Προς το περιεχόμενο

Οι διαφημίσεις κάνουν την εμφάνιση τους στην εφαρμογή των Google Maps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραία. Αμα δεν σου αρέσει το YouTube άλλαξε σελίδα (κανάλι), άλλαξε tab και δες κάτι άλλο μέχρι να τελειώσει όπως κάνεις στην τιβι (αφού θες αυτό το παράδειγμα).

 

........κτλ....

στο youtube δε μου σκάνε διαφημίσεις, δε ξέρω γιατί αλλά δε μου σκάνε ποτέ 

 

τώρα όσο για τα υπόλοιπα περί κλοπής προφανώς και δεν είναι αυτός ο ορισμός της κλοπής γιατί ο ορισμός της κλοπής ακόμα και του λογισμικού που είναι σχετική έννοια, ορίζεται τελείως διαφορετικά

 

υπενθυμίζω ότι το να γίνομαι admin στο android κινητό μου είναι δικαιωμά μου, μέχρι και το jailbreak που ήθελε η apple να κάνει παράνομο τελικά δεν έγινε

 

όσο για τις εφαρμογές που κόβουν τις διαφημίσεις δεν τις βρήκα κάπου ύποπτα όπως σε ένα site πειρατείας 

εμένα η δική μου είναι εγκατεστημένη από τότε που ήταν στο μάρκετ 

 

οπότε με βάση το τι είναι νόμιμο και το τι είναι ηθικό, σου λέω ότι μπορεί να μην είναι ηθικό απέναντι στον μικρό developer ακόμα και την ίδια τη google που επίσης ζει από αυτό, αλλά το τι θα κάνω με τη συσκευή μου είναι καθαρά δικό μου θέμα :)

 

ΥΓ στον υπολογιστή σου δε χρησιμοποιείς adblock; 

 

ΥΓ2 εφαρμογές που θεωρώ ότι αξίζουν (μαζί με μερικές σαβούρες, δυστυχώς) φυσικά και έχω αγοράσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ με αυτούς που λένς ότι κάτι που αξίζει πρέπει να πληρώνεται, αλλά είναι τουλάχιστον απαίσιο να ξεκινάς κάτι δωρεάν , να γίνεται δημοφιλές και μετά να το χρεώνεις.

 

Επίσης, δεν υπάρχει πιο ενοχλητικό πράγμα, όταν οδηγάς και θες να δεις που θα στρίψεις να βγαίνει αυτή η μ@#$α " please rate"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτούς που λένς ότι κάτι που αξίζει πρέπει να πληρώνεται, αλλά είναι τουλάχιστον απαίσιο να ξεκινάς κάτι δωρεάν , να γίνεται δημοφιλές και μετά να το χρεώνεις.

 

Welcome to Google's business strategy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησα να χρησιμοποιώ το google maps απο τότε που η google θέλει υποχρεωτικά να της στέλνεις τη θέση σου για να το χρησιμοποιήσεις.

Όσον αφορά τις διαφημίσεις, απο τη στιγμή που είναι μόνο σε αναζήτηση καταστημάτων και είναι απλά text δε νομίζω να είναι ενοχλητικές. Ίσως να κόβονται και απο τα διάφορα ad blockers.

Μια πολύ δημοφιλής δωρεάν υπηρεσία είναι και προφανώς η google θα προσπαθήσει να βγάλει λεφτά απο αυτήν. Αρκεί να μην το παρακάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για κάποιον που χρειάζεται διαρκώς GPS στο κινητό του τα Google maps και γενικά οτιδήποτε χωρίς πλήρεις offline χάρτες απλά δεν κάνει.  Αυτός που απλά θα ανοίξει μια φορά το μήνα το Google maps για να βρει που είναι η τάδε καφετέρια, ας δει και καμιά διαφήμιση άμα δεν τις έχει κόψει με ad blocker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο το πάλαι ποτέ AdRemover βρήκαμε με τι να το αντικαταστήσουμε;

Καλά με το YouTube δεν το συζητάμε! μας έχει ζαλίσει... Web και Κινητά την έχουν πατήσει, μόνο οι εφαρμογές σε PS3 και τηλεοράσεις έχουν μείνει αλώβητες προς το παρόν...

ad block και ξεμπερδεψες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο youtube δε μου σκάνε διαφημίσεις, δε ξέρω γιατί αλλά δε μου σκάνε ποτέ 

Στα μουσικά βιντεάκια του Vevo σκάνε κυρίως, επειδή υπάρχει συμφωνία με τις δισκογραφικές. Εχω πετύχει και σε άλλα βίντεο, αλλά στου Vevo σκάνε πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι περίπου σχετικό με το θέμα.

 

 

 

Google makes more money than any other website in the world. But at the heart of the search engine's success is a business model that was copied.

 

See who's biz model Google copied

http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2011-06-17/internet/29669443_1_search-engine-overture-page-and-brin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο, δυστυχώς.

Δε νομίζω να κάνει πίσω η Google.thumbdown0.gif

Εδω η google μας λεει οτι η ιδιωτικότητα των μηνυματων μας στο gmail ειναι ονειρο...Στις διαφημίσεις θα κανει πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
#innovation από την Google. Στην ουσία πάει να κοπιάρει το iAd.
 

 

Apple's Safari browser has blocked third-party cookies since its introduction in 2003, and the technology giant introduced its own ad identifiers for its iOS mobile platform last year.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπει να δωσει επιλογη πληρωμης ωστε να μη βλεπεις διαφημισεις για ενα σεβαστο διαστημα (ποσο πρεπει να ειναι αυτο δεν μπορω να ξερω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...