Προς το περιεχόμενο

[κονσολες] PS4 344€ και Xbox One 430€ @Kotsovolos [ΕΛΗΞΕ]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αντικαταβολή η παραγγελία σου έτσι ? Μου φαίνεται πολύ περίεργο αν τελικά πάρουμε PS4 day one με 344 ευρώ . Τι περιθώριο κέρδους έχουν ?

 

δεν έχουν. με ζημια το πουλάνε. στα 400 ευρώ έχουν κέρδος γύρω στο 20ευρο. το κάνανε για κράχτη στο μαγαζί.

 

 

επίσης το βάλανε 15 αυγούστου. που όλος ο πληθισμός της ελλάδας είναι παραλίες. και ξέρανε ότι θα γίνει περιορισμένο sold out. και πιο πολύ διαφήμιση, απο αυτούς που προλάβανε και αγοράσανε.

 

. Ας χρέωνε άμεσα με πιστωτική και η προσφορά (αν είναι προσφορά...) σίγουρα θα συνεχιζόταν περισσότερο για σοβαρούς αγοραστές. Αλλά τι σόι προγραμματισμό να κάνει όταν οι περισσότεροι πετούν παραγγελίες για πλάκα ?...

 

Κανένα μαγαζί στον κόσμο δε σε χρεώνει για κάτι που δεν σου έχει αποστείλει. πόσο μάλλον όταν δεν έχει παραλάβει στοκ στις αποθήκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 615
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Φυσικά και την έληξε την προσφορά όταν άρχισε να δέχεται παραγγελίες με αντικαταβολή για προϊόν που δεν υπάρχει ακόμα (δες πολιτική amazon). Ας χρέωνε άμεσα με πιστωτική και η προσφορά (αν είναι προσφορά...) σίγουρα θα συνεχιζόταν περισσότερο για σοβαρούς αγοραστές. Αλλά τι σόι προγραμματισμό να κάνει όταν οι περισσότεροι πετούν παραγγελίες για πλάκα ?...

 

Τι μας λες φιλε!!;

 

Πρωτον χαρακτηριζεις μη σοβαρους ολους εδω μεσα τους φιλους μας επειδη παρηγγειλαν με αντικαταβολη;! (και το ξαναλες και στο follow up σου!) Μη σοβαροι θα ηταν αν πληρωναν με πιστωτικη αφου πιθανοτατα θα χρεωνοταν η καρτα απο τωρα! (αν καποιος το εκανε και ΔΕΝ χρεωθηκε μπορει να μας ενημερωσει ωστε να ξερουμε παρολαυτα)

 

Δευτερον ποια πολιτικη αμαζον; Το αμαζον αφενος δεν δουλευει με αντικαταβολη, αφετερου δεν χρεωνει ΠΟΤΕ πριν στειλει το προιον. Εσυ λες να επεφταν παραγγελιες με καρτα ωστε να χρεωσει απο ΤΩΡΑ στην καρτα το προιον και βλεπουμε! Και αν μεχρι τοτε το βρεις αλλου φτηνοτερα; Αυτο ειναι το παραλογο και δεν το κανει κανενα σοβαρο μαγαζι. Το αμαζον που επικαλεισαι μαλιστα, αν χαμηλωσει η τιμη μιας προπαραγγελιας σου αλλαζει προς τα κατω την τιμη που θα χρεωθεις ΟΤΑΝ στο στειλει. Δεν εχουν καμια βαση οσα εγραψες λοιπον. Με flame starter μοιαζει το μηνυμα σου... Πες μας οτι εκανες πλακα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φυσικά και την έληξε την προσφορά όταν άρχισε να δέχεται παραγγελίες με αντικαταβολή για προϊόν που δεν υπάρχει ακόμα (δες πολιτική amazon). Ας χρέωνε άμεσα με πιστωτική και η προσφορά (αν είναι προσφορά...) σίγουρα θα συνεχιζόταν περισσότερο για σοβαρούς αγοραστές. Αλλά τι σόι προγραμματισμό να κάνει όταν οι περισσότεροι πετούν παραγγελίες για πλάκα ?...

