Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είναι μικρός γιατί να τον πεθάνει από τέτοια ηλικία? :P

 

 

Γιατί να τον πάει από την μικρή ηλικία όμως? :P

 

 

Επίσης ο Φίλιππος πέθανε το 336πχ.

Ο τάφος είναι μετά το 325 από ότι λένε.

 

Γι αυτο λεω οτι ειναι ενα στιγμιοτυπο μια αναμνηση της νικης του Φιλιππου στους Ολυμπιακους Αγωνες (οταν ο Αλεξανδρος ηταν μικρος), ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΠΑΓΗ Ή Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗΣ.

 

Διαβασε τι εγραψα στην προηγουμενη σελιδα, και πιο πανω.. απλα επισημαινω καποια πραγματα, δεν υιοθετώ την αποψη οτι ο Φιλιππος παει τον ΜΙΚΡΟ γιο του στον Αδη..

 

Θα μαθουμε συντομα ελπιζω..

Καταρχάς,ενας Αλέξανδρος,δεν μπαίνει σα μικρή νίκη στο χερι του φιλίππου κι ας ηταν γιος του,δλδ ήμαρτον....

Εν συνεχεία,ΔΕΝ παίζει να ειναι ο φίλιππος,ο άνθρωπος βρέθηκε,εκει που βρέθηκε,ΟΛΟΙ οι βασιλικοί τάφοι,ειναι μαζεμένοι σε ενα σημείο,διαλυθήκαν απο τους γαλατες(οι περισσότεροι),κάποιοι ομως σωθήκαν,μεταξυ των οποίων αυτος του φιλίππου ο οποίος ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ απο τους αλλους τάφους λόγω του λόφου(πραγμα και το οποιο τον έσωσε.

 

Με το ιδιο σκεπτικο ενας Αλεξανδρος δεν μπαινει σε ενα σκηνικο κυνηγιού.. ελεος βλαχιες τωρα ο Μεγας Στρατηλατης..

 

Φιλε μου νικη σε Ολυμπιακους Αγωνες ηταν, εδω γκρεμιζανε τα τειχη.. Δεν ειχε οικογενεια ο Φιλιππος? μονος του γιορτασε τη νικη?

 

Μου την δινει το "ήμαρτον" και το "αποκλειεται".. Πες μπορεί ρε φίλε αλλα δεν νομίζω..

 

Αραξτε, συζητηση κανουμε και βλεπεις οτι τιποτα δεν το εχω πει ετσι για να το πω.. δινω επιχειρηματα και φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γι αυτο λεω οτι ειναι ενα στιγμιοτυπο μια αναμνηση της νικης του Φιλιππου στους Ολυμπιακους Αγωνες (οταν ο Αλεξανδρος ηταν μικρος), ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΠΑΓΗ Ή Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗΣ.

 

Διαβασε τι εγραψα στην προηγουμενη σελιδα, και πιο πανω.. απλα επισημαινω καποια πραγματα, δεν υιοθετώ την αποψη οτι ο Φιλιππος παει τον ΜΙΚΡΟ γιο του στον Αδη..

 

Θα μαθουμε συντομα ελπιζω..

 

Με το ιδιο σκεπτικο ενας Αλεξανδρος δεν μπαινει σε ενα σκηνικο κυνηγιού.. ελεος βλαχιες τωρα ο Μεγας Στρατηλατης..

 

Φιλε μου νικη σε Ολυμπιακους Αγωνες ηταν, εδω γκρεμιζανε τα τειχη.. Δεν ειχε οικογενεια ο Φιλιππος, μονος του γιορτασε τη νικη?

 

Μου την δινει το "ήμαρτον" και το "αποκλειεται".. Πες μπορεί ρε φίλε αλλα δεν νομίζω..

 

Αραξτε, συζητηση κανουμε και βλεπεις οτι τιποτα δεν το εχω πει ετσι για να το πω.. δινω επιχειρηματα και φωτογραφιες.

