Προς το περιεχόμενο

'Εκδοση Prepaid Card


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, είχα φανταστεί ότι είχες αυτή αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσεις.

Διάβασα, υπομονετικά, όλες τις χρεώσεις της κάρτας αυτής στο Τιμολόγιο Βασικών Εργασιών και στο τέλος της σελίδας 9 γράφει ότι χρεώνει 1,25% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

Με δεδομένο ότι η φανέλα που ήθελες να αγοράσεις κοστίζει 79,95 λίρες, το 1 ευρώ αντιστοιχεί περίπου στην προμήθεια 1,25% που χρεώνει η τράπεζα. Εάν η σκέψη αυτή είναι σωστή, σημαίνει ότι κάθε φορά που προσπαθούσες να την αγοράσεις η τράπεζα χρέωνε την προμήθειά της ανεξάρτητα από το εάν η συναλλαγή ολοκληρωνόταν. Και στο θέμα αυτό δεν έχεις δώσει πολλές λεπτομέρειες.

 

Νομίζω ότι πρέπει να επισκεφτείς ένα κατάστημα της τράπεζας, να ζητήσεις να μιλήσεις με τον Διευθυντή, να εξηγήσεις το θέμα και να ζητήσεις την επιστροφή των χρεώσεων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί αγγλικά;Στην eurobank θα πάρεις.Αυτά τα μην τα περιμένεις μου κάνουν με βαρεμάρα.Δεν ξέρω το πολύ πολύ αν δεν βγάλεις άκρη ζήτα να γειώσουν το paypal και να ακυρώσουν την πληρωμή, αν γίνεται βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αγγλικά;Στην eurobank θα πάρεις.Αυτά τα μην τα περιμένεις μου κάνουν με βαρεμάρα.Δεν ξέρω το πολύ πολύ αν δεν βγάλεις άκρη ζήτα να γειώσουν το paypal και να ακυρώσουν την πληρωμή, αν γίνεται βέβαια.

Μα δεν έχει γίνει πληρωμή ο΄υτε και πρόκειται.......έβγαζε fail εξάλλου.........Μια αγορά ήθελα να κάνω και μου βγήκε ξινή.....

 

Λοιπόν, είχα φανταστεί ότι είχες αυτή αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσεις.

Διάβασα, υπομονετικά, όλες τις χρεώσεις της κάρτας αυτής στο Τιμολόγιο Βασικών Εργασιών και στο τέλος της σελίδας 9 γράφει ότι χρεώνει 1,25% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

Με δεδομένο ότι η φανέλα που ήθελες να αγοράσεις κοστίζει 79,95 λίρες, το 1 ευρώ αντιστοιχεί περίπου στην προμήθεια 1,25% που χρεώνει η τράπεζα. Εάν η σκέψη αυτή είναι σωστή, σημαίνει ότι κάθε φορά που προσπαθούσες να την αγοράσεις η τράπεζα χρέωνε την προμήθειά της ανεξάρτητα από το εάν η συναλλαγή ολοκληρωνόταν. Και στο θέμα αυτό δεν έχεις δώσει πολλές λεπτομέρειες.

 

Νομίζω ότι πρέπει να επισκεφτείς ένα κατάστημα της τράπεζας, να ζητήσεις να μιλήσεις με τον Διευθυντή, να εξηγήσεις το θέμα και να ζητήσεις την επιστροφή των χρεώσεων αυτών.

Ακριβώς όπως τα λες είναι...Αυτο μου είπε και εκείνη η υπάλληλος......ότι η τράπεζα έπρεπε να πληρωθεί ανεξαρτλητως αν γινόταν η συναλλαγή ή όχι.....Σήμερα πήγα στη τράπεζα.....Το θέμα είναι ότι η υπάλληλος είπε οτι η paypal έχει  κανει τις χρεώσεις....όχι ότι αυτοί θα τα πάρουν...τι άλλες λεπτομέρεις θέλεις και θα σου τις πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έγινε συναλλαγή γιατί να πληρωθεί;Και αφού δεν έγινε πληρωμή πως ξέρουν απο τί ποσό θα πάρουν το 1.25%;

