Προς το περιεχόμενο

Οι διαφημίσεις κάνουν την εμφάνιση τους στην εφαρμογή των Google Maps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω χαρτες Nokia, και εντελως offline ειναι, ουτε data χρειάζομαι, ουτε καμια σχεση με διαφημισεις.

 

Οι καλυτεροι χαρτες ever, και ειναι και δωρεαν

windows phone εχεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το οποίο υποθέτω είναι για rooted android? :P

Αυτο με τις ad blocking εφαρμογες που θελουν root δεν το καταλαβαινω. Δεν μπορω εγω σαν kurkosdr να φτιαξω εναν browser με adblocking δυνατοτητες -που να μην θελει root- και να τον διαθεσω εκτος Play Store;

 

Ναι, δεν θα μπλοκαρει τις διαφημισεις των apps, αλλα ουτε σε (un-jailbroken) iOS και WP γινεται αυτο (σωστα;). Και στο κατω-κατω αν ο αλλος εχει ριξει ενα σωρο δουλεια στην εφαρμογη, γιατι να μην παρει λεφτα απο τις διαφημισεις, οι οποιες γενικα δεν ενοχλουν; Οι διαφημισεις στο web ειναι το προβλημα, με τα φλασομπάνερα και τα gifs να αναβοσβηνουν.

 

Υπαρχει κανα extension για Firefox for Android, Chrome κλπ ή καποιος browser για android που να κοβει τις διαφημισεις;

<p>Βρε παιδια τι απογοητευση ειναι αυτη για την google μιλαμε την μεγαλυτερη εταιρια διαφημισης στο Internet τι περιμενατε δηλ?Τπτ δεν δινει τζαμπα και τοσο καιρο που εδινε ηρθε ο καιρος να εισπραξει....

Καποιος κακος θα μπορουσενα ισχυριστει οτι η google πουλησε android συσκευες με το κιλο χρησιμοποιωντας το δωρεαν και ad-free turn by turn navigation ως ανταγωνιστικο πλεονεκτημα (αν και οταν ηρθε στη χωρα μας ειχε αποκτησει και το iOS, σε αλλες το Android ειχε turn by turn πριν το iOS). Φυσικα οι περισσοτεροι πιστευω το περιμεναμε οτι το maps δεν θα μπορουσε να ειναι δωρεαν και ad-free για παντα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μεγαλο ευχαριστω σε οσους προτειναν πιο πανω το adblock...Toσο απλο κ αλλαζει την εμπειρια του surf....Επιτελους ενα τελος στις διαφημισεις, να 'στε καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τις ad blocking εφαρμογες που θελουν root δεν το καταλαβαινω. Δεν μπορω εγω σαν kurkosdr να φτιαξω εναν browser με adblocking δυνατοτητες -που να μην θελει root- και να τον διαθεσω εκτος Play Store;

 

 

το τεράστιο πρόβλημα δεν είναι τόσο στο browser (εκεί υπάρχει λύση χωρίς root) το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι εφαρμογές που της free της έχουν γεμίσει όσο δεν πάει από διαφημίσεις στα ποιο σπαστικά σημεία που τα πατάς και καταλαθος και δεν συμμαζεύετε με ένα adfree δεν υπάρχει ούτε μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adaway αν δεν κάνω λάθος επεξεργάζεται το αρχείο hosts με αποτέλεσμα οι διαφημίσεις να κόβονται γενικά στο σύστημα, γι' αυτό και χρειάζεται root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανα extension για Firefox for Android, Chrome κλπ ή καποιος browser για android που να κοβει τις διαφημισεις;

 

https://addons.mozilla.org/en-us/android/addon/adblock-plus/

https://addons.mozilla.org/en-us/android/addon/adblock-edge/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με μερικούς που θέλουν ΚΑΙ τσάμπα τις εφαρμογές και χωρίς διαφημίσεις.

 

Με συγχωρείται. Δουλεύει κανείς από εσας τσάμπα? Αν ναι να τον έχω υπόψη μου αν φτιάξω μια εταιρεία να τον προσλάβω.

 

Λέει ο άλλος "μα το youtube διαφημίσεις??" και είμαι έτοιμος να λιποθυμήσω ... Η πιο κοστοβόρα από όλες τις υπηρεσίες της google και ρωτάει ο άλλος γιατί να έχει διαφημίσεις... Είναι να τρελαίνεσαι.

 

Ο χάρτης της google βελτιώνεται ραγδαία. Δεν με χαλάει καθόλου να έχει προτάσεις (όπως φαίνεται κάτω διακριτικά) για διάφορα μέρη γύρω μου.

