Προς το περιεχόμενο

ford focus η' opel astra?


spyros1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας . ειμαι σε διαδικασια αναζητησης (μεταχειρισμενου) αυτοκινητου . εχω καταληξει στα 2 που περιγραφω στον τιτλο . ενδιαφερομαι για 1400 κυβικα και στισ 2 περιπτωσεις . το μπατζετ ειναι MAX 5000 ευρω (με δοσεις) μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας . καθως και απο που ειναι καλυτερα να ψαξω . η αληθεια ειναι πως ειμαι πολυ επιφυλακτικος , ειδικα με μαντρες (γυρισμενα ΧΛΜ , προβληματα που μπορει να εχει το αυτοκινητο τα οποια δεν στα αναφερουν καν , τρακαρισμενα κλπ.....) να διευκρινισω πως η γενια των αυτοκινητων που με ενδιαφερει ειναι η προηγουμενη και για τα 2 μοντελα . δηλαδη κατι τετοιο ->

 

http://autolux-used.car.gr/cars/view/3992524/

 

http://autolux-used.car.gr/cars/view/3992727/

 

 

οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη (και αν θελετε να αντιπροτεινετε κατι αλλο κανενα προβλημα) με ενδιεφερει η αξιοπιστια και η ασφαλεια του αυτοκινητου . ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1400 κυβικα με λιγα αλογα θα εχεις προβλημα...Κοιτα με 1600 κυβθκα και θα βρεις πολλα με πανω απο 100 αλογα

 

Κοιτα για Seat Ibiza με 101 αλογα και αλλα 1400αρια αλλα με πανω απο 100 αλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω δοκιμασει το astra, μπορω να σου πω οτι το ford ειναι σκυλί, ωραίο και ευρύχωρο. 85 αλογακια ειναι καλα για το σκαρί του (όχι 75 της προγούμενης γενιάς που σπρωχνω ώρες ώρες(ταχω και τα δυο σπιτι)  :-D). ωραια εσωτερικά, ΜΕΓΑΛΟ πορτ μπαγκαζ. 5k ειναι πολύ καλα για αυτο το αμαξι. ειχαμε δωσει 8κ πριν 3 χρονια...

 

προφανως πριν το παρεις θα το πας σε κανα μηχανικο που εμπιστευεσαι, να το οδηγήσει, να σου πει οτι ειναι οκ, να το κοιταξει κτλ...

 

ps. κατανάλωση απο trip computer 7.5lt/100km (μοντελο 2007 85αλογα)

8lt/100km (μοντελο 2004 75 αλογα) υπολογισμένη σενα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1400 κυβικα με λιγα αλογα θα εχεις προβλημα...Κοιτα με 1600 κυβθκα και θα βρεις πολλα με πανω απο 100 αλογα

 

Κοιτα για Seat Ibiza με 101 αλογα και αλλα 1400αρια αλλα με πανω απο 100 αλογα

85 εχει το ford 90 εχει το opel . δεν τα λες και λιγα νομιζω

 

χωρις να εχω δοκιμασει το astra, μπορω να σου πω οτι το ford ειναι σκυλί, ωραίο και ευρύχωρο. 85 αλογακια ειναι καλα για το σκαρί του (όχι 75 της προγούμενης γενιάς που σπρωχνω ώρες ώρες(ταχω και τα δυο σπιτι)  :-D). ωραια εσωτερικά, ΜΕΓΑΛΟ πορτ μπαγκαζ.

 

προφανως πριν το παρεις θα το πας σε κανα μηχανικο που εμπιστευεσαι, να το οδηγήσει, να σου πει οτι ειναι οκ, να το κοιταξει κτλ...

 

ps. κατανάλωση απο trip computer 7.5lt/100km (μοντελο 2007 85αλογα)

8lt/100km (μοντελο 2004 75 αλογα) υπολογισμένη σενα χρόνο.

