Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι μου λεει οτι υπαρχει περιπτωση και να αποκαλυφθει το υπολοιπο κομματι, ισως να μην φαινεται καλα και να ειναι μερικως κατεστραμμένο.. πολλα κομματακια βλεπω στα δεξια και δεν μου αρεσει.. Ελπιζω να ειναι απο το κεντρο..

 

e0q2jn.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης, κάποιοι λένε ότι βλέπουν ένα παγώνι να το κρατάει ο γενειοφόρος.. (παγώνι = σύμβολο αθανασίας)

 

 

7uaglnq.png

 

 

με τι το κραταει,με την πλατη η με το τριτο του χερι?

Λες οτι δεν φαντασιωνεσαι αλλα νομιζω οτι το εχεις τερματισει

λιγο.

%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%B8%CE%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορεξη εχεις ε? Το ειπα 3 φορες οτι το εβαλα για να ακουγονται ολες οι αποψεις και δεν το υιοθετω.. Ουτε το ζωγραφισα εγω, απο εδω ειναι http://empedotimos.blogspot.gr/2014/10/12102014.html?commentPage=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει οτι υπαρχει περιπτωση και να αποκαλυφθει το υπολοιπο κομματι, ισως να μην φαινεται καλα και να ειναι μερικως κατεστραμμένο.. πολλα κομματακια βλεπω στα δεξια και δεν μου αρεσει.. Ελπιζω να ειναι απο το κεντρο..

 

e0q2jn.jpg

Όντως, υπάρχουν πολλά μεγάλα κομμάτια, οπότε δεν καταστράφηκε βοτσαλάκι βοτσαλάκι αλλά κατά μεγάλα κομμάτια. Αυτό είναι καλό από την άποψη ότι η αποκατάσταση θα είναι ενδεχωμένως πιο αποτελεσματική. Τώρα πως ανακατέφτηκαν με το χώμα, περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθηγητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου Θεόδωρος Μαυρογιάννης δίνει μια άλλη εκδοχή για το ποιος είναι ο άνδρας πάνω στο άρμα. Μιλώντας στο zougla.gr, υποστηρίζει ότι είναι ο Πλούτωνας. «Το ψηφιδωτό αυτό επιβεβαιώνει οπωσδήποτε τη χρονολογία της κ. Περιστέρη και μάλιστα εγώ πιστεύω ότι είναι πριν το 315 π.Χ.. Πρέπει να είναι περί το 320 π.Χ. Όσον αφορά την εικονογραφία, ο ηνίοχος, δηλαδή αυτός που βρίσκεται πάνω στο άρμα, κατά πάσα πιθανότητα είναι ο Πλούτων. Αυτό βέβαια θα το δούμε στη συνέχεια. Ο Ερμής ο οποίος προηγείται του άρματος του Πλούτωνα είναι γνωστό θέμα. Είναι ο Πλούτων, κατά την άποψή μου. Ο Θεός του Κάτω Κόσμου. Επειδή φοράει στεφάνι, δεν σημαίνει κάτι. Αυτό είναι το άρμα του θεού του Κάτω Κόσμου» τονίζει χαρακτηριστικά.

 

http://www.zougla.gr/amfipoli/article/amfipoli-opos-vergina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sidewall258.jpg&hash=27646e129c19e69a8ed

 

Κάτω δεξιά, φαίνεται σαν πρόσωπο αυτό, αλλά πιθανόν να είναι και τυχαίοι σχηματισμοί απο χώμα η κάτι άλλο. Μετά το πόστ της Dorothy για πιθανά γράμματα στον εξωτερικό τοίχο είδα μερικές φωτογραφίες και μου κίνησε την περίεργεια αυτή. Βέβαια είναι λίγο περίεργο να είναι διάκοσμος αυτός εκεί κάτω στο μάρμαρο, είναι μάλλον όπως το παγώνι στο ψηφιδωτό, μόνο που εδώ όντως μοιάζει με πρόσωπο και μάλιστα του Αλέξανδρου. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sidewall258.jpg&hash=27646e129c19e69a8ed

 