προφανως για αυτο ειναι δεσμευσμενα......ελα ντε????γτ να πληρωθει????τωρα εγω με ποιον πρεπει να το λυσω?με τη τραπεζα η το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα λες είναι...Αυτο μου είπε και εκείνη η υπάλληλος......ότι η τράπεζα έπρεπε να πληρωθεί ανεξαρτλητως αν γινόταν η συναλλαγή ή όχι.....Σήμερα πήγα στη τράπεζα.....Το θέμα είναι ότι η υπάλληλος είπε οτι η paypal έχει  κανει τις χρεώσεις....όχι ότι αυτοί θα τα πάρουν...τι άλλες λεπτομέρεις θέλεις και θα σου τις πω

 

Οι λεπτομέρειες που ζήτησα είναι τι ακριβώς σου χρεώνει η τράπεζα είτε στο μηνιαίο statement είτε στην online κατάσταση του λογαριασμού της κάρτας σου.

 

Εν πάση περιπτώσει, αφενός οι χρεώσεις είναι της τράπεζας και το PayPal δεν έχει σχέση με αυτές αφετέρου οι συζητήσεις για αντιλογισμό των χρεώσεων δεν γίνονται με ένα υπάλληλο αλλά με διευθυντικό στέλεχος που, αφού καταλάβει το ιστορικό, θα δώσει τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λεπτομέρειες που ζήτησα είναι τι ακριβώς σου χρεώνει η τράπεζα είτε στο μηνιαίο statement είτε στην online κατάσταση του λογαριασμού της κάρτας σου.

 

Εν πάση περιπτώσει, αφενός οι χρεώσεις είναι της τράπεζας και το PayPal δεν έχει σχέση με αυτές αφετέρου οι συζητήσεις για αντιλογισμό των χρεώσεων δεν γίνονται με ένα υπάλληλο αλλά με διευθυντικό στέλεχος που, αφού καταλάβει το ιστορικό, θα δώσει τη λύση.

φαίνεται απο οτι μου είπε οτι εχουν δεσμευτει 18 ευρω...αυτο μόνο.......δηλ αν μιλήσω  το διευθυντή θα βγάλω άκρη η θα πάνε να το κουκουλώσουν??δε θα έπρεπε κανονικά η υπάλληλος να μου το έχει επισημάνει??οτι στη συναλλαγη που θα κάνετε θα επιβερυνθειτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό σου επιχείρημα είναι ότι καμία φορά δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, όπως ισχυρίζεσαι.

 

Επομένως, η τράπεζα δεν έπρεπε να χρεώσει την προμήθεια 1,25% και αυτό είναι που πρέπει να εξηγήσεις στο διευθυντή, ο οποίος μπορεί να παίρνει αποφάσεις και να εισηγηθεί στην αρμόδια υπηρεσία της τράπεζας τον αντιλογισμό (δηλαδή την επιστροφή) των συγκεκριμένων χρεώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό σου επιχείρημα είναι ότι καμία φορά δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, όπως ισχυρίζεσαι.

 

Επομένως, η τράπεζα δεν έπρεπε να χρεώσει την προμήθεια 1,25% και αυτό είναι που πρέπει να εξηγήσεις στο διευθυντή, ο οποίος μπορεί να παίρνει αποφάσεις και να εισηγηθεί στην αρμόδια υπηρεσία της τράπεζας τον αντιλογισμό (δηλαδή την επιστροφή) των συγκεκριμένων χρεώσεων.

Σε υπέρ ευχαριστώ για τη βοήθεια......Ο διευθυντής είναι και γνωστός μιας φίλης οπότε πιστεύω θα με βοηθήσει........Ωραίοι υπάλληλοι πάντως......Πάντως στη κίνηση του λογαριασμου μου που μπήκα δε φαινονται τα 18 ευρω......Στην υπάλληλο όμως στον υπολογιστη της φαινονταν....Αυτο πως εξηγείται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ψάχνουμε φαντάσματα και να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα.

Αφού έχεις κάποια επαφή με το διευθυντή, θα του εξηγήσεις αναλυτικά το ιστορικό, θα επιμείνεις στο ότι ουδέποτε ολοκληρώθηκε συναλλαγή και θα ζητήσεις τον αντιλογισμό του συγκεκριμένου ποσού.

 

Περιμένουμε αποτελέσματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ψάχνουμε φαντάσματα και να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα.

