοείτο.

 

Πάντως θεωρώντας πως υπάρχει και μια απόκλιση στο Poll , μου κάνει εντύπωση πως αυτοί που ψηφίζουν άθεους , δε ψηφίζουν gay και γυναίκες κατά 100%. Θα περίμενε κανείς πως μόλις ξεπεράσεις το φράγμα της θρησκείας και πως αυτή χωρίζει τον κόσμο σε ομάδες, θα ''έπιανε'' κανείς το μήνυμα πως δεν έχουμε και πολλά να χωρίσουμε οι άνθρωποι. εκτός και αν θεωρούν πως λείπει to straight σθένος.

 

Επίσης πως μια ξένη και άγνωστη σχετικά θρησκεία σε μας , ο βουδισμος, είναι λίγο πιο αρεστός από τους εβραίους . Μάλλον το να είσαι γείτονας με κάποιον (και μουσουλμάνους) δεν κάνει καλό στην εικόνα τους.

 

Επίσης γιατί κανείς να μην έχει θέμα με χριστιανούς μουσουλμάνους βουδιστές και να έχει θέμα με τους ιερείς ? Υπάρχει έχθρα και μη εμπιστοσύνη στην επίσημη θρησκεία?

 

Μερικές γρήγορες ερωτήσεις και μια ερμηνεία , η οποία μπορεί να μην έχει και καμια βάση στη τελική. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να τα δούμε ζευγαρωτά , ποιο ποσοστό που προτίμησαν άθεους ψήφισαν γυναίκες κ.ο.κ.

Μερικοι ειναι αθεοι επειδη πουλαει.....

Εγω παντως σαν ΧΟ δεν θα ειχα προβλημα να ψηφισω gay αλλα τι κανει ο καθενας στο κρεββατι του, αλλο τι πιστευει και αλλο να σεβεσαι τους συνανθρωπους σου.

 

Ο ιερεας οπως εχω πει προηγουμενος πρεπει να εχει μονο κοσμικη εξουσια αρα για αυτο δεν ψηφιζεται.

 

Για τον βουδιστη που λες ισως σε πολυ γενικες γραμμες ειναι πιο κοντα στους χριστιανους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Ελλάδα πριν λίγα χρόνια λέγεται ουι είχε γκέυ πρωθυπουργό.

 

 

Σχετικά με άτομα ειδικές ικανότητες έχει βγεί ενας τυφλός νομίζω πρωην βουλευτής του πασοκ ενώ γνωστή περίπτωση με χαμηλό διανοητικό επίπεδο στο εξωτερικό για κάποιους αποτελεί και .....ο Μπους ο νεότερος.

 

Ειδική περίπτωση είναι και ο ...η Λιανα μας η Κανέλλη.

 

Γενικότερα ψιλοάκυρο τόπικ.

Αλλά έχω την αίσθηση οτι ο ΝεοΕλληνας δύσκολα θα ψήφιζε κάποιον που ανήκει σε μια περίεργη φυλετική ομάδα ακόμα και αν ήταν πολύ άξιος και πατριώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...