αν ο τάφος ειχε φτιαχτεί ενω ο αλεξανδρος ηταν 10 χρονών,κατι γίνεται.

Μιλάμε για μνημείο,ΜΕΤΑ θάνατον του Αλεξάνδρου.

Μιλάμε για άνθρωπο που ειχε γίνει θεος για τον ΠΛΑΝΗΤΗ κι εσύ λες οτι τον είχε σα νικουλα ο φίλιππος,Έγινε φίλε!

 

Επισης πες μου,τι σχέση εχει η σκηνή του κυνηγιού,με αυτά τα οποία φαντασιώνεσαι;

Μπορείς να κάνεις μια μικρή σύγκριση; στον τάφο 2 υπάρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ του Αλεξάνδρου!

 

Το μόνο που δίνεις ως τώρα,ειναι φαντασιώσεις.

Ολοι κάνουμε εικασίες,εσυ όμως φαντασιώνεσαι.

 

μεχρι προχθές,μας είχες φάει τα αυτιά για αλεξανδρο κι αλεξανδρο και τώρα που μας έσκασε ο μουσατος,μας τα τρως με τον φίλιππο,ήμαρτον πια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, κάποιοι λένε ότι βλέπουν ένα παγώνι να το κρατάει ο γενειοφόρος.. (παγώνι = σύμβολο αθανασίας)

Πάμε ξανά.. Δεν υιοθετώ την άποψη αυτή, αλλά από τη στιγμή που λείπει το πιο σημαντικό κομμάτι του ψηφιδωτού κάθε πληροφορία/άποψη είναι δεκτή. Δεν είμαστε αρχαιολόγοι..

 

7uaglnq.png


αν ο τάφος ειχε φτιαχτεί ενω ο αλεξανδρος ηταν 10 χρονών,κατι γίνεται.

Μιλάμε για μνημείο,ΜΕΤΑ θάνατον του Αλεξάνδρου.

Μιλάμε για άνθρωπο που ειχε γίνει θεος για τον ΠΛΑΝΗΤΗ κι εσύ λες οτι τον είχε σα νικουλα ο φίλιππος,Έγινε φίλε!

 

Μετα θανατον Αλεξανδρου λέω και εγώ.. Αν ο Μεγας Αλεξανδρος ηθελε να φτιαξει ενα μνημειο για τον πατερα του, (οπως και το ηθελε, το λενε ιστορικες πηγες), τι τοιχογραφιες/ψηφιδωτα θα είχε το μνημείο.. Προβατάκια?

 

Προφανως σημαντικες στιγμες πατερα - υιου (κυνηγι, ολυμπιακοι αγωνες κλπ).. Το οτι θεοποιήθηκε τον κανει να μην εχει πατερα και ανθρωπινα συναισθηματα?

 

Και φιλε μου δεν φαντασιωνομαι.. Εδω δεν μας εχουν δειξει τα καρφια καλα καλα που βρηκαν κατω, και τα επιστύλια.. Θα μας εδειχναν προσωπικα αντικειμενα.. ?

 

Περιμενε λιγο και μετα κανε την επιθεση σου.. Εδω συζηταμε..

 

Ειμαι ο πλεον πωρωμένος με την ιδεα να ειναι ο Αλεξανδρος στον ταφο, αλλα παρολα αυτα σου λεω οτι ΔΕΝ ειναι αυτος θαμμένος μεσα, και πως ισως ειναι ενα κενοταφιο αφιερωμενο σε αυτον ή στον πατερα του τον Φίλιππο.

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ,ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ!!!!!!

 

 

 

Αν καποιοι βλεπουν παγονια,να κοψουν το Κ και το md

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ,ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ!!!!!!

 

 

 

Αν καποιοι βλεπουν παγονια,να κοψουν το Κ και το md

 

Ναι, μνημειο αφιερωμενο στον Φιλιππο και ο Αλεξανδρος θα ηταν παντου.. Χθες διαβαζα οτι η Αθηναιοι ζητησαν να τους φτιαξει εναν ναο (αν θυμαμαι καλα) και το μονο που ζητησε ηταν να βαλουν μια επιγραφη που να λεει οτι κατασκευαστηκε απο αυτον.. η ποια εχει σωθει.