Αφού έχεις κάποια επαφή με το διευθυντή, θα του εξηγήσεις αναλυτικά το ιστορικό, θα επιμείνεις στο ότι ουδέποτε ολοκληρώθηκε συναλλαγή και θα ζητήσεις τον αντιλογισμό του συγκεκριμένου ποσού.

 

Περιμένουμε αποτελέσματα ...

Απο δευτέρα θα σας πώ......Ευχαριστω πολύ για όλα......Λογικά μόνο αυτός θα μπορέσει να βοηθήσει.......Εξάλλου φαίνεται ότι η πληρωμή δεν έχει γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εχθές στη eurobank για να βγάλω την prepaid και μου ζήτησαν τα εξής:

Ταυτότητα

Λογαριασμό ΔΕΥ, νερό, τηλέφωνο. Ενα από αυτά για να διασταυρώσουν τη διεύθυνση επειδή είχαν την παλιά και έχει αλλάξει. Αλλιώς δεν χρειαζόταν.

Βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ.

Υπεύθυνη δήλωση με υπογραφή στα ΚΕΠ ή την αστυνομία για το γνήσιο της υπογραφής, στην οποία συμπληρώνεις τα στοιχεία σου και με ένα χ την επιλογή που σου ταιριάζει. Πχ εγώ έβαλα ενήλικας μέχρι 25 φοιτητής χωρίς υποχρέωση φορολογικής δήλωσης.

Και τέλος μια υπεύθυνη δήλωση για τον πατέρα μου ή τον ιδιοκτήτη του σπιτιού ότι μένω στο συγκεκριμένο σπίτι.

Ελπίζω να βοηθήσουν οι πληροφορίες αυτές.

Είπαν επίσης ότι άλλη φορά ό,τι και να θέλω να κάνω, αρκεί η ταυτότητα. Αυτά τα ζητάνε μόνο την πρώτη φορά.

Δευτέρα που θα πάω πάλι με τα χαρτιά, πριν βγάλω την κάρτα θα ρωτήσω ακριβώς να δω αν υπάρχει προμήθεια άλλη πέρα από αυτή της φόρτισης.

Επίσης θα τους ρωτήσω και για λογαριασμό ταμιευτηρίου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμες, σίγουρα, οι πληροφορίες σου αφού αφορούν στις περιπτώσεις, όπως η δική σου.

 

Σε ότι αφορά στην e-prepaid είναι σίγουρο ότι χρεώνουν προμήθεια α) 1,25% στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα και β) διαφορετικά ποσά σε κάθε φόρτιση/επαναφόρτιση, ανάλογα με το ποσό της φόρτισης, όπως αναγράφεται αναλυτικά στη σελίδα 9 του Τιμολογίου Βασικών Εργασιών, στο link που ανάρτησα παραπάνω.

 

Αυτό που μπορείς να ρωτήσεις είναι για τις χρεώσεις των άλλων δύο προπληρωμένων που εκδίδουν (αν συνεχίζουν να τις εκδίδουν) γιατί στις ιστοσελίδες των δύο αυτών καρτών δεν είναι ξακάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμες, σίγουρα, οι πληροφορίες σου αφού αφορούν στις περιπτώσεις, όπως η δική σου.

 

Σε ότι αφορά στην e-prepaid είναι σίγουρο ότι χρεώνουν προμήθεια α) 1,25% στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα και β) διαφορετικά ποσά σε κάθε φόρτιση/επαναφόρτιση, ανάλογα με το ποσό της φόρτισης, όπως αναγράφεται αναλυτικά στη σελίδα 9 του Τιμολογίου Βασικών Εργασιών, στο link που ανάρτησα παραπάνω.

 

Αυτό που μπορείς να ρωτήσεις είναι για τις χρεώσεις των άλλων δύο προπληρωμένων που εκδίδουν (αν συνεχίζουν να τις εκδίδουν) γιατί στις ιστοσελίδες των δύο αυτών καρτών δεν είναι ξακάθαρο.

Στην προμήθεια που αναφερόσουν, αναφερόσουν στην e-prepaid; Αν ναι, τότε εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω αυτή, οπότε ίσως γι'αυτό δεν είχα παρατηρήσει τις χρεώσεις που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...