Κάτω δεξιά, φαίνεται σαν πρόσωπο αυτό, αλλά πιθανόν να είναι και τυχαίοι σχηματισμοί απο χώμα η κάτι άλλο. Μετά το πόστ της Dorothy για πιθανά γράμματα στον εξωτερικό τοίχο είδα μερικές φωτογραφίες και μου κίνησε την περίεργεια αυτή. Βέβαια είναι λίγο περίεργο να είναι διάκοσμος αυτός εκεί κάτω στο μάρμαρο, είναι μάλλον όπως το παγώνι στο ψηφιδωτό, μόνο που εδώ όντως μοιάζει με πρόσωπο και μάλιστα του Αλέξανδρου. :D

 

Που? Η φωτογραφια σου δεν φαινεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκες η ροδα εκει που είναι δε φαίνεται λίγο κουλή? δε θαπρεπε ναναι πιο πίσω? είναι η αριστερη ροδα και καλα? ταλλογα φαίνονται το ενα να πηγαινει ίσα και τάλλο προς τα δεξια...για αυτές τις διάσπαρτες γαλαζιες πέτρες ξέρουμε τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μου πει κάποιος από που φαίνεται οτι τα ηνία τα κρατάει με το δεξί χέρι και όχι με το αριστερό;

Πως φαίνεται οτι αυτό που βλέπουμε είναι το στήθος του και όχι η πλάτη του; Εγώ με πρώτη ματιά δε μπορώ να το καταλάβω. Θα μπορούσε άνετα να κρατάει με το αριστερό χέρι τα ηνία και το δεξί να είναι πίσω σηκωμένο και να κρατάει ένα σκήπτρο ή ένα ακόντιο ή κάτι άλλο.

Έχω πολύ λάθος; Το πιθανότερο είναι να είναι στραμένος στ αριστερά αλλά μήπως υπάρχει και η πιθανότητα να είναι στραμένος προς τα δεξιά;

Επεξ/σία από JamesC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαγκες η ροδα εκει που είναι δε φαίνεται λίγο κουλή? δε θαπρεπε ναναι πιο πίσω? είναι η αριστερη ροδα και καλα? ταλλογα φαίνονται το ενα να πηγαινει ίσα και τάλλο προς τα δεξια...για αυτές τις διάσπαρτες γαλαζιες πέτρες ξέρουμε τίποτα?

 

Ειναι καπως 3D απεικονιση οπως και στην Αρπαγη της Περσεφονης στην Βεργινα..

-raub-der-persephone-durch-hades-vergina

 

Η γαλαζιες πετρες ειναι τυχαιες και ειναι παιχνιδια που κανει ο φακος και διαφορα glitch απο συμπιεση εικονας κλπ.. Εχουν χαμηλωσει την αναλυση..

 

Τα αλογα σε ευθεια πανε απλα θελει να τονισει μαλλον την ταχυτητα

Μπορεί να μου πει κάποιος από που φαίνεται οτι τα ηνία τα κρατάει με το δεξί χέρι και όχι με το αριστερό;

Πως φαίνεται οτι αυτό που βλέπουμε είναι το στήθος του και όχι η πλάτη του; Εγώ με πρώτη ματιά δε μπορώ να το καταλάβω. Θα μπορούσε άνετα να κρατάει με το αριστερό χέρι τα ηνία και το δεξί να είναι πίσω σηκωμένο και να κρατάει ένα σκήπτρο ή ένα ακόντιο ή κάτι άλλο.

Έχω πολύ λάθος; Το πιθανότερο είναι να είναι στραμένος στ αριστερά αλλά μήπς υπάρχι και η πιθανότητα να είναι στραμμένος προς τα δεξιά;

 

Και εγω αυτο πιστευω.. Και ενα αλλο χερι που φαινεται ισως ειναι το χερι του 2ου πανω στο αρμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, στην περίπτωση που βρεθούν εκτενή διαλεκτικά γραπτά κείμενα της αρχαίας μακεδονικής, το θέμα με τους γείτονες λήγει άμεσα με γκόλ από τα αποδυτήρια, ίσως ευκολότερα απ'ότι να είναι μέσα ο Άλεξ.

Όχι οτι αν διαβάσει κανεις τον καταδεσμο της Πέλλας έχει αμφιβολίες για το αν διαβάζει ελληνικά ή άλλη γλώσσα βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...