 

Τι λες ρε μάστορα που θα χρεώσει την κάρτα μου για κάτι που ΘΑ κυκλοφορήσει στο μέλλον, χωρίς να ξέρουν καν πότε. Και τι πάει να πει «σοβαρός αγοραστής»; Κι εγώ just in case έβαλα την παραγγελία, τι πάει να πει αυτό; Αν την ακυρώσω, θα τους μείνει ένα επιπλέον κομμάτι που θα μπορούν να το πουλήσουν full price. Κέρδος θα έχουν.

 

 

 

Με αντικαταβολή η παραγγελία σου έτσι ? Μου φαίνεται πολύ περίεργο αν τελικά πάρουμε PS4 day one με 344 ευρώ . Τι περιθώριο κέρδους έχουν ?

 

Ναι, με αντικαταβολή, γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θέλω να το τσιμπήσω τόσο νωρίς. Δεν είχα σκοπό να το πάρω μέσα στον πρώτο χρόνο και προηγείται να πάρω ένα nvidia shield στο άμεσο μέλλον.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ακόμα και τώρα έχω τις αμφιβολίες μου. Όταν πήρα τηλέφωνο τους ρώτησα για πιθανή ημερομηνία παράδοσης και μου είπαν πως δεν έχουν ιδέα (αναμενόμενο). Πώς κούμπωσαν τέτοια έκπτωση σε προϊόν που δεν ξέρουν πότε κυκλοφορεί και δεν ξέρουν τη διαθεσιμότητα που θα υπάρχει, μου κάνει εντύπωση. Από μέρα σε μέρα περιμένω ακυρωτικό mail. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν εχουν καμια βαση οσα εγραψες λοιπον. Με flame starter μοιαζει το μηνυμα σου... Πες μας οτι εκανες πλακα...

 

Kαι ένας γνωστός μου έριξε παραγγελία Just in case. Έχει ένα 5% να το αγοράσει  :whistle:

 

Aν χρεονόντουσαν πιστωτικές κάρτες ενοείται θα το σκεπτόντουσαν όσοι έπερναν οποτε θα κράταγε περισσότερο.

 

Κανενα flame και καμια πλάκα, μαθηματικά μιλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το καλύτερο θα ήταν να είχε την προσφορά με πιστωτική μόνο, χωρίς όμως να σε χρεώνει άμεσα, ακριβώς όπως το κάνει το Amazon. Καθαρά για να αποφευχθούν καταστάσεις όπως αυτή που περιγράφει ο Demon13 πιο πάνω.

 

Έδωσε κάποιος παραγγελία με πιστωτική να μας πει αν πήραν το ποσό από την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν την ακυρώσω, θα τους μείνει ένα επιπλέον κομμάτι που θα μπορούν να το πουλήσουν full price. Κέρδος θα έχουν.

 

 

Καμία σχέση. Δεν θα έχουν κέρδος γιατί μπορούν να προμηθευτούν όσα κομμάτια θέλουν δεν είναι Limited. Οπότε δεν υπάρχει όριο κομματιών στο πόσα θα πουλήσουν.

 

Επίσης, δεν γνωρίζεις τον τρόπο διανομής των κομματιών που πουλιούνται μέσω internet. Aν δεν αγοραστεί ένα κομμάτι, ξαναεπιστρέφει στην κεντρική αποθήκη, γιατί απο εκεί έρχεται. Δεν μπορείς να παραγγείλεις απο internet και να παραλάβεις κομμάτι αποθήκης τοπικού καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

:huh:

 

Δικαιωμα υπαναχωρησης (επιστροφη προιοντος και χρηματων) συμφωνα και με τους νομους εχει ο αγοραστης ακομα και μερες μετα την παραλαβη του προιοντος στα χερια του (αν δεν το εχει ανοιξει πχ) ετσι χωρις λογο, επειδη μετανιωσε. Ποσο μαλλον ΠΡΙΝ παραλαβει. Ακομα και με καρτα πχ στο αμαζον και στο καθε σοβαρο μαγαζι, αν απλα μετανιωσεις ακυρωνεις χαλαρα και σου λενε και ευχαριστω. Δεν καταλαβαινω αυτα που λετε περι υποχρεωσης του πελατη να παραλαβει, ειδικα σε ενα preorder που εχει τοσους κινδυνους, να βρει καλυτερη τιμη,  να μην εχει λεφτα οταν ερθει το προιον,  να μαθει για προβληματα κλπ! Θα πληρωσει αερα και καπαρο;;