 

Σου ειπα κατσε να δουμε πρωτα καποιο προσωπικο αντικειμενο ή τις επιγραφες/επιστυλια που εχουν βρει, και ηρεμησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ,ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΡΑΚΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ!!!!!!

 

Έχει. Είναι το άλογο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7uaglnq.png

 παρειδωλία. 

Βλέπουμε ένα απίστευτο ψηφιδωτό,μια καταπληκτική δουλειά, ε! αν ήθελε να φτιάξει ένα πουλί απλά θα το έφτιαχνε  και θα το βλέπαμε.

Δεν είναι γρίφος - βρές το πουλί στην εικόνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παρειδωλία. 

Βλέπουμε ένα απίστευτο ψηφιδωτό,μια καταπληκτική δουλειά, ε! αν ήθελε να φτιάξει ένα πουλί απλά θα το έφτιαχνε  και θα το βλέπαμε.

Δεν είναι γρίφος - βρές το πουλί στην εικόνα. 

 

 

Επίσης, κάποιοι λένε ότι βλέπουν ένα παγώνι να το κρατάει ο γενειοφόρος.. (παγώνι = σύμβολο αθανασίας)

Πάμε ξανά.. Δεν υιοθετώ την άποψη αυτή, αλλά από τη στιγμή που λείπει το πιο σημαντικό κομμάτι του ψηφιδωτού κάθε πληροφορία/άποψη είναι δεκτή. Δεν είμαστε αρχαιολόγοι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιό πιθανή εξήγηση μέχρι τώρα σύμφωνα με αυτά που εικάζει η Dorothy είναι να είναι ο τάφος που ετοιμάστηκε για τον Αλέξανδρο αλλά που δεν θάφτηκε εκεί και ίσως να έχει χρησιμοποιηθεί αργότερα για την ταφή κάποιου άλλου, π.χ Αντίγονου ή να χρησιμοποιήθηκε σαν κενοτάφιο. Παρεπιπτόντως ο Αντίγονος ήταν επίσης μονόφθαλμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν βλέπω πουθενά παγόνι,αλλά το παγόνι είναι σύμβολο της Ήρας.

Του Δία ο Αητός,του Απόλλωνα τα Κοράκια και τα Δελφίνια,της Αθηνάς η Κουκουβάγια,και πάει λέγοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι πως νιωθεις οταν ξερεις κατι, που δεν ξερει ολη η Ελλαδα..

Μήπως λέω εγώ, θα αναγκαστούν να πούνε κάτι για τις επιγραφές που βρήκαν και για τις οποίες έχει πληροφορίες και η Dorothy King και λένε κάτι για τα άλογα του Αλέξανδρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λέω εγώ, θα αναγκαστούν να πούνε κάτι για τις επιγραφές που βρήκαν και για τις οποίες έχει πληροφορίες και η Dorothy King και λένε κάτι για τα άλογα του Αλέξανδρου?

 

Μακαρι, αυτη δεν την ξερω βεβαια.. Αλλα αφου τα λεει δημοσιως και ειχε πει οτι εχει ανθρωπους στην ανασκαφη και οτι τα ειδε.. Ε κατι ξερει

 

Αλλα δεν νομιζω οτι εχει μαθευτει.. Εμεις το μαθαμε επειδη ασχολουμαστε με το θεμα, σιγα μην ταρακουνηθηκε το υπουργειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους το νήμα γύρισε στην πραγματική ουσία του και το λόγο για τον οπόιο δημιουργήθηκε :)

 

Χωρίς να έχω τις γνώσεις, ποντάρω κι εγώ στην αρπαγή της Περσεφόνης. Οτιδήποτε άλλο μακάρι να ξεδιαλύνει τα πράγματα παρά να μας μπερδέψει ακόμα περισσότερο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...