Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εσωτερικό σλκηρό δίσκο Seagate (βραχυκυκλώνει)


Hermes_gr74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, έβγαλα την 12άρα και πήρε μπρος κανονικά. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν τον διαβάζει ο υπολογιστής μου. Να βγάλω και την 5άρα; Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, ούτε τα bios τον βλέπουν ούτε όταν ανοίγω τον υπολογιστή εμφανίζεται (ανοίγω τον υπολογιστή με έναν άλλο δίσκο και βάζω τον προβληματικό σαν δεύτερο). Μήπως με κάποιο Recovery tool τον διάβασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το jumper και στις τέσσερις θέσεις και δεν γίνεται τίποτα. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το jumper γιατί ο πρώτος δίσκος που χρησιμοποιώ είναι sata και ο προβληματικός IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει θόρυβο ο δίσκος κανονικά; Γυρίζει; 

Τώρα θα έπρεπε να είχες την εξωτερική να τον έβαζες αλλά αφου κάηκε.... :/ 

Άλλον υπολογιστή πρόχειρο να τον συνδέσεις έχεις κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είχα την εντύπωση ότι γύριζε κανονικά αλλά τώρα που το λες νομίζω πως δεν γυρίζει. Μόλις τον κουνήσω λίγο για να δω αν δουλεύει κλείνει ο υπολογιστής το οποίο σημαίνει ότι μάλλον κάτι βραχυκυκλώνει. Υπ'όψην ότι δεν ξεκινάει κάθε φορά ο υπολογιστής. Μερικές φορές πρέπει να αποσυνδέσω και να ξανασυνδέσω τα καλώδια για να πάρει μπροστά. Αν δούλευε ο αντάπτορας δε νομίζω να γινόταν τίποτα, εφόσον έχει πρόβλημα ο δίσκος και δεν τον αναγνωρίζει εσωτερικά το ίδιο θα συνέβαινε και εξωτερικα. Έχω έναν παλιό υπολογιστή (από το 2001) αλλά ούτε και αυτός τον αναγνωρίζει και απ' ότι θυμάμαι δεν αναγνωρίζει δίσκους μεγάλης χωρητικότητας (από 300Gbyte και πάνω αν θυμάμαι καλά). Αν δεν γυρίζει καθόλου ο δίσκος αυτό τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έβγαλα και την 5άρα και ο δίσκος άνοιξε κανονικά. Τώρα μεταφέρω τα αρχεία σε έναν άλλον εξωτερικό δίσκο. Μόλις τα μεταφέρω αυτόν τι να τον κάνω, τον βάφω μπλε και τον πετάω; Τι κίνδυνος υπάρχει που αφαίρεσα αυτά τα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.
Αυτός τώρα είναι επιρρεπής στο να καεί άρα πάρε τα αρχεία σου και μετά είτε του αλλάζεις τις διόδους για να μπορείς να τον χρησιμοποιησεις είτε στο ράφι για δοκιμές και μόνο.

 

Άμα τον βάψεις μπλε που λες καλύτερα βάλε τον στο thread με τους χαλασμένους δίσκους, σίγουρα κάποιος θα τον θέλει γιατί επισκευάζεται εύκολα ή βάλε σκέτη την πλακέτα μπας και την θέλει κανένας άμα έχεις σημαντικά αρχεία μέσα για να μην μπορεί να γίνει ανάκτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Πρέπει να τον περάσεις με μηδενικά ή με άχρηστα αρχεία για να σβήσει τελείως. Υπάρχουν ειδικά προγράμματα που το κάνουν αυτό διαφορετικά βάλε τον ως δεύτερο και γέμισε τον ταινίες και τραγούδια που να μην μείνει MB ελεύθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι πρέπει να τον περάσω με μηδενικά ή με άχρηστα αρχεία για να σβήσει τελείως τι ακριβώς εννοείς; Αν έχω τραβήξει τα αρχεία που θέλω και τον κάνω μετά format μπορούν να ανακτηθούν τα αρχεία με τα προγράμματα που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες ότι πρέπει να τον περάσω με μηδενικά ή με άχρηστα αρχεία για να σβήσει τελείως τι ακριβώς εννοείς; Αν έχω τραβήξει τα αρχεία που θέλω και τον κάνω μετά format μπορούν να ανακτηθούν τα αρχεία με τα προγράμματα που λες;

ναι ακόμα και με format τα αρχεία δεν διαγράφονται αλλά οι διευθύνσεις τους, συνεπώς με προγράμματα που ξαναφτιάχνουν τις διευθύνσεις μπορούν να τα επαναφέρουν

 

αν εσύ όμως γράψεις (δηλαδή να τον φουλάρεις) αρχεία που δεν σε νοιάζουν πάνω στον δίσκο τότε προφανώς και να ανακτηθούν θα ανακτηθούν τα τελευταία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...