Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εσωτερικό σλκηρό δίσκο Seagate (βραχυκυκλώνει)


Hermes_gr74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός απο το EBW φαίνεται ακριβώς ο ίδιος, να δουλέψει ο δίσκος καπάκι με την αλλαγή πλακέτας δύσκολο, συνήθως πρέπει να αλλάξεις και το τσιπάκι με το FW και να βάλεις του παλιού σου, βέβαια μια δοκιμή δεν κάνει κακό... Δοκιμάζεις και άμα δεν πάρει κανονικά τότε αλλάζεις και το τσιπάκι. Αυτό με το μοναδικό FW νομίζω πλέον είναι στους περισσότερους δίσκους, που ξέρεις όμως, μπορεί να είσαι τυχερός :P

Πάντως άμα αλλάξεις πλακέτα και βάλεις και το παλιό σου τσιπάκι απάνω έχεις καλές πιθανότητες να πάρει μπρος. 

 

Σαν τελευταία λύση πριν να κάνεις κάποια παραγγελία μπορείς να ξηλώσεις τις TVS για να δεις αμα πάρει αλλά θέλει λίγο προσοχή μην χαλάσεις τίποτα άλλο μαζί με αυτές. Έχεις κοπτάκι επιφάνειας ή κάποιο μιτοτσίμπιδο να σου πω τι θα κάνεις; Άμα θες βέβαια.

 

Edit: Για Ebay πιο συμβατή βλέπω αυτήν: λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιο είναι το τσιπάκι με το FW. Δεν είναι πάνω μαζί με την πλακέτα αυτό; Τώρα όσον αφορά για τις TVS είναι σαν να μου λες κινέζικα. Μπορείς να μου δείξεις με κάποια φωτογραφία πως το κάνουν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη περίπτωση σου πολύ πιθανό απλή αντικατάσταση pcb θα δουλέψει.

Αρκεί να ταιριάξεις μοντέλο και firmware (ST3320620A, 3.AAF).

 

Εύλογο θα ήταν να μπορούσες να ελέγξεις την tvs αν είχες πρόχειρο ένα όργανο (ή κάποιος δικός σου),

ή στην ανάγκη όπως είπε ο nikos903, ξηλώνοντας το ένα ποδαράκι της*.

Τσέκαρε αν σου μυρίζει καμένο.

Πάντως αν είναι βραχυκυκλωμένη πιθανόν το board να είναι άχρηστο.

 

* Αν όντως το πρόβλημα είναι εκεί τότε θα πρέπει να προσέξεις να χρησιμοποιήσεις ένα καλό τροφοδοτικό - μιας και εκείνο ήταν η αιτία της ζημιάς και πλέον δεν θα έχεις προστασία υπέρτασης στο δίσκο.

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακέτα έχει 2 TVS διόδους, χρησιμεύουν για προστασία απο υπέραταση του δίσκου, δηλαδή όπως είπες και ο Άδικος προσοχή με το τροφοδοτικό σου μιας και άμα έχουν όντως καεί κάτι δεν πάει καλά με τις τάσεις σου.

Η 12ρα είναι αυτή που σου έδειξε ο Άδικος απο πάνω και η 5ρα είναι δίπλα της στο πλάι.

Πρώτα άμα είναι βγάζεις την 12ρα και άμα δεν πάρει βγάζεις και την 5ρα. Φωτογραφία. Τώρα να βγάλεις το ένα ποδαράκι, να τις σπάσεις, να τις κόψεις εσύ αποφασίζεις, ότι μπορείς, απλά να μην κάνουν επαφή με τίποτα. 

