Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εσωτερικό σλκηρό δίσκο Seagate (βραχυκυκλώνει)


Hermes_gr74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ακόμα και με format τα αρχεία δεν διαγράφονται αλλά οι διευθύνσεις τους, συνεπώς με προγράμματα που ξαναφτιάχνουν τις διευθύνσεις μπορούν να τα επαναφέρουν

 

αν εσύ όμως γράψεις (δηλαδή να τον φουλάρεις) αρχεία που δεν σε νοιάζουν πάνω στον δίσκο τότε προφανώς και να ανακτηθούν θα ανακτηθούν τα τελευταία

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά να τον φουλάρω πρώτα με αρχεία που δεν με ενδιαφέρουν και μετά να τον κάνω format, έτσι ώστε να μπορούν να ανακτηθούν μόνο τα τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι είναι μια καλή λύση

υπάρχουν όμως και προγράμματα που το κάνουν αυτά για σένα

π.χ. το revo unistaller (evidence remover)

Επεξ/σία από trelomhxmhx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο καλό πρόγραμμα για να κάνω ανάκτηση έχεις να μου προτείνεις; Ξέρω μόνο το easy undelete.



Ωραία.
Αυτός τώρα είναι επιρρεπής στο να καεί άρα πάρε τα αρχεία σου και μετά είτε του αλλάζεις τις διόδους για να μπορείς να τον χρησιμοποιησεις είτε στο ράφι για δοκιμές και μόνο.

 

Άμα τον βάψεις μπλε που λες καλύτερα βάλε τον στο thread με τους χαλασμένους δίσκους, σίγουρα κάποιος θα τον θέλει γιατί επισκευάζεται εύκολα ή βάλε σκέτη την πλακέτα μπας και την θέλει κανένας άμα έχεις σημαντικά αρχεία μέσα για να μην μπορεί να γίνει ανάκτηση.

Το έκανα ήδη Νίκο:

http://www.insomnia.gr/topic/353340-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%AC%CF%86%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD/page-21

Σ'ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Καλό είναι να υπάρχουν διαθέσιμες πλακέτες.

Καλή συνέχεια :)

 

Υ.Γ: Δες τα προγράμματα της O&O για ανάκτηση δεδομένων, υπάρχουν πολλά προγράμματα βέβαια, πολλά απο τα οποία θα βρεις να αναφέρονται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να ρωτήσω και κάτι τελευταίο γιατί με ενδιαφέρει η ανάκτηση αρχείων από έναν σκληρό δίσκο. Σε περίπτωση που κάποια αρχεία τα κάνω cut από έναν δίσκο και μετά paste σε άλλον δίσκο και μετά κάνω format τον δίσκο (τον πρώτο), αυτά τα αρχεία από τον πρώτο δίσκο μπορώ να τα επαναφέρω με κάποιο recovery tool, εφόσον πριν κάνω format τα είχα μεταφέρει σε άλλο δίσκο και όταν έγινε το format δεν ήταν μέσα στον δίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι.

Γενικά δοκίμασε την τύχη σου με διάφορα recovery tools, μιας και χρησιμοποιούν διαφορετικούς αλγόριθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να ρωτήσω και κάτι τελευταίο γιατί με ενδιαφέρει η ανάκτηση αρχείων από έναν σκληρό δίσκο. Σε περίπτωση που κάποια αρχεία τα κάνω cut από έναν δίσκο και μετά paste σε άλλον δίσκο και μετά κάνω format τον δίσκο (τον πρώτο), αυτά τα αρχεία από τον πρώτο δίσκο μπορώ να τα επαναφέρω με κάποιο recovery tool, εφόσον πριν κάνω format τα είχα μεταφέρει σε άλλο δίσκο και όταν έγινε το format δεν ήταν μέσα στον δίσκο;

εννοειται !

Ακόμα και αν διαγραφούν όλα τα αρχεία, υπάρχει  η δυνατοτητα ανακτησης τους, αφού τα διαγραμμένα αρχεία παραμένουν αποθηκευμένα στο σκληρό δίσκο έως ότου αντικατασταθούν/επικαλυφθούν από νέα δεδομένα ..

και ''αδειος'' λοιπον ο σκληρος εχει τα δεδομενα ακομη και μετα απο φορματ  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μου θυμίσατε εναν κακόμοιρο δίσκο που θέλει πλακέτα για να παρω τα δεδομένα μου :(

Εμένα είχε σκάσει η μία δίοδος κοντά στην τροφοδοσία. Αυτό έγινε σε 2 δίσκους παρόμοιους (προβληματικό καλώδιο τροφοδοσίας. (Δεν ακούμπαγε κάποιο μαύρο καλώδιο και οι δίσκοι δεν ήταν γειωμένοι στο κουτι)

Ο ένας από τους δύο δουλεύει ακόμα μετά από αντικατάσταση της διόδου. Ο άλλος δε δούλεψε όμως :( ξεκινάει το μοτορι αλλά η κεφαλή κάνει τσουκ τσουκ και 1 τσιπακι στην πλακέτα ζεματάει μετά από 2-3 δευτερόλεπτα (δε μπορείς να το ακουμπήσεις λέμε) .