 

Υπάρχει κάποιος που τον ενοχλούν οι διαφημήσεις στο gmail? Αν υπάρχει θέλει επειγόντως ψυχίατρο, γιατί είναι τόσο διακριτικές που δεν τις προσέχεις καν.

 

Και μην ακούω για free εφαρμογές που έχουν διαφημίσεις. Δηλαδή η δουλειά του ΆΛΛΟΥ δεν κοστίζει ποτέ τίποτα και η δική σας τα πάντα? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη η παροχη των συγκεκριμενων υπηρεσιων ειναι τσαμπα,αν δεν θελετε διαφημισεις παρτε navigon με 60-90 ευρο  για να μην τις βλεπετε.Ολα δικα μας δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε developer κάνει τις επιλογές του. Υπάρχουν εφαρμογές επι πληρωμή που προσφέρουν ένα πιο καθαρό περιβάλλον, υπάρχουν εφαρμογές με διαφημίσεις, αλλά και δωρεάν εφαρμογές χωρίς διαφημίσεις (κάποια freewares και open source). Διαλέγουμε και παίρνουμε.

Το χειρότερο με τις διαφημίσεις όπως τις "ζω" εγώ, είναι στο desktop browsing. Τουλάχιστον εγώ που έχω αδύναμο PC είναι σχεδόν ανέφικτο ακόμα και το απλό web browsing λόγω των άπειρων flash διαφημίσεων που μου γονατίζουν τον επεξεργαστή. Απορώ για το πως κάποιοι μπορούν ακόμα να σερφάρουν από desktop/laptop χωρίς κάποιου είδους adblock. Σε ταμπλετ, παρόλο που έχω ένα φτηνιάρικο και αδύναμο "κινέζο", δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με μερικούς που θέλουν ΚΑΙ τσάμπα τις εφαρμογές και χωρίς διαφημίσεις.

 

Με συγχωρείται. Δουλεύει κανείς από εσας τσάμπα? Αν ναι να τον έχω υπόψη μου αν φτιάξω μια εταιρεία να τον προσλάβω.

 

Λέει ο άλλος "μα το youtube διαφημίσεις??" και είμαι έτοιμος να λιποθυμήσω ... Η πιο κοστοβόρα από όλες τις υπηρεσίες της google και ρωτάει ο άλλος γιατί να έχει διαφημίσεις... Είναι να τρελαίνεσαι.

 

Ο χάρτης της google βελτιώνεται ραγδαία. Δεν με χαλάει καθόλου να έχει προτάσεις (όπως φαίνεται κάτω διακριτικά) για διάφορα μέρη γύρω μου.

 

Υπάρχει κάποιος που τον ενοχλούν οι διαφημήσεις στο gmail? Αν υπάρχει θέλει επειγόντως ψυχίατρο, γιατί είναι τόσο διακριτικές που δεν τις προσέχεις καν.

 

Και μην ακούω για free εφαρμογές που έχουν διαφημίσεις. Δηλαδή η δουλειά του ΆΛΛΟΥ δεν κοστίζει ποτέ τίποτα και η δική σας τα πάντα? 

 

Εξαρτάται το πως υλοποιείς τις διαφημίσεις. Το youtube με τις υποχρεωτικές video διαφημίσεις σπάει νεύρα τελευταία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με μερικούς που θέλουν ΚΑΙ τσάμπα τις εφαρμογές και χωρίς διαφημίσεις.

 

 

 

στη τηλεορασή σου όταν έχει διαφημίσεις κάθεσαι και τις βλέπεις όλες; μάλλον όχι 

τι κάνεις; αλλάζεις κανάλι

γιατί; γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ και γιατί είναι η τηλεορασή σου!

 

ξέρεις που βλέπεις όλες τις διαφημίσεις; στο σινεμά όπου πληρώνεις κιόλας 

 

ε λοιπόν στα κινητά μας κάνουμε κι εμείς ότι θέλουμε δεν είπαμε να κοπούν οι διαφημίσεις, απλά εμείς όπου μπορούμε τις μπλοκάρουμε

 

αν κάποιους δε τους καλύπτει αυτό ας βάλουν επί πληρωμή τις υπηρεσίες τους 

 

Το adaway αν δεν κάνω λάθος επεξεργάζεται το αρχείο hosts με αποτέλεσμα οι διαφημίσεις να κόβονται γενικά στο σύστημα, γι' αυτό και χρειάζεται root.