 

Το τσιπάκι με το FW είναι απάνω στην πλακέτα ναι, πάντως το FW δεν σε νοιάζει για την ώρα, άστο αυτό, με αυτό θα ασχοληθείς άμα δεν πάρει ο δίσκος τώρα χωρίς τις TVS και άμα πάρεις μετά άλλη πλακέτα και άμα με την άλλη δεν δουλέψει καπάκι... Σιγά σιγά :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθειά σας αλλά όλα αυτά που μου λέτε δεν ξέρω να τα κάνω και ούτε έχω και τα κατάλληλα εργαλεία. Αν κάνω κάτι τέτοιο το πολύ πολύ να καταστρέψω την πλακέτα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αγοράσω ένα εξάγωνο κατσαβίδι και να αλλάξω ολόκληρη την πλακέτα. Πάντως δεν μυρίζει κάτι καμμένο ούτε φαίνεται να έχει παραμορφωθεί κάτι. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι ο υπολογιστής δεν ανοίγει όταν συνδέω και το καλώδιο του ρεύματος. Όταν έχω συνδεδεμένο μόνο το φαρδύ καλώδιο IDE ο υπολογιστής ανοίγει αλλά φυσικά δεν αναγνωρίζει τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τίποτα, απλά πιάσε την μία δίοδο ναι πίεσε την μέχρι να σπάσει, άμα είναι αυτό θα την βγάλεις στο τσάμπα, για αυτό αξίζει, αλλιώς δεν θα στο προτείναμε :P Ούτε πένσα έχεις να το λιώσεις ούτε τίποτα; Κανένας φίλος σου να ασχολείται να αυτά; 

Αυτό που δεν παίρνει το κάνει λόγο βραχικυκλώματος, είτε οι δίοδοι που σου λέμε να βγάλεις φταίνε είτε έχει καεί κάτι άλλο, το πιο πιθανό να είναι οι δίοδοι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ακριβώς να βγάλω; Μπορείς να μου δείξεις με φωτογραφία; Αν το βγάλω αυτό υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ο δίσκος ενώ θα λείπει κάποιο εξάρτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω ανεβάσει παραπάνω ποια να βγάλεις, είναι στην φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο Άδικος στο ποστ #19 και μετά συμπλήρωσα και την δεύτερη στο πόστ #20. Σπάσε την 12ρα και δες αμα πάρει, άμα δεν πάρει σπάσε και την 5ρα και πες μας αμα πάρει. Άμα δεν πάρει και τότε πας σούμπιτος για πλακέτα, άμα πάρει πάρε τα αρχεία σου απο μέσα και άστον σε κανένα ράφι τον δίσκο μετά.

Χωρίς αυτά που σου λέμε ναι, παίρνει μπρος ο δίσκος, απλά δεν έχει ασφάλεια το κύκλωμα, απλά για να πάρεις τα αρχεία σου θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες φορές στις κυκλώσαμε στη φωτό.

Ξεκίνα με την αριστερή και αν δεν, αφαιρείς και την δεξιά.

 

 

Πρώτα άμα είναι βγάζεις την 12ρα και άμα δεν πάρει βγάζεις και την 5ρα. Φωτογραφία. Τώρα να βγάλεις το ένα ποδαράκι, να τις σπάσεις, να τις κόψεις εσύ αποφασίζεις, ότι μπορείς, απλά να μην κάνουν επαφή με τίποτα. 

Ευλαβικές κινήσεις.

 

Ναι υπάρχει περίπτωση να δουλέψει.

 

Αν μπορείς σύνδεσε τον δίσκο σε κάποιον υπολογιστή με καλό τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι χειροδύναμος ο άνθρωπος :P :p ;p Όντως πάντως μην τραβήξει και πάρει μαζί του όλο το trace  :unsure: Απλά να το σπάσει απάνω εκεί που είναι και να κοιτάξει να μην κάνει επαφή η μια άκρη με την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στης φωτο παρατιρισα οτι ενα τραζιστορακι εχει παρει τον κσεκολακα... το μονο που μπορεις να κανεις για να λιτουρ



παντος στην φωτο ενα τραζιστορακι εχει φαει dead κατεστραμενω και φαινεται! ε αν βρεις κανενα κρασαρισμενον ιδιο και παρεις την πλακετα ειναι μονοε τροπος που ειπανε και τα παιδια και μετα θα μπορεις να τον κρατισεις αφου δεν εχει κρασαρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...