  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλες στις αγγελιες το μοντελο μηπως εχει καποιος καναν ιδιο χαλασμενο και δεν τον θελει ?

δυσκολο πολυ το ξερω ομως ποτε δε ξερεις τι γινεται  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λες; Θα το βάλω αν και ειμαι πολυ απαισιόδοξος δεν παίζει να βρεθεί πλακέτα :P Και να βρεθεί μπορεί να θέλω το παλιό ROM Chip το οποίο δεν το έχω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ο δίσκος σου είναι ίδια σειρά με του Hermes_gr74 και όπως ανέφερα νωρίτερα υπάρχει καλή πιθανότητα με αλλαγή pcb μόνο να δουλέψει.

Λογικά το τσιπάκι που ζεματά είναι ο vcm controller (smooth). Αυτός έτσι κι αλλιώς αναπτύσσει μεγάλες θερμοκρασίες.

Εκτός και αν καίει ολόκληρη.

 

(να του πεις του φίλου σου να βρει τη πλακέτα αλλιώς να σου βρει αυτός ίδια  :devil: :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει πλακέτα από άλλον βέβαια ήταν baraccuda 7200.9 νομίζω και από έναν 7200.8. Του το είπα σήμερα να έχει υπόψην μηπως την βρουν. (απο οτι μου λεει δεν πετανε τιποτα ετσι απλα εκει που την εδωσε απλα καπου την εχουν καταχωνιασει)

Εμενα με βοφιζει μηπως θελει rom chip απο την παλια! Πάντως εμένα έχει firmware 3.AAE και ειναι Sata 2 ενω νομιζω πως του φιλου ειναι IDE. Λιγο δύσκολο δεν ειναι να παιξει; :P

 

Edit: καλά που είδες εσύ ότι την έχω δωσει σε φίλο μου και την έχασε;  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ποιο f/w έχει ο δίσκος σου αλλά δεν έχει νόημα να δοκιμάζεις τυχαίες πλακέτες σε δίσκο 7200.10.

 

Χρειάζεται να βρεις πλακέτα από ST3250620AS  Firmware: 3.AAE

 

Γι'αυτό το λόγο σου έδωσα λινκ πιο πάνω:

Δημοσίευση 25 August 2013 - 05:48 AM

Στη περίπτωση σου πολύ πιθανό απλή αντικατάσταση pcb θα δουλέψει.

Αρκεί να ταιριάξεις μοντέλο και firmware (ST3320620A, 3.AAF).

Όχι για να πάρεις τη πλακέτα του παιδιού, αλλά για να καταλάβεις τι πρέπει να προσέξεις να αναζητήσεις. 

 

 

Edit: καλά που είδες εσύ ότι την έχω δωσει σε φίλο μου και την έχασε;  :confused:

Φοβού τον άδικο ρέι!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ποιο f/w έχει ο δίσκος σου αλλά δεν έχει νόημα να δοκιμάζεις τυχαίες πλακέτες σε δίσκο 7200.10.

 

Χρειάζεται να βρεις πλακέτα από ST3250620AS  Firmware: 3.AAE

 

Γι'αυτό το λόγο σου έδωσα λινκ πιο πάνω:

Όχι για να πάρεις τη πλακέτα του παιδιού, αλλά για να καταλάβεις τι πρέπει να προσέξεις να αναζητήσεις. 

 

 

Φοβού τον άδικο ρέι!  :P

 

Πραγματικά τώρα σκάλωσα ε :P Ίσως το είχες δει στο θέμα που λέει βάφτε μπλε και χαρίστε; Δε θυμάμαι που το είχα αναφέρει  :-D  

 

Ναι ξέρω τι πρέπει να ψάξω, έχω βρει στο ebay από έναν από Αμερική που φέρνει πολύ τέτοιο πράμα και μάλιστα λέει ότι κάνει και δωρεάν αντικατάσταση του παλιού rom chip στην καινούρια αν αγοράσεις από αυτόν κάποια πλακέτα. (τωρα σιγα μην κατσω να του στειλω την παλια πλακετα) Βρηκα σε αυτον και πλακετα που εχει το ιδιο part number με τον δισκο μου αλλά ρισκάρεις να δώσεις 30-40 ευρώ χωρις να ξερεις αν θα δουλεψει; Δε μου περισσεύουν αλλιώς θα τα έδινα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...