το focus 1ης γενιας το ειχα οδηγησει.μου εδινε φοβερη αισθηση οσο αφορα τα πατηματα του στο δρομο ομως αυτο που λες για λιγη δυναμη το ενιωσα και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85 εχει το ford 90 εχει το opel . δεν τα λες και λιγα νομιζω

 

 

Ουτε και αρκετα για το συγσκεριμενο αμαξι ομως....Νομιζω οτι τα 1600αρια ειναι πιο οικονομικα σε κατααλωση και τα βρικσεις σε ιδια σχεδον τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε και αρκετα για το συγσκεριμενο αμαξι ομως....Νομιζω οτι τα 1600αρια ειναι πιο οικονομικα σε κατααλωση και τα βρικσεις σε ιδια σχεδον τιμη

να παρω το μερος σου φιλε μου.τι γινεται ομως απο κει και περα με εφορια , σημα ,ασφαλεια κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρω το μερος σου φιλε μου.τι γινεται ομως απο κει και περα με εφορια , σημα ,ασφαλεια κλπ?

 

 

Η διαφορα ειναι πολυ μικρη.....κανα 100ευρω τον χρονο το πολυ ολα μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο , αν το γνωριζετε βεβαια : εχω ακουσει κατα καιρους οτι ειδικα σε μαντρες τα περισοτερα φοκους και αστρα ειναι απο εταιρειες ενοικιασεων η' leasing . αληθευει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο , αν το γνωριζετε βεβαια : εχω ακουσει κατα καιρους οτι ειδικα σε μαντρες τα περισοτερα φοκους και αστρα ειναι απο εταιρειες ενοικιασεων η' leasing . αληθευει κατι τετοιο?

 

 

Να ζητησεις το βιβλιο service να δεις ποιος ηταν ο πρωτος ιδιοκτητης.Αν δεν υπαρχει ειναι πιθανο αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1400αρια σε τετοια σασια...ισως να μην τραβανε πολλες φορες ανετα..

 

ενα focus 1.4 που ειχα νοικιασει πριν καιρο στην κρητη...με 2 ατομα και a/c ωρες ωρες ζοριζοταν..οκ νοικιασμενο ηταν μπορει να το ειχανε ξεσκισει..αλλα και παλι...

 

ισως οπως ειπε και ο γιαννης_πλατανο να κοιταγες σε 1.6 μιας και τα εξοδα ειναι πολυ λιγο παραπανω σε συγκριση με τα 1.4

 

δες εδω μερικα 1600αρια αστρα

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=208&model=624&variant=h&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E1600&engine_size-to=%3C1600&fuel_type=1&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=&euroclass=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Focus καλύτερα προς 1600cc.Ελέω μεταβλητού χρονισμού (ti-vct) έχει παρεμφερή κατανάλωση με τον 1,4 και σάν bonus έχεις 125 άλογα που κινούν σαφώς γιο άνετα το αμάξωμα.

Η διαφορά στα τέλη είναι +25 ευρώ (240--->265) και την ασφάλεια την κανονίζεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω δοκιμασει το astra, μπορω να σου πω οτι το ford ειναι σκυλί, ωραίο και ευρύχωρο. 85 αλογακια ειναι καλα για το σκαρί του (όχι 75 της προγούμενης γενιάς που σπρωχνω ώρες ώρες(ταχω και τα δυο σπιτι)  :-D). ωραια εσωτερικά, ΜΕΓΑΛΟ πορτ μπαγκαζ. 5k ειναι πολύ καλα για αυτο το αμαξι. ειχαμε δωσει 8κ πριν 3 χρονια...

 

προφανως πριν το παρεις θα το πας σε κανα μηχανικο που εμπιστευεσαι, να το οδηγήσει, να σου πει οτι ειναι οκ, να το κοιταξει κτλ...

 

ps. κατανάλωση απο trip computer 7.5lt/100km (μοντελο 2007 85αλογα)

8lt/100km (μοντελο 2004 75 αλογα) υπολογισμένη σενα χρόνο.

ΟΛΑ τα Focus 1.4 μκ2 έχουν 80 ίππους και όχι 85 σύμφωνα με τη ford.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κλειστα ματια πας στο αστρα.πιο αξιοπιστο και ποιοτικο.το μοτερ απο τα καλυτερα στα 1.4 με πολυ μικρη καταναλωση.στα συν οτι ειναι με καδενα και οχι με ιμαντα χρονισμου.καλυτερα βεβαια ειναι 1.6 για τετοια αμαξωματα αλλα στα 1.4 πανε στο αστρα γιατι εχει πιο ζωηρο μοτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...