η απάντηση είναι πιο απλή, γιατί όσο δεν είσαι ο διαχειριστής της συσκεύης σου, διαχειριστής είναι η google που σου παρέχει δωρεάν το λειτουργικό και εντελώς συμπτωματικά είναι και εταιρεία διαφήμισης και φυσικά θέλει το λειτουργικό της να λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο 

 

δεν είναι κακό αυτό από μεριά της, είναι μάλλον το λογικό

απλά το προσπερνάμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη τηλεορασή σου όταν έχει διαφημίσεις κάθεσαι και τις βλέπεις όλες; μάλλον όχι 

τι κάνεις; αλλάζεις κανάλι

γιατί; γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ και γιατί είναι η τηλεορασή σου!

 

ξέρεις που βλέπεις όλες τις διαφημίσεις; στο σινεμά όπου πληρώνεις κιόλας 

 

ε λοιπόν στα κινητά μας κάνουμε κι εμείς ότι θέλουμε δεν είπαμε να κοπούν οι διαφημίσεις, απλά εμείς όπου μπορούμε τις μπλοκάρουμε

 

αν κάποιους δε τους καλύπτει αυτό ας βάλουν επί πληρωμή τις υπηρεσίες τους 

 

η απάντηση είναι πιο απλή, γιατί όσο δεν είσαι ο διαχειριστής της συσκεύης σου, διαχειριστής είναι η google που σου παρέχει δωρεάν το λειτουργικό και εντελώς συμπτωματικά είναι και εταιρεία διαφήμισης 

 

 

Πολυ ωραία. Αμα δεν σου αρέσει το YouTube άλλαξε σελίδα (κανάλι), άλλαξε tab και δες κάτι άλλο μέχρι να τελειώσει όπως κάνεις στην τιβι (αφού θες αυτό το παράδειγμα).

 

Ετσι λοιπον στον υπολογιστή ΣΟΥ, αλλάζεις tab στον browser και οταν θες γυρνάς και το βλέπεις...

 

Γιαυτό να προσέχεις τα παραδείγματα σου..

 

Μήπως, λεω μήπως, αντιλαμβάνεσαι οτι το να μπλοκάρεις τις διαφημήσεις σε μια εφαρμογή που επέλεξε αυτό τον τρόπο για να "ζει" είναι ΚΛΟΠΗ? Είναι σαν να πειράζεις τον μετρητή της ΔΕΗ για να μην πληρώνεις ρεύμα.

 

Σε πόσες από τις εφαρμογές που έχουν την δυνατότητα να πληρώσεις για να ΜΗΝ εχεις τις "ενοχλητικές" διαφημήσεις το έχεις κάνει?  Μήπως σε καμία? Μήπως είναι κλοπή?

 

Αν εσύ ήσουν στην θέση αυτού που παρέχει την υπηρεσία τι ακριβώς θα έλεγες?

 

Όπως λοιπόν είναι κινητό ΣΟΥ, και αυτό είναι εφαρμογή ΤΟΥ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το πως υλοποιείς τις διαφημίσεις. Το youtube με τις υποχρεωτικές video διαφημίσεις σπάει νεύρα τελευταία.

 

 

Όταν το κόστος συντήρησης πριν 4 χρόνια ήταν 1δις δολάρια, φαντάζομαι οτι ενα μέρος από αυτά ΚΑΠΩΣ πρέπει να βγει. Είτε με συνδρομή , είτε με διαφημίσεις.

 

Το μέσον επιβάλει τέτοιου τύπου διαφήμιση. Ασε που έχει και skip μετά από λίγο.

 

Είναι το ελάχιστο που "προσφέρουμε' (δηλαδή λίγα δευτερόλεπτα από τον χρόνο μας) για να διατηρηθεί αυτή η εξαιρετική υπηρεσία (που για πολλούς αποτελεί μέσω έκφρασης) 

 

Μιλάμε για τρελές απαιτήσεις σε storage και bandwidth

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το κόστος συντήρησης πριν 4 χρόνια ήταν 1δις δολάρια, φαντάζομαι οτι ενα μέρος από αυτά ΚΑΠΩΣ πρέπει να βγει. Είτε με συνδρομή , είτε με διαφημίσεις.

 

Το μέσον επιβάλει τέτοιου τύπου διαφήμιση. Ασε που έχει και skip μετά από λίγο.

 

Είναι το ελάχιστο που "προσφέρουμε' (δηλαδή λίγα δευτερόλεπτα από τον χρόνο μας) για να διατηρηθεί αυτή η εξαιρετική υπηρεσία (που για πολλούς αποτελεί μέσω έκφρασης) 

 

Μιλάμε για τρελές απαιτήσεις σε storage και bandwidth

 

Προτιμώ 10-15 δευτερόλεπτα υποχρεωτική διαφήμιση χωρίς skip παρά 30-60 δεύτερα διαφήμιση που μπορείς να κάνεις skip μετά από 5 δεύτερα, είναι ηλίθιο πολλές φορές το video να είναι μικρότερο από την διαφήμιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...