 

Εγω ειμαι αγοραστης στο "παιχνιδι" μια ζωη, οποιος ειναι πωλητης και δεν του αρεσει η δουλεια του ας βρει αλλη καλυτερη, και ας γινει και αυτος αγοραστης. :P

 

Τελος τι νοημα εχει να κρατησει μια προσφορα 50 μερες αν δεν πουληθει ουτε ενα κομματι; Ας μην εβγαινε καθολου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και την έληξε την προσφορά όταν άρχισε να δέχεται παραγγελίες με αντικαταβολή για προϊόν που δεν υπάρχει ακόμα (δες πολιτική amazon). Ας χρέωνε άμεσα με πιστωτική και η προσφορά (αν είναι προσφορά...) σίγουρα θα συνεχιζόταν περισσότερο για σοβαρούς αγοραστές. Αλλά τι σόι προγραμματισμό να κάνει όταν οι περισσότεροι πετούν παραγγελίες για πλάκα ?...

Ενταξυ εσυ αγορασε το στα 400ευρο και ασε τους αλλους ''μη σοβαρους'' να το αγορασουν στα 344(ή και να ακυρωσουν την παραγγελια αν βρουν καλυτερη τιμη/bundle) :P .Κριμα που δεν το προλαβε ο αδερφος μου(λογω διακοπων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το watch dogs ζαχαρώνω. ένα για αρχή και βλέπουμε, γιατί οι τιμές θα είναι τραγικές!! 60 το φθηνότερο, είτε απο ελλάδα είτε απο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καμία σχέση. Δεν θα έχουν κέρδος γιατί μπορούν να προμηθευτούν όσα κομμάτια θέλουν δεν είναι Limited. Οπότε δεν υπάρχει όριο κομματιών στο πόσα θα πουλήσουν.

 

Επίσης, δεν γνωρίζεις τον τρόπο διανομής των κομματιών που πουλιούνται μέσω internet. Aν δεν αγοραστεί ένα κομμάτι, ξαναεπιστρέφει στην κεντρική αποθήκη, γιατί απο εκεί έρχεται. Δεν μπορείς να παραγγείλεις απο internet και να παραλάβεις κομμάτι αποθήκης τοπικού καταστήματος.

 

Ναι, ρε αρχηγέ, και στην κεντρική αποθήκη τι το κάνουν, το κρατάνε για πάντα; Ή μόλις επιστραφεί προωθείται σε τοπικά καταστήματα ή ξαναμπαίνει προς πώληση στο internet;

 

Πολύ το ψειρίζουμε το θέμα, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Κάποιοι έβαλαν προπαραγγελία με κάρτα και μπορεί να το αγοράσουν ή μπορεί να ακυρώσουν την προπαραγγελία, ενώ κάποιοι άλλοι βάλαμε προπαραγγελία με αντικαταβολή και μπορεί να αγοράσουμε ή μπορεί να ακυρώσουμε.

 

Δεν ήξερα ότι όταν βάζω προπαραγγελία πρέπει παράλληλα να υπογράφω και ιδιωτικό συμφωνητικό ότι δεν θα την ακυρώσω. Έλεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω να γνωριζουν μερικοι εστω οτι η ελληνικη νομοθεσια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΡΗΤΑ για αγορες απο αποσταση (ιντερνετ) την χρεωση του πελατη πριν την εκδοση αποδειξης στο ταμειο (δηλαδη χρεωση οφειλει να γινεται μονο κατα την "αποστολη" ας πουμε, οπως ακριβως κανει το αμαζον). Αλλο πραγμα η 'απλη' "δεσμευση" των χρηματων απο την καρτα. Δυστυχως ο ομιλος του Κωτσου που κατα καιρους κανει μερικες πολυ καλες προσφορες για καποιο λογο ΔΕΝ τηρει τον νόμο σε αυτο το θεμα και χρεωνει αμεσα το ποσο οταν πληρωσει κανεις με καρτα!!!

 

Sent from my XT890 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε παντως γιατι ο Κωτσος μονο κερδος εχει απο την ολη ιστορια.

Δεστε στο βιντεακι ποσο καλα τα εξηγει ο Βασιλης μετα το 5ο λεπτο για να μη βαριεστε.

http://www.youtube.com/watch?v=Q_IvQ4H